Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 26

Θέμα: Προβλήματα - παρατηρήσεις των VTS Λιμενων

  1. #11
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Ενα λογικό παράδειγμα ειναι αυτό:

    TSS Andros.jpg


    Επίσεις θα πρέπει να υπάρχει και ένα λεγόμενο Sailing Plan (οπως ειναι αυτο στα Δαρδανέλια) το οποίο τα πλοία πρέπει να στέλνουν τα πλοία πρό της διελέυσεως απο τα ελληνικά ύδατα με σκοπο τον έλεγχο της κίνησης των πλοίων καθώς και για περιβαντολογικούς σκοπούς. Φυσικά εδώ ίσως προκείπτουν εθνικά και διεθνή ζητήματα αλλα μιας που το σλόγκαν "ας αλλάξουμε την Ελλάδα" ειναι στα φόρτε του, εδώ θα βρει και ανταπόκριση
    Επίσεις ενα ανάλογο TSS θα πρέπει να γίνει και στο στενό Μακρονήσου - Κέας

  2. #12
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Ένα ακόμη προβληματικό σημείο μεγάλης ναυτιλιακής κίνησης ειναι το στενό του Κάβο Μαλιά. Εδώ η κίνηση πολλαπλασιάζετε και απο τα διερχόμενα πλοία απο την Μέση Ανατολή, τα οποία ειναι μεγάλα σε μέγεθος και ταχύτητα αφου δέν προέρχονται συνήθως απο το διώρυγα του Σουέζ. Ιδικά στο γύρισμα του καβο-Μαλιά γίνετε χαμός αφού ίσως και 10 πλοία αλλάζουν πορεία προς και απο βορα με διάφορες κατευθύνσεις (ελληνικά & τουρικά λιμάνια) με αποτέλεσμα να υπάρχει το χάος. Εδώ παρατηρούμε ότι υπάρχει πλήρη απουσία VTS και οι κίνδυνοι ειναι τεράστιοι για το θαλάσσιο οικοσύστημα και τις ανθρώπινες ζωές.
    Ας δούμε τις γίνονταν πριν λίγη ώρα και ένα σχέδιο για ένα πιθανό TSS

    kithira.jpg

    kithira tss.jpg

    Ακόμα δέν εχω λάβει απαντήσεις για το θέμα, αλλα περιμένω με αγωνια τις προτάσεις-διαφωνίες σας!

  3. #13
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Ερέτρια
    Μηνύματα
    374

    Smile

    Το μεγαλύτερο πρόβλημα έχω την εντύπωση οτι το δημιουργούν τα μικρά motorship.
    Ακόμα και στο στενό Ερέτριας-Ωροπού (επειδή συχνά τα συναντώ στο πέλαγος) δέν ξέρουν πραγματικά που πηγαίνουν και φυσικά δεν τηρούν κανένα απο τους κανόνες ναυσιπλοοίας.
    Όσο για το κάβο ντόρο επειδή το έχω ζήσει το δράμα εκεί τα πράγματα είναι τραγικά.
    Η πολιτεία και οι αντίστοιχοι αρμόδιοι θα πρέπει να λάβουν σύντομα μέτρα για την αποφυγή ατυχημάτων αν και δε το βλέπω...

  4. #14
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Με καθυστέρηση θα ήθελα να πω την άποψη μου γαι την θαλάσσια κυκλοφορία στα Ελληνικά χωρικά ύδατα κυρίως όμως στο Αιγαίο.

    Πρώτα θα σχολιάσω την άποψη του costaser και να του πω ότι όπου δεν υπάρχει Σύστημα Διαχείρησης Θαλάσσιας Κυκλοφορίας, η πορείες των πλοίων είναι όλες ασφαλείς και δεν παραβιάζεται κνένας κανόνας ναυσιπλοΐας. Ενίοτε αυτό που παραβιάζεται είναι ο ΔΚΑΣ (Διεθνής Κανονισμός Αποφυγής Συγκρούσεων) και αυτός παραβιάζεται όχι μόνο από τα μότορσιπ αλλά και από τα πορθμεία.

    Σ αυτό το μπάχαλο η πρόταση του Απόστολου είναι η σωστή λύση και σ αυτήν θα ήθελα να πω μερικές δικές μου σκέψεις. Ο Απόστολος έχει βάλει τις βάσεις σε δυο κομβικά σημεία. Τον κάβο Μαλιά στα νότια και το δεύτερο τον κάβο Ντόρο. Η γνώμη μου είναι ότι χρειάζεται ένα ακόμη σύστημα να υποχρεώνει τα πλοία να περνάνε σε συγκεκριμένες πορείες Ανατολικά ή Δυτικά από την Τζιά. Δηλαδή σημεία "μπούσουλες" (τυφλοσούρτες) να κατεύθυνουν την θαλάσσια κυκλοφορία από τον κάβο Μαλιά στα Δαρδανέλλια μέσω προκαθορισμένων σημείων και μικρών ΣΔΘΚ.

    Είναι αυτονόητο ότι το/τα ΣΔΘΚ θα πρέπει να είναι ελεγχόμενα. Υπάρχει ένα σαφές πρόβλημα για πλοία μικρότερου μεγέθους, που κάτω από κάποιες καιρικές συνθήκες, μπορεί γαι διάφορους λόγους να μην είναι δυνατόν αν ακολουθήσουν αυτά τα συστήματα. Αυτά κατ αρχήν και συνεχίζουμε.

  5. #15
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Ερέτρια
    Μηνύματα
    374

    Smile

    Ζητώ συγνώμη για το λάθος στην προηγούμενη δημοσίευση μου.
    Επίσης θα συμφωνήσω πως λάθη γίνονται και απο τους πλοιάρχους των πορθμείων με χαραχτηριστικά ατυχήματα που έχουν συμβεί στο παρελθόν και στη πορθμειακή γραμμή Ωροπού-Ερέτριας και σε άλλες γραμμές.
    Κλείνοντας εγώ επικεντρώνομαι στην τραγική έλειψη ενδιαφέροντος απο τους αρμόδιους και τις λιμενικές να πάρουν μέτρα τα οποία θα διασφαλίσουν την ομαλή διέλευση των πλοίων έστω απο τα σημεία εκείνα που έχουν μεγάλη επικινδυνότητα.

  6. #16
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Glyfada - GRC
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Δεν ειναι κ τοσο απλο κ ευκολο για να κατοχυρωθει κ να λειτουργησει ενα Traffic Separation Scheme καθως απαιτειται πολυ μεγαλη διαδικασια.
    Υπαρχουν μερη με περισοτερη κινηση κ ναυτιλιακους κινδυνους που δεν υφιστανται Συστηματα Διαχωρισμου Κυκλοφοριας..
    Με λιγα λογια η πυκνη κινηση δεν ειναι ο μονος λογος που απαιτει την υπαρξη των Συστηματων Διαχωρισμου...
    [I][SIZE=4]05.09.2009..................................[/SIZE][/I]




    [SIGPIC][/SIGPIC]

  7. #17
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ChiefMate Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι κ τοσο απλο κ ευκολο για να κατοχυρωθει κ να λειτουργησει ενα Traffic Separation Scheme καθως απαιτειται πολυ μεγαλη διαδικασια.
    Υπαρχουν μερη με περισοτερη κινηση κ ναυτιλιακους κινδυνους που δεν υφιστανται Συστηματα Διαχωρισμου Κυκλοφοριας..
    Με λιγα λογια η πυκνη κινηση δεν ειναι ο μονος λογος που απαιτει την υπαρξη των Συστηματων Διαχωρισμου...
    Είμαστε και σαν χώρα, ώχ βρε αδερφέ... Δεν ασχολούματε με τίποτα και δεν προλαβαίνουμε να παρακολουθήσουμε τους κανονισμούς και τις απαιτήσεις που τρέχουν στην ΕΚ, θα ασχοληθούμε με νέες προτάσεις? που φυσικά και είναι χρονοβόρες όπως λέει ο ChiefMate.

  8. #18
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Ε τότε να περιμένουμε το πρώτο μεγάλο ατύχημα και τότε θα αρχίσουν οι κουβέντες.
    Δεν σημαίνει ότι δέν πρέπει να διαμαρτυρόμαστε και να προσπαθούμε για το καλύτερο. Διαφωνώ με την λογική ότι αλλού ειναι χειρότερα γιατι αυτά τα 2 σημεία τα έχω στην λίστα με τα 10 χειρότερα σημεία για ναυσιπλοϊα. Λόγω της στενότητας του χώρου, των πολλαπλών κατευθύνσεων, των πλέον χειρότερων μετεορολογικών σημείων και της περιβαντολογικής ευαισθησίας των θαλασσών μας!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apostolos : 20-12-2010 στις 00:45

  9. #19
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Μα αυτό λέμε, με τα ουσιαστικά δεν ασχολούμαστε και αν δεν συμβεί ατύχημα δεν κάνουμε τίποτα. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι απραίτητο να μπει η θαλάσσια κυκλοφορία Δαρδανέλλια - κάβο Μαλιά σε ένα λούκι, όπως αυτή αποτυπώνεται στο ais καθημερινά και είναι πολύ μεγάλη, ώστε να δικαιολογεί ΣΔΘΚ.

  10. #20
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι το nautilia σε συνεργασία με την ΠΕΠΕΝ να κάνει μια παρουσίαση μιας ολοκληρωμένης πρότασης για το θέμα. Οι ενώσεις μας δεν ειναι μόνο για πήτες και συμπόσια! Θεωρώ ότι δεν θα υπάρχει κάτι κακό στο να προωθούμε τέτοιες προτάσεις

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας