Σελίδα 6 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 4567816 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 60 από 183

Θέμα: King Leonidas [Agia Aikaterini, Eval Nolom, Prometheus, Ordulis, Πορφύρα, Μιχαήλ Α.]

  1. #51

    Προεπιλογή

    Τρομερές οι φωτογραφίες φίλε Espresso Venezia από ένα πλοίο που το έζησα αρκετά καλοκαίρια και που πάντα θαύμαζα το μοναδικό σκαρί του. Η συντήρηση που έγινε τολμάω να πω ότι το έκανε σαν καινούργιο! Όσο για το άλλο λάθος έκφραση το ''μετάνιωσε'' έπρεπε να πω καλύτερα μόνο ο Θεός ξέρει γιατί έκαναν αυτή την στάση γιατί πολύ αμφιβάλω αν και το ίδιο το πλήρωμα κατάλαβε...

  2. #52
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Μηνύματα
    445

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναχώρησε γύρω στις 19.00 με πορεία νοτιοδυτική και αυτή την ώρα βρίσκεται νότια της Πελοποννήσου. Αυτό που υποθέτω δεν θα μάθουμε, είναι ο λόγος αυτής της έστω και μικρής παρουσίας του στα μέρη του Πειραιά. Βρισκόμουν στη Σαλαμίνα από το πρωί χθές μέχρι και αργά το μεσημέρι και σε καμμιά στιγμή δεν είδα να το προσεγγίζει άλλο πλοίο για να του δώσει π.χ. καύσιμα, ούτε βέβαια το ίδιο προσέγγισε σε κάποια ακτή. Άλλο παράδοξο κατά την άποψη μου, είναι όλη η μέχρι τώρα πορεία του. Όπως είχαμε μάθει αρκετούς μήνες πριν, το πλοίο είχε αγοραστεί από "Ρώσους" και μόλις πριν λίγες ημέρες είδαμε ότι και επίσημα πλέον ανήκει σε εταιρεία της Ουκρανίας. Τώρα, το γιατί φεύγοντας από την Αμαλιάπολη δεν κατευθύνθηκε προς την Μαύρη Θάλασσα (που θα ήταν ας πούμε πιό λογικό) αλλά ήρθε πρώτα στον Πειραιά και τώρα συνεχίζει στη Μεσόγειο με πορεία δυτική, ελπίζω να μπορέσουμε να το ...διαλευκάνουμε τις επόμενες ημέρες ή και ώρες.
    Πολύ περίεργα πράγματα με την παντοφλίτσα μας... Δυτικά της Κεφαλονιάς αυτή τη στιγμή. Για που το έχει βάλει άραγε; Εκτός από αυτά που αναφέρει παραπάνω ο φίλος αναρωτιέμαι γιατί δεν πέρασε από τον Ισθμό αφού είχε φτάσει Πειραιά και έκανε ολόκληρο κύκλο; Για να δούμε τι θα δείξει το μέλλον...

  3. #53
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λίμνη Ευβοίας
    Μηνύματα
    356

    Προεπιλογή

    Aυτη την στιγμη το πλοιο ανηφοριζει την αδριατικη με προοριζμο ακομα αγνωστο...παντως για πλοιο παροπλισμενο εδω και 5 χρονια μου κανει εντυπωση η ταχυτητα του. το AIS το δινει με 11,3 μιλια!!

  4. #54

    Προεπιλογή

    To τελευταίο μου ποστ στο παρόν θέμα έγινε χθες το πρωί (Κυριακή) στις 08.15, όπου έδειξα και τις φωτό του πλοίου από τον Πειραιά. Εκείνη την ώρα το πλοίο βρισκόταν νότια της Πελοποννήσου (στο ακρωτήριο Ταίναρο), και το ερώτημα που προέκυπτε (εκείνη την ώρα) ήταν αν περνώντας την Πελοπόννησο θα συνέχιζε με πορεία δυτική ή με πορεία βόρεια. Γι αυτό και είχα γράψει :

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα, το γιατί φεύγοντας από την Αμαλιάπολη δεν κατευθύνθηκε προς την Μαύρη Θάλασσα (που θα ήταν ας πούμε πιό λογικό) αλλά ήρθε πρώτα στον Πειραιά και τώρα συνεχίζει στη Μεσόγειο με πορεία δυτική, ελπίζω να μπορέσουμε να το ...διαλευκάνουμε τις επόμενες ημέρες ή και ώρες.
    Στην πρώτη περίπτωση (συνέχιση δυτικής πορείας) θα έπρεπε να περιμένουμε ίσως ημέρες για να δούμε τον τελικό του προορισμό (Αφρική ???), ενώ στην δεύτερη (πορεία βόρεια) ο προορισμός θα ήταν προφανής κατά 99% (για όσους έχουν ασχοληθεί με πλοία ανοικτού τύπου που πουλήθηκαν στο εξωτερικό) : Μαυροβούνιο στην Αδριατική. Από ότι φαίνεται λοιπόν, στο μέλλον θα ......ξαναασχοληθούμε με το PAVSANIS, μιας και αυτήν την ώρα προσεγγίζει στο Μαυροβούνιο και κατά πάσα πιθανότητα στο λιμάνι Bar.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από avvachrist Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....αναρωτιέμαι γιατί δεν πέρασε από τον Ισθμό αφού είχε φτάσει Πειραιά και έκανε ολόκληρο κύκλο;
    Η απάντηση έχει πιθανώς να κάνει ή με το ότι κάποια πλοία έχουν αλλεργία στον Ισθμό (λόγω παλαιού λαικού άσματος), ή με το ότι ήταν επί πέντε χρόνια παροπλισμένο και πιθανώς να θέλανε να το δουν - δοκιμάσουν σε μεγάλο ταξίδι, ή τέλος με το γεγονός ότι το πλοίο γύρω στις 09.30 χθες το πρωί (μετά από το ακρωτήριο Ταίναρο, στο "ύψος" της Καλαμάτας) έκοψε ταχύτητα και παρέμεινε σχεδόν επί εικοσάλεπτο στο ίδιο σημείο.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από FONIADAKIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...παντως για πλοιο παροπλισμενο εδω και 5 χρονια μου κανει εντυπωση η ταχυτητα του. το AIS το δινει με 11,3 μιλια!!
    Και εμένα να σου πω την αλήθεια μου, μου έκανε εντύπωση. Και όχι μόνο η ταχύτητα, αλλά και η διατήρηση αυτής (λίγο πάνω - λίγο κάτω) επί δύο συνεχόμενες ημέρες. Καθόλου άσχημα για παροπλισμένο επί πέντε συναπτά έτη πλοίο. Μήπως εκεί στην Αμαλιάπολη του άλλαξαν και μηχανές ???

  5. #55

    Προεπιλογή

    Ο παλιός βάζει τα γυαλιά στους νέους! 11 μίλια σχεδόν σε όλο του το ταξίδι είναι κατόρθωμα για τα χρονάκια του και ας έχει αλλάξει μηχανή όπως φαίνεται...

  6. Προεπιλογή

    Αν και η φωτογραφία θα προσφέρει ελάχιστα στο θέμα, εδώ το ΜΙΧΑΗΛ Α (εγώ πάντα έτσι θα το λέω!) τραβηγμένο πάνω από το Blue Star Paros και από αρκετά μεγάλη απόσταση στις 20/7/2013 στη ράδα του Πειραιά
    DSC05178_zps56ec9c34.jpg

  7. #57

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Flying Dolphin XVII Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...εδώ το ΜΙΧΑΗΛ Α (εγώ πάντα έτσι θα το λέω!)...
    Κι εγώ μαζί σου...

    Έλα όμως που τα ανά καιρούς αφεντικά του είχαν - έχουν διαφορετική άποψη... Μετά τα PARMENON και PAUSANIS, το καραβάκι εκπέμπει στο AIS με νέο όνομα (και πάλι ιστορικό), ως PROMETHEUS και με νέα σημαία Palau. Εξακολουθεί δε να βρίσκεται δεμένο στο λιμάνι Bar του Μαυροβουνίου, συμπληρώνοντας (σήμερα) ένα μήνα παραμονής του εκεί.

  8. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ μαζί σου...

    Έλα όμως που τα ανά καιρούς αφεντικά του είχαν - έχουν διαφορετική άποψη... Μετά τα PARMENON και PAUSANIS, το καραβάκι εκπέμπει στο AIS με νέο όνομα (και πάλι ιστορικό), ως PROMETHEUS και με νέα σημαία Palau. Εξακολουθεί δε να βρίσκεται δεμένο στο λιμάνι Bar του Μαυροβουνίου, συμπληρώνοντας (σήμερα) ένα μήνα παραμονής του εκεί.
    Αν έχετε την καλοσύνη μπορείτε να μου δώσετε το σύνδεσμο της σελίδας του πλοίου στο marinetraffic γιατί δε μπορώ να το βρω;

  9. #59

    Προεπιλογή

    Εδώ η σελίδα του στο marinetraffic. Αυτή τη στιγμή (όπως και τις δύο τελευταίες ημέρες) το πλοίο δεν εκπέμπει στο AIS, με αποτέλεσμα να εμφανίζεται ακόμα το όνομα PAUSANIS. Κάποια στιγμή που θα το βρεις "online", θα δεις και την αλλαγή του ονόματος σε PROMETHEUS.

  10. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ η σελίδα του στο marinetraffic. Αυτή τη στιγμή (όπως και τις δύο τελευταίες ημέρες) το πλοίο δεν εκπέμπει στο AIS, με αποτέλεσμα να εμφανίζεται ακόμα το όνομα PAUSANIS. Κάποια στιγμή που θα το βρεις "online", θα δεις και την αλλαγή του ονόματος σε PROMETHEUS.
    Ευχαριστώ! Το είχα στο "στόλο μου" αλλά περιέργως εξαφανίστηκε..

Σελίδα 6 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 4567816 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας