Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 9 από 9

Θέμα: windrider 17

  1. #1

    Προεπιλογή windrider 17

    Είδα αυτό το trimaran: http://www.hydroaction.gr/windrider_17.php πως σας φαίνεται?Οντως κάνει για μικρή εκδρομική χρήση όπως λέει το site?Επίσης επειδεί είμαι τελείως άσχετος και δεν έχω κάνει καν ιστιοπλοοία πιστεύετε οτι θα έχω πρόβλημα να αρχίσω με κάτι τέτοιο?Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!

  2. #2
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vasilis1987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδα αυτό το trimaran: http://www.hydroaction.gr/windrider_17.php πως σας φαίνεται?Οντως κάνει για μικρή εκδρομική χρήση όπως λέει το site?Επίσης επειδεί είμαι τελείως άσχετος και δεν έχω κάνει καν ιστιοπλοοία πιστεύετε οτι θα έχω πρόβλημα να αρχίσω με κάτι τέτοιο?Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!
    Καταρχήν καλως ήρθες στον κόσμο των πολυκάρινων.
    Εξαρτάτε πως εννοείς τις μικρές εκδομικές εξορμίσεις (εγώ ξέρω άτομα που με καγιάκ ταξιδεύουν μέρες).
    Δυο άτομα με σλιπινκγ μπάγκ για παραλία και λίγα τρόφιμα άνετα ταξιδεύουν ένα σαββατοκύριακο.
    Επίσης το τριμαράν που διάλεξες, πιστεύω είναι το ιδανικό για αρχάριους γιατί σηκώνει λάθη και δεν ντελαπάρει εύκολα όπως ένα καταμαράν.
    Επίσης επειδή η θέση του skipper είναι σταθερή, το σκάφος κυβερνάτε και με τα δύο χέρια στις σκοττες και με τα πόδια μόνο στίβεις το τιμόνι.
    Πιο εύκολο δεν γίνεται.
    Καλή επιλόγη σου εύχομαι.
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  3. #3

    Προεπιλογή

    Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση,αυτα που θα μου πείτε θα είναι καταλυτικά στο αν θα το αγοράσω οπότε εκτιμώ την βοήθεια(αν έχετε να προτείνετε κάτι ανάλογο του windrider θα ήταν ευπρόσδεκτο).Οταν λέω εξορμήσεις σκεφτόμουν για τον γυρο του νησιού μου(Ρόδος)με την κοπέλα μου και λίγα πράγματα,και αργότερα όταν αποκτηθεί εμπειρία γιατι με τη θάλασσα δεν παιζουμε,καμία Σύμη.Αλήθεια τι εμβέλεια πιστεύετε οτι θα έχει?Και κάτι τελευταίο θα αρχίσω τα μαθήματα για το δίπλωμα ιστιοπλοοιας θα με βοηθήσει κατι τέτοιο όσον αφορά το windrider ή άδικος κόπος?

  4. #4
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Λογικά ο γύρος της Ρόδου Βασίλη, δεν γίνεται σε ένα σαββατοκύριακο.
    Αρα μιλάμε για παραπάνω μέρες. Αυτό έχει να κάνει με το κατά πόσον μπορείς να διαβιώσεις εσύ και η κοπέλα σου μερικές μέρες χωρίς τις βασικές ανάγκες (λούσιμο, ψυγείο κ.α.)
    Τώρα ανάλογο σκάφος με το windrider 17 ίσως και καλύτερο είναι το VirusBoats Magnum 21.
    Όσον αφορά για το δίπλωμα, σίγουρα θα σε βοηθήσει και φυσικά δεν είναι χαμένος κόπος. Αυτά τα σκάφη έχουν όλα τα χαρακτιριστικά ενός σκάφους ανοικτής θαλάσσης, απλά είναι σε μικρογραφία. Μέχρι και μπαλόνι έχουν.

    Φιλικά Μάκης.
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  5. #5
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Κάποτε ο Κακλαμανάκης διέσχισε το Αιγαίο με το σερφ του και κάποιοι διασχίζουν τον Ατλαντικό με κανό! Οπόταν ανάλογα της τρέλας που κουβαλάς όλα είναι εφικτά.
    Μια χαρά το βλέπω το σκαφάκι για να κάνεις τις βολτίτσες σου και γιατί όχι και ένα μικρό ταξιδάκι. Έχεις το πλεονέκτημα της ταχύτητας μειώνοντας έτσι το χρόνο που θα σαι στην θάλασσα (αντιθέτως ένα ΄κανονικό’ μονόγαστρο ιστιοπλοικό θα ναι σαφώς πιο αργο αλλά με περισσότερες ανέσεις) άρα με μια καλή οργάνωση μπορείς να κάνεις και το γύρο της Ρόδου. Κοιτάζεις τις προβλέψεις του καιρού, τις παραλίες που μπορείς να το βγάλεις για σταθμό, τις εναλλακτικές πορείες και καταφύγια σε περίπτωση ανάγκης κτλ, κτλ. Έχε υπόψη πως το πιο πιθανών να βρέχεσαι σε τέτοιο σκαφάκι οπόταν θα πρέπει να βρεις το τρόπο τα λίγα πράγματα που θα κουβαλάς να είναι προστατευμένα.
    Τώρα όσο αφορά σχολή, σίγουρα μια σχολή ανοικτής θαλάσσης θα σου προσφέρει κάποιες γνώσεις αλλά σε αυτό το στάδιο δεν θα έλεγα πως είναι απαραίτητο. Καλύτερα βρες κάποιο άτομο ή κάποιο ναυτικό όμιλο να σε μάθει ιστιοπλοία τριγώνου. Πρέπει να ξέρεις τις διάφορες πλεύσεις (όρτσα, πρίμα κτλ), τα τριμαρίσματα των πανιών, την σωστή χρήση τους, πως να τα μουδάρεις κτλ, κτλ. Όλα αυτά πρέπει να τα ξέρεις πολύ καλά χωρίς να χρειάζεται να τα σκέφτεσαι πριν ανοιχτείς στο πέλαγος. Με την πείρα που θα αποκτάς θα μάθεις να ‘βλέπεις΄τον άνεμο και ανάλογα να τον κυνηγάς ή να τον αποφεύγεις. Τα πιο ‘πολύπλοκα’ που θα σε μάθει η σχολή και τα οποία δεν θα τα εφαρμόζεις επειδή δεν θα σου χρειάζονται μπορείς να τα κάνεις σε κάποιο μεταγενέστερο στάδιο.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  6. #6
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Σωστός ο φίλος Κουμπάρος, σαν έμπειρος ιστιοπλόος που είναι. Δεν έχω να προσθέσω κάτι πάνω στα λεγόμενα του.

    Εγώ Βασίλη θα ήθελα να σου αναφέρω ότι, σύμφωνα με το site: http://www.greekseasportal.gr/MashApp/, ο γύρος της Ρόδου είναι περίπου 100 ναυτικά μίλια,χωρίς τα αναγκαία τακ που θα χρειαστείς. Υπολογίζω κατά εκτίμηση ότι θα χρειαστεί να ταξιδέψεις περίπου 150 ναυτικά μίλια με τα τακ. Με μέση ταχύτητα ταξιδίου 10 ν.μ/ώρα χωρίς στάσεις θα σου πάρει 15 ώρες, περίπου. Αν κάνω κάπου λάθος ο φίλος Κουμπάρος μπορεί να με διορθώσει.

    Η Σύμη που ανέφερες είναι 20 ναυτικά μίλια από την Πόλη της Ρόδου. Σε τρείς ωρίτσες περίπου έφτασες.

    Περιμένουμε την απόφασή σου για το άν έκανες την αγορά αυτή.
    Και φυσικά εδώ μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες από τις εξορμήσεις σου με αυτό το σκάφος.
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  7. #7
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Ο Κακλαμανάκης όταν διέσχισε το Αιγαίο, είχε και συνοδεία, δεν πήγε χύμα μόνος του. Αν του συνέβαινε οτιδήποτε, υπήρχε ομάδα που τον παρακολουθούσε και μπορούσε άμεσα να του προσφέρει οποιαδήποτε βοήθεια.

    Αν φύγεις για Σύμη από Ρόδο με αυτό το trimaran και τουμπάρει κάπου στη μέση, τι θα κάνεις;
    VHF δεν έχει, που ακόμα και να είχε βέβαια, αν έχει τουμπάρει το σκάφος, δεν θα μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις.

    Σίγουρα το σκάφος έχει τη δυνατότητα να κάνει αυτή την απόσταση, αλλά ας μην ξεχνάμε και την ασφάλεια τη δικιά μας και αυτών που κουβαλάμε πάνω στο σκάφος.

    Για μένα, το σκάφος αυτό είναι μόνο για να κάνεις βόλτες κοντά στην ακτή, εκτός και αν έχεις συνοδεία.

  8. #8
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Όλες οι περιγραφές για το συγκεκριμένο σκάφος φίλε ¶λκη, μιλάνε για ένα σκάφος που είναι αδύνατο να ντελαπάρει, εκτός αν προσπαθήσεις πάρα πολύ να το επιδιώξεις.
    Το υλικό (πολυαιθυλένιο) είναι τέτοιο το οποίο δημιουργεί μεγάλη πλευστότητα, μαζί με τους σφραγισμένους πλωτήρες, αλλά και η θέση του χειριστή αλλά και του επιβάτη είναι τέτοια έτσι ώστε το κέντρο βάρος του σκάφους να είναι χαμηλά.

    Εννοείται ότι με τόσο μικρά σκάφη ακόμα και να μην έχουμε vhf, ενημερώνουμε κάποιον δικό μας όταν έχουμε σκοπό να πάμε για τέτοιο ταξιδάκι, ή ακόμα και για μονοήμερη εκδρομούλα. Αφήστε που ένα κινητό σε αδιάβροχη θήκη πρέπει να είναι απαραιτήτως μαζί μας. Απαραιτήτως.
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  9. #9
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ ότι είναι πολύ δύσκολο για το συγκεκριμένο σκάφος να τουμπάρει. Το πιο πιθανό είναι ότι θα φτάσει μια χαρά στη Σύμη.

    Απλά θεωρώ ότι είναι λίγο ριψοκίνδυνο να βγεί κανείς στα ανοιχτά με αυτό γιατί αν συμβεί οτιδήποτε, δεν σου παρέχει την ασφάλεια που σου παρέχει ένα σκάφος ανοιχτής θάλασσας.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας