Σελίδα 206 από 208 ΠρώτηΠρώτη ... 106156196204205206207208 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 2.051 έως 2.060 από 2074

Θέμα: Λατώ [Lato, Varuna, Daisetsu]

  1. #2051
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Θλίψη για το βάπορα..

  2. #2052
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Κάθε καράβι που μας αποχαιρετά οριστικά μετά απο τρεις δεκαετίες προσφοράς είναι λογικό να μας στεναχωρεί. Απο την άλλη 43 χρόνια στις θάλασσες είναι μια εξαιρετική επίδοση που τιμά τους ανθρώπους που έφτιαξαν και ταξίδεψαν το ΛΑΤΩ.

  3. #2053

    Προεπιλογή

    Ευχαριστουμε για τις αναμνησεις ........

  4. #2054
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Καρέας-Σφακιά-Νέα Μάκρη
    Μηνύματα
    708

    Προεπιλογή

    Καλό ταξίδι αρχόντισσα....
    Βγαλτε μου εισιτηριο να φυγω την τεταρτη,
    για δεν αντεχω να θορω την κρητη απ' το χαρτη...

  5. #2055

    Προεπιλογή

    Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα εξαρχής, μπορεί να μου πει κάποιος που ξέρει πόσο καιρό έμεινε παροπλισμένο το πλοίο?Μια φορά είχα ταξιδέψει μαζί από Αθήνα για Κρήτη και μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση ότι παρά τα 7-8 μποφορ δεν καταλάβαινε τίποτα, πάρα πολύ καλό ταξίδι. Επίσης μια ακόμη απορία, η πρύμνη ήταν χτισμένη ή είχαν κάνει ένωση με άλλο σκαρί πλοίου?Γιατί προς τα πίσω τα καταστρώματα ήταν κάπως πιο ανηφορικά.

  6. #2056
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι - Άλικα Λακωνίας - Χανιά
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    Λατάρα μου φεύγεις έχοντας γράψει για σχεδόν 25 χρόνια στις ελληνικές θάλασσες τη δικιά σου μεγάλη ιστορία. Δυστυχώς δεν έφυγες μέσα στην αξιοπρέπεια, όπως έφυγε το «ντουέτο» σου, αλλά έδωσες τη «μάχη» σου μέχρι το τέλος.
    Τουλάχιστον δεν ταλαιπώρησες κανέναν επιβάτη σου, και ήσουν σχεδόν παρατημένο από το 2010-11.
    Όταν όμως μπαίνουν στη μέση τα λεφτά και τα συμφέροντα, τότε δεν γίνονται «θαύματα».

    Θα θυμάμαι πάντα, το πόσο καλοτάξιδο ήσουν.
    Τις αργέεεεες (πολύ αργές όμως) αλλά σταθερές μανούβρες σου (τουμπαριστές made in Japan with love).
    Το παλιό ηχητικό σήμα της ΑΝΕΚ με το πιάνο που έπαιζε στα μεγάφωνα σου, κάθε φορά που έπιανες λιμάνι.
    Τις μοκετάρες σου στα καταστρώματα που μέχρι και τα μέσα της δεκαετίας το '00, έφταναν μέχρι τον… αστράγαλο.
    Τη γωνιά σου με τα ufaδικά που πάντα ήταν πιο μικρή από του L15505 (ένας λόγος που σε «αντιπάθησα» τα πρώτα χρόνια σε σχέση με τον έρωτα).
    Το πάντα άψογο πλήρωμα σου.
    Το θρυλικό υπόγειο γκαράζ που από οδηγός - αγοράκι, έβγαινες οδηγός - άντρας.
    Το «κάρβουνο» που έβγαζες από την τσιμινιέρα (είπαμε… τουμπαριστές made in Japan) #Funnel Smokes.
    Τις δυο υπέροχες περατζάδες με μπαμπού τραπεζάκια.
    Τα ερωτεύσιμα και καραβολάτρικα ανοιχτά καταστρώματά σου.
    Τις τεράστιες καμπίνες που υπήρχαν δίπλα από την πρώτη reception.
    Τον ήχο -σαν κλακέτες- που έκανε το πλαστικό σκέπαστρο στην πρύμνη, όταν ήταν έντονο το vibration.
    Και φυσικά τις άπειρες αναμνήσεις, που αυτές είναι στο τέλος που πάντα μένουν.

    Εδώ μια φωτό από το «μπαούλο», όπως θέλω να το θυμάμαι πάντα.
    Με την μπλε γραμμή που είχε τα πρώτα χρόνια παρουσίας του στην Ελλάδα και τα «μουστάκια» στην τσιμινιέρα.
    lat18.jpg
    Αντίο Λατάρα!

  7. #2057
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lissos Εμφάνιση μηνυμάτων
    lat18.jpg
    Αντίο Λατάρα!
    K με τη παρτέντζα δεξιά στο άλμπουρο!

    Μήπως θα έπρεπε να περαστεί στον τίτλο το τελευταίο όνομα το οποίο έφερε τα τελευταία χρόνια;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 19-06-2018 στις 08:27

  8. #2058
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nikos92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα εξαρχής, μπορεί να μου πει κάποιος που ξέρει πόσο καιρό έμεινε παροπλισμένο το πλοίο?Μια φορά είχα ταξιδέψει μαζί από Αθήνα για Κρήτη και μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση ότι παρά τα 7-8 μποφορ δεν καταλάβαινε τίποτα, πάρα πολύ καλό ταξίδι. Επίσης μια ακόμη απορία, η πρύμνη ήταν χτισμένη ή είχαν κάνει ένωση με άλλο σκαρί πλοίου?Γιατί προς τα πίσω τα καταστρώματα ήταν κάπως πιο ανηφορικά.
    Ήταν δεμένο ~ 4 χρόνια.Φυσικά κ η πρύμη δεν ήταν από άλλο πλοίο.Λόγω της κλίσης του σκάφους στην πρύμη ( αλλά κ στην πλώρη,τα περισσότερα πλοία κάνουν καμπύλη ) κ επειδή η ΑΝΕΚ το έχτισε πρύμα μέχρι εκεί που δεν έπαιρνε άλλο,τα ντεκ έπαιρναν τον ...ανήφορο.Αυτό το ασχήμιζε σαν σουλούπι.

  9. #2059
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.873

    Προεπιλογή

    Αρχοντικό πλοίο...που θα λείψει πολύ! Τέτοια σκαριά σιγά σιγά θα τα βλέπουμε μόνο στην ¶πω Ανατολή και εάν και εκεί σε λίγα χρόνια! Αντίο και από εμένα Κυρία Λατώ (το κυρία με Κ)

  10. #2060
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Χθες το βράδυ κατά τις 8,15 συναντήθηκαν ανοικτά της ράδας του Πειραιά 2 γιαπωνέζικα βασιλοβάπορα.Το ΝΗΣΟΣ ΣΑΜΟΣ ζωντανό,ολόφωτο κ το πρώην ΛΑΤΩ βουβό,σκοτεινό με το ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΧΙΙ να το ρυμουλκεί στον τόπο του μαρτυρίου,ω τι σύμπτωση στο ξεκίνημα του ΑΣΤΕΡΙΩΝ ΙΙ.
    Συγκινητικό κ σκεφτόμουν αν τα βαπόρια είχαν μιλιά,θα είχαν πολλά να πουν τα δυό τους...
    Περίμενα ότι ο cpt Γιώργης Αρβανίτης θα το αποχαιρετούσε με την μπουρού του...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 19-06-2018 στις 09:14

Σελίδα 206 από 208 ΠρώτηΠρώτη ... 106156196204205206207208 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας