Σελίδα 137 από 143 ΠρώτηΠρώτη ... 3787127135136137138139 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.361 έως 1.370 από 1430

Θέμα: Μπλου Σταρ 1 [Blue Star 1]

  1. #1361

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Akis Dionisis Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αν ο πλοίαρχος του πλοίου διαβάζει αυτά που γράφεις, την επόμενη φορά ας φροντίσει να το βάλει άλλες 10 ώρες καθυστέρηση....Εγώ αυτό θα έκανα!!!!
    Φαντάσου [για να σου φέρω ένα παράδειγμα] το ΆΚΟΥΑ ΜΠΛΟΥ που διασχίζει ολόκληρο το Αιγαίο, είναι σχεδόν παντού στην ώρα του!
    Πιάνει και 10 λιμάνια μεταξύ Θεσσαλονίκης και Κρήτης. Ουκ ολίγα....
    Αν παίξει καθυστέρηση, αυτή είναι στη Σαντορίνη. Αλλά επειδή το βλέπω τελευταία τα 19 μιλάκια τα πιάνει, τη βγάζει τη καθυστέρηση.
    Μα καλά τώρα.... τι γράφονται εδώ μέσα ;;
    Το γνωρίζετε βασικά ότι βρισκόμαστε στο μέσω της θερινής περιόδου και οι καθυστερήσεις είναι απόλυτα φυσιολογικές ;;
    Έχετε πάρει χαμπάρι, ότι οι υποδομές και τα λιμάνια σχεδόν όλων των νησιών της Ελλάδος μας, είναι για κλάματα ;;
    Μην απαιτείτε! Όσο για το πλήρωμα, είναι απόλυτα φυσιολογικό. Αφού δε τους σέβονται οι ίδιοι οι εργοδότες τους στη τελική....

    Καταρχάς δεν μου αρέσει το στυλάκι με το οποίο μου απευθύνεσαι λες και με ξερεις από χτες και τις αερολογίες περί πλοιάρχων και ''εγώ αυτό θα έκανα δεν τις δέχομαι από άσχετους και άναυτους με το ναυτικό επάγγελμα, αυτά τα λίγα

  2. #1362
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Arrow

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από 2ND OFF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς δεν μου αρέσει το στυλάκι με το οποίο μου απευθύνεσαι λες και με ξερεις από χτες και τις αερολογίες περί πλοιάρχων και ''εγώ αυτό θα έκανα δεν τις δέχομαι από άσχετους και άναυτους με το ναυτικό επάγγελμα, αυτά τα λίγα

    Και δηλαδή εσύ τώρα μας το παίζεις σχετικός κτλ.... Τ. Κ. 9 είσαι...
    Για τράβα κάτω στη Καλαμάτα και δες αν έρχεται από απέναντι από Ιταλία κανένα πλοίο του Γκριμάλντι...

  3. #1363
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Νάξος
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή

    Ειρήνη υμίν συμφορουμίτες.

    Κάθε καλοκαίρι, (από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου) έχουμε καθυστερήσεις στα δρομολόγια των πλοίων. Καταρχήν, οι λιμενικές υποδομές στα περισσότερα νησιά του Αιγαίου είναι από ανεπαρκείς έως ανύπαρκτες, κάτι που καθυστερεί τη γρήγορη φόρτωση των πλοίων. Για τον ίδιο λόγο είναι απαγορευτικό και το να δέσουν σε ένα λιμάνι πολλά πλοία ταυτόχρονα, με αποτέλεσμα να βλέπουμε πλοία να περιμένουν αρόδου για πολλή ώρα μέχρι τελικά να δέσουν. Ο μεγάλος όγκος των ταξιδιωτών και των οχημάτων επίσης παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Ειδικά, στα λιμάνια αφετηρίας, που υποτίθεται ότι όσοι ταξιδεύουν πρέπει να βρίσκονται στο πλοίο τουλάχιστον μια- μιάμιση ώρα νωρίτερα από τον απόπλου, η πλειοψηφία των (Ελλήνων) επιβατών φτάνει στο λιμάνι ένα τέταρτο (και πολύ λέω) πριν. Από εκεί και πέρα, το αν τα 25 μίλα ανα ώρα που ταξίδευει το BS1 είναι πολλά ή λίγα, το αν η BSF σέβεται ή όχι τον επιβάτη, είναι σχετικό μιας και ο καθένας έχει δικά του κριτήρια. Προσωπικά, παρότι δεν είμαι fan της εταιρίας (το αντίθετο θα έλεγα), αυτό που έχω δει τα δεκαοκτώ συναπτά έτη του ταξιδεύω με τα πλοία της, είναι ότι οι υπηρεσίες που παρέχει εν πλώ είναι πολύ υψηλού επιπέδου, τα πλοία παρόλη την καλοκαιρινη ταλαιπωρια είναι πάντα καθαρά και περιποιημένα και σε γενικές γραμμές τα ώραρια τηρούνται με μικρές αποκλίσεις. Τέλος, επειδή, συμβαίνουν και απρόοπτα, καλό θα είναι, όπως αναφέρει παραπάνω και ο φίλος thanos75 να γνωρίζουμε τα δικαιώματα μας, για κάθε ενδεχόμενο.


    Μα ο ήλιος εβασίλεψε κι ο αητός απεκοιμήθη
    και το βοριά το δροσερό τον πήραν τα καράβια.
    Κι έτσι του δόθηκε καιρός του Χάρου και σε πήρε.

  4. #1364

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Akis Dionisis Εμφάνιση μηνυμάτων

    Και δηλαδή εσύ τώρα μας το παίζεις σχετικός κτλ.... Τ. Κ. 9 είσαι...
    Για τράβα κάτω στη Καλαμάτα και δες αν έρχεται από απέναντι από Ιταλία κανένα πλοίο του Γκριμάλντι...
    Δεν το παίζω είμαι σχετικός και μέσα στο επάγγελμα και μάθε να γράφεις παντελονάτα όχι με συντμήσεις τύπου '' Τ. Κ. 9 είσαι... ''
    Δεν δέχομαι ειρωνεία από παιδάκια που λιώνουν στο marine traffic όλη μέρα και δεν έχουν γράψει μέρα στο φυλλάδιο
    Φαίνεται από χιλιόμετρα πόσο άσχετος είσαι με το ναυτικό επάγγελμα έτσι πως γράφεις.
    Αυτά τα λίγα.

  5. #1365
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    715

    Προεπιλογή

    Τι σχεση εχει το επαγγελμα γενικοτερα του ναυτικου με μια καθυστερηση ενος βαποριου? Οπως επισης τι σημασια εχει αν καποιος εχει γραψει υπηρεσια σε φυλλαδιο για να εκφερει την αποψη του οποια και αν ειναι αυτη...

  6. #1366

    Προεπιλογή

    Μιλάμε πάντα για μια εταιρία η οποία δεν εχει δωσει δικαιωματα σε καθυστερησεις , μιλαμε για ενα βαπορι υπερσυγχρονο που μεσα στην τουρλα του καλοκαιριου λογω κινησης,καιρικων συνθηκων , ανυπαρκτων λιμενικων εγκαταστσεων κλπ... ετυχε να καθυστερησει...
    Μην αναθεματιζουμε αυτοματα μια εταιρια η ενα συγχρονο πλοιο με μια καθυστερηση ουτε επειδη ετυχε αυτη η καθυστερηση να αποζητουμε σωτηρες που δεν υπαρχουν σαν απόκληρες χηρες.

  7. #1367
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.873

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Cape P Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάμε πάντα για μια εταιρία η οποία δεν εχει δωσει δικαιωματα σε καθυστερησεις , μιλαμε για ενα βαπορι υπερσυγχρονο που μεσα στην τουρλα του καλοκαιριου λογω κινησης,καιρικων συνθηκων , ανυπαρκτων λιμενικων εγκαταστσεων κλπ... ετυχε να καθυστερησει...
    Μην αναθεματιζουμε αυτοματα μια εταιρια η ενα συγχρονο πλοιο με μια καθυστερηση ουτε επειδη ετυχε αυτη η καθυστερηση να αποζητουμε σωτηρες που δεν υπαρχουν σαν απόκληρες χηρες.
    Αρκεί να δίνονται όμως κ οι αποζημιώσεις στους επιβάτες οπου αυτό προβλέπεται από το νόμο

  8. #1368
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Λέρος
    Μηνύματα
    905

    Προεπιλογή Φωτογραφία: Αγία Μαρίνα Λέρου - 2012

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα του Nautilia.gr μετά από 3,5 χρόνια! Βλέπω με πολλή χαρά πως η παρέα μεγάλωσε πολύ!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  9. #1369
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Σε είδα φιλαράκο πρώτη φορά στον Πειραιά πριν 18 χρόνια... Σε θαύμασα στον πρώτο δεξαμενισμό σου στη Σύρο... Με έχεις προσπεράσει τόσες φορές δείνοντας μου την ευκαιρία να σε φωτογραφίσω... Μετά τόσα χρόνια κάποια σημαδάκια πάνω στην πλώρη σου δείχνουν ότι γεράσαμε παρέα... Ευκαιρία να εμφανιστούν τα σημάδια απο τα ατελείωτα κύματα που έκοψε η πλώρη σου στα 600mm

    BLUE STAR I (Large).jpg BLUE STAR1 DRY DOCK1 (Large).jpg DSC_0555 (Large).jpg DSC_0560 (Large).jpg

  10. #1370
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.873

    Προεπιλογή

    Σύμφωνα με το σύστημα κρατήσεων από 7/11 (εάν πρόσεξα καλά) στην Αδριατική και πιο συγκεκριμένα στη γραμμή της Ανκώνας σε αντικατάσταση του Olympic Champion που βγαίνει για ετήσια...ήθελα να'ξερα το ίδιο το bs1 πότε θα κάνει ακινησία και δεξαμενισμό όπως το αδερφό του

Σελίδα 137 από 143 ΠρώτηΠρώτη ... 3787127135136137138139 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας