Σελίδα 1 από 28 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 277

Θέμα: Ποντοπόρος-Επιθεωρήσεις Ναυτ. Δίκαιο (Oceangoing Surveys, Inspections, Law)

  1. #1
    lamainmusain Guest

    Προεπιλογή Ποντοπόρος-Επιθεωρήσεις Ναυτ. Δίκαιο (Oceangoing Surveys, Inspections, Law)

    Καλα κ_chris τι ειναι το maintance plan και το ISM?

  2. #2
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    225

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lamainmusain
    Καλα κ_chris τι ειναι το maintance plan και το ISM?
    to 1o einai einai bibliaraki me sxedia tou ploiou kai to pws synthrountai exou kai to onomatou.
    to 2o kalutera na sto poune oi "eidikoi" (bl: morgan, getman)

  3. #3
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    225

    Προεπιλογή

    GENIKA ISM (INTERNATIONAL SAFETY MANAGENT) EINAI MIA SUNBASH H OPOIO KA8ORIZEI KAPOIA MINIMUM OSON AFORA THN ASFALH DIAXEIRISH TOY PLOIOY.

    H KA8E ETAIRIA PERNEI AYTA TA MINIMUM KAI FTIAXNEI TO DIKO THS SMS (SAFETY MANAGENT SYSTEM) TO OPOIO MPOREI KAI EINAI SYNH8WS AYSTHROTERO APO TA MINIMUM TOY ISM.
    AFOU H ETAIRIA EPI8WREITAI THS DINOUN ENA PISTOPOIHTIKO DOC (DOCUMENT OF COMPLIANCE)

    TON SMS TWRA TON PAIRNEI O KAPETANIOS KAI TON EFARMOZEI STO PLOIO. META APO EPI8EWRHSH DINETE STO PLOIO TO SMC (SAFETY MANAGEMENT CERTIFICATE) TO OPOIO OMWS DEN AFORA TON ISM ALLA TO SMS THS ETAIRIAS.

    VASIKA TO SMS EINAI ENA SYSTHMA GIA NA GINONTAI OI ERGASIES EPI PLOIOU ME ASFALEIA. XWRIZETAI SE:

    POLICY MANUAL
    PROCEDURES MANUAL
    SAFETY MANUAL
    RECORDS
    KTL

    OI OFELEIES EINAI OI EJHS GENIKA:
    TAXIDIA ANA TON KOSMO XWRIS KRATHSEIS
    LIGOTERA AN8RWPINA LA8H
    LIGOTERA PROSTIMA
    LIGOTERA PROBLHMATA AS8ENIWN
    YPSILOTERA NAYLA
    KALYTERH DIAPRAGMATEYSH ASFALISTRWN
    KALYTERH PROLHPSH RYPANSHS
    KTL
    KTL




    TO 8EMA SYNEXIZETAI.....
    SORRY ALLA PREPEI NA FYGW

  4. #4
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    υστερα μιλας για "ειδικους"!!!! :lol:
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  5. #5
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    225

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Morgan
    υστερα μιλας για "ειδικους"!!!! :lol:
    MORGAN
    den exw perasei omws kamia epi8ewrhsh ISM eseis sigoura kati xerete parapanw eidika oswn afora thn ananewsh, enhmerwsh kai tropopoihsh tou ISM. :roll:

    kai na se rwthsw kai kati...

    pisteyeis pws ta internal audits exoun kapoia xrhsimothta pera apo thn ikanopoihsh twn apaithsewn? :wink:

  6. #6
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από k_chris
    pisteyeis pws ta internal audits exoun kapoia xrhsimothta pera apo thn ikanopoihsh twn apaithsewn? :wink:
    Γενικα για τα Internal & External audits (απο πχ Majors αλλα και Lloyds/DNV κτλ) εχω την αποψη οτι δεν εξυπηρετουν πολλα πραγματα αλλα κυριως την γραφειοκρατια....
    Απο την αλλη αν δεν υπηρχαν αυτα, ποσα απο τα "αναγκαστικα" που γινονται, θα γινοντουσαν? δεν ξερω σηκωνει συζητηση...
    Παντως αυτο που σου λεω με σιγουρια ειναι οτι ειναι κυριως για τα χαρτια και πως παντα κατα την γνωμη μου δεν εχουν ουσιαστικη χρησιμοτητα (μεγαλο πρηξιμο).
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  7. #7
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    225

    Προεπιλογή

    symfwnw mazi sou

    dld o kapetanios einai ypey8ynos na w8hsei tous axiwmatikous na akolou8oun ton ISM kai genika ta rules

    me to internal einai sa na les sou dinw to ploio na to dioikhseis alla den se empisteyomai se 8emata SM

    MH MOU PEIS PWS DEN EXEI XRONO NA ELEGXEI TOYS AXIWMATIKOUS

    otan hsoun navi off esy erxotan na se tsekarei?

  8. #8
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Οταν ημουν Navi ή Safety , υπηρχε τσεκαρισμα , οπως σε καθε τι μεσα στο βαπορι. Το τσεκαρισμα σε εμενα περιοριζονταν καποιες φορες σε μια ερωτηση και αλλες εβλεπε και ο ιδιος αν εχω κανει καλα (αν η ερωτηση ειναι προσωπικη αυτη ειναι η απαντηση).

    Εχεις λαθος ομως οταν λες οτι το ISM και τα Internal ειναι σαν να μην υπαρχει εμπιστοσυνη στον Πλοιαρχο.
    Δεν εχει να κανει σε τιποτα με εμπιστοσυνη. Ισως να ειχε να κανει αν ηταν ελληνικο δημιουργημα , αλλα δεν ειναι . Ειναι ενα κομματι συσσωρευμενης γνωσης που εμεις δεν ειμαι βεβαιος οτι μεταχειριζομαστε σωστα.
    Αν ο ISM και οχι μονο χρησιμοποιουνταν απο εμας για καλο και οχι με την γνωστη μας κουτοπονηρια, καχυποψια και αντιδραση , ειναι σιγουρο οτι δεν θα ειναι ενα ακομα εργαλειο για να γεμιζουμε χαρτια αλλα ενα εργαλειο ουσιας και ασφαλειας πρωτα απο ολα για εμας. Ειναι πιστεψε με τεραστια πηγη γνωσης και τα internal audits (αν οσοι τα καναν δεν ειχαν τοσο κομπλεξ) θα επρεπε αυτο να επιβεβαιωνουν και να διορθωνουν τις αδυναμιες. Το audits ειναι τροπος να βελτιωνεις ενα συστημα , να το ελεγχεις και να βλεπεις τις αδυναμιες του. Πως αλλιως θα τις διαπιστωσεις αν δεν τσεκαρεις? Απλα πιστευω οτι χρησιμοποιουμε αυτα τα ΕΡΓΑΛΕΙΑ λαθος.

    Και κατι ακομα, ο Πλοιαρχος πολλες φορες ΔΕΝ εχει χρονο να ελεγχει τους αξιωματικους και δεν ειναι αυτος και μονο ο "ελεγχος" (ετσι και αλλιως) το Safety management.Ειναι τεραστια εννοια ...και πρεπει να λειτουργει με ιδια στανταρντς οσο γινεται και οχι βαση της υποκειμενικης κρισης , της θελησης , της διαθεσης ή της ευχερειας χρονου ενος Καπετανιου.

    Δυστυχως λειτουργει λαθος.
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  9. #9
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    600

    Προεπιλογή

    Γενικα για τα Internal & External audits (απο πχ Majors αλλα και Lloyds/DNV κτλ) εχω την αποψη οτι δεν εξυπηρετουν πολλα πραγματα αλλα κυριως την γραφειοκρατια....
    ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ MAJORS, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΕΦΤΑ.ΚΑΘΕ MAJOR ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΑΠΑΙΤΕΙ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ, ΔΕ ΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΗΣ.ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΒΡΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΣΗ, ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ.ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ...

  10. #10
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από triad
    ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ MAJORS, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΕΦΤΑ.ΚΑΘΕ MAJOR ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΑΠΑΙΤΕΙ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ, ΔΕ ΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΗΣ.ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΒΡΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΣΗ, ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ.ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ...
    Οι DNV/Lloyds παντα παιρνουν χρηματα για την επιθεωρηση αφου ετσι και αλλιως την κανουν για δικο μας λογαριασμο.

    Oι Oil Majors (βλ. BP / SHELL / CHEVTEX / Total κτλ) χρησιμοποιουν την μεθοδο των επιθεωρησεων στα γραφεια των πλοιοκτητων, την επιθεωρηση στα ιδια τα πλοια αλλα και αλλες μεθοδους οπως συμπληρωση ερωτηματολογιων, παρακολουθηση τυχων προβληματων των βαποριων οπως αυτα αναφερονται στο ιντερνετ (της κλασης του πλοιου πχ) κτλ.
    Καθε Εταιρεια πετρελαιου ή εστω οι περισσοτερες ζητανε ενα ειδος fee για να επιβιβαστουν σε ενα πλοιο ή να ρθουν στην εταιρεια να σε επιθεωρησουν και να σε εγκρινουν για δουλεια μαζι τους.Η επιθεωρηση κοστιζει και οχι η εγκριση. Λιγες ειναι εκεινες (μου χει τυχει Repsol) που σουυ λενε, θα ανεβω πανω στο βαπορι μιας και πας σε δικο μου λιμανι, ενω τα εξοδα θα τα καλυψω εγω (η πετρελαικη) και οχι ο εφοπλιστης.
    Ακριβως επειδη οι μεθοδοι διαφερουν δεν ειναι απαραιτητο να σε επιθεωρησει σωνει και ντε η ΒΡ για να παρει το βαπορι, αν εσυ εχεις εγκριση απο 3-4 αλλους πετρελαιαδες. Αρκειται σε αυτο και σε ενα ερωτηματολογιο αλλα εξαρταται και ο τροπος που θα σε αντιμετωπισει απο το ιστορικο σου.
    Ετσι οπως ειναι η αγορα , ο πλοιοκτητης θελει και κυνηγαει τις εγκρισεις για να εχει παραπανω πιθανοτητες για δουλεια. Ειναι δηλαδη κατα καποιο τροπο "ομηρος" της μαρκετας και προσπαθει και εκεινος να εκμεταλλευτει οσο γινεται την κατασταση για να αποκταει το πλεονεκτημα.

    Απο την αλλη, και οι εταιρειες πετρελαιου ψαχνουν την σιγουρια και να δουν οτι ολα δουλευουν με τον "δυνατον καλυτερο τροπο"..
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

Σελίδα 1 από 28 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας