Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 29

Θέμα: Αθηνά [Athina, Rafiah]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Ακρως ενδιαφεροντα τα οσα μας αναφερει ο φιλος Ellinis σχετικα με το ναυαγιο του Αθηνα.
    Ειμαι σιγουρος οτι το υπο εκδοση Λευκωμα θα μας προσφερει την διαφορετικοτητα ενος ταξιδιου στα σωθηκα της θαλασσας... σ'ενα κοσμο σιωπηλο... εκει που θαλασσοδαρμενα σκαρια βρηκαν την αναπαυση χρονια τωρα...

  2. #12
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να και που στις 27 Ιανουαριου 1914 το Αθηνά πηγαινε στην Χιο, Σμυρνη και Μυτιληνη, αλλα οχι μονο! Συνεχιζε στα Δαρδανελλια, την Κωνσταντινουπολη και τον Πυργο και Βαρνα Βουλγαριας!

    19140127 Athena.jpg

    Πολυ παραξενο πλοιο ομως μια και προ καιρου εγραφα (http://www.nautilia.gr/forum/showpos...&postcount=282) οτι την ιδια εποχη (19 Ιουνιου 1914) εκανε και ταξιδια στον Αργοσαρωνικο!!!



    Πως ηταν το πλοιο τοτε;

    Εχουμε μονο μια φωτογραφια και αυτη ειναι απο τα ταξιδια του στον Αργοσαρωνικο! Την επισυναπτω. Προερχεται απο την ιστοσελιδα του Βασιλη Κουτουζη http://www.koutouzis.gr/ploia.htm και παρουσιαζει το πλοιο το 1905 αλλα εμενα μου φαινεται να ειναι λιγο πιο καινουρια...

    Συνημμένο Αρχείο 100633
    Μιά λίγο πιο μεγάλη που βρήκα

    ΑΘΗΝΑ


    ΑΘΗΝΑ 1905

    Από το <ΚΑΝΑΛΙ>
    http://www.tokanali.gr/old_photos/karavia.html

  3. Προεπιλογή

    Παιδιά το πλοίο της φωτογραφίας του Κουτούζη δεν είναι το ΑΘΗΝΑ.

    Χαιρετώ
    DG

  4. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβαζοντας μερικα απο αυτα τα αρθρα σε ελληνικες ιστοσελιδες, μενει κανεις καταπληκτος με τα λαθη που λεγονται και με το πως υποτιθεμενοι "ειδικοι" εχουν μπλεξει τοσα πλοια και εχουν κανει μια πραγματικη σαλατα..
    Νίκο πριν το 2007 το ΑΘΗΝΑ του Τζων ίσως να το γνώριζαν δυο αρχειοθέτες του Brit. Admiralty στο Λονδίνο και αυτό κατά τύχη αν έπεφταν κατά λαθος επάνω στον φάκελλο RΑFIAH. Δεν θέλω να επεκταθώ στο θέμα αλλά κάνεις λάθος ως προς τον τρόπο απόκτησης των πληροφοριών οι οποίες, όπως είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις, δεν θα υπήρχαν αν δεν προυπήρχε η έξοχη προεργασία του Fritz Liebreich (το ξέρεις το βιβλίο του) όπου στις πρωτογενείς πηγές αναφέρονται οι κώδικοι των φακέλλων του Βρετανικού Ναυαρχείου όπου υπάρχει καταχωρημένη όλη η ιστορία του ΑΘΗΝΑ-RAFIAH ειδωμένη και ανεπτυγμένη εκ΄των έσω, τουτέστιν τις βρετανικές μυστικές υπηρεσίες.

    Ας το αφήσουμε όμως το θέμα αυτό, που μπορεί να λάβει μεγάλες διαστάσεις, και ας έρθουμε στις αναφορές των Ισαραηλινών της Haapalah σε σχέση με το ΑΘΗΝΑ Σ., το οποίο ως γνωστόν βυθίστηκε από την γερμανική αεροπορία (Luftflotte 4) κοντά στον Ψαθόπυργο τον Απρίλη του 41 και διαλύθηκε μετά τον πόλεμο. Κάνε τον κόπο και δες την ανάλογη καταχώρηση του Roger (Roger Haworth = Miramar Ship Index) στο Miramar, στο λήμμα ATHINA S., και θα δεις ότι λάθη γίνονται παντού.

    Φιλικά
    DG

  5. #15
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Καλώς ήρθες στην παρέα μας Δημήτρη. Ασφαλώς η ταυτοποίηση του RAFIAH με το ΑΘΗΝΑ του Τζών δεν ήταν μια εύκολη υπόθεση. Όπως αναφέρεις και εσύ κανείς δεν είχε ασχοληθεί ουσιαστικά με την ιστορία του πλοίου μέχρι πριν 2-3 χρόνια.
    Τι σε κάνει να πιστεύεις όμως οτι το πλοίο στην ιστοσελίδα του Κουτουζή δεν είναι το ΑΘΗΝΑ;
    Το λέω γιατί το σίγουρο είναι οτι "φοράει" τα σινιάλα της εταιρίας "του Τζών".

  6. Προεπιλογή

    Γεια σου Ellinis,

    τα κατασκευαστικά του χαρακτηριστικά.
    Είναι πολύ μεγάλο για να είναι το ΑΘΗΝΑ. Εκτός αυτού γνωρίζω την φωτογραφία η οποία προέρχεται από μια έκθεση που έγινε πριν χρόνια στον Πόρο.

    Χαιρετώ
    DG

    ATHINA.jpg

  7. #17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dgalon Εμφάνιση μηνυμάτων
    .........
    Δεν θέλω να επεκταθώ στο θέμα αλλά κάνεις λάθος ως προς τον τρόπο απόκτησης των πληροφοριών οι οποίες, όπως είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις, δεν θα υπήρχαν αν δεν προυπήρχε η έξοχη προεργασία του Fritz Liebreich (το ξέρεις το βιβλίο του) όπου στις πρωτογενείς πηγές αναφέρονται οι κώδικοι των φακέλλων του Βρετανικού Ναυαρχείου όπου υπάρχει καταχωρημένη όλη η ιστορία του ΑΘΗΝΑ-RAFIAH ειδωμένη και ανεπτυγμένη εκ΄των έσω, τουτέστιν τις βρετανικές μυστικές υπηρεσίες.
    ..........
    Ο Δημητρης αναφερεται στο βιβλιο Britain's naval and political reaction to the illegal immigration of Jews to Palestine, 1945-1948 (Rutledge, New York, 2005) του Fritz Liebreich μερικα κεφαλαια του οποιου μπορειτε να διαβασετε εδω
    http://books.google.com/books?id=Lsg...page&q&f=false

  8. Προεπιλογή

    @ Ellinis

    ¶ρη σε χαιρετώ,

    επειδή τίθεται θέμα πρωτοβάθμιων κανόνων δεοντολογίας και με αφορμή την παρακάτω έγγραφη καταχώρηση σου θα ήθελα να θέσω υπ΄ όψιν σου τα εξής, αν και τα περισσότερα τα γνωρίζεις.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πολλές δεκαετίες το ναυάγιο του ΑΘΗΝΑ έμεινε στην αφάνεια. Πενήντα χρόνια μετά τη βύθιση του, τη δεκαετία του Ά90, το επισκέφθηκε για πρώτη καταγεγραμμένη φορά μια ομάδα από Ισραηλινούς. Από τότε το ναυάγιο παρέμεινε εκτός των στόχων καταδυτικών αποστολών, έχοντας περιπέσει στη λήθη της ιστορίας. Όλα αυτά μέχρι πρόσφατα…
    1. Σε ένα θέμα το οποίο ξεκίνησε σαν κουίζ στις 5 Ιουνίου του 2005 από τον χρήστη ΝΗΡΕΑ στο φόρουμ ΣΙΠΦΡΕΝΤΣ (βλ. ΑΘΗΝΑ-RAFIAH), προστέθηκε από εμένα για πρώτη φορά στις 13 Δεκεμβρίου 2007 (μήνυμα #19) η πληροφορία ότι το ναυάγιο του RAFIAH ήταν στην ουσία η „ΑΘΗΝΑ του Τζων“. Από εκεί και πέρα ξεκίνησε ένας αγώνας τεκμηριωμένης πιστοποίησης του πλοίου, στον οποίο ενίοτε συμμετείχες και εσύ. Εδώ θέλω να αναφέρω επίσης ότι τυχών διαφορές, κόντρες και ανταγωνισμοί ανάμεσα στο εδώ foro nautilia και στο forum ΣΙΠΦΡΕΝΤΣ, δεν με αφορούν ούτε με απασχολούν σαν χρήστη.

    2. Διαπίστωσα ότι για κάποιο περίεργο λόγο ο χάρτης του ασυρματιστή του πλοίου ΑΘΗΝΑ-RAFIAH, A. Lichowski, ο οποίος παρατίθεται στο ποστ #11 αυτού του θέματος και σύμφωνα με τα γραφόμενα του Nicholas Peppas προέρχεται από την ιστοσελίδα http://wertheimer.info/family/GRAMPS...204e48559.html (η οποία δεν υπάρχει πλέον) είναι ο χάρτης που παρέθεσα εγώ στην ιστοσελίδα των ΣΙΠΦΡΕΝΤΣ, στο προαναφερόμενο θέμα. Είναι 100% ο χάρτης που σκάναρα εγώ και ξέρω για τι μιλάω.

    3. Όπως ίσως διαπίστωσες η παραγγελία του φακέλου ADM1/20776, από τα U.K. National Archives, με το ανάλογο κόστος, σε συνδυασμό με την βαθιά έρευνα που έκανα στην ιστορία του ναυαγίου καθώς και την βαθιά έρευνα που πραγματοποίησε ο φίλος ΝΗΡΕΑΣ, οδήγησε στην τεκμηριωμένη πλέον πιστοποίηση σε σχέση με την ταυτότητα του ναυαγίου του οποίου η ιστορία επιβεβαιώνεται και από τον τελευταίο του καπετάνιο, τον Βασίλη Εξαρχόπουλο.

    4. Από το 2007 και μετά ξεκίνησα τις προσπάθειες έκδοσης καταδυτικής άδειας στην Σύρνα η οποία έπρεπε να εγκριθεί το 2008 από δυο υπηρεσίες την Εφορεία Εναλίων Αρχαιοτήτων, καθώς και από την ΕΧΑΕΘ (Επιτροπή Χορήγησης Αδειών Ερευνών Θαλάσσης). Η πρώτη υπάγεται στο ΥΠΠΟΤ και η δεύτερη στο ΥΠΕΞ. Από το 2008 και μετά μπήκε μια ακόμα υπηρεσία στην μέση η Εφορεία Νεοτέρων Μνημείων η οποία υπάγεται στο ΥΠΠΟΤ. Ο λόγος καθυστέρησης, στην περίπτωση αυτή, μιας καταδυτικής άδειας, είναι ο νόμος ΥΠΠΟ/ΓΔΑΠΚ/ΑΡΧ/Α1/Φ43/46563/3228/20-8-2003 ο οποίος έχει να κάνει με το θέμα „Ενάλιος αρχαιολογικός χώρος νησίδος Σύρνας Αστυπάλαιας“. Η καταδυτική άδεια λοιπόν πρέπει να εγκριθεί αφενός από το Συμβούλιο Νεοτέρων Μνημείων, για το θέμα του ΑΘΗΝΑ, αφετέρου από το Κεντρικό Αρχαιολογικό Συμβούλιο, για το θέμα των αρχαίων ναυαγίων στην περιοχή.

    5. Γνωρίζω, και ξέρω για τι μιλάω, ότι από το 2007 που ασχολούμαι με το συγκεκριμένο θέμα όχι μόνο δεν χορηγήθηκε καμία καταδυτική άδεια για την περιοχή αυτή αλλά ούτε και κατατέθηκε άλλη καταδυτική αίτηση. Θα μου πεις ότι αφενός δεν είμαι υπεύθυνος για την αστυνόμευση του χώρου, και θα έχεις δίκιο, αφετέρου ότι τα ναυάγια των ελληνικών θαλασσών δεν ανήκουν σε κανέναν ιδιώτη, και πάλι θα έχεις δίκιο. Το αν κάποιος παρανομεί ή δεν παρανομεί είναι ένα θέμα που δεν εντάσσεται στις δικές μου αρμοδιότητες αλλά στις αρμοδιότητες του νόμου και των εκτελεστικών του οργάνων. Αυτό όμως που σίγουρα εντάσσεται στις δικές μου αρμοδιότητες είναι η προστασία της έρευνας που έχει πραγματοποιηθεί όχι μόνο από εμένα αλλά και από τον συνοδοιπόρο ΝΗΡΕΑ. Όπως πιθανώς γνωρίζεις η έρευνα, και δη η ιστορική, ακόμα και αν αυτή είναι πρωτόλεια, υπόκειται στην θεματική των „πνευματικών δικαιωμάτων“ σύμφωνα με την νομική διάλεκτο.

    Νομίζω ότι όλα όσα ανέφερα είναι κατανοητά και τεκμηριωμένα με τις ανάλογες αναφορές.
    Επειδή λοιπόν γνωρίζω ότι την ιστορική και ναυτιλιακή επιμέλεια του συγκεκριμένου θέματος, στο συγκεκριμένο βιβλίο, την έχεις αναλάβει εσύ θα σε παρακαλούσα να αναφέρεις τουλάχιστον τα ονόματα, το δικό μου και του ΝΗΡΕΑ, σαν πρωτεργατών της ιστορικής έρευνας μια και δεν γνωρίζω τα αποτελέσματα των υποβρύχιων ερευνών και της γενικότερης έρευνας πεδίου που πραγματοποιήθηκε στην Σύρνα κατά την διάρκεια των καταδύσεων. Διότι ως γνωστόν τα „τω Καίσαρα τω Καίσαρι και τα του Θεού τω Θεώ“.

    Σε ευχαριστώ για την κατανόηση και την υπομονή που είχες να διαβάσεις μέχρι εδώ το κείμενο μου.

    Φιλικά
    DG

  9. #19
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Δημήτρη, νομίζω οτι παρεξήγησες το σχόλιο μου
    Από τότε το ναυάγιο παρέμεινε εκτός των στόχων καταδυτικών αποστολών, έχοντας περιπέσει στη λήθη της ιστορίας. Όλα αυτά μέχρι πρόσφατα…
    Αυτό που εννοούσα ήταν οτι το ναυάγιο (ως χώρο) δεν το είχε επισκεφθεί κάποια καταδυτική αποστολή ως πρόσφατα. Δεν έχω καμία διάθεση να υποβαθμίσω την πολύ καλή δουλειά που έγινε και από εσένα πριν 2-3 χρόνια, εξάλλου η έρευνα -και ειδικά η αφιλοκερδής- είναι κάτι που πρέπει όλοι να τιμούμε.
    Ως προς το υπό ολοκλήρωση βιβλίο, να διευκρινήσω οτι δεν έχω αναλάβει ειδικά την έρευνα για το ΑΘΗΝΑ αλλά για όλα τα πλοία που θα συμπεριλαμβάνονται. Αυτό δεν το λέω για να "προβληθώ" αλλά γιατί έτσι όπως το θέτεις φαίνεται σαν να ανέλαβα μόνο το ΑΘΗΝΑ βασιζόμενος σε όσα είχαν γραφτεί προ τριετίας. Ίσως τώρα να παραξήγησα με τη σειρά μου το σχόλιο σου...
    'Οπως θα δεις όταν με το καλό κυκλοφορήσει το βιβλίο, η έρευνα συνεχίστηκε και προκύψανε νέα στοιχεία. που δεν έχουν ακόμη αποκαλυφθεί, όπως και διορθώσεις σε κάποια από αυτά που οι τρείς μας γράψαμε τότε.
    Τελος, δεν θα ήθελα να μπω σε (υποθαλάσσια :grin χωράφια που δεν γνωρίζω, οπότε δεν μπορώ να σχολιάσω τα όσα αναφέρεις περί αδειών κλπ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 12-06-2015 στις 22:00

  10. #20
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dgalon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Ellinis,

    τα κατασκευαστικά του χαρακτηριστικά.
    Είναι πολύ μεγάλο για να είναι το ΑΘΗΝΑ. Εκτός αυτού γνωρίζω την φωτογραφία η οποία προέρχεται από μια έκθεση που έγινε πριν χρόνια στον Πόρο.

    Χαιρετώ
    DG
    Δημήτρη, και όμως το πλοίο φαίνεται οτι είναι το ΑΘΗΝΑ. Η επιγραφή στην πρύμνη του δεν αφήνει και πολλά περιθώρια για κάτι διαφορετικό.

    athina1.jpg

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας