Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 59

Θέμα: Άρση καμποτάζ για τα κρουαζιερόπλοια...;

  1. #41
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Στην ΠΝΟ θα είχα να τους ρωτήσω μόνο το έξης : Αν αύριο απαγορεύσουν να σε όλα τα πλοία με Ελληνική σημαία να κάνουν embarkation – disembarkation σε όλα τα λιμάνια του κόσμου τι θα μας πουν ?Όχι ότι θα συμβεί αλλά λεμε ....
    Και το άλλο είναι γιατί απαγορεύουμε την έναρξη τις κρουαζιέρας από Πειραιά, και όχι την μη προσέγγιση των πλοίων με ξένη σημαία ?Να μην έρθουν ρε φίλε καθόλου ! Διότι δεν καταλαβαίνω την διαφορά !!!Τι κερδίσαμε τωρα !Τι!
    Και μετά την ακύρωση των ταξιδιών του Zenith ,τι ?νιώθουν περηφάνια που κάποιοι δεν θα έχουν δουλειά αύριο !!!
    Δυστυχώς ζούμε σε μια χώρα που κάνει ότι θέλει ο καθένας !

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 28-04-2010 στις 13:51

  2. #42
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Υπαρχουν φημες οτι ενδεχομενως η εταιρεια να εχει απλως στειλει τελεσιγραφο για αναστολη των προσεγγισεων του Zenith ζητωντας κατι απλο και αυτονοητο. Τη διαβεβαιωση οτι δεν επαναληφθουν τα προχθεσινα αισχη. Ο προεδρος την επιτροπης που συστηθηκε για το θεμα του Καμποταζ κος Ανωμεριτης εχει ξεκινησει σηζητησεις με τους ενδιαφερομενους φορεις και ως το τελος Μαιου θα εχουν βγει τα συμπερασματα.
    Το θεμα ειναι οτι τη διαβεβαιωση για ομαλη προσεγγιση του Zenith στο λιμανι δεν ξερουν ποιος πρεπει να την δωσει γιατι μετα την καταργηση του ΥΕΝ εμπλεκονται πολλες αλλες γραμματιες και υπουργεια.

  3. #43
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από rocinante Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θεμα ειναι οτι τη διαβεβαιωση για ομαλη προσεγγιση του Zenith στο λιμανι δεν ξερουν ποιος πρεπει να την δωσει γιατι μετα την καταργηση του ΥΕΝ εμπλεκονται πολλες αλλες γραμματιες και υπουργεια.
    Το Υπουργειο Γεωργια !
    Απο κει να καταλαβεις οτι την ναυτιλια την εχουν ΟΛΟΙ για χεσιμο !!!

  4. #44
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Μαστροκωσταααα Σουςςςςςςς ντροπη
    Και επειδη θες απαντησεις να σε βοηθησω λιγο να δεις με ποιους εχεις να κανεις.
    ΕΔΩ και ΕΔΩ
    Απο τους δευτερους δε, βλεπω οτι η γλωσσα που χρησημοποιουν ειναι παρομοια με ανακοινωση που εξεδωσα σε προηγουμενο ποσταρισμα. Ειναι αυτο που λενε "φρεσκος λογος" :mrgreen::mrgreen::mrgreen:
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rocinante : 28-04-2010 στις 14:11

  5. #45
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Μηπως γνωρίζει κανείς τι ειδικότητας (στεριά, θάλασσα,αέρα) ειναι οι 400 που χάνουν τη δουλειά τους ?. Μηπως και ναυτολογήθηκαν για 1 βράδυ στο κρουαζιερόπλοιο που αποχωρεί απο την Ελλάδα, οπως ανακοίνωσαν ???.

  6. #46
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από despo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως γνωρίζει κανείς τι ειδικότητας (στεριά, θάλασσα,αέρα) ειναι οι 400 που χάνουν τη δουλειά τους ?. Μηπως και ναυτολογήθηκαν για 1 βράδυ στο κρουαζιερόπλοιο που αποχωρεί απο την Ελλάδα, οπως ανακοίνωσαν ???.
    Οποτε δεν υπαρχει προβλημα κανενας δεν θα χασει τη δουλεια του αν ειναι οπως τα λες.
    Αυτο ειναι το προβλημα;
    despo εσυ αυτο καταλαβες οτι ειναι το προβλημα;
    Μαλλον συμφωνεις με αυτο που εγινε στο λιμανι

  7. #47
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Το θέμα δεν είναι ποιος συμφωνεί η' διαφωνεί. Τελικά έχει αντιληφθεί κανείς τι συμβαίνει τη σήμερον ημέραν ?. Υπάρχει ανεργία αραγε στο ναυτικό επάγγελμα η' τους κατέβηκε σε κάποιους 'τρελούς' να πάνε να κλείσουν το λιμάνι ?. Αν αυριο μας κόψουν τον 13ο/14ο μισθό, ποιος ο λόγος να ξεσηκώνεται ο κόσμος ?. Ας αμπαρωθούμε ολοι στα σπίτια μας, γιατι θα μας πάρουν χαμπάρι στο εξωτερικό και δεν θα πατήσει ουτε ενας τουρίστας. Και αν αυριο στην ακτοπλοία βάλουν Βούλγαρους/Ρουμάνους και διάφορους άλλους 'κοινοτικούς', πάλι τα κεφάλια μέσα ! Τελικά επειδή είμαι και χαζός, μήπως μπορεί κανείς να μου δώσει να καταλάβω ποιοί ωφελούνται απο την άρση του καμποτάζ ?. Αδυνατώ να καταλάβω, είμαι και αμόρφωτος και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να μπώ στη σειρά 'των εκατοντάδων/χιλιάδων θέσεων εργασίας που θα δημιουργηθούν'. Εγώ πάντως απο τα πολύ λίγα που μπόρεσα να καταλάβω οτι η Ελληνική κρουαζιέρα τελειώνει.

  8. #48
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από despo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα δεν είναι ποιος συμφωνεί η' διαφωνεί. Τελικά έχει αντιληφθεί κανείς τι συμβαίνει τη σήμερον ημέραν ?. Υπάρχει ανεργία αραγε στο ναυτικό επάγγελμα η' τους κατέβηκε σε κάποιους 'τρελούς' να πάνε να κλείσουν το λιμάνι ?. Αν αυριο μας κόψουν τον 13ο/14ο μισθό, ποιος ο λόγος να ξεσηκώνεται ο κόσμος ?. Ας αμπαρωθούμε ολοι στα σπίτια μας, γιατι θα μας πάρουν χαμπάρι στο εξωτερικό και δεν θα πατήσει ουτε ενας τουρίστας. Και αν αυριο στην ακτοπλοία βάλουν Βούλγαρους/Ρουμάνους και διάφορους άλλους 'κοινοτικούς', πάλι τα κεφάλια μέσα ! Τελικά επειδή είμαι και χαζός, μήπως μπορεί κανείς να μου δώσει να καταλάβω ποιοί ωφελούνται απο την άρση του καμποτάζ ?. Αδυνατώ να καταλάβω, είμαι και αμόρφωτος και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να μπώ στη σειρά 'των εκατοντάδων/χιλιάδων θέσεων εργασίας που θα δημιουργηθούν'. Εγώ πάντως απο τα πολύ λίγα που μπόρεσα να καταλάβω οτι η Ελληνική κρουαζιέρα τελειώνει.
    despo καταλαβαινω απολυτα την αγωνια σου.
    Νομιζω εδω μεσα ουδεις υπαρχει που να μην νιωθει την ανασφαλεια με τις τελευταιες εξελιξεις. Πρεπει ομως ολοι να καταλαβουν οτι εχουν μεριδιο ευθυνης. Αλλοι περισσοτεροι αλλοι λιγοτεροι. Απο αυτη τη λαιλαπα θα αργησουμε να βγουμε αλλα να μας γινει μαθημα. Και ολοι λενε τι φταιει ο λαος; Και ομως ο λαος φταιει.
    Οσοι ασχολουναι με την ιστορια θα γνωριζουν την συζητηση που υπηρξε μεταπολεμικα εαν υπαρχει συνηπευθυνοτητα του Γρεμανικου λαου με το ναζιστικο καθεστος. Η γνωμη μου ειναι οτι υπηρχε γιατι οταν υπηρχαν οι πρωτες νικες εκατομυρια γερμανων αποθεωναν το Χιτλερ για την υλοποιηση του πανγερμανισμου και της παγκοσμιας κυριαρχιας. Ελαχιστοι προσπαθησαν να τον σταματισουν.
    Ετσι λοιπον φταιμε και εμεις. Μετα το 74 ειχαμε την χρυση ευκαιρια να δημιουργησουμε κατι νεο κατι φρεσκο κατι με προοπτικες για της επομενες γενιες. Ημασταν στο μηδεν και ξεκινουσαμε. Τωρα ειμαστε πολυ πιο κατω απο το μηδεν. Το γιατι το ξερουμε. Το πελατειακο πολιτικο συστημα η κατασπαταληση των δημοσιων πορων, η στρεβλωση των εργασιακων κανονων η αθλια εκπαιδευση η ανυπαρκτη αναπτυξη.Ολοι γκρινιαζαν αλλα ολοι βολευονταν με αυτη την κατασταση. Τα εβλεπαν ολοι αλλα κοιτουσαν αλλου. Και ολοι μαζι εξυμνουσαμε το μεγαλειο και την ψευτικη ακτινοβολεια των ολυμπιακων αγωνων της ντοπας.
    Και ολοι θαυμαζαμε την εισοδο στον σκληρο πυρηνα της ΟΝΕ. Ναι.... αλλα με δανικα. Και πανω απ ολα με το ψεμα οτι ειμαστε ο πανεξυπνος λαος και οι ξενοι οι ηλιθιοι. Και τωρα ειμαστε ο περιγελος ολων και ο κινδυνος μιας νεας παγκοσμιας οικονομικης κρισεως. ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ ΧΑΣΑΜΕ...
    Καποιοι λενε οτι αν τελικα χρεοκοπησουμε (επισημως ) θα πρεπει να κυνηγησουμε τους πολιτικους με τις πετρες. Πολυ συμφωνουν με αυτο γιατι το θεωρουν το δικαιοτερο. Ναι αλλα για να πουμε καποια πραγματα εξω απο τα δοντια καποιοι επιδιωκουν την χρεοκοποια (σαν και αυτους που εβαλαν τους γνωστους προχθεσινους κοπριτες γιατι βεβαια αυτοι το μυαλο που εχουν αθρoιστηκα ολοι τους δεν ξεπερνα ουτε το IQ μιας σαρδελας) διοτι πιστευουν οτι με την κοινωνικη αναταραχη θα ελθει η ανατροπη στο Χρηματοοικονομικοκοινωνικο κατεστημενο, το τελος της αστικης δημοκρατιας και επιτελους η κυριαρχια της δικτατοριας του προλεταριατου. Βλακωδες διοτι Α) οπως αποδειχθηκε και στα γεγονοτα του προηγουμενου Δεκεμβριου οσοι επενδυουν σε τετοιες καταστασεις τους τρωει το μαυρο σκοταδι Β) Γενικα οι Ελληνες ειναι ατομιστες και απιθαρχοι και το προαναφερθεν μοντελο προηποθετει προβατα. Οι Ελληνες μαλλον μοιαζουν με αγριοκατσικα.
    Οποτε τι γινεται τωρα. Δεν ξερω γιατι η μπαλα ειναι πλεον στα χερια αλλου που λεει ή θα κανεις αυτα που σου λεω ή σε αφηνω να αυτοδυαλυθεις. Και την μπαλα δεν την πηρε, μονοι μας την προσφεραμε.
    Και αφου λοιπον στεναχωρησα τους φιλους που πιστευουν στο μεγαλειο της Ελαδος και τους φιλους που περιμενουν τη μεγαλη αλλαγη σας καληνυχτω σας ευχομαι κουραγιο, εγω σε αυτο το θεμα δεν προκειται να ξανασυμμετασχω και επειδη ειναι και εκτος θεματος μπορειται να το αποσυρετε. Στο Nautilia.gr βρισκομαι δυομησι χρονια γιατι μου δινει την ευκαιρια να ξεφευγω απο την δυσκολη καθημερινοτητα οποτε παω να δω ενδιαφεροντα θεματα.
    Καλη σας νυχτα και ο θεος σωζει το Horsa...

  9. #49

    Προεπιλογή

    είμαι επάνω σε καράβι που το μετασκευάζουν ... πανικός, κόσμος, ένας οργασμός δουλειάς .... φρρρρρ μία σφυρίκτρα, στάση εργασίας. Γιατί ρωτάω [ο άσχετος]. ποιά τα αιτήματα?
    πλοικτήτες και εργολάβοι σε απόγνωση, πολλές οι στάσεις και οι απεργίες, το καράβι είχε ήδη αναγγείλει δρομολόγια για Ιούλιο, δυο μήνες χρόνος και δεν έχουν τελειώσει τα σίδερα ...

    με τα πολλά αφού ικανοποιήθηκε το μονο αίτημα το καράβι ετοιμάστηκε και έφυγε στην ώρα του ...[ ξαναγύρισε στα πάτρια προ ολίγου ...]

    μετά άλλο καράβι.
    στο σωματείο : -θέλω 300
    - Θα πάρεις κι άλλους 50 από μένα
    - είναι πολλοί δεν θα βγαίνω
    - 50
    - δεν παίρνω κανέναν
    το συνεργείο δεν έμπαινε μέσα από τους απεργούς που ήταν στο Πέραμα, τι Λιμενικό τι ιστορίες, ...

    τελικά το αίτημα [όμοιο με το πρώτο] ικανοποιήθηκε: πρόσληψη για πόσο κόσμο που ΔΕΝ πάτησε ποτέ το πόδι του στο καράβι. χιλιάδες ευρώ σε εργατοπατέρες που ζούν εις βάρος των επιχειρηματιών αλλά ΚΥΡΙΩΣ των εργατών τα συμφέροντα των οποίων υποτίθεται υπερασπίζουν.

    γιατί τελικά αυτοί οι εργάτες έμειναν εντελώς άνεργοι αφού πλέον δεν φτιάχνει κανενας κάποιο σοβαρό έργο.

    όσο για το Ζενίθ :πολλοί έχουν την απορία. Πώς ζούν αυτοί οι διαμαρτυρόμενοι αφού οι φάτσες τους κυκλοφορούν σε πολλά μέρη καθημερινώς. τι είναι? ναυτεργάτες? δάσκαλοι? τιμημένη αγροτιά? [κατά τον Χάρυ Κλύν κάνοντας τον Κύρκο...]

    σόρρυ για το (όχι τόσο) εκτός θέματος αλλά δεν μπορούμε να βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας και μετά να λέμε πώς φταίει ο ανθελληνισμός των Γερμανών! γιατί για το Ζενίθ φταίνε και οι "διαμαρτυρόμενοι" και -κυρίως- η ανοχή του κράτους το οποίο δεν τολμάει να επιβάλλει τον νόμο, έστω και στοιχειωδώς!

  10. #50
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Παντως παρ'όλη την αναστάτωση η εταιρεία (δεν νομίζω οτι θα μπορουσε να κανει και διαφορετικα, αφου έχει ηδη ανακοινώσει τα προγράμματά της) συνεχίζει κανονικότα τις αναχωρήσεις απο Πειραιά καθε Δευτέρα.

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας