Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 59

Θέμα: Άρση καμποτάζ για τα κρουαζιερόπλοια...;

  1. #11
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Θα πω την άποψη μου .Πιστευω οτι Έλληνας ναυτικός είναι ένας από τους καλύτερους που υπάρχουν στην αγορά αυτήν την στιγμή και κολαούζο δεν θέλει .
    Με το ζόρι παντρειά λένε στο χωριό μου δεν γίνεται !
    Από να αγριεύουμε κάθε φορά και να απειλούμε ότι δεν θα επιτρέψουμε ,και θα κάνουμε το ένα και το άλλο, μονό κακό κάνει !Τα προβλήματα λύνονται με διάλογο και διπλωματία ,που έπρεπε να είχαμε αρχίσει πολύ πριν ξεκινήσει η σεζόν !
    Ο Πειραιάς πρέπει να γίνει το κέντρο τις κρουαζιέρας στην ανατολική μεσόγειο !Διαφορετικά θα μαραζώσουμε ,όπως έγινε και με τις εταιρίες που ήρθαν να επενδύσουν στην Ελλάδα και έφυγαν νύχτα !!!ΤΕΛΟΣ
    Ο ΈΛΛΗΝΑΣ ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΤΩΧΟΣ ΣΥΓΓΕΝΗΣ, ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ !
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 26-04-2010 στις 17:35

  2. #12
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Την άρση του στην κρουαζιέρα έως τα τέλη Μαίου ανήγγειλε ο πρωθυπουργός
    σήμερα στον σύνδεσμο τουριστικών επιχειρήσεων !
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 22-04-2010 στις 10:11

  3. #13

    Προεπιλογή

    Επιτέλους το θυμήθικάαααααννν..........αντε γιατί πολλά εχουμε χάσει ήδη κ δεν μας πάίρνει να λέμε ΟΧΙ σε επενδύσεις!!

  4. #14
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    LOIPON EGINE ARSH TOU KAMPOTAZ !!!! KAI META?
    KAT ARCAS SUMFWNW ME THN APOFASH TOU PROQUPOURGOU.
    ALLA GIA NA APLWSH H KOUBENTA QELW NA QESW MERIKA RHTORIKA
    ERWTHMATA.
    SE PIA LIMANIA QA ERQOUN KAI ME PIES UPODOMES QA GINOUN TA
    LIMANIA MAS HOME PORT???
    STON PEIRAIA ???? MPOREI KAPOIOS NA FANTASTH 3 MEGA SHIPS
    STON PEIRAIA NA KANOUN EPIBIBASH -APOBIBASH ??
    SE PIO TERMINAL ??? ME TI SECURITY PORT ??? ME TI LUGGAGE HANDLING??
    ECETE PAEI STHN MPARSELONA??? H SE KAPIO ALLO ISPANIKO
    LIMANI??? NA DEITE UPODOMES!!!
    ANTE TWRA NA BALOUME KAI ALLA ELLHNIKA LIMANIA PIO THN
    RODO??? H TO HRAKLEIO ???
    TO KOUSANTASI EINAI TO PIO AKRIBO LIMANI ( PERSINES TIMES GIA
    APLH PROSEGGHSH 11000 USD) ALLA PARECEI UPHRESIES KAI ASFALEIA!!!!
    LOIPON EIMAI STHN KOURAZIERA APO THN DEKAETIA TO 80 KAI ECW
    DEI OLES TIS ALLAGES , MONO STHN ELLADA DEN BLEPAME H DEN
    QELAME NA DOUME !!!
    QA ANAFERW TO PIO APLO PROTINANE STO DHMO PEIRAIA NA BALH
    ENA LEWFOREIO APO TO TERMINAL STO KENTRO TOU PEIRAIA STHN AGORA KAI TO
    PROBLHMA EINAI POIOS QA PLHRWSH KAI ME POIO FOREA KAI KATI
    TETOIA TRELLA OTAN APO ENA PLOIO 2000 EPIBATWN KAI 800
    PLHRWMA ENA MEGALO POSOSTO QELOUN NA PANE STHN AGORA KAI DEN XEROUN POU EINAI !!!!!
    ECW KAI ALLA KAI QA PROSPAQHSW NA BALW FWTOGRAFIES APO
    LIMANIA EDW THS MESOGEIOU GIA NA DOUME TI ECEI GINH KAI TI
    KANOUME EMEIS !!!!

  5. #15
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Για ριξτε μια ματια εδω.
    http://www.skai.gr/articles/news/gre...πλοία26042010/
    Θαυμαστε τους λοιπον.
    Λιγοι κοπριτες που ετσι μαθαν εμπιδιζουν την προσεγγιση του Zenith.
    Και μην βγει κανεις να πει οτι λεω κοπριτες τους ναυτικους.
    Λεω για καποιους που ετσι μαθανε να κανουν οτι γουσταρουν.
    Και αμα θες να απεργησεις. Που αλλου ομως στον κοσμο εμποδιζεις ολλους τους υπολοιπους να εργαστουν να κινηθουν και να νεκρωσουν καθε δραστηριοτητα.
    Θα βγουν και θα πουν οτι ειναι το μονο οπλο που εχουν για να ακουστουν τα αιτηματα τους. Μπα πολυ εξυπνο αλλη μια Ελληνικη πατεντα.
    Βαρεθηκα να ακουω συντριπτικες μειοψηφιες να λενε οτι αγωνιζονται και εκφραζουν τους αγροτες, τους εργατες, τους ναυτικους, τους φοιτητες τους Ελληνες σε τελικη αναλυση. Τον εαυτο τους και μονο και περα βρεχει.
    Και κατι ακομα. Μπορει να βγει κανενας και να πει η πληοψηφια του συνδικαλιστικου κινηματος (αν και απο οτι εχει αποδειχθει και οι μειοψηφιες μπορουν να κανουν οτι θελουν ) ετσι αποφασισε.
    Εγω θα πω κατι αλλο. Σε συγκεκριμενο συνδικαλιστικο χωρο βλεπω οτι σχεδον καθε μερα κανουν κινητοποιησεις. Και εντελως τυχαια βλεπω καθε φορα τις ιδιες φατσες. Ειτε προκειται για το Καμποταζ ειτε για τον ΟΛΠ ειτε για τα μετρα ειτε για την ανεργεια.
    Μα καλα ποτε δουλευουν αυτοι ;;;;;;
    Εκτος βεβαια αν μας πουν οτι εργαζονται για το καλο των εργαζομενων.
    Ξυπνανε δηλαδη και λενε.
    "Γυναικα φευγω παω στη δουλεια. Παω να αγωνιστω για τους εργατες και για τον λαο...."
    Κολλανε και ενσημα;
    Γιατι εχω την εντυπωση οτι αυτος που με εμποδιζει να παω στη δουλεια μου τον πληρωνω εγω για να προστατευει τα... "συμφεροντα" μου;;;
    Αν ειναι ετσι να θυσιαστω και εγω και να γινω ενας απο αυτους....

  6. #16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από rocinante Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ριξτε μια ματια εδω.
    http://www.skai.gr/articles/news/gre...πλοία26042010/
    Θαυμαστε τους λοιπον.
    Λιγοι κοπριτες που ετσι μαθαν εμπιδιζουν την προσεγγιση του Zenith.
    Και μην βγει κανεις να πει οτι λεω κοπριτες τους ναυτικους.
    Λεω για καποιους που ετσι μαθανε να κανουν οτι γουσταρουν.
    Και αμα θες να απεργησεις. Που αλλου ομως στον κοσμο εμποδιζεις ολλους τους υπολοιπους να εργαστουν να κινηθουν και να νεκρωσουν καθε δραστηριοτητα.
    Θα βγουν και θα πουν οτι ειναι το μονο οπλο που εχουν για να ακουστουν τα αιτηματα τους. Μπα πολυ εξυπνο αλλη μια Ελληνικη πατεντα.
    Βαρεθηκα να ακουω συντριπτικες μειοψηφιες να λενε οτι αγωνιζονται και εκφραζουν τους αγροτες, τους εργατες, τους ναυτικους, τους φοιτητες τους Ελληνες σε τελικη αναλυση. Τον εαυτο τους και μονο και περα βρεχει.
    Και κατι ακομα. Μπορει να βγει κανενας και να πει η πληοψηφια του συνδικαλιστικου κινηματος (αν και απο οτι εχει αποδειχθει και οι μειοψηφιες μπορουν να κανουν οτι θελουν ) ετσι αποφασισε.
    Εγω θα πω κατι αλλο. Σε συγκεκριμενο συνδικαλιστικο χωρο βλεπω οτι σχεδον καθε μερα κανουν κινητοποιησεις. Και εντελως τυχαια βλεπω καθε φορα τις ιδιες φατσες. Ειτε προκειται για το Καμποταζ ειτε για τον ΟΛΠ ειτε για τα μετρα ειτε για την ανεργεια.
    Μα καλα ποτε δουλευουν αυτοι ;;;;;;
    Εκτος βεβαια αν μας πουν οτι εργαζονται για το καλο των εργαζομενων.
    Ξυπνανε δηλαδη και λενε.
    "Γυναικα φευγω παω στη δουλεια. Παω να αγωνιστω για τους εργατες και για τον λαο...."
    Κολλανε και ενσημα;
    Γιατι εχω την εντυπωση οτι αυτος που με εμποδιζει να παω στη δουλεια μου τον πληρωνω εγω για να προστατευει τα... "συμφεροντα" μου;;;
    Αν ειναι ετσι να θυσιαστω και εγω και να γινω ενας απο αυτους....
    .

    +1000 στη δημοσίευση του Αντώνη...

  7. #17
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Όπως δήλωσε στο ΣΚΑΪ ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας, Γιάννης Χαλάς, οι απεργοί θα επιτρέψουν την αποβίβαση των τουριστών, όχι όμως και την επιβίβασή τους.
    Μπραβο ρε παλικαρα. Σε ευχαριστουμε για οτι κανεις για τη χωρα.
    Και ξερεις εσυ δεν θα σε αφησουμε ετσι.
    Στις επομενες εκλογες θα μπεις σε καποια λιστα.....

  8. #18

    Προεπιλογή

    Στο παρακάτω link οι δηλώσεις του ατζέντη του κρουαζιερόπλοιου Ζenith, Μιχάλη Νομικού σε εκπομπή του skai.

    http://www.skai.gr/player/tv/?mmid=112477

  9. #19
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Για να υπαρξει μια ρεαλιστικη προσεγγιση αυτου του σημαντικου αυτου κεφαλαιου για την Ναυτιλια και την Οικονομια της χωρας ωφειλουμε καταρχην και πριν απο καθε αλλο να παραδεχτουμε οτι μεχρι σημερα δεν υπηρξε στοιχειωδης προσεγγιση με πολιτικες πρωτοβουλιες στο θεμα Nαυτιλια-Τουρισμος – Προβολη – Κρουαζιερα κλπ.
    Και βρισκομαστε ξαφνικα στο σταυροδρομι «Αρση Καμποταζ».Δηλαδη δυνατοτητα κυκλικου ταξιδιου πλοιου με ξενη σημαια με αφετηρια και τερματισμο σε Ελληνικο Λιμανι.
    Θα ηταν ενδιαφερον αν καποιος μπορουσε να απαριθμισει εμπεριστατομενα τις αρνητικες συνεπειες και της αντιρησεις αυτης της αποφασης της Κυβερνησης χωρις λαικιστικες προφασεις με ρεαλιστικα επιχειρηματα γιατι προσωπικα τον Προεδρο της ΠΕΠΕΝ δεν τον καταλαβαινω.
    Τελος παντων, ας κανουμε μια συνοπτικη προσπαθεια (post to post) να αντιληφθουμε σε τι επιπεδο οργανωσης βρισκεται η χωρα μας για να ανταποκριθει σε ενα τετοιο ενδεχωμενο.
    1) Λιμανια-Υποδομες
    Ο Πειραιας θεωρειται παροχημενος και υπο προυποθεσεις ακαταλληλος για να υποδεχτει ταυτοχρονα μεγαλο αριθμο πλοιων μεγαλης χωρητικοτητας.
    1.554.747 επιβατες διακινηθηκαν το 2008 μεσω Πειραια με τα τελευταια 2ετη συνεχους αυξησης 20 κ 30% και παρολαυτα προσπαθω να θυμηθω την τελευταια 5ετια ενα αξιολογο εργο βελτιωσης στο Κεντρικο Λιμενα και δεν βρισκω.
    Μια προθεση – ιδεα να δημιουργηθει ενα λιμανι στο Φαληρο αποκλειστικα για Κρουαζιεροπλοια (να απαγγιαζει και στο Νοτια) δεν ευδοκιμησε για αγνωστους λογους.
    Μια προταση που θα εδινε πολλες λυσεις και θα αντιμετωπιζε πολλα προβληματα.
    Σκεφτειτε,η κινηση των κρουαζιεροπλοιων θα ηταν απροσκοπτη με οτι αυτο συνεπαγεται.
    Επιπλεον τα δεκαδες λεωφορεια που μεταφερουν τους εκδρομεις των πλοιων (Ακροπολη-Σουνιο-Αεροδρομειο ) δεν μπλοκαρονται στην εισοδο της πολης αφου ειτε απο παραλιακη ειτε απο ποταμι φτανουν αμεσα και ευκολα στο Φαληρο.

    Πιο πανω ο φιλος συμφορουμιτης ανεφερε ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα ανικανοτητας του κρατους με το Λεωφορειο που δεν αναλαμβανει κανενας φορεας να δρομολογησει.Οσοι εχουν ταξιδεψει σε διαφορα λιμανια της Μεσογειου αλλα και της Αμερικης μην αναφερω της καραιβικης και στενοχωρηθουμε θα εχει μπει σΆενα shuttle bus απο το τερματικο σταθμο προς το κεντρο της πολης.
    Κι ομως αυτο το στοιχειωδες δεν ειναι κανεις φορεας –Δημοτικη Αρχη,Οργανισμος Λιμενα,Νομαρχεια- σε θεση να αντιληφθει τη σημασια του.
    Επειδη ομως το θεμα ειναι πολυσυνθετο και για να μην κουραζουμε με μεγαλα ποστ θα επανελθουμε!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AegeanIslands : 26-04-2010 στις 17:24
    ...απίστευτος ο κόσμος κι ο χαρακτήρας μας...

  10. #20
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Ακόμη και σε αυτήν την παλαιολιθική εποχή που επικρατεί στο λιμάνι , που δεν προσφέρει απόλυτος τίποτα στον : επιβάτη ,πλήρωμα ,πλοιοκτήτρια εταιρεία ,κτλ .... σε αυτό το λιμάνι θέλουν να ξεκινήσουν τα ταξίδια τους κάποιες εταιρίες .Φανταστείτε τι θα γινόταν αν είχαμε και τις στοιχειώδεις υποδομές !!!
    Γέρασα ,και ακόμη και σήμερα βλέπω τις ίδιες φάτσες στα συνδικαλιστικά όργανα των ναυτικών , που έβλεπα πριν 25 χρόνια !!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 26-04-2010 στις 17:37

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας