Σελίδα 193 από 208 ΠρώτηΠρώτη ... 93143183191192193194195203 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.921 έως 1.930 από 2074

Θέμα: Λατώ [Lato, Varuna, Daisetsu]

  1. #1921

    Προεπιλογή

    Καλη Χρονια σε ολους!
    Ειναι μια απορια που εχω, δεδομενης της ανεργιας που μαστιζει ολα τα ναυπηγεια μας, γιατι δεν γινονται πια διαλυσεις πλοιων εδω και συμφερει να μεταφερεται το γερικο σκαρι στην αλλη ακρη του κοσμου γι'αυτο το σκοπο. Οι λογοι ειναι οικονομικοι ή περιβαντολογικοι?

  2. #1922
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    πολυ σωστά,και να προσθέσω κ εγω,οτι στην ρυμούλκηση, ηταν και το ΧΡΗΣΤΟΣ 10,

  3. #1923

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και από σήμερα θα συνεχίζει να "ρημάζει" στη Σαλαμίνα. Γύρω στο μεσημεράκι με την συνδρομή των ρυμουλκών ΧΡΗΣΤΟΣ 17 και 34 του Σπανόπουλου, το πλοίο πέρασε απέναντι στην Κυνόσουρα στο ναυπηγείο Διαμαντή. Έδεσε στον μώλο όπου βρίσκεται και το VASTERVIK (στα δεξιά του) και -ομοίως με αυτό- με την πλώρη προς την στεριά.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από andria salamis Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολυ σωστά,και να προσθέσω κ εγω,οτι στην ρυμούλκηση, ηταν και το ΧΡΗΣΤΟΣ 10,
    Ανδριανέ ευχαριστώ για την συμπλήρωση. Θα προστέθηκε μάλλον αργότερα το 10, την ώρα που ήμουν εγώ στο Πέραμα και ξεκίναγε η διαδικασία ρυμούλκησης του ΛΑΤΩ, ήταν μόνο τα δύο που προανέφερα.

  4. #1924
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manolis2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι λογοι ειναι οικονομικοι ή περιβαντολογικοι?
    Και τα δυο. Για να γίνει η διάλυση με περιβαλοντικά ορθό τρόπο, το κόστος θα την έκανε ζημιογόνα. Για αυτό και σε κάποιες χώρες (π.χ. Βρετανία, ΗΠΑ) που υπάρχουν ναυπηγεία που αναλαμβάνουν να διαλύσουν παροπλισμένα πολεμικά που περιέχουν άσβεστο κλπ, το κάνουν με επιδότηση από τον πωλητή! Δηλαδή πληρώνονται από το κράτος για να κάνουν τη δουλειά σωστά.

  5. #1925

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και από σήμερα θα συνεχίζει να "ρημάζει" στη Σαλαμίνα. Γύρω στο μεσημεράκι με την συνδρομή των ρυμουλκών ΧΡΗΣΤΟΣ 17 και 34 του Σπανόπουλου, το πλοίο πέρασε απέναντι στην Κυνόσουρα στο ναυπηγείο Διαμαντή. Έδεσε στον μώλο όπου βρίσκεται και το VASTERVIK (στα δεξιά του) και -ομοίως με αυτό- με την πλώρη προς την στεριά.
    Για του "λόγου το αληθές" να το δούμε και σε φωτό στην νέα του θέση, κάπως μακρινή βέβαια, τραβηγμένη από την γερμανική σκάλα.

    IMG_0281.jpg
    Πέραμα - Σαλαμίνα - 08/01/2016

  6. #1926
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    Πολύ λυπητερή μου είναι αυτή η εικόνα του πλοίου.!

    Με αυτο το πλοίο μεγάλωσα στις καλοκαιρινές μου διακοπές στην Κέρκυρα. 3 μήνες (και βάλε) με τα κυάλια στα χέρια στο στενό με την Αλβανία να περιμένω αυτό, το Λισσός, το Ελ.Βενιζέλος, το Φαιστος, το Αριάδνη, το Φαίδρα, το Ουρανός , τον Αίολο τα πλοία της Αdriatica και του Στρίντζη......

    Κι όταν τελείωναν οι διακοπές με έβαζαν οι γονείς μου να διαλέξω με ποιό θα γυρίσουμε απο Πάτρα... Άντε να διαλέξεις... Το Λατώ είχε ένα πλώριο μπαλκόνι άλλο πράγμα. Και όταν φτάναμε Πάτρα σκεφτόμουν αν το έβαλαν για καλό ή για κακό αφού έβλεπα να πλησιάζει το λιμάνι άφιξης και με έπιανε ένας κόμπος...Να, ένας κόμπος που σε πιάνει όπώς το βλέπεις στην φωτογραφία...

    Καμάρι την ημέρα του ταξιδίου, καμάρι που μας έβαζαν οι λιμενικοί στο λιμάνι το χαρτί με την ένδειξη ''ANEK LINES - To Patras"(το κράταγα όλο το χειμώνα) , καμάρι και όταν πιάναμε Ηγουμενίτσα και μας έβλεπαν οι άλλοι ταξιδιώτες ιδίως απο μικρότερα πλοία , και εγώ κρεμάσμενος στην πρύμνη να βλέπω το δέσιμο...

    Δενόμαστε με τα πλοία (αναμνήσεις , εικόνες, καταστάσεις) και η φυσική εξέλιξη είναι να τα αποχαιρετάμε.. Αλλά και φυσική εξέλιξη είναι να στεναχωριόμαστε και να κομπιάζουμε όταν φεύγουν...

  7. #1927
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Μηνύματα
    564

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για του "λόγου το αληθές" να το δούμε και σε φωτό στην νέα του θέση, κάπως μακρινή βέβαια, τραβηγμένη από την γερμανική σκάλα.

    IMG_0281.jpg
    Πέραμα - Σαλαμίνα - 08/01/2016
    Ο καπνός στη τσιμινιέρα να είναι από την ηλεκτρομηχανή ?

  8. #1928
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manolis2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι λογοι ειναι οικονομικοι ή περιβαντολογικοι?
    Καλή χρονιά φίλε.
    Ακριβώς, θέλει φθηνά εργατικά κ αυστηρούς περιβαΛΛΟντολογικούς όρους.

  9. #1929
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    που περιέχουν άσβεστο κλπ.
    Τον αμίαντο θα εννοείς φίλε που παλιότερα μέχρι δεκαετία του 60 τον έβαζαν σαν μονωτικό

  10. #1930
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Takerman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο καπνός στη τσιμινιέρα να είναι από την ηλεκτρομηχανή ?
    Ναι φιλε μου δουλευε, ηλεκτρομηχανη,ειδα κίνηση και στο bow thruster

Σελίδα 193 από 208 ΠρώτηΠρώτη ... 93143183191192193194195203 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας