Σελίδα 127 από 152 ΠρώτηΠρώτη ... 2777117125126127128129137 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.261 έως 1.270 από 1511

Θέμα: Ελληνικά Ρυμουλκά (Greek Tugboats)

  1. #1261
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρει κανείς γιατί τα 2 ρυμουλκά Christos XXVI & XL είναι στον Ισθμό Κορίνθου με προορισμό όπως λέει το AIS τους NICE (FR)???
    Nίκαια Γαλλίας εννοεί.

  2. #1262
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Κιατο
    Μηνύματα
    210

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nίκαια Γαλλίας εννοεί.

    Με φ/γίδα ΜΑΡΙΑΝΝΑ & Π/Γ ΙΓΝΑΤΙΟΣ,για εργα (3 μήνες)στο Monaco !!! ....και μου είχε κανει εντύπωση !!! https://www.monacoyachtshow.com/fr/?option=com_content&view=article&id=385&am p;Itemid=340&CompanyID=311

  3. #1263
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Τι πήρε άραγε το Christos XXII και έφυγε για Aliaga??

  4. #1264
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Σάμη Κεφαλληνίας
    Μηνύματα
    174

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι πήρε άραγε το Christos XXII και έφυγε για Aliaga??
    Σήμερα τα ξημερώματα πρόσεξα ότι έλειπε το Ταξιάρχης από τα ναυπηγεία Σπανόπουλου.Μάλλον αυτό το ρυμουλκό πήρε το Ταξιάρχης για το τελευταίο του ταξίδι...Κρίμα.

  5. #1265
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Όχι φίλε μου. Αυτό απλά του άλλαξαν θέση. Διάβασε σε λίγο στο θέμα του Ταξιάρχης. Κάτι άλλο πήρε.

  6. #1266
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ρυμουλκό ΧΡΗΣΤΟΣ XXII έφερε στις 2-2-2019 στο Ηράκλειο το ημιβυθιζόμενο ποντόνι ΑΤΛΑΝΤΙΣ Ι. Το έβαλαν μέσα με τη βοήθεια του Ηρακλειώτικου ρυμουλκού ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ. Το ποντόνι τοποθετήθηκε στον κόκκινο φάρο στην είσοδο του λιμανιού σε περιφραγμένο χώρο. Δεν έχω καταλάβει ακόμα τι εργασίες θα γίνουν, θα προσπαθήσω να μάθω.
    Λεπτομέρειες για το ΑΤΛΑΝΤΙΣ Ι εδώ και για το ΧΡΗΣΤΟΣ XXII εδώ.
    Πρωινές φωτογραφίες από την άφιξη και απογευματινή του ρυμουλκού :
    Συνημμένο Αρχείο 192078Συνημμένο Αρχείο 192079Συνημμένο Αρχείο 192080Συνημμένο Αρχείο 192081Συνημμένο Αρχείο 192082
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεκτάριε έχει βυθιστεί τίποτε στον περιφραγμένο χώρο, όπως λες????Αν ναι...τότε ήρθαν για να το ανασύρουν.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, δεν έχει βυθιστεί τίποτα εκεί. Έχουν περιφράξει ένα κομμάτι κοντά στον κόκκινο φάρο και έχουν βάλει κάποια μηχανήματα. Μάλλον κάτι θα κατασκευάσουν (μπλόκια ίσως ?) και την θέλουν για να τα μεταφέρουν... Θα προσπαθήσω να ρωτήσω τους ανθρώπους εκεί μήπως βγάλω κάποια άκρη.
    Τελικά το ΑΤΛΑΝΤΙΣ Ι το χρησιμοποιούν για να φτιάχνουν τεράστια τετράγωνα μπλόκια για το λιμάνι της Σαντορίνης από ότι έμαθα. Εδώ μια φωτογραφία του σήμερα 5-3-2019 στο Ηράκλειο.
    DSC_0102.jpg
    Δεν ξέρω πως τα μεταφέρουν βέβαια, αν θα ρυμουλκήσουν το ίδιο ή θα φέρουν άλλα ποντόνια για μεταφόρτωση...

  7. #1267
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά το ΑΤΛΑΝΤΙΣ Ι το χρησιμοποιούν για να φτιάχνουν τεράστια τετράγωνα μπλόκια για το λιμάνι της Σαντορίνης από ότι έμαθα.
    Δεν ξέρω πως τα μεταφέρουν βέβαια, αν θα ρυμουλκήσουν το ίδιο ή θα φέρουν άλλα ποντόνια για μεταφόρτωση...
    Είναι πιθανό ότι τα μπλόκια επιπλέουν, ρυμουλκούνται στην τελική τους θέση όπου και βυθίζονται.

  8. #1268

    Προεπιλογή

    Έχουν πολλά σίδερα για μπλόκια κεσόν (caisson) ή προκατασκευασμένα κυψελωτά κιβώτια ή ιδέα του είναι ότι είναο κούφια και επιπλέουν και ρυμουλκούνται όπου είναι να ποντιστούν και μετά γεμίζουν με χαλίκι ή άλλο υλικό και βυθίζονται και πάνω τους φτιάχνουν την ανωδομή (πρακτικά το ντόκο που πατάμε.
    Στις εικόνες βλέπουμε πως μπάνουν και που θα μπουν.
    394-C-LIM-4.1_Diatomes.jpg394-C-LIM-3_Geniki Diataxi.jpg

  9. #1269
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι πήρε άραγε το Christos XXII και έφυγε για Aliaga??
    Ένας φίλος μου είπε ότι πήγε ένα αμμοληπτικό (δεν ξέρω αν είναι αυτή η ονομασία του)

  10. #1270
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας φίλος μου είπε ότι πήγε ένα αμμοληπτικό (δεν ξέρω αν είναι αυτή η ονομασία του)
    Καλα σου ειπε,δραγα εγω θα το ελεγα.Παει κ αυτο!

Σελίδα 127 από 152 ΠρώτηΠρώτη ... 2777117125126127128129137 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας