Σελίδα 49 από 68 ΠρώτηΠρώτη ... 39474849505159 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 481 έως 490 από 674

Θέμα: Μπλου Σταρ Πάτμος [Blue Star Patmos]

  1. #481

    Προεπιλογή

    Θεωρώ ότι χαρακτηρισμοί (προφανώς εν θερμω) περί ηλιθίων με σαφέστατη παραπομπή σε άτομα που συνυπάρχουν μαζι μας σε αυτό το φορουμ, εκφράσεις του τι σε νοιάζει εσένα ή το ξέρεις ποιος είμαι εγω και άλλοι τέτοιοι τραμπουκισμοί και ψεύτο παλικαριές του λιμανιού απο κάποιους εδω, αν και τους καταλαβαινω δεν ταιριάζουν στο πολιτισμό που θελουμε να έχουμε εδω.
    Καποιος ρώτησε, εύλογα ή όχι δεν το εξετάζω, ένα συγκεκριμενο πράγμα, αν κάποιος γνωρίζει και θεωρεί χρήσιμο να το αναφέρει ας το αναφέρει, αν κάποιος γνωρίζει και δεν θεωρεί ότι ειναι χρήσιμο να το αναφέρει ας μην απαντήσει, αν παλι οι διαχειριστές θεωρούν ότι δεν θα πρπει να αναφερθεί, τότε φαντάζομαι ότι έχουν την ελευθερία να διαγράψουν κάποια απάντηση.
    Πιστευω κάποιοι ξέφυγαν απο κάποια όρια και,παρότι είμαι σίγουρος ότι κάποιοι το έχουν καταλάβει, δεν νομίζω ότι υπαρχει λόγος για τέτοια όξυνση.

    Επι της ουσίας, ποια ειναι τα επόμενα βήματα; Ποιο ειναι το πλάνο (αν μέσα σε αυτό το μικρό χαμό υπαρχει πλάνο);

  2. #482
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα και Κρήτη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΑΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλικη συμβουλη.....Διαβασε τη παραπανω τοποθετηση επι του θεματος του μελους proussos. Θα τη διαβασεις ομως πολλες φορες και καθε φορα και πιο αργα. Τοτε ισως βρεις τη δικαιοσυνη που ψαχνεις...

    Ας είναι καλά ο άνθρωπος (ο πλοίαρχος του ΜΠΛΟΥ ΣΤΑΡ ΠΑΤΜΟΣ), όποιος και αν είναι, και ας μην μάθουμε το όνομά του ποτέ. Θα κάνω, όμως, μια ερώτηση, δεν χρειάζεται να απαντήσει κανείς, θέτω το ερώτημα απλά για προβληματισμό μιας και ΟΛΟΙ μας είμαστε νοήμονες άνθρωποι.

    Αν πάει κάποιος συγγενής δικός μου ή δικός σας σε κάποιο νοσοκομείο (πανεπιστημιακό, ιδιωτικό ή του ΕΣΥ) για μια επέμβαση και κάτι πάει στραβά, ποιός από όλους εμάς (με το χέρι στην καρδιά) δεν θα θελήσει την επίρριψη ευθυνών (αν φυσικά υπάρχουν) στο συγκεκριμένο ιατρό που ασχολήθηκε με το περιστατικό αλλά θα αοριστολογεί κατηγορώντας ή καταθέτοντας αγωγές εναντίον π.χ. του Διοικητή του Νοσοκομείου ή του Υπουργό Υγείας?

    Μπορεί να φαίνεται τραβηγμένη η τοποθέτησή μου (εγώ προσωπικά συντάσσομαι με το δίκιο του εκάστοτε καπετάνιου), όμως ας τη σκεφτούμε λίγο., γιατί είναι ίσως "φασιστική" η νοοτροπία κάποιοι να είναι πάντα στο απυρόβλητο και άλλοι να ρίχνονται βορά στα θηρία.

  3. #483

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από renetoes Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αν πάει κάποιος συγγενής δικός μου ή δικός σας σε κάποιο νοσοκομείο (πανεπιστημιακό, ιδιωτικό ή του ΕΣΥ) για μια επέμβαση και κάτι πάει στραβά, ποιός από όλους εμάς (με το χέρι στην καρδιά) δεν θα θελήσει την επίρριψη ευθυνών (αν φυσικά υπάρχουν) στο συγκεκριμένο ιατρό που ασχολήθηκε με το περιστατικό αλλά θα αοριστολογεί κατηγορώντας ή καταθέτοντας αγωγές εναντίον π.χ. του Διοικητή του Νοσοκομείου ή του Υπουργό Υγείας?
    Ολοι θας θα θελησουμε κατι αναλογο αλλα εδω υπαρχει μια διαφορα. Δεν εγινε το παραμικρο πχ τραυματισμος.

  4. #484

    Προεπιλογή

    Φίλε renetoes, θεωρώ πως η απάντηση στο ερώτημα σου εμπεριέχεται ήδη στο ποστ σου. Ως νοήμων και σοβαρός άνθρωπος την έδωσες ήδη μόνος σου. Την επισημαίνω :

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από renetoes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πάει κάποιος συγγενής δικός μου ή δικός σας σε κάποιο νοσοκομείο (πανεπιστημιακό, ιδιωτικό ή του ΕΣΥ) για μια επέμβαση και κάτι πάει στραβά, ποιός από όλους εμάς (με το χέρι στην καρδιά) δεν θα θελήσει την επίρριψη ευθυνών (αν φυσικά υπάρχουν) στο συγκεκριμένο ιατρό που ασχολήθηκε με το περιστατικό.....
    Προσωπικά, και από την στιγμή που "κάτι θα πήγαινε στραβά" σε υποτιθέμενη επέμβαση σε κάποιον δικό μου άνθρωπο, θα ζητούσα κατ' αρχάς να μάθω τι πήγε στραβά. Ευθύνεται ο επικεφαλής γιατρός, ο βοηθός του, ο αναισθησιολόγος, η νοσηλεύτρια που ως όφειλε δεν καταμέτρησε σωστά τις γάζες, κάποιο μηχάνημα του χειρουργείου που υπέστη βλάβη ή δυσλειτουργούσε ???

    Ας περιμένουμε λοιπόν πρώτα να μάθουμε ποιός ή τι φέρει την ευθύνη για την πρόσκρουση - προσάραξη του πλοίου στις ξέρες, και κατόπιν ας ζητήσει όποιος θέλει ονόματα ή και "κεφαλές επί πίνακι". Προσωπικά και από την στιγμή που όχι "μύτη δεν άνοιξε" αλλά ούτε καν "βράχηκε κάλτσα" δεν με ενδιαφέρει να μάθω κανενός υπευθύνου το όνομα. Εκεί όπου χρειαζόταν, τα μάθαμε τα ονόματα, ακούστηκαν, όπως π.χ. στις περιπτώσεις του ανεκδιήγητου Scettino και του αξιωματικού που από αμέλεια "έριξε" το ΣΑΜΙΝΑ πάνω στα βράχια με συνέπεια να χαθούν 90 ζωές. Και όπως πολύ σωστά είπε παραπάνω ο φίλος proussos (και ποιός τάχα δεν το αντιλαμβάνεται) συνέπειες θα υπάρξουν ούτως ή άλλως σημαντικότατες και βαρύτατες από την ίδια την εταιρεία αν αποδειχθεί ότι υπεύθυνος ήταν ο πλοίαρχος. Το να ζητάει κάποιος άσχετος (πολύ δε περισσότερο κρυβόμενος πίσω από ένα ψευδώνυμο) να ακουστεί ένα όνομα χωρίς καν να γνωρίζει αν φέρει και την ευθύνη, νομίζω πως ούτε "κομψό" είναι ούτε και ανθρώπινο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 03-09-2017 στις 12:53

  5. #485
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Μηνύματα
    1.632

    Προεπιλογή

    Κατ'αρχας ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ με τα γραφομενα του Φιλου PROUSSOS.Επισης και με τον ESPRESSO VENEZIA.Τελικα ολοι εσεις που ζητατε επιμονα το ονομα του Πλοιαρχου εισαστε σιγουροι οτι ειναι ο ΚΥΡΙΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ για το συμβαν. Για να προλαβω τις απαντησεις ορισμενων ασφαλως συμφωνα με το Ναυτικο Δικαιο ο Πλοιαρχος ειναι Υπευθυνος για ολα. Εγω τουλαχιστον μεχρι τωρα εχω διαβασει και ακουσει πολλες εκδοχες. Περιμενετε πρωτα να βγει το πορισμα και μετα υπαρχει χρονος και το Ονομα να μαθουμε και πως ακριβως εγινε. Ενα ειναι το σιγουρο οτι δεν υπηρξαν Θυματα Τραυματισμοι και η Εκκενωση εγινε με Ολη την Ασφαλεια, που και Εκει Υπευθυνος ειναι Ο ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dionisos : 03-09-2017 στις 13:13

  6. #486

    Προεπιλογή

    Αυτή η συζήτηση έχει εκφυλιστεί εντελώς. Το ερώτημα ήταν απλό: Ποιος είναι ο πλοίαρχος του Blue Star Patmos. Eίναι κάτι που κάποιος μπορεί πολύ εύκολα να το μάθει και από την εταιρία και τα ΜΜΕ και δεν είναι απόρρητο.
    Όμως κάποιοι στην ερώτηση "Ποιος είναι ο πλοίαρχος" απαντάνε στην ερώτηση "ποιος φταίει?" "τί ζημιές έχουν γίνει" "πώς αποβιβάστηκαν".

    Είναι κάτι μέσα στο πρόγραμμα όλοι κάνουμε λάθη γι αυτό το λόγο το πλοίο ήταν ασφαλισμένο και θα αποζημιώσουν οι ασφαλιστικές.

    Τώρα σε όσους βιάζονται να ρίξουν ανάθεμα στον πλοίαρχο αυτός που οδηγεί αυτοκίνητο για πολλά χρόνια και δεν του έχει συμβεί η παραμικρή γρατζουνιά πρώτος τον λίθον βαλέτω.

  7. #487

    Προεπιλογή

    καταντησε αηδια το θεμα για σταματησυε πια ολοι ξερολες του πληκτρολογιου

  8. #488
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα και Κρήτη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Harry14 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολοι θας θα θελησουμε κατι αναλογο αλλα εδω υπαρχει μια διαφορα. Δεν εγινε το παραμικρο πχ τραυματισμος.
    Μαζί σας και εγώ, συμφωνώ!

  9. #489

    Προεπιλογή

    δεν μπορω να καταλαβω αν μαθετε το ονομα του καπετανιου τι θα αλλαξει.οσοι ασχολουντε με την ναυτιλια το γνωριζουν.αλλα ο ανθρωπος σας εχει πειραξει σας εκανε κατι κακο γιατι λυσσατε μαζι του.εγινε ενα ατυχημα που επειδη ειναι καπετανιος περνει την ευθυνη οκ καθως περνει και την ευθυνη οτι αμεσα εδωσε εντολη εγκαταλειψης του πλοιου οργανωμενα και δεν ανοιξε μυτη.απο εκει και περα ο μονος που ας πουμε εχει την αρμοδιοτητα να μιλησει ειναι ο επιβατης που λαχταρισε οταν ακουσε τον συναγερμο και τον πανικο που ακολουθησε.και επειδη ηταν η γυναικα μου μεσα και μου ειπε καποια πραγματα ουτε προκειτε να τα πω εδω μεσα ουτε σχολιασα τιποτα τοσες ημερες.το μονο που ειπα οτι το βαπορι εχει παθει μεγαλη ζημια.εχει καταντησει κουραστικο ολοι να εχουμε αποψη και λογω και να ειμαστε κριτες των παντων ενω δεν γνωριζουμε τιποτα.

  10. #490
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NIKOSKO Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταντησε αηδια το θεμα για σταματησυε πια ολοι ξερολες του πληκτρολογιου
    Δυστυχώς καταντήσαμε χειρότεροι και από τα βοθροκάναλα. Τουλάχιστον αυτοί..... επειδή δεν άνοιξε ούτε μύτη ​σταμάτησαν να ασχολούνται.

Σελίδα 49 από 68 ΠρώτηΠρώτη ... 39474849505159 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας