Σελίδα 4 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 277

Θέμα: Ποντοπόρος-Επιθεωρήσεις Ναυτ. Δίκαιο (Oceangoing Surveys, Inspections, Law)

  1. #31
    lamainmusain Guest

    Προεπιλογή

    Αυτο μας ειχε πει ο καθηγητης οτι μπορουμε να το κατεβασουμε μεσα Μαρτη.Προσωπικα απο οσα παιδια ξερω κανεις δεν το κατεβασε.Ολοι διαβαζαμε απο τις σημειωσεις.Και για να ειμαι ποιο ειλικρινης απο τις σημειωσεις του βοηθου του καθηγητη,γιατι απο τον καθηγητη πρωτα πρεπει να τελειωσεις οικονομολογος και μετα να τις διαβασεις :? :?θα ξανακοιταξω μηπως εγραψα κατι λαθος

  2. #32
    lamainmusain Guest

    Προεπιλογή

    Αυτο μας ειχε πει ο καθηγητης οτι μπορουμε να το κατεβασουμε μεσα Μαρτη.Προσωπικα απο οσα παιδια ξερω κανεις δεν το κατεβασε.Ολοι διαβαζαμε απο τις σημειωσεις.Και για να ειμαι ποιο ειλικρινης απο τις σημειωσεις του βοηθου του καθηγητη,γιατι απο τον καθηγητη πρωτα πρεπει να τελειωσεις οικονομολογος και μετα να τις διαβασεις :? :?θα ξανακοιταξω μηπως εγραψα κατι λαθος

  3. #33
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    225

    Προεπιλογή

    http://www.math.ku.dk.


    dokimase ayto
    O ΜΟΝΟΣ ΔΡΟΜΟΣ...
    ΘΑΛΑΣΣΑ

  4. #34
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από k_chris
    http://www.math.ku.dk.


    dokimase ayto
    Μια γρηγορη ερωτηση: Τα Ρ & Ι καλυπτουν μονο τις ζημιες προς τριτους ή εχουν καποια απο αυτα τη δυνατοτητα να κανουν και αλλου ειδους ναυτασφαλισεις?

  5. #35
    lamainmusain Guest

    Προεπιλογή

    δοκιμαστε το www.math.ku.dk/~schmidli/vohl.Μετα το "~schmidli" ισα ισα που αχνοφενεται στις σημειωσεις.Δεν ξερω αν ειναι vchl η vovl :? :?

  6. #36
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από AlexopoulosPetros
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από k_chris
    http://www.math.ku.dk.


    dokimase ayto
    Μια γρηγορη ερωτηση: Τα Ρ & Ι καλυπτουν μονο τις ζημιες προς τριτους ή εχουν καποια απο αυτα τη δυνατοτητα να κανουν και αλλου ειδους ναυτασφαλισεις?
    προς τριτους ,αποζημιωσεις και εγγυησεις , ειτε απεναντι σε αλλους πλοικτητες, λιμανια , και σε οποιους εχουν υποστει ζημια απο τους πελατες του P+I
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  7. #37
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    225

    Προεπιλογή

    oi antiproswpoi twn p&i sta limania tou kosmou me ti krithria epilegonte??

    ap oti 8ymamai aloi htan epi8ewrhtes alloi naytasfalistes, akomh kai agents...

    ta p&i xrhsimopoioun anexarthtous sunergates stous opoious dinoun ta "paketa" prosforwn tous???

    ean ta p&i kaluptoun ta atyxhmata twn naytikwn sta ploia giati xreiazetai h idiwtikh asfaleia???

    ta p&i dinoun ena "paketo" asfalhsewn kai meta to epekthneis ean 8eleis 'h j ka8e periptwsh asfalizete diaforetika???

    yparxoun ekptwseis meta apo mia periodo xwris atyxhmata gia ena ploio 'h ta asfalistra auxanonte me to xrono anexarthta apo to istoriko atyxhmatwn???


    ean ena ploio mias diaxeirhstrias etairias proxenhsei pollution tote ola ta ypoloipa ploia upokeinte se elegxo, anebainoun ta asfalistra ktl???
    O ΜΟΝΟΣ ΔΡΟΜΟΣ...
    ΘΑΛΑΣΣΑ

  8. #38
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από k_chris
    oi antiproswpoi twn p&i sta limania tou kosmou me ti krithria epilegonte??
    εξαρταται απο πολλους παραγοντες. προηγουμενη επαγγελματικη ιστορια, διαθεσιμοτητα και αλλων ικανω στην περιοχη, σχεσεις με αρχες, γνωσεις κτλ- ολα αυτα απο την προσωπικη μου εμπειρια.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από k_chris
    ap oti 8ymamai aloi htan epi8ewrhtes alloi naytasfalistes, akomh kai agents...
    σωστα- "ασχετους" θα βρεις σε δυσκολα λιμανια οπως της ρωσιας ή και της αφρικης που λογω της τοπικης ιδιομορφιας , σπανιζουν οι "καλοι" αλλα και λογω των σχεσεων τους με τις αρχες.


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από k_chris
    ta p&i xrhsimopoioun anexarthtous sunergates stous opoious dinoun ta "paketa" prosforwn tous???
    καπως ετσι- συνεργατες θα τους ελεγα

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από k_chris
    ean ta p&i kaluptoun ta atyxhmata twn naytikwn sta ploia giati xreiazetai h idiwtikh asfaleia???
    καμμια σχεση το ενα με το αλλο. τα P&I θα καλυψουν τους πλοιοκτητες στην περιπτωση που ενας πχ ναυτικος ή καποιος αλλος στραφει εναντιον τους. Δεν καλυπτει τον ναυτικο. Μπορει ακομα να καταθεσει εγγυητικη , στην περιπτωση που χρειαζεται να αποπλευσει ενα πλοιο, για να μην κρατηθει στο λιμανι.


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από k_chris
    ta p&i dinoun ena "paketo" asfalhsewn kai meta to epekthneis ean 8eleis 'h j ka8e periptwsh asfalizete diaforetika???
    καθε περιπτωση εξεταζεται διαφορετικα. τα P+I καλουνται οταν προκυψει καπως ενω εχεις μονιμα ενα κοντρατο μαζι τους. Δεν λειτουργουν σαν αφαλεια με την εννοια που το ξερουμε στην καθημερινη ζωη

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από k_chris
    yparxoun ekptwseis meta apo mia periodo xwris atyxhmata gia ena ploio 'h ta asfalistra auxanonte me to xrono anexarthta apo to istoriko atyxhmatwn???
    απο οσο γνωριζω αυτο που διαφερει μονο μεταξυ ενος αξιοπιστου πλοιοκτητη και ενος οχι τοσο, ειναι το fee που καλουνται να πληρωνουν σε ετησια βαση.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από k_chris
    ean ena ploio mias diaxeirhstrias etairias proxenhsei pollution tote ola ta ypoloipa ploia upokeinte se elegxo, anebainoun ta asfalistra ktl???
    ειναι σε ολη την εταιρεια και οχι ξεχωριστα.το ετησιο fee.
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  9. #39
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    προσφατα βγηκε και μια λιστα με λιμανια/χωρες που εχουν αποτυχει να κανουν comply με τον ISPS .
    ειναι..
    Madagascar, Liberia, Η Democratic Republic of Congo, Mauritania, Guinea-Bissau, Albania & Nauru

    σημαντικα προβληματα και προστιμα πεφτουν αν αυτες οι χωρες βρισκονται στην λιστα των τελευταιων 10 λιμανιων που εχει ενα πλοιο παει , πριν καλεσει τις ΗΠΑ.
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  10. #40
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή Internal Audits

    Επαναφέρω το θέμα σχετικά με τα internal audits ISM & ISPS. Από τη λίγη εμπειρία που έχω θέλω να τονίσω ότι τα internal audits μπορούν να βοηθήσουν πάρα πολύ το υπάρχον σύστημα, όταν γίνονται σωστά από έμπειρα και υπεύθυνα άτομα. Τα θεωρώ επίσης πιό χρήσιμα σε θέματα ασφάλειας από την τυπική έγκριση σε συγκεκριμένα ζητήματα (αν και οι έλεγχοι είναι εκτενείς) κατά τα external audits. ¶τομα μέσα από την εταιρεία γνωρίζουν καλύτερα που υπάρχουν προβλήματα και που χρειάζονται βελτιώσεις (παρακολουθώντας και τα past accidents και incidents, near misses etc.).

    Συνεπώς σαν έννοια τα internal είναι πολύ βοηθητικά. Οι Ναυτιλιακές εταιρείες που τα εφαρμόζουν σωστά έχουν πολλά να κερδίσουν. Το αν γίνονται λάθος, από ποιούς και γιατί είναι άλλου παππά ευαγγέλιο.

    Σχετικά με τα vetting inspections δεν είναι λίγο άδικο να φορτώνουν με όλα τα έξοδα τον πλοιοκτήτη, κάτι σαν μονοπώλιο μου θυμίζει αυτό κατά το οποίο ωφελούντια και οι oil-majors και πληρώνει άλλος και δεν μου αρέσει. Σε επιθεωρώ αλλιώς δεν σε δέχομαι, πληρώνεις όσο σου πω (δεν ξέρω τιμές ακριβώς) περνάς επιθεώρηση όσες φορές θέλω εγώ κτλ κτλ.

    Τη γνώμη σας γιατί φόρτωσα λίγο χαχα

Σελίδα 4 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας