Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 39 από 39

Θέμα: Ασυδοσία στις μαρίνες

  1. #31
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Δεν ισχυρίστηκα ότι λείπει η εκπαίδευση (ότι δεν έχουν πάει δηλαδή σχολείο να μάθουν γράμματα!). Η «παιδεία» που τους λείπει δεν αποκτάται στο σχολείο (δεν ξέρω μάλιστα αν διεθνώς υπάρχουν τέτοια σχολεία «καλών τρόπων και ορθής κοινωνικής συμπεριφοράς»), αλλά στην οικογένεια και από τα ήθη της κοινωνίας στην οποία ζούμε. Ακριβώς σε αυτό το σημείο η χώρα μας παρουσιάζει τεράστιο (πολιτιστικό) έλλειμμα, πολύ μεγαλύτερο από εκείνο του κρατικού «κορβανά» ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrondi : 27-09-2010 στις 11:30

  2. #32
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Καλέ μου φίλε, αυτοί ( οι ψαραδες) τουλάχιστον έχουν και μια δικαιολογία !Είναι από κάβο σε κάβο και από ξέρα σε ξέρα .Δεν τους βοηθάνε και οι συνθήκες να αλλάξουν.
    Αλλά και για να μην φεύγουμε από το θέμα μας ,εγώ νομίζω ότι είναι καθαρά θέμα νοικοκυροσύνης και τάξης από τις αρμόδιες αρχές του κάθε λιμανιού !!

  3. #33
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chrondi Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ: Χωρίς να θέλω να κάνω συγκρίσεις με τις ΗΠΑ (δεν νομίζω άλλωστε ότι αποτελεί υπόδειγμα χώρας), έχετε ποτέ ρωτήσει Αμερικανό μήπως είχε μπλεξίματα με την IRS; Εάν ναι, τι σας απάντησε;
    Δεν νομίζω ότι από αυτούς που έχουν μπλεξίματα με το IRS, θα βρεις πολλούς εκτός φυλακής για να ρωτήσεις και να πάρεις απάντηση. Εκεί το IRS κάνει ελέγχους στοχευμένους, με υψηλές πιθανότητες παράβασης, και εφαρμόζει άμεσα τους πολύ σκληρούς νόμους τους.

    Από την άλλη, μακάρι να πληρώναμε στη Ελλάδα τους φόρους που έχουν εκεί στα σκάφη, ειδικά τα μικρά. Αν εφαρμόζαμε τα δικά τους τιμολόγια, θα είχες ελάχιστους λόγους να μην πληρώσεις, αναλογιζόμενος τις συνέπειες.

  4. #34
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω τι πληρώνουν σε φόρους για τα σκάφη τους, στην Αμερική, πιθανολογώ ότι πληρώνουν ελάχιστα ή και τίποτα.

    Αλλά εκεί, η φοροδιαφυγή είναι η εξαίρεση, και η ατιμώρητη φοροδιαφυγή είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Δεν διανοείται ο μέσος Αμερικάνος να κοροϊδέψει το κράτος. Δεν θέλει να υποστεί τις συνέπειες.
    Ένα κράτος που έχει αυτοπεποίθηση και αποτελεσματικότητα, δεν έχει λόγους να επιβάλλει έμμεσους φόρους.

    Στην χώρα μας, οι έμμεσοι φόροι είναι μονόδρομος, εξ αιτίας της εκτεταμένης φοροδιαφυγής. Η πλήρης παραδοχή της αποτυχίας του συστήματος, είναι η επιβολή επιπρόσθετων έμμεσων φόρων.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  5. #35
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mangos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι πληρώνουν σε φόρους για τα σκάφη τους, στην Αμερική, πιθανολογώ ότι πληρώνουν ελάχιστα ή και τίποτα.

    Αλλά εκεί, η φοροδιαφυγή είναι η εξαίρεση, και η ατιμώρητη φοροδιαφυγή είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Δεν διανοείται ο μέσος Αμερικάνος να κοροϊδέψει το κράτος. Δεν θέλει να υποστεί τις συνέπειες.
    Ένα κράτος που έχει αυτοπεποίθηση και αποτελεσματικότητα, δεν έχει λόγους να επιβάλλει έμμεσους φόρους.

    Στην χώρα μας, οι έμμεσοι φόροι είναι μονόδρομος, εξ αιτίας της εκτεταμένης φοροδιαφυγής. Η πλήρης παραδοχή της αποτυχίας του συστήματος, είναι η επιβολή επιπρόσθετων έμμεσων φόρων.
    Θα σου πω. Για τα μικρά σκάφη, μέχρι 50-55 πόδια, πληρώνουν ένα sales tax γύρω στο 6% σε κάποιες πολιτείες κατά την αγορά του σκάφους. Είναι κάτι σαν το δικό μας ΦΠΑ, αλλά δεν έχει καθολική εφαρμογή όπως έχει ο ΦΠΑ στην ΕΕ. Αν αγοράσεις σκάφος σε πολιτεία χωρίς sales tax και μετά το μεταφέρεις σε πολιτεία που υπάρχει sales tax, μπορεί να σου ζητήσουν να τον πληρώσεις. Όπως γίνεται και εδώ με το ΦΠΑ για σκάφη που έρχονται εκτός ΕΕ για περισσότερους από 18 μήνες. Μόνο που εκεί υπάρχει μια διαφορά. Ενώ ο ΦΠΑ στην ΕΕ πληρώνεται μια φορά στην χώρα εισόδου και ισχύει για ολόκληρη την Ένωση, το sales tax στην Αμερική ισχύει μόνο για την πολιτεία που το πλήρωσες και είναι θέμα καθαρά τοπικών ρυθμίσεων αν θα σου ζητήσουν να το ξαναπληρώσεις κάπου αλλού ή όχι. Στις περισσότερες πολιτείες πάντως δεν το ξαναζητάνε.

    Από εκεί και πέρα, άμεσες επιβαρύνσεις δεν έχουν. Υπάρχουν κάποιοι φόροι που πληρώνεις μαζί με τα μαρινιάτικα, οπότε τους πληρώνουν μόνο όσοι χρησιμοποιούν τα σκάφη τους. Με άλλα λόγια, δεν φορολογούν την κατοχή, αλλά την χρήση. Επίσης σε κάποιες περιοχές υπάρχει ειδικό τέλος για όσους χρησιμοποιούν το σκάφος για μόνιμη κατοικία, αλλά επίσης αυτοί απολαμβάνουν και κάποιες εκπτώσεις στις παροχές από τις μαρίνες.

    Αυτά σε γενικές γραμμές. Η Αμερική είναι μεγάλη χώρα.

    Στο θέμα των σκαφών είναι δύσκολο να υπάρξει φοροδιαφυγή εκεί γιατί φρόντισε η πολιτεία πρώτη να μην φορολογεί άδικα (χαράτσωμα) και από την άλλη το σύστημα λειτουργεί έτσι που δεν μπορείς να αποφύγεις την πληρωμή των φόρων.

    Τώρα στα μεγάλα σκάφη, κάτι superyachts και κάτι τέρατα, κοπανάνε κι εκεί αλύπητα.

  6. #36

    Προεπιλογή

    Απαράδεκτοι Ελληναράδες! Ας αφήσουν τις αρχές να κάνουν τη δουλειά τους. Τί σημαίνει οτι έχει μικρό σκάφος και κάνει έξοδα? Συνήθως οσοι έχουν μεγάλα σκάφη, έχουν το "υπηρετικό προσωπικό" μέσα και τρώνε και πίνουν, αντε να βάλουν νερό και κάυσιμα μόνο. Αν έχεις μικρό θα βγείς, θα φάς, θα κάνεις τα ψώνια σου και δε πάς για να ξεπλύνεις χρήμα...!
    Οσο για ο ΦΠΑ κλπ.. είδαμε τί κάνουν όσοι έχουν μεγάλα υπερσκάφη. Τα βαπτίζουν επαγγελματικά και να νοικιάζουν στις καμαριέρες και τα κινούν δηλώνοντας ψίχουλα. Καλά μας κάνουν και φεύγουν οι εξωτερικοί ...αλλά και οι εσωτερικοί τουρίστες.

  7. #37

    Προεπιλογή

    ¶λλαξα τον τίτλο για να είναι πιο κατατοπιστικός και να μπορούμε να γράφουμε και άλλα τέτοια κουφά που βλέπουμε.

    Για το πρώτο μήνυμα του θέματος θέλω να παρατηρήσω κάτι. Τα mega yachts (σαν το Varmar που αναφέρθηκε) πάιρνουν καμια εκατοστή τόνους πετρέλαιο και αν γεμίσουν από τον Πειραιά μπορούν να πάνε μια απόσταση μέχρι Κύπρο και να γυρίσουν. Γιατί να είναι πελάτες της Ο-Νταής-Του-Λιμανιού Όιλ και να μην πάρουν πετρέλαιο με καλύτερες τιμές από κάπου που υπάρχουν περισσότεροι από δύο; Και ένα μεγάλο κότερο με δύο προπέλες (ή κάποιοα με waterjet) δύο άγκυρες και μπό0θράστερ μπορούν να δέσουν πολύ πιο έυκολα από ένα μικρό σκάφος άρα ο μικρός έχει το πρόβλημα στο δέσιμο και όχι ο μεγάλος. Υποθέτω ότι ο τσαμπουκάς που αναφέρθηκε είναι για να γίνουν πελάτες οι ιδιοκτήτες των μικρών σκαφών "για να τα έχουν καλά μαζί του", βέβαια συμφωνώ ότι σε τέτοιες περιπτώσεις δεν πρ΄πει αν το παίζεις μάγκας αλλά να κάνεις μια έγγραφη καταγγελία στο Λιμενικό.

  8. #38

    Προεπιλογή

    Πράγματι στην Ιθάκη υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα με τους Νερουλάδες και τους Πετραιλεαδες αλλά εγώ το έλυνα με τον εξής τρόπο.
    Όταν είχα πελάτες έδενα κανονικά στον ΝΤΟΚΟ και τους έγραφα κανονικά.
    Όταν ήμουν ιδιωτικά άραζα ΑΡΟΔΟ που είναι και καλύτερα αλλά και πιο σίγουρα με τους τρελούς ΜΑΪΣΤΡΟΥΣ που βγάζει μεταξύ 5-10 μμ
    Γενικά στην ΙΘΑΚΗ την έχουν δει διαφορετικά ορισμένοι μάλλον μπορεί να έχουν ακόμα την τρελά του ΟΔΥΣΣΕΑ.
    Μην δίνεται σημασία σε αυτά τα γεγονότα παντού υπάρχουν στην ΕΛΛΑΔΑ.
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B][SIGPIC][/SIGPIC][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]Τι και εάν τόσα μίλια έχω κάνει.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]Την ώρα που λύνω σχοινιά.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]αισθάνομαι να έχω μπαρκάρει για πρώτη φορά.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

    [URL]http://ionianskipper.blogspot.com[/URL]

  9. #39

    Προεπιλογή

    Μια και πιασαμε τα "κακως κειμενα", σας παραθετω μια φετινη φωτογραφια απο την Αλοννησο.

    Στη φωτο, φαινεται η γλυστρα που υπαρχει στο Πατητηρι, και βεβαια, τα δεμενα σκαφη....



    Περαστικα μας!!!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας