Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 69

Θέμα: Kαταδρομικό ΈΛΛΗ (1)

  1. #41
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sv1xv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιθέτως, εγώ διαφωνώ πλήρως. Γαφουμε την χώρα στην οποία ανήκε η τοποθεσία όταν συνέβη το ιστορικό γεγονός και μπορούμε να προσθέσουμε "σήμερα στην Ελλάδα" κλπ. Γιατί αν δεν τηρήσουμε αυστηρά τον κανόνα, σε λίγο θα γράφουμε για την μεσαιωνική ιστορία της Κρακοβίας και της Αδριανούπολης και θα αναφέρουμε ως χώρες την Πολωνία και την Τουρκία.

    Το πλέον βολικό και κατανοητό από τους αδαείς δεν είναι απαραίτητα και το σωστό και δόκιμο.
    Πόσο αδαής μπορεί να είναι κανείς όταν το κείμενο που παράθεσα είναι απο τη σελίδα www.regiamarina.net)
    και για όσους δε καταλαβαίνουν παραθέτω φωτογραφία, όπου οι ίδιοι οι τότε κατακτητές αναφέρουν το < LEROS/GREECE>
    Τέλος φίλε μου είσαι τουλάχιστο αγενής με τους χαρακτηρισμού σου. Δεκτή η διαφωνία σου αλλά μέχρι εκεί.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg RMI.jpg (61,6 KB, 33 εμφανίσεις)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη τοξοτης : 27-08-2013 στις 19:37

  2. Προεπιλογή

    Μην ψοφάς για καβγά και μην ψάχνεις για προσβολές εκεί που δεν υπάρχουν. Το "αδαής" δεν αναφέρεται σε εσένα αλλά στους υποτιθέμενους αναγνώστες του αρχικού κειμένου, οι οποίοι πρέπει να τρέφονται με μικρές ανακρίβειες για λόγους συγγραφικής ευκολίας.

    Πάντως αν ο παραφουσκωμένος εγωισμός σου ψάχνει αφορμή για διαδικτυακούς καβγάδες και μπινελίκια, δεν έχω το χρόνο και τη διάθεση να ασχοληθώ.

  3. #43
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sv1xv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ψοφάς για καβγά και μην ψάχνεις για προσβολές εκεί που δεν υπάρχουν. Το "αδαής" δεν αναφέρεται σε εσένα αλλά στους υποτιθέμενους αναγνώστες του αρχικού κειμένου, οι οποίοι πρέπει να τρέφονται με μικρές ανακρίβειες για λόγους συγγραφικής ευκολίας.

    Πάντως αν ο παραφουσκωμένος εγωισμός σου ψάχνει αφορμή για διαδικτυακούς καβγάδες και μπινελίκια, δεν έχω το χρόνο και τη διάθεση να ασχοληθώ.

    Κατ αρχή ούτε παραφουσκωμένο εγωϊσμό έχω , ούτε ψάχνω αφορμή για διαδικτυακούς καβγάδες και μπινελίκια γιατί απλά , όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά απλά γιατί δε μου αρέσει να βρίζω έστι δε θα χρειαστείς χρόνο και διάθεση για να ασχοληθείς.
    Να σου γνωρίσω δε ότι διαφωνία με κάποιον μπορεί να είχα σε κάποιο θέμα ΠΟΤε όμως δε σκέφτηκα διαδικτυακούς καυγάδες και μπινελίκια. Για να στο δώσω δε να το καταλάβεις με παράδειγμα θα σου πω ότι στο παραλθόν με τον συμφωνήσαντα στο συγκεκριμένο θέμα Βίκτωρ Χιώτη είχαμε κάποιες διαφωνίες ποτε όμως δεν ανταλλάξαμε μπινελίκια.
    Αλλά θέλω να ξέρω όλα αυτά απο που τα συμπέρανες ?? έχεις κάποια στοιχεία ή είναι κυήματα της φαντασίας σου ???

  4. #44
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Νομίζω οτι ειδικά στο θέμα αυτού του πλοίου λόγω της ιστορίας του δεν χωρούν προσωπικές αντιπαραθέσεις τις οποίες μπορείτε να τις συζητήσετε - αν επιθυμείτε - με π.μ.

    Ας παραμείνουμε λοιπόν στο θέμα μας, βλέποντας μια σύγκριση του πλοίου πριν και μετά τη μετασκευή του 1925-27 που του έδωσε και τη δυνατότητα να ναρκοθετήσει. Η μετατροπή των μηχανών δεν είχε θεαματικά αποτελέσματα και το σκάφος συνέχισε να κινείται περί τους 20 κόμβους, αν και όπως αναφέρεται το 1940 η ταχύτητα του δεν ξεπέρναγε τους 18.

    elli.jpg
    navypedia.org

  5. #45

    Προεπιλογή

    Η μετατροπή των μηχανών αφορούσε την αλλαγή του καυσίμου από κάρβουνο σε πετρέλαιο. Δεν ξέρω αν άλλαξαν οι λέβητες ή μόνο οι καυστηρες στους υπάρχοντες.

  6. #46
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι έχουμε παραλήψει κάτι στην ιστορία του Κ/Δ ΕΛΛΗ Γράψαμε γράψαμε για το πλοίο αλλά εκτός λάθους μου , κανείς μας δεν αναφέρθηκε σ΄αυτούς.

    http://ellas2.wordpress.com


    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg NE.jpg (121,4 KB, 25 εμφανίσεις)

  7. #47
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από T.S.S. APOLLON Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο μνημειο της Ελλης στο λιμανι της Τηνου υπαρχει οπως αναφερεται και το "Κανονι του καταδρομικου Ελλη"

    Συνημμένο Αρχείο 147880Συνημμένο Αρχείο 147881Συνημμένο Αρχείο 147882
    ...αν γνωριζει καποιος φιλος κατι περισσοτερο...
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να είναι πυροβόλο των 3 ιντσών
    Βρήκα μια αναφορά σε ένα κείμενο σχετικό με τη διάλυση του ναυαγίου. Γράφει οτι "ένα πυροβόλο των 152 χιλιοστών αποσπάστηκε τότε από το κατάστρωμα και τοποθετήθηκε σε ένα κεντρικό σημείο της πόλης". Επομένως το κανόνι είναι πραγματικά του ΈΛΛΗ. Από τις φωτογραφίες δεν είμαι και πολύ σίγουρος για το αν η αναφορά στα 152 χιλιοστά (6 ίντσες) είναι σωστή. Μου φαίνεται για μικρότερο.

  8. #48
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Φίλε Εllinis είναι βέβαιο ότι το πβ είναι από το δευτερεύον πυροβολικό του πλοίου. Σίγουρα τα μεγάλα των 152 mm έπιαναν περισσότερο σαν σκραπ...

  9. #49
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τοξότης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι έχουμε παραλήψει κάτι στην ιστορία του Κ/Δ ΕΛΛΗ Γράψαμε γράψαμε για το πλοίο αλλά εκτός λάθους μου , κανείς μας δεν αναφέρθηκε σ΄αυτούς.

    http://ellas2.wordpress.com
    Στην 2η φωτό είναι το πρώην ΕUGENIO DI SAVOIA. EΛΛΗ να γράφει κ ό,τι να'ναι, οι άσχετοι...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μετατροπή των μηχανών αφορούσε την αλλαγή του καυσίμου από κάρβουνο σε πετρέλαιο. Δεν ξέρω αν άλλαξαν οι λέβητες ή μόνο οι καυστηρες στους υπάρχοντες.
    Aρχικά το καράβι έπαιρνε 600 τόνους άνθρακα κ 100 πετρέλαιο όπως πολλά της εποχής εκείνης δλδ από τη μετάβαση από το ένα καύσιμο στο άλλο. Πως γίνεται να έκαιγε κ τα δύο δεν ξέρω. Όμως στην μετασκευή του 1928 στα ναυπηγεία FCM La Seyne oι αρχικοί 3 λέβητες Τhornycroft αντικαταστάθηκαν με νέους Yarrow κ καύσιμο 600 τόνους πετρέλαιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 16-08-2016 στις 16:32

  10. #50
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Εllinis είναι βέβαιο ότι το πβ είναι από το δευτερεύον πυροβολικό του πλοίου. Σίγουρα τα μεγάλα των 152 mm έπιαναν περισσότερο σαν σκραπ...
    Τελικά ύστερα από συγκρίσεις σε διάφορες φωτογραφίες διαπίστωσα ότι το πυροβόλο στην Τήνο είναι 40 χιλ. Βέβαια καμιά σχέση με Βοfors που κ μακρύκαννα κ μεταγενέστερα ήταν. Ο οπλισμός του πλοίου αλλού αναφέρεται προέλευσης Αrmstrong κ αλλού Vickers. Mικρή σημασία έχει αυτό μιάς κ οι 2 εταιρείες αργότερα ενώθηκαν.
    Γενικά στο καράβι αν κ αμερικάνικο ο εξοπλισμός ήταν βρετανικός (πρόωση,πυροβόλα κλπ) όπως κ στα κονταδελφά του που χτίστηκαν στην Γηραιά Αλβιώνα.

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας