Σελίδα 89 από 152 ΠρώτηΠρώτη ... 3979878889909199139 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 881 έως 890 από 1511

Θέμα: Ελληνικά Ρυμουλκά (Greek Tugboats)

  1. #881
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Μηνύματα
    1.632

    Προεπιλογή

    Το Ρ/Κ ΕΛΛΑΣ ετοιμο να ξεκινησει απο το LAS PALMAS με προορισμο ALIAGA και αφιξη 10/8. Γνωριζει κανεις τι φερνει? Καλο ταξειδι

  2. #882
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ενημερώθηκε βραδινές ώρες χθες, η Λιμενική Αρχή Μυκόνου από τον Πλοίαρχο του Ε/Π-Τ/Ρ “ΔΗΛΟΣ ΕΞΠΡΕΣ” Ν.Π. 10032 για την παροχή συνδρομής στο Ρ/Κ “ΧΡΗΣΤΟΣ XXXVI” Ν.Π. 12409, με τέσσερις (04) επιβαίνοντες, στην θαλάσσια περιοχή του παλαιού λιμένα ν. Μυκόνου.
    Το ανωτέρω Ρ/Κ σκάφος κατέπλευσε ασφαλώς στο Νέο λιμένα Μυκόνου όπου και πλαγιοδέτησε στη μαρίνα, ρυμουλκούμενο από το “ΔΗΛΟΣ ΕΞΠΡΕΣ”.
    Από την οικεία Λιμενική Αρχή που διενεργεί την προανάκριση διαπιστώθηκε ότι η ακυβερνησία του εν λόγω Ρ/Κ σκάφους προκλήθηκε από μηχανική βλάβη στο μειωτήρα της κύριας μηχανής και απαγορεύτηκε ο απόπλους του μέχρι την προσκόμιση βεβαιωτικού διατήρησης κλάσης από τον παρακολουθούντα το πλοίο νηογνώμονα.
    ΠΗΓΗ

  3. #883

    Προεπιλογή

    Σε συνέχεια του προηγούμενου ποστ, να πούμε ότι το ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΧΧVI (IMO 7236189) επέστρεψε σήμερα από την Μύκονο στην βάση του, στο ναυπηγείο Σπανόπουλου στην Σαλαμίνα.

    Τα δύο αδελφάκια ΧΡΗΣΤΟΣ ΙΙΙ και ΧΡΗΣΤΟΣ IV, πρώην ΟΛΠ 10 (ΙΜΟ 7414834) και ΟΛΠ 11 (ΙΜΟ 7414846), έχουν μετακινηθεί από τον χώρο του ναυπηγείου Σπανόπουλου στην προβλήτα του ανενεργού ναυπηγείου ΝΑΥΤΙΛΟΣ στα Αμπελάκια Σαλαμίνας. Τελικά όχι μόνο δεν πρέπει να έχουν δουλέψει ποτέ με τα σημερινά τους ονόματα, αλλά και πολύ αμφιβάλλω αν αυτά γράφτηκαν καν ποτέ επάνω τους.

    IMG_0020.jpg
    Σαλαμίνα - 05/08/2017

    Να δούμε και το ΧΡΗΣΤΟΣ XXI (ΙΜΟ 8676764) πλαγιοδετημένο χθες στην προβλήτα 1 του Περάματος.

    IMG_0441.jpg
    Πέραμα - 05/08/2017

  4. #884

    Προεπιλογή

    Το οτι δε τα διαλύουν , σημαίνει πως κάποια στιγμή θα τα ενεργοποιήσουν θέλω να ελπίζω

  5. #885
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Μηνύματα
    1.632

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dionisos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Ρ/Κ ΕΛΛΑΣ ετοιμο να ξεκινησει απο το LAS PALMAS με προορισμο ALIAGA και αφιξη 10/8. Γνωριζει κανεις τι φερνει? Καλο ταξειδι
    Μετα απο προσσεγγιση στην MELILLA μαλλον για ανεφοδιασμο συνεχιζει για ALIAGA με αφιξη 14/8 06.00. Τωρα ανοικτα απο το ΑΛΓΕΡΙ με ταχυτητα 6.5 Κομβους

  6. #886

    Προεπιλογή

    Όπως είδαμε στις φωτό από την πρόσφατη καθέλκυση του ΣΤΑΥΡΟΣ Ν, συμμετείχαν σε αυτή και δύο μικρά ρυμουλκά του ομίλου Σπανόπουλου. Το ένα είναι βέβαια το πρώτο ΧΡΗΣΤΟΣ (1974 - Ν.Π. 2070),

    IMG_0190.jpg

    το άλλο όμως ποιό μπορεί να είναι ???

    IMG_0051.jpg

    Διακρίνεται καθαρά ο αριθμός νηολογίου του, Ν.Π. 6360, ο οποίος όμως δεν αντιστοιχεί σε κανένα ρυμουλκό του ομίλου εξ όσων αναφέρονται στην λίστα του Νεκτάριου, και στην παρακάτω μεγέθυνση έχω σκιάσει κάποιους παλαιότερους διακρινόμενους ανάγλυφους χαρακτήρες. Μπορούμε να βγάλουμε κάποια άκρη ???

    IMG_0051_.jpg

  7. #887
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είδαμε στις φωτό από την πρόσφατη καθέλκυση του ΣΤΑΥΡΟΣ Ν, συμμετείχαν σε αυτή και δύο μικρά ρυμουλκά του ομίλου Σπανόπουλου. Το ένα είναι βέβαια το πρώτο ΧΡΗΣΤΟΣ (1974 - Ν.Π. 2070),

    IMG_0190.jpg

    το άλλο όμως ποιό μπορεί να είναι ???

    IMG_0051.jpg

    Διακρίνεται καθαρά ο αριθμός νηολογίου του, Ν.Π. 6360, ο οποίος όμως δεν αντιστοιχεί σε κανένα ρυμουλκό του ομίλου εξ όσων αναφέρονται στην λίστα του Νεκτάριου, και στην παρακάτω μεγέθυνση έχω σκιάσει κάποιους παλαιότερους διακρινόμενους ανάγλυφους χαρακτήρες. Μπορούμε να βγάλουμε κάποια άκρη ???

    IMG_0051_.jpg
    Φίλε Γιώργο είναι το πρώην ΑΓΙΟΣ ΦΑΝΟΥΡΙΟΣ των Φουρναράκηδων.
    Φαίνεται και ο θυρεός τους στην υπερκατασκευή.
    Δες εδώ :
    http://www.shipspotting.com/gallery/...hp?lid=2398540
    Έχω απαντήσει στα comments της φωτογραφίας παραθέτοντας στοιχεία.
    Το Greek Shipping Directory αναφέρει ότι πουλήθηκε "σε ξένους" το 2014.
    Μια και όνομα πλέον δεν αναφέρει, μήπως είναι ΧΡΗΣΤΟΣ XLII μου μας λείπει ?

  8. #888

    Προεπιλογή

    Νεκτάριε το γνώριζα το ΑΓΙΟΣ ΦΑΝΟΥΡΙΟΣ όταν ανήκε στους αδελφούς Φουρναράκη (μαζί με τα θρυλικά ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ, ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΣ και το ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ), το έχω και σε φωτό αλλά δεν πήγε τώρα το μυαλό μου ότι είναι το ίδιο. Εύγε !!! Όσον αφορά το αν το νέο του όνομα είναι ΧΡΗΣΤΟΣ XLII το οποίο μας λείπει από την σειρά των ρυμουλκών του ομίλου, δεν είναι καθόλου απίθανο, αλλά θα πρέπει να βεβαιωθούμε. Την ημέρα της καθέλκυσης του ΣΤΑΥΡΟΣ Ν, αν και το τράβηξα από όλες τις πλευρές, περιέργως δεν διακρινόταν πουθενά γραμμένο επάνω του οποιοδήποτε όνομα.

  9. #889

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Γιώργο είναι το πρώην ΑΓΙΟΣ ΦΑΝΟΥΡΙΟΣ των Φουρναράκηδων.
    Φαίνεται και ο θυρεός τους στην υπερκατασκευή......... Το Greek Shipping Directory αναφέρει ότι πουλήθηκε "σε ξένους" το 2014.
    Μια και όνομα πλέον δεν αναφέρει, μήπως είναι ΧΡΗΣΤΟΣ XLII μου μας λείπει ?
    Tουλάχιστον μέχρι τον Ιούλιο 2016, ανήκε ακόμα στην εταιρεία των αδελφών Φουρναράκη. Διακρίνεται καθαρά στην πιό κάτω φωτό μου, στην προβλήτα του ναυπηγείου ΜΕΓΑΤΕΧΝΙΚΑ στην πρύμη του DIAVLOS PRIDE, με το παλιά του ακόμα όνομα - χρώματα - σινιάλα.

    IMG_0410.jpg
    Πέραμα - 02/07/2016

  10. #890
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    ¶ραγε τι πήρε από τη Μασσαλία το Christos XXIV και έχει βάλει πορεία για Πειραιά?? Τώρα βρίσκεται ΝΔ της Σαρδηνίας.

Σελίδα 89 από 152 ΠρώτηΠρώτη ... 3979878889909199139 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας