Σελίδα 62 από 68 ΠρώτηΠρώτη ... 12526061626364 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 611 έως 620 από 674

Θέμα: Μπλου Σταρ Πάτμος [Blue Star Patmos]

  1. #611
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν επιτρέπεται τι ακριβώς ??? Να μπαίνει ένα πλοίο στο λιμάνι την στιγμή που αναχωρεί άλλο ???
    Και είναι ποτέ δυνατόν να βγάζουμε συμπέρασμα για την απόσταση μεταξύ δύο πλοίων από ένα .....screenshot του συστήματος AIS και να μιλάμε για "στενές επαφές τρίτου τύπου" ???
    να μην κρίνουμε "ελαφρά τη καρδία" ναυτικούς επαγγελματίες ???
    .
    Ασφαλώς σεις ξέρετε καλύτερα, απλά εγώ πρώτη φορά το βλέπω. Μου φάνηκε παράξενο επειδή έχω δει τα SF να κόβουν ταχύτητα και να περιμένουν έξω να βγει το καράβι ΗΡ-ΠΕΙΡ και μετά να μπουν αυτά. Και ίσως θυμάστε ότι πέρυσι το καλοκαίρι είχε τεθεί θέμα ότι μεταξύ του απόπλου ενός συμβατικού και ενός ταχύπλοου έπρεπε να περνάει (νομίζω) μισή ώρα. Αυτά μου δημιούργησαν την εντύπωση ότι ίσως υπήρχε κάποιο θέμα ασφαλείας (τουλάχιστον στο συγκεκριμμένο λιμάνι).
    Δεν είπα για επαφή και δεν έκρινα κανένα.

  2. #612
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ικαρία
    Μηνύματα
    175

    Προεπιλογή

    Στόν Αγιο κήρυκο στίς 9-5-2019.


    20190509_201350.jpg

  3. #613
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Αλλαγή σκυτάλης το Patmos σε αντικατάστασή του Delos.

    ΜΠΛΟΥ-ΣΤΑΡ-ΠΑΤΜΟΣ-25-5-2019-01-.jpg

  4. #614
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    To Blue Star Patmos αφού ξεφόρτωσε στον Πειραιά, σήμερα έφυγε και πήγε στη ΝΑΥΣΙ για την ακινησία του. Καλή συνέχεια.

  5. #615
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το Blue Star Patmos φωτογραφημένο προχθές από την Κυνόσουρα, στη ΝΑΥΣΙ που έχει δέσει για την ολιγοήμερη ακινησία του. Καλή συνέχεια.

    BLUE-STAR-PATMOS-117-04-06-2019.jpg

  6. #616
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.873

    Προεπιλογή

    Τελικά υπογράφηκε η συμφωνία ανάθεσης της άγονης Σαντορίνη-Ανάφη (σίγουρα και οι πρόσφατες λογικότατατες διαμαρτυρίες των φορέων της Ανάφης έβαλαν και ένα χεράκι) και έτσι αρχής γενομένης από αύριο Πέμπτη, το BS Patmos 2 φορές την εβδομάδα (πιο συγκεκριμένα κάθε Πέμπτη και Κυριακή) θσ προσεγγίζει μετά τη Σαντορίνη την Ανάφη, όπως άλλωστε έκανε όλα τα προηγουμενα χρόνια (πέρσι νομίζω προσέγγιζε Τρίτη και Κυριακή btw). Έτσι λοιπόν το νησί θα εξυπηρετειται 4 φορές την εβδομάδα με δρομολόγιο από Πειραιά (2 του ΠΡΕΒΕΛΗ και 2 του BS PATMOS)...πάντως στα ενδοκυκλαδικά δρομολόγια για Ανάφη εξακολολυθεί να υπάρχει πρόβλημα

  7. #617
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Κάτι συνέβη εν πλω, έξω από το Σαν Τζώρτζη. Σαν να έκανε κράτει μηχανή, περισσότερες από μία φορές. Πλέουμε με μειωμένη ταχύτητα, περίπου στα 20-21 αυτή τη στιγμή.

  8. #618
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Τώρα με 24. Για ο,τι νεότερο, θα τα πούμε.

  9. #619
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Blue Star Patmos: Βραχυκύκλωμα σε αυτοκίνητο στο γκαράζ, αστραπιαία αντίδραση

    06/07/2019 - 19:03

    Ηταν λίγο μετά τις 6.30, μία ώρα σχεδόν μετά την αναχώρηση του Blue Star Patmos από τον Πειριαά προς τις Κυκλάδες, όταν υπήρξε έντονη κινητικότητα από τα μέλη του πληρώματος και καπνός να διαχέεται στην ατμόσφαιρα... Αποτέλεσμα; να υπάρξει αγωνία ανάμεσα στους επιβάτες για το τι συμβαίνει, με το πλοίο να βρίσκεται στο ύψος του Σουνίου διατηρώντας την ταχύτητά του..
    Μετά από μερικά λεπτά, η ατμόσφαιρα άρχισε να ξεκαθαρίζει, αν και αρκετοί ήταν οι επιβάτες που εξέφρασαν μέσα από τα social media το παράπονό τους ότι δεν υπήρξε ενημέρωση κια μάλιστα όπως αναφέρθηκε, είχαμε και μετακίνηση επιβατών προς το κατάστρωμα... Κάτι που όμως δεν επιβεβαιώνεται από την εταιρεία που προχώρησε άμεσα σε ανακοινώσεις προς όλους (ΥΕΝ, Λιμεναρχείο και επιβάτες) τους αρμόδιους φορείς...
    Τι είχε συμβεί; Σε επικοινωνία που είχαμε με πράκτορα της Blue Star Ferries, επιβεβαίωσε ότι υπήρξε ένα μικρό πρόβλημα που όμως αντιμετωπίστηκα άμεσα και συντονισμένα χωρίς καμία ανησυχία. Οπως τόνισε σημειώθηκε λόγο της υψηλής θερμοκρασίας βραχυκύκλωμα σε αυτοκίνητο που βρίσκονταν στο γκαράζ του πλοίου, αλλά η αντίδραση του πληρώματος ήταν αστραπιαία και περιορίστηκε ο όποιος κίνδυνος επέκτασης του προβλήματος .
    Μάλιστα, το πλοίο συνεχίζει κανονικά το δρομολόγιό του, η ταχύτητά του είναι στα 24 μίλια είναι στον Κάβο Ντόρο και κινείται προς Πάρο - Νάξο - Ιο - Σαντορίνη...
    ΠΗΓΗ

  10. #620
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα, φίλε Παντελή, το περιστατικό έγινε Παρασκευή και ήμουν στο πλοίο, όπως ανέφερα στο φόρουμ. Η ώρα και ο τόπος συμπίπτει πάντως, εκτός αν μιλάμε για δύο διαφορετικά περιστατικά, που συνέβησαν δύο συνεχόμενες ημέρες, την ίδια ώρα.
    Καμία ενημέρωση δεν έγινε και δεν υπέπεσε στην αντίληψή μου καμία μετακίνηση επιβατών. Καθόμουν, δε, στο εξωτερικό κατάστρωμα 7 σε όλη τη διάρκεια του ταξιδιού.
    Άλλο ένα γεγονός, που συνδέω τώρα με αυτά που έγραψες, είναι η πολύ μεγάλη ζέστη στο γκαράζ κατά τη διάρκεια της αποβίβασης στην Πάρο.

Σελίδα 62 από 68 ΠρώτηΠρώτη ... 12526061626364 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας