Σελίδα 11 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 138

Θέμα: Αιδηψός [Aidipsos, Αριστείδης]

  1. #101

    Προεπιλογή

    Αποτελεί μία μεγάλη ευχαριστήση (τουλάχιστον για εμένα) να βλέπω πληροφορίες - στοιχεία που έχω παραθέσει σε ποστ μου,

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να συμπληρώσουμε κάποια στοιχεία στο ιστορικό του πλοίου. Όπως είχε γράψει ο φίλος Tasos@@@, το πλοίο πρωτοδούλεψε στην γραμμή Πούντας Πάρου - Αντίπαρου με το όνομα ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ, όχι όμως μέχρι το 2004 όταν μετονομάστηκε σε ΑΙΔΗΨΟΣ και δέχθηκε μετασκευή μεγαλώματος, αλλά για δύο - τρία χρόνια, μέχρι περίπου το 2002. Τότε πουλήθηκε ένα μεγάλο του ποσοστό σε πλοιοκτήτη από την Αιδηψό (παραμένοντας όμως ως πλοιοκτήτης και ο κ. Μωράκης) και μεταδρομολογήθηκε στην Αιδηψό. Το 2004 πέρασε ολοκληρωτικά σε πλοιοκτήτη(ες) από την βόρεια Εύβοια, οπότε και μετονομάστηκε και μετασκευάστηκε.

    Ο λόγος τώρα που αν και νεότευκτο δεν είχε παραμείνει στην γραμμή της Πάρου, είναι ότι (αν και μικρότερο τότε) ήταν αρκετά "μεγάλο" για την γραμμή, και συγκεκριμμένα υπήρχαν προβλήματα με το αρκετά μεγάλο βύθισμα του.
    να αναπαράγονται και σε άλλα ναυτιλιακά φόρουμς. Αυτό σαφώς δείχνει ότι όσα γράφουμε διαβάζονται, είναι χρήσιμα σε πολλούς ανθρώπους και εν τέλει δεν πάει χαμένος και ο κόπος να τα συγκεντρώσεις. Βέβαια, θα ήταν πολύ καλύτερα αν οι "αναπαραγωγές" αυτές ανέφεραν και την πηγή, π.χ. "το διάβασα στο nautilia.gr" και όχι να αποδίδονται τα εύσημα αόριστα σε ......"έγκυρες πηγές" !!! Είναι απλά θέμα "παιδείας", εφόσον φυσικά την διαθέτεις.

  2. #102
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Οι πληροφορίες μου λένε ότι το Αιδηψός θα έρθει για την 2ετία του στο ναυπηγείο Παναγιωτάκη στα μέσα Νοεμβρίου.

  3. #103
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Και μια ωραία φωτο που μου έστειλε φίλος.

    ΑΙΔΗΨΟΣ-67-24-10-2017.jpg

  4. #104

    Προεπιλογή

    Πολύ όμορφη, στην Αρκίτσα βέβαια και τραβηγμένη από drone.

  5. #105
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πληροφορίες μου λένε ότι το Αιδηψός θα έρθει για την 2ετία του στο ναυπηγείο Παναγιωτάκη στα μέσα Νοεμβρίου.
    Πριν από λίγο ξεκίνησε και έρχεται για το ναυπηγείο Παναγιωτάκη, κατεβαίνοντας στον βόρειο Ευβοϊκό. Καλή συνέχεια σε όλους.

  6. #106
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το όμορφο Αιδηψός ήρθε εχθές για την συντήρηση του στο ναυπηγείο Παναγιωτάκη. Καλή συνέχεια σε όλους.

    ΑΙΔΗΨΟΣ-68-05-11-2017.jpg

  7. #107
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Όπως βλέπουμε το Αιδηψός έχει βγει για τη συντήρηση του στο ναυπηγείο Παναγιωτάκη και έχουν βγει άξονες και προπέλες. Καλή συνέχεια σε όλους.

    ΑΙΔΗΨΟΣ-70-10-11-2017.jpg ΑΙΔΗΨΟΣ-71-11-11-2017.jpg

  8. #108
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Όπως βλέπουμε σε σημερινή μου φωτο, στο Αιδηψός τιμόνια, άξονες και προπέλες είναι στη θέση τους και αύριο οι πληροφορίες μου λένε ότι θα κάνει μπανάκι. Καλή συνέχεια.

    ΑΙΔΗΨΟΣ-74-24-11-2017.jpg

  9. #109
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το πλοίο τελείωσε με την συντήρηση του και αναχώρησε για την βάση του. Αυτή την ώρα περνά από Πόρτο Ράφτη. Καλή συνέχεια σε όλους.

  10. #110
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    chalkida
    Μηνύματα
    1.267

    Προεπιλογή

    Πριν απο δυο ωρες περιπου περασε απο το Στενό και αυτη τη στιγμη βρίσκεται στη Χαλκιδα.Δυστυχως δεν ειχα μηχανή μαζι μου και η λήψη εγινε με κινητό.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg image.jpg (68,0 KB, 35 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg image.jpg (52,4 KB, 30 εμφανίσεις)

Σελίδα 11 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας