Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 29

Θέμα: Σύγκριση πλοίων: Ασία vs Ευρώπη (Ships comparison: Asia vs Europe)

  1. #1

    Προεπιλογή

    Αυτό το θέμα βασίζεται στην γνώμη των επιβατών που ταξιδεύουν προς Ιταλία.Τί προτιμάτε εσείς ? Νορβηγικά(Πασιφάη,Champion etc.),Ιταλικά(Παλλάτια etc) ή Γερμανικά (Superfast) ? Προσωπικά,αν και έιμαι φαν όλων,ψηφίζω Νορβηγικά...!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nautilia News : 10-04-2014 στις 00:39

  2. #2
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Μηνύματα
    592

    Προεπιλογή

    Και εγώ ψηφίζω Νορβηγικά,αλλά δστηχώς ληγοστεύουνε.:sad:

  3. #3

    Προεπιλογή

    Οντως... Ιδικά απο την ΜΙΝΟΑΝ...Και απο την ΑΝΕΚ ακούγεται αλλα δν νομίζω!

  4. #4

    Προεπιλογή

    Έχω ταξιδέψει και με τα τρια...και ψηφίζω δαγκωτό Γερμανία!!!!

    Θυμάμαι το πρώτο ταξίδι, καλοκαίρι 2003, Πατρα-Αγκωνα-Πάτρα με SF V/VI πάνε και SF ΧΙ/ΧΙΙ ελα (δεν θυμαμαι δυστυχως ποια συγκεκριμενα ηταν).

    Μοντερνο εσωτερικό, τρομερή καθαριότητα σε όλους τους χώρους, άνετοι χώροι έξω για ύπνο στον υπνοσακο...και γενικα ένα ευχάριστο πολιτισμικό σοκ από φιλοξενία. Μας κέρασαν σαντουιτς και ποτα στα μπαρ θυμαμαι.Μπατίρια γαρ..... Επίσης θύμαμαι ότι καθούνα έξω από τις βαρδιόλες και χάζευα το μόνιτορ με την πορεία και τα μίλια όλη την ώρα!!!!!


    Τα παλάτια στους εσωτερικούς χώρους τους δεν μου αρεσουν πολύ. ...λες και είσαι ο βασιλιάς Μίνοας νιωθεις, και εκτος αυτού δεν έχει ωραιους εξωτερικούς χώρους. Μόνο εκέι στην πισίνα στο κέντρο..τίποτα άλλο

    Τέλος τα Fosen μου αρεσουν και αυτα...αλλα όχι σαν τις κόκκινες καραβαρες.

  5. #5
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    χανια-πατρα
    Μηνύματα
    1.223

    Προεπιλογή

    τα πιο ωραια κατα τη γνωμη μου ηταν τα κορεατικα των μινωικων!(ΑΡΙΑΔΝΗ ΠΑΛΑΣ,ΩΚΕΑΝΟΣ,ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ)αν και τα δυο απ αυτα μας εφυγαν νωρις...συνεπως ψηφιζω ΖΕΥΣ ΠΑΛΑΣ πρωτιστως-παρολο που η κορεα δεν ειναι στις υποψηφιοτητες-και μετα τα νορβηγικα της ΑΝΕΚ.!
    [LEFT][FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=black][B][COLOR=darkgreen][SIZE=2][COLOR=#000000][SIGPIC][/SIGPIC][/COLOR][/SIZE][/COLOR][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT][/LEFT]

  6. #6
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Με δυό λόγια, εξωτερικά Σουπερφάστ! Εσωτερικά Παλάτια και μόνον αυτά.

  7. #7
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αίγιο
    Μηνύματα
    564

    Προεπιλογή

    Και εγω παιδια εχω ταξιδεψει και με τις τρεις κατηγοριες πλοιων και ψηφιζω δαγκωτο Νορβηγικα και Ιταλικα.Τα Νορβηγικα κυριως απο αποψη ναυπηγικων γραμμων και τα Ιταλικα για την πολυτελεια τους.

  8. #8
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή Σύγκριση πλοίων: Ασία vs Ευρώπη (Ships comparison: Asia vs Europe)

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από samurai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν λάβεις υπόψη και την εντυπωσιακή του γάστρα, τότε έχεις ενα απο τα πιο επαναστατικά πλοία της εποχής του. Πολύ μπροστά για τα χρόνια του!
    αυτό είναι το μόνο σίγουρο,27 μίλια με 35000 hp πριν 37 χρόνια είναι τεράστιo επίτευγμα,αν σκεφτείς ότι το νήσος χίος για 27 μίλια έχει 43000 έχοντας μια απο τις τελειότερες γάστρες της σύγχρονης ναυπηγικής,τέλικα οι ιάπωνες είχαν και έχουν εναν δικό τους τρόπο να σχεδίαζουν πλοία,πραγματικά θαυμαστό
    [B][COLOR=navy]Ένα μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι γεμάτοι προβληματισμούς[/COLOR][/B]

  9. #9

    Προεπιλογή

    Τέλος είναι ενδιαφέρον να σκεφτούμε ότι 22+μίλια τα έπιασε σε δοκιμαστικό, που ενδεχομένως να μην το έσκασαν στο ζόρι, και πριν παει κιόλας για επισκευή-δεξαμενισμό στη Χαλκίδα!άρα θεωρητικά κατιτίς παραπάνω πρέπει να το χει τώρα, άλλο θέμα βεβαια αν θα χρησιμοποιησει ποτέ όλο του το δρόμο...
    πάντως για την ηλικία του ΟΝΤΩΣ οι επιδόσεις του είναι αξιόλογες...
    άντε να δουμε πότε θα ξεκινήσει. Κι αυτό είναι σαν εμένα που έχω αλλάξει σχέδια και ημερομηνίες για τις διακοπές μου 58 φορές μέχρι σήμερα...

  10. #10
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Πάντως για το θέμα γάστρα έχουν αρκετά μυστικά οι Ιάπωνες. Θυμάμαι στα Σφακιά, όταν είχαμε πάει να υποδεχτούμε το Sfakia I, μας είπαν χαρακτηριστικά ότι δεν είχαν αποστείλει ακόμα τα σχέδια της γάστρας καθώς είναι ειδικά σχεδιασμένη και την κρατούσαν επτασφράγιστο μυστικό. Αύξανε την ταχύτητα ενώ μειώνε την κατανάλωση. Η αλήθεια είναι ότι όταν φύγαμε από το πλοίο δεν τράβηξα τα μάτια μου από πάνω της. Μου θύμισε εκείνη του Διαγόρα όσο μπόρεσα να διακρίνω... Πάντως δεν θύμιζε σε καμία περίπτωση εκείνη Ευρωπαϊκών ποσταλιών ίδιας ηλικίας.

    Βέβαια δεν μπορώ να τα εξηγήσω καλά, καθώς δεν είμαι ειδικός, αλλά νομίζω ότι ήταν κάτι που έπρεπε να ακουστεί σ' αυτό το σημείο της συζήτησης.
    :roll:
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thanasis89 : 25-06-2010 στις 03:08

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας