Σελίδα 128 από 152 ΠρώτηΠρώτη ... 2878118126127128129130138 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.271 έως 1.280 από 1511

Θέμα: Ελληνικά Ρυμουλκά (Greek Tugboats)

  1. #1271
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας φίλος μου είπε ότι πήγε ένα αμμοληπτικό (δεν ξέρω αν είναι αυτή η ονομασία του)
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από andria salamis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα σου ειπε,δραγα εγω θα το ελεγα.Παει κ αυτο!
    Δρόγα στη γειτονιά σας ήταν μόνο αυτή :
    http://www.shipspotting.com/gallery/...php?lid=653415
    Αυτή πήρε ? Ήταν παροπλισμένη μπροστά από του Θεοδωρόπουλου για αρκετό καιρό. Μπορείτε να δείτε αν είναι εκεί ακόμα ?

  2. #1272
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το Christos XXII εχθές από το ναυπηγείο Διαμαντή στην Κυνόσουρα το SAND WAY (e.x SEAWAY) IMO 8410184 κατασκευής 1986 typ. Dredger για να το πάει στην Agiaga. Εδώ φωτογραφημένο στις 20/02/2019.

    SANDWAY-01-20-02-2019.jpg

  3. #1273
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    To P/K Diavlos Force ρυμουλκώντας το HANSEATIC INSPIRATION σήμερα ανοικτά από την Νορβηγία που βρίσκεται. Καλή συνέχεια.

    DIAVLOS-FORCE-49-07-03-2019.jpg

  4. #1274
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά το ΑΤΛΑΝΤΙΣ Ι το χρησιμοποιούν για να φτιάχνουν τεράστια τετράγωνα μπλόκια για το λιμάνι της Σαντορίνης από ότι έμαθα. Εδώ μια φωτογραφία του σήμερα 5-3-2019 στο Ηράκλειο.
    Συνημμένο Αρχείο 192444
    Δεν ξέρω πως τα μεταφέρουν βέβαια, αν θα ρυμουλκήσουν το ίδιο ή θα φέρουν άλλα ποντόνια για μεταφόρτωση...
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από OfTheHighSeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πιθανό ότι τα μπλόκια επιπλέουν, ρυμουλκούνται στην τελική τους θέση όπου και βυθίζονται.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν πολλά σίδερα για μπλόκια κεσόν (caisson) ή προκατασκευασμένα κυψελωτά κιβώτια ή ιδέα του είναι ότι είναο κούφια και επιπλέουν και ρυμουλκούνται όπου είναι να ποντιστούν και μετά γεμίζουν με χαλίκι ή άλλο υλικό και βυθίζονται και πάνω τους φτιάχνουν την ανωδομή (πρακτικά το ντόκο που πατάμε.
    Στις εικόνες βλέπουμε πως μπάνουν και που θα μπουν.
    Συνημμένο Αρχείο 192445Συνημμένο Αρχείο 192446
    Σημερινή (10-3-2019) κοντινότερη φωτογραφία του ΑΤΛΑΝΤΙΣ Ι από το Ηράκλειο με τα μπλόκια για το λιμάνι της Σαντορίνης να φαίνονται λίγο καλύτερα.
    DSC_0115.jpg

  5. #1275

    Προεπιλογή

    Στην βάση τους, στο ναυπηγείο Σπανόπουλου της Σαλαμίνας, το ΧΡΗΣΤΟΣ LI (IMO 9041368), το ΧΡΗΣΤΟΣ XXXVI (IMO 7236189) σε δεξαμενισμό και εργασίες συντήρησης, και το ΧΡΗΣΤΟΣ L (IMO 9041344) στο οποίο δεν φαίνεται να προχωρούν και πολύ γρήγορα οι εργασίες για την δραστηριοποίηση του στον στόλο του ομίλου.

    Μιας και πλέον βλέπουμε εκτός του λατινικού αριθμού τους να αναγράφεται και ο "κανονικός" επί των ρυμουλκών, μήπως θα έπρεπε να αρχίσουμε (χάριν σαφεστάτης ευκολίας και αναγνωρισιμότητας) να τα αποκαλούμε και εμείς με αυτούς ??? Π.χ. 51, 50, 36 ???
    Νεκτάριε την πάντα σοφή γνώμη σου σε παρακαλώ.

    IMG_0147.jpg
    Σαλαμίνα - 16/03/2019

  6. #1276
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην βάση τους, στο ναυπηγείο Σπανόπουλου της Σαλαμίνας, το ΧΡΗΣΤΟΣ LI (IMO 9041368), το ΧΡΗΣΤΟΣ XXXVI (IMO 7236189) σε δεξαμενισμό και εργασίες συντήρησης, και το ΧΡΗΣΤΟΣ L (IMO 9041344) στο οποίο δεν φαίνεται να προχωρούν και πολύ γρήγορα οι εργασίες για την δραστηριοποίηση του στον στόλο του ομίλου.

    Μιας και πλέον βλέπουμε εκτός του λατινικού αριθμού τους να αναγράφεται και ο "κανονικός" επί των ρυμουλκών, μήπως θα έπρεπε να αρχίσουμε (χάριν σαφεστάτης ευκολίας και αναγνωρισιμότητας) να τα αποκαλούμε και εμείς με αυτούς ??? Π.χ. 51, 50, 36 ???
    Νεκτάριε την πάντα σοφή γνώμη σου σε παρακαλώ.

    IMG_0147.jpg
    Σαλαμίνα - 16/03/2019
    Γιώργο μου επειδή ασχολούμαι με τα νηολόγια και τις databases έχω συνηθίσει προσωπικά να αναφέρομαι σε κάποιο πλοίο πάντα με το επίσημο όνομα που έχει στα νηολόγια. Προφανώς μπορούμε να χρησιμοποιούμε και τους αραβικούς αριθμούς αλλά αν θέλουμε να είμαστε απόλυτα σωστοί πρέπει να αναφερόμαστε στα πλοία με το όνομα που είναι καταχωρημένα επίσημα (για σωστότερη τεκμηρίωση). Απλά γνώμη μου βέβαια και διόλου δεσμευτική για τον οποιοδήποτε !

  7. #1277
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Το Ορφέας Ήλιος στο ναυπηγείο Φραντζή προχωράνε η δουλειές και ομορφαίνει.

    ΟΡΦΕΑΣ-ΗΛΙΟΣ-16-3-2019-01-.jpg ΟΡΦΕΑΣ-ΗΛΙΟΣ-16-3-2019-02-.jpg

    16-3-2019

  8. #1278
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο μου επειδή ασχολούμαι με τα νηολόγια και τις databases έχω συνηθίσει προσωπικά να αναφέρομαι σε κάποιο πλοίο πάντα με το επίσημο όνομα που έχει στα νηολόγια. Προφανώς μπορούμε να χρησιμοποιούμε και τους αραβικούς αριθμούς αλλά αν θέλουμε να είμαστε απόλυτα σωστοί πρέπει να αναφερόμαστε στα πλοία με το όνομα που είναι καταχωρημένα επίσημα (για σωστότερη τεκμηρίωση). Απλά γνώμη μου βέβαια και διόλου δεσμευτική για τον οποιοδήποτε !
    Συντάσσομαι απόλυτα με τον φίλο npapad αν κ ο Σπανόπουλος το έχει παρακάνει με τους λατινικούς αριθμούς.
    Ομως το όνομα είναι όνομα.

  9. #1279
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερινή (10-3-2019) κοντινότερη φωτογραφία του ΑΤΛΑΝΤΙΣ Ι από το Ηράκλειο με τα μπλόκια για το λιμάνι της Σαντορίνης να φαίνονται λίγο καλύτερα.
    DSC_0115.jpg
    Και νεότερες φωτογραφίες (23-3-2019) από την κατασκευή. Παρατηρώ ότι τα έχουν ενώσει καθ' ύψος δημιουργώντας μεγάλα μονοκόμματα μπλόκια.
    Μήπως κάποιος admin μπορεί να μεταφέρει όλα τα posts που έχουν να κάνουν με την κατασκευή του λιμανιού της Σαντορίνης κάπου πιο κατάλληλα (στα λιμάνια ίσως) ?. Το συνέχισα εδώ απλά και μόνο για να είναι μαζεμένα τα posts αλλά δεν έχουν να κάνουν με τα ρυμουλκά.
    DSC_0255.jpgDSC_0245.jpgDSC_0280.jpg

  10. #1280

    Προεπιλογή

    Μικρό το κακό Νεκτάριε μου. Το παρόν θέμα έχει πλέον καταντήσει ...αχταρμάς !!! Πάει πολύ καιρός (χρόνια) που είχα προτείνει στους διαχειριστές του φόρουμ να υπάρχουν δύο διαφορετικά αρμόδια θέματα, ένα για τα ρυμουλκά ως πλοία (στοιχεία, ιστορικά, εταιρείες που ανήκουν) και ένα που να αφορά το έργο και τις κινήσεις τους (ρυμουλκήσεις), αλλά δυστυχώς τότε η πρόταση μου είχε "απορριφθεί μετά πολλών επαίνων" όπως έλεγε και ο αείμνηστος Γεώργιος Σουρής !!!

    Και δεν μιλάω για ξεχωριστά θέματα για καθένα από τα Ελληνικά ρυμουλκά (που θα ήταν και το πλέον σωστό), απλά για ένα μόνο ακόμα θέμα (κινήσεις - ρυμουλκήσεις) που θα έκανε την ζωή μας σαφέστατα ευκολότερη, όπως βέβαια και την ανάγνωση από τα μέλη - επισκέπτες. Δυστυχώς όμως.....

Σελίδα 128 από 152 ΠρώτηΠρώτη ... 2878118126127128129130138 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας