Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 15 από 15

Θέμα: Ισμήνη [Sea Nymph, S.Raissis, Ismene, Helly, Marigo, Irini]

  1. #11
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Ο Πέτρος Νομικός αγόρασε το 1911, συνεταιρικά με τον Γ.Τσίρο, το 227 τόνων φορτηγό ΙΣΜΗΝΗ, το οποίο και χρησιμοποιήθηκε στη μεταφορά σμύριδας από τη Νάξο στη Σύρο. Ο Πέτρος Νομικός ήταν ήδη ένας επιτυχημένος εργολάβος δημοσίων και λιμενικών έργων, και είχε κατασκευάσει ένα κρηπίδωμα στο λιμάνι της Ερμούπολης προκειμένου να εκφορτώνεται εκεί η σμύριδα που θα παραλάμβαναν μεγαλύτερα πλοία για μεταφορά στο εξωτερικό. Αυτό το ΙΣΜΗΝΗ ήταν το πρώτο πλοίο της νεοσυσταθείσας τότε "Θηραϊκής Ατμοπλοΐας".

    Ας το δούμε σε ένα συνδυασμό φωτογραφίας και σκίτσου που δημοσιεύτηκε στα "Ναυτικά Χρονικά" πριν 50 περίπου χρόνια.


    Image1.jpg

  2. #12

    Προεπιλογή

    Υπεροχος ο συνδυασμος απο τον φιλο Ellinis με αποτελεσμα την ανωτερω εξοχη καλλιτεχνικη απεικονιση!!!

  3. #13
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή Μαριγώ

    Στο θέμα των ιστορικών φωτογραφιών της Άνδρου ο BULKERMAN είχε ανεβάσει την παρακάτω φωτογραφία από την έκθεση "Αρόδο" που είχε γίνει στο Γαύριο. Στη φωτογραφία έχω σημειώσει σε μπλε κύκλο το ναυάγιο του ΕΛΛΗ (ΙΣΜΗΝΗ) που παρέμενε ακόμη στα αβαθή του λιμανιού.
    gavrio.jpg

    Επίσης σε σχέση με το παρακάτω
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ναυάγιο του ΕΛΛΗ ανελκύστηκε και ρυμουλκήθηκε γύρω στο 1952. Μέχρι τότε οι πιτσιρικάδες του λιμανιού κολυμπούσαν ως εκεί και κάνανε βουτιές από το ναυάγιο. Το τι απέγινε μετά την ανέλκυση δεν είναι απόλυτα σίγουρο. Έχω κάποιες πληροφορίες αλλά πρέπει να τις διασταυρώσω...
    να προσθέσω οτι το ναυάγιο εκποιήθηκε το 1953 από τον Οργανισμό Ανελκύσεως Ναυαγίων στον καπετάν Π. Φραγκούλη και επισκευάστηκε ως φορτηγό μότορσιπ με το όνομα ΜΑΡΙΓΩ. Το 1954 πήρε το όνομα ΕΙΡΗΝΗ αλλά στις 15/9/56 βυθίστηκε στα ΝΔ της Κρήτης όταν το φορτίο χαρουπιών που μετέφερε μετατοπίστηκε. Ο Χ. Ντούνης αναφέρει στο "Ναυάγια στις Ελληνικές Θάλασσες" πως τότε ήταν το πιο παλιό πλοίο των ελληνικών νηολογίων!

  4. #14

    Προεπιλογή Bουτιές από το ναυάγιο του Helly

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο, το ναυάγιο που περιγράφει ως ΕΛΛΗ ο αυτοδύτης δεν είναι το πλοίο μας. Αν θυμάμαι καλά τον διορθώνει στην ίδια ιστοσελίδα και ο Κώστας Θωκταρίδης.
    Το ναυάγιο του ΕΛΛΗ ανελκύστηκε και ρυμουλκήθηκε γύρω στο 1952. Μέχρι τότε οι πιτσιρικάδες του λιμανιού κολυμπούσαν ως εκεί και κάνανε βουτιές από το ναυάγιο. Το τι απέγινε μετά την ανέλκυση δεν είναι απόλυτα σίγουρο. Έχω κάποιες πληροφορίες αλλά πρέπει να τις διασταυρώσω...
    Είμαι ένας από την παρέα των πιτσιρικάδων (5-7 ετών) που κολυμπούσαν από την αμμουδιά του λιμανιού του Γαυρίου μέχρι το ναυάγιο του Helly. Τα νερά τότε ήταν πεντακάθαρα, καμία σχέση με την τωρινή κατάσταση. Θυμάμαι ότι η μετάβαση στο πλοίο δεν ήταν εύκολη για τα παιδιά της ηλικίας μας και η ανάβαση στο κατασκουριασμένο κουφάρι ήταν πολύ επικίνδυνη, αφού είχα κοπεί όχι λίγες φορές. Το όλο εγχείρημα όπως ήταν φυσικό είχε για μένα ένα "ηρωικό" χαρακτήρα. Όταν επέστρεψα στο Γαύριο λίγο μετά την ανέλκυση του πλοίου αισθάνθηκα τεράστια απογοήτευση. Έκτοτε νοσταλγώ τους φίλους και τα κατορθώματα εκείνης της εποχής που όσα χρόνια κι αν πέρασαν θα μείνουν ανεξίτηλα χαραγμένα στο μυαλό μου.
    Αν θα μπορούσε κάποιος να δημοσιεύσει ή να μου στείλει κάποια σχετική φωτογραφία θα ήμουν ευγνώμον!

  5. #15
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Σε αεροφωτογραφία του 1945 (από το Κτηματολόγιο) διακρίνεται το ναυάγιο του ΈΛΛΗ.

    kav 1945-.jpg

    Στις 10 Οκτωβρίου 1944 ο Γερμανός "Ναύαρχος Αιγαίου" μη γνωρίζοντας οτι το πλοίο είχε χτυπηθεί στο Γαύριο από τη συμμαχική αεροπορία κατέγραφε στο ημερολόγιο του: "The tanker ELLI proceeding from Syra to Chalkis has been overdue since 16 Sept., and was probably raided by partisans."

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας