Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 14 από 14

Θέμα: Skipper-Μίλια ταξιδιών

  1. #11
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Αυτά τα έχει η σχολή που τέλειωσα στην Κύπρο. Η ύλη που διδάσκεται είναι αυτή του ΠΟΙΑΘ (το βιβλίο του Στρούζα - καταπληκτικό βιβλίο κατά την γνώμη μου) και υπέθεσα πως ισχύει κάτι ανάλογο και στην Ελλάδα. Ουσιαστικά μετά από μια τρίμηνη περίπου εκπαίδευση, θεωρητική και πρακτική (και 3 εξετάσεις) αποκτάς δίπλωμα¨"δόκιμου κυβερνήτη και ικανού πληρώματος". Με την συμπλήρωση 2500 μιλίων στα επόμενα 4 χρόνια και (νομίζω) κάποια εξέταση αποκτάς δίπλωμα κυβερνήτη ανοικτής θαλάσσης. Όλα αυτά τα σημειώνεις σε κάποιο ατομικό ημερολόγιο και σφραγίζονται απο την σχολή.

  2. #12
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή !!!

    ενδιαφέρον σύστημα για το οποίο δεν γνώριζα κάτι σχετικό. δυστυχώς στην ελληνική πραγματικότητα δεν υπάρχει κάποια αντίστοιχη διαδικασία και τα χάλια που έχουμε έχουν συζητηθεί σε αντίστοιχη ενότητα ...

  3. #13
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Ηλιούπολη, Αθήνα
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    Πηγαίνω και εγώ στον ΠΟΙΑΘ στο τμήμα Αρχαρίων. Πράγματι το βιβλίο του Στρούζα είναι πάρα πολύ καλό. Με ενδιαφέρει να ασχοληθώ επαγγελματικά ως skipper. Στο παρελθόν έχω φοιτήσει στην ΑΔΣΕΝ (νυν ΑΕΝ) και έχω ταξιδέψει χωρίς όμως να πάρω το δίπλωμα Πλοιάρχου Γ'. Δεν ξέρω όμως τι ακριβώς χρειάζεται για να είμαι τυπικά και ουσιαστικά επαρκής. Τα μίλια στα ποντοπόρα μετράνε;

  4. #14

    Προεπιλογή

    Δες στο σχετικό σχετικό θέμα Νεκτάριε αν έχεις και ΤΕΒΕ απλώς κάνεις μια επέκταση δραστηριότητας.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας