Σελίδα 94 από 152 ΠρώτηΠρώτη ... 44849293949596104144 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 931 έως 940 από 1511

Θέμα: Ελληνικά Ρυμουλκά (Greek Tugboats)

  1. #931
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Πλέον το Κέρβερος είναι δίπλα στο Krilo Eclipse

  2. #932
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Μηνύματα
    1.632

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλέον το Κέρβερος είναι δίπλα στο Krilo Eclipse
    Ξεκινησε πριν απο Μιση ωρα. Καλο ταξειδι και με το καλο να μας ερθει

  3. #933
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΚΕΡΥΝΕΙΑ

    Εδώ και 2-3 μέρες έχει εμφανιστεί στο λιμάνι του Ηρακλείου ένα άγνωστο για μένα ρυμουλκό με όνομα ΚΕΡΥΝΕΙΑ και νηολόγιο Πειραιά 8116 (Α' κλάση προφανώς, νηολογημένο γύρω στο 2007 σύμφωνα με τον αριθμό νηολογίου). Επειδή το σουλούπι μου είναι γνωστό (ειδικά τα χαρακτηριστικά φουγάρα) το σύγκρινα με όλα τα γνωστά μου αλλά δεν μου ταιριάζει κανένα. Το ρυμουλκό δεν αναφέρει πουθενά πάνω στο σκάφος αριθμό ΙΜΟ ούτε φαίνεται κάποιο πρώην όνομα. Μπορεί κανείς να βοηθήσει ?
    Φωτογραφίες του στο Ηράκλειο στις 6-11-2017.
    DSC_4813.jpgDSC_4819.jpg

  4. #934

    Προεπιλογή

    Τα φουγάρα του μοιάζουν πάρα πολύ, καθώς και το τμήμα της υπερκατασκευής πίσω από αυτά μαζί με την σκάλα, με του ΧΡΗΣΤΟΣ XVII. Κατά τα άλλα..... καμία σχέση.

    DSC_4813.jpg

  5. #935
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΚΕΡΥΝΕΙΑ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα φουγάρα του μοιάζουν πάρα πολύ, καθώς και το τμήμα της υπερκατασκευής πίσω από αυτά μαζί με την σκάλα, με του ΧΡΗΣΤΟΣ XVII. Κατά τα άλλα..... καμία σχέση.

    DSC_4813.jpg
    Ήταν το πρώτο που κοίταξα ! Δεν είναι όμως αυτό. Ενδεχομένως να αγοράστηκε εξαρχής το 2007 από το εξωτερικό και να μην είναι κάποιο πρώην από αυτά που ξέρουμε. Με βάση τον αριθμό νηολογίου δεν έχω καθόλου στοιχεία, δεν αναφέρεται ούτε στον HRS ούτε στο Greek Shipping Directory ούτε σε καμία database.....

  6. #936

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδεχομένως να αγοράστηκε εξαρχής το 2007 από το εξωτερικό και να μην είναι κάποιο πρώην από αυτά που ξέρουμε.
    Δέκα ολάκερα χρόνια (τουλάχιστον) στην χώρα μας, είναι πολλά Νεκτάριε, δεν είναι ένα - δυό ώστε να το βλέπουμε και να το ακούμε πρώτη φορά. Κάτι άλλο παίζει με το ρυμουλκό, χρειάζεται καλό ψάξιμο.

  7. #937
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΚΕΡΥΝΕΙΑ

    Βρέθηκε τελικά η ταυτότητα του ρυμουλκού ΚΕΡΥΝΕΙΑ. Πρόκειται για το πρώην ΤΡΙΤΩΝ (ΙΜΟ 7943108) που δούλευε με ξένη σημαία στο Βασιλικό της Κύπρου. Πρέπει να είναι πρόσφατη μετονομασία καθώς υπάρχει φωτογραφία εδώ :
    http://www.shipspotting.com/gallery/...hp?lid=2270636
    που το δείχνει στο Βασιλικό το 2015 με το προηγούμενο όνομα (υπάρχουν και άλλες στο shipspotting).
    Ο αριθμός νηολογίου που δεν ταιριάζει χρονικά με προβληματίζει. Εκτός αν πρόκειται για νηολόγιο πλοιαρίων και όχι Α' κλάσης...

  8. #938

    Προεπιλογή

    Όχι που θα σου ξέφευγε..... Και πολύ καθυστέρησες να το ταυτοποιήσεις, τέσσερις ώρες, ανήκουστο για τον Νεκτάριο !!!

    Το νηολόγιο ήταν βέβαια που μας τα έμπλεξε, γι αυτό και έγραψα ότι "κάτι άλλο παίζει με το ρυμουλκό" σε σχέση με το έτος 2007. Για κατασκευή πάντως του 1962 δεν τα δείχει καθόλου τα χρονάκια του.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 07-11-2017 στις 13:50

  9. #939
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΚΕΡΥΝΕΙΑ

    Υπάρχει εδώ :
    http://www.shipspotting.com/gallery/...hp?lid=2389188
    φωτογραφία (ποιανού άλλου ?) του καλού μας φίλου Peter Fitzpatrick από το κανάλι του Μάντσεστερ όπου δούλευε πριν το ρυμουλκό.
    Από ότι βλέπω δεν έχει φάει μεγάλη μετασκευή σχεδόν ίδιο είναι. Έχουν βάλει μόνο μια προσθήκη στην πλώρη για να ψηλώσει και ένα σκίαστρο πίσω από τα φουγάρα. Κατά τα άλλα είναι ίδιο !

  10. #940

    Smile

    Έχεις δίκιο, μετά την είδα την φωτό του Peter και έκανα edit στο ποστ μου (πριν ποστάρεις εσύ) και το έσβησα το σχόλιο μου.

Σελίδα 94 από 152 ΠρώτηΠρώτη ... 44849293949596104144 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας