Σελίδα 91 από 152 ΠρώτηΠρώτη ... 41818990919293101141 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 901 έως 910 από 1511

Θέμα: Ελληνικά Ρυμουλκά (Greek Tugboats)

  1. #901
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΒΕΡΝΙΚΟΣ ΣΙΦΝΟΣ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manolisfissas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Νεκτάριε ορίστε μία φωτογραφία του Ρ/Κ!!!

    Συνημμένο Αρχείο 184484
    ...άμεση εξυπηρέτηση !!! Μανώλη σε ευχαριστώ πολύ !

  2. #902
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ/ΙΟΣ
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    Τι πήρε το Χρήστος ΧΧΙV και πάει για Αλιάγα;;; Μήπως το Corse;;;

  3. #903

    Προεπιλογή

    Τίποτα δεν αποκλείεται, αλλά με προορισμό Aliaga το βλέπω λίγο δύσκολο να πρόκειται για το CORSE. Στο πλοίο όπως είχαμε δει γινόντουσαν το καλοκαίρι λαμαρινοδουλειές.

  4. #904
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Όντως το Corse παραμένει στο ναυπηγείο Σπανόπουλου.

  5. #905
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή CHRISTOS CARVER & CHRISTOS SUPPORTER

    Ανεβαίνουν σήμερα 10-9-2017 για Πειραιά (είναι στο ύψος της Σαντορίνης) 2 νέα ρυμουλκά του Σπανόπουλου, και τα δύο πρώην MERMAID (κατά τη συνήθεια των ρυμουλκάδων μας τελευταία !). CHRISTOS CARVER (IMO 9251975) πρώην MMA CARVER, MΕRMAID CARVER, και CHRISTOS SUPPORTER (IMO 9249659) πρώην MERMAID SUPPORTER. Οι φίλοι του Πειραιά ας τα έχουν στο νου τους για φωτογραφίες !

  6. #906

    Προεπιλογή

    CHRISTOS CARVER - CHRISTOS SUPPORTER

    Έχουμε ξαναδεί κάτι παρόμοιο ??? Δηλαδή να μπαίνει το όνομα ΧΡΗΣΤΟΣ χωρίς λατινική αρίθμηση και με ταυτόχρονη παραμονή του παλαιού ονόματος (ή μέρους αυτού) σε νέα αγορά(ες) ρυμουλκού ??? Προσωπικά δεν θυμάμαι.

    Κατά τα άλλα : Και τα δύο νέα αποκτήματα του ομίλου Σπανόπουλου είναι κατασκευής 2001 και μας έρχονται αμφότερα από την μακρινή Σρι Λάνκα (πάλαι ποτέ Κευλάνη). Το CHRISTOS CARVER (IMO 9251975 - πρώην MMA CARVER, MΕRMAID CARVER) κατασκευάστηκε στην Κίνα και είναι ρυμουλκό, ενώ το CHRISTOS SUPPORTER (IMO 9249659 - πρώην MERMAID SUPPORTER) κατασκευάστηκε στην Μαλαισία και είναι σύμφωνα με το σήμα του πλοίου στο AIS "Offshore Supply Ship" ενώ σύμφωνα με το maritime connector "Anchor Handling Vessel".

    Αλήθεια φίλε Νεκτάριε, με την μεγάλη πείρα που έχεις, αυτά τα πλοία τύπου "Offshore Supply" ή "Anchor Handling" πως θα μπορούσαμε να τα "αποδώσουμε" σωστότερα στα Ελληνικά, κοινώς στην καθομιλουμένη ??? Θα ήταν σωστός ο όρος "Ρυμουλκό - Εφοδιαστικό" ώστε και να τα ξεχωρίζουμε από τα αμιγώς ρυμουλκά ???

  7. #907
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    CHRISTOS CARVER - CHRISTOS SUPPORTER

    Έχουμε ξαναδεί κάτι παρόμοιο ??? Δηλαδή να μπαίνει το όνομα ΧΡΗΣΤΟΣ χωρίς λατινική αρίθμηση και με ταυτόχρονη παραμονή του παλαιού ονόματος (ή μέρους αυτού) σε νέα αγορά(ες) ρυμουλκού ??? Προσωπικά δεν θυμάμαι.

    Κατά τα άλλα : Και τα δύο νέα αποκτήματα του ομίλου Σπανόπουλου είναι κατασκευής 2001 και μας έρχονται αμφότερα από την μακρινή Σρι Λάνκα (πάλαι ποτέ Κευλάνη). Το CHRISTOS CARVER (IMO 9251975 - πρώην MMA CARVER, MΕRMAID CARVER) κατασκευάστηκε στην Κίνα και είναι ρυμουλκό, ενώ το CHRISTOS SUPPORTER (IMO 9249659 - πρώην MERMAID SUPPORTER) κατασκευάστηκε στην Μαλαισία και είναι σύμφωνα με το σήμα του πλοίου στο AIS "Offshore Supply Ship" ενώ σύμφωνα με το maritime connector "Anchor Handling Vessel".

    Αλήθεια φίλε Νεκτάριε, με την μεγάλη πείρα που έχεις, αυτά τα πλοία τύπου "Offshore Supply" ή "Anchor Handling" πως θα μπορούσαμε να τα "αποδώσουμε" σωστότερα στα Ελληνικά, κοινώς στην καθομιλουμένη ??? Θα ήταν σωστός ο όρος "Ρυμουλκό - Εφοδιαστικό" ώστε και να τα ξεχωρίζουμε από τα αμιγώς ρυμουλκά ???
    Είναι μετονομασίες για το ταξίδι μέχρι να έρθουν. Το ΧΡΗΣΤΟΣ XLIII για παράδειγμα ήρθε με όνομα CHRISTOS STORM (πρώην MERMAID STORM) και το έχω ξαναδεί να γίνεται και στο παρελθόν σε διάφορες περιπτώσεις. Προσπαθήστε όσοι είστε στην ευρύτερη περιοχή να τα φωτογραφήσετε ΑΜΕΣΑ με αυτά τα ονόματα γιατί συνήθως μετονομάζονται σχεδόν αμέσως (και οι φωτογραφίες με τα ενδιάμεσα ονόματα θα είναι συλλεκτικές !).

    Όσον αφορά την κατηγοριοποίηση, νομίζω και εγώ ότι το πιο κοντινό για τα Offshore και τα AHTS είναι Ρυμουλκό - Εφοδιαστικό όπως είπες (αν και ορισμένα offshore δεν είναι καν ρυμουλκά, δεν έχουν γάντζο).

  8. #908

    Προεπιλογή

    Γνωρίζει κανείς κάτι για ένα ρυμουλκό με όνομα ΓΑΛΑΖΙΑ ΑΚΤΗ (!!!) που εμφανίζεται στο marinetraffic στον θαλάσσιο χώρο του ναυπηγείου Σπανόπουλου στην Σαλαμίνα ???

  9. #909
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΓΑΛΑΖΙΑ ΑΚΤΗ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζει κανείς κάτι για ένα ρυμουλκό με όνομα ΓΑΛΑΖΙΑ ΑΚΤΗ (!!!) που εμφανίζεται στο marinetraffic στον θαλάσσιο χώρο του ναυπηγείου Σπανόπουλου στην Σαλαμίνα ???
    Η ΓΑΛΑΖΙΑ ΑΚΤΗ δεν είναι ρυμουλκό, είναι λάθος στο AIS. Είναι μια επίπεδη μπάριζα με ένα...βαρέλι πάνω της (Waste Barge).
    Με νηολόγιο Πειραιά 2090 (φορτηγίδων), κατασκευής του 1971 και ανακατασκευασμένη το 2005, 784 gt. Πρώην ΙΓΝΑΤΙΟΣ XIV.
    Ορίστε και φωτογραφίες μου στη Σούδα στις 11-9-2011
    P1100397.jpgP1100398.jpg

  10. #910

    Smile

    Δεν μου λες παλικάρι μου, δεν έχεις αφήσει κανένα μα κανένα πλεούμενο....... αφωτογράφητο ??? Ήμαρτον Παναγία μου Παρθένα, μα μέχρι και την μπάριζα .....με το βαρέλι βρε αθεόφοβε ???

    Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση, και εννοείται βέβαια ότι αστειεύομαι καλέ μου φίλε Νεκτάριε.

Σελίδα 91 από 152 ΠρώτηΠρώτη ... 41818990919293101141 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας