Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 39

Θέμα: Ασυδοσία στις μαρίνες

  1. #11
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και θα συμφωνήσω ότι ΠΡΕΠΕΙ να λιμάνια να αποκτήσουν ευκολίες για τα σκάφη ,και να υπάρχει η ανάλογη χρέωση , χωρίς να τους πετσοκόβουμε !
    Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα. Τον Αύγουστο μετά από ένα ταξίδι από τα δυτικά παράλια της Κύπρου περίπου 170 μιλίων φθάνω στο Καστελόριζο και ανακαλύπτω πως δεν υπάρχει ούτε νερό ούτε και ρεύμα (εκτός από ένα και μόνο συγκεκριμένο σημείο που δένουν τα πλοία). Ευτυχώς ή δυστυχώς σου δίνουν και από τα δύο οι ταβερνιάρηδες που έχεις δέσει έξω από το μαγαζί τους. Ρεύμα κυρίως για να φορτίζεις τις μπαταρίες (όχι όμως για μεγάλα φορτία π.χ aircondition αν διαθέτεις τέτοιου είδους ανέσεις) και νερό ανάλογα της ευαισθησίας σου (δηλαδή βάζεις μόνος σου με το λάστιχο αλλά αν δεν είσαι εντελώς αναίσθητος θα το χρησιμοποιάς με μεγάλη οικονομία στο σκάφος). Η μονη 'χρέωση' είναι το φαγητό σου κάποιες φορές στην ταβέρνα (εκτός από κάτι που σε χρεώνει το λιμεναρχείο για είσοδο και έξοδο από την χώρα αλλά αυτό είναι άλλη ιστόρία). Κρίμα πάντως. Είναι πολύ όμορφο νησάκι, ως ακριτικό και τόσο απομακρο που είναι και το οποίο έχει ζωή μόνο το καλοκαίρι θα έπρεπε να παρέχει αυτά τα βασικά με κάποια μικρή χρέωση.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  2. #12
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Εγώ επισκέφθηκα το Βαθύ το 2005 με σκάφος νοικιασμένο από Λευκάδα μέσω Γερμανίας για καλύτερη τιμή. Ήμασταν μια αντροπαρέα εφτά μαντράχαλοι που όλο τον χρόνο τρέχουμε σε αγώνες και το καλοκαίρι νοικιάζουμε σκάφος για καμιά βδομάδα για διακοπές.

    Η στάση στο Βαθύ έγινε για 3-4 ώρες, για εφοδιασμό, γιατί σκοπεύαμε να πάμε στο Κιόνι και το δέσιμο στην προβλήτα εκεί είναι αμφίβολο λόγω συνωστισμού. Στην μία ώρα μετά την πρόσδεση παίχτηκε σκηνικό ανάλογο με αυτό που περιγράφετε στο αρχικό post. Παρόλο που εξηγήσαμε πως απλά θα μέναμε για λίγες ώρες για να κάνουμε μερικά ψώνια και να πιούμε έναν καφέ. Τι σχέση έχει το ΦΠΑ και το μέγεθος του σκάφους με όλη αυτή την καφρίλα και τον ψευτοτσαμπουκά, προσωπικά δεν μπορώ να το καταλάβω.

    Αν θέλουν τα λιμάνια να είναι προνόμιο μόνο του ALPHA και του VARMAR να μας το πουν να το ξέρουμε. Όποιος θέλει να κάνει διακοπές με σκάφος θα βρει την λύση χωρίς να τους ενοχλεί. Τώρα τι θα κάνουν τα ελληνικά τσαρτεράδικα και τα μαγαζιά, είναι ένα πρόβλημα που θα το λύσουν άλλοι, όχι εμείς.

  3. #13
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    κυψελη-Βαθυ Ιθακης
    Μηνύματα
    2.413

    Προεπιλογή

    λοιπον φιλε μου επειδη διαβαζω αυτα που εχουν γραφτει τις τελευταιες μερες,ηθελα με την σειρα μου να ρωτησω,απο ποιον πηρες την αδεια να πας να αγκυροβολησεις εκει????πρεπει να ξερεις οτι εκεινο το σημειο της προβλητας,απο το δημαρχειο που τελειωνουν οι ταβερνες μεχρι το ντοκο του Κεφαλονια,ειναι το μονο σημειο που το βαθος ειναι 3-4 μετρα και πραγματικα τα μεγαλα μπορουν να δεσουν εκει...εσυ και ο καθενας που νοικιαζετε ενα μικρο ιστιοπλοικο η ταχυπλοο,γιατι δεν μπαινετε και ολο ευθεια να ερθετε μπροστα στο σπιτι μου,ακριβως απεναντι απο την μπουκα του λιμανιου,που εχει μια ελευθερη προβλητα μηκους 200μ και βαθος 2-2,5????η ακομα καλυτερα γιατι δεν πατε στην μαρινα οπως μπαινουμε στο λημανι αριστερα,που φτιαχτηκε ειδικα για τα μικρα ιστιοπλοικα και μη,για να μην φορτιζουν την κυριως προβλητα,και νστοιχισε στο δημο ενα καρο λεφτα????φοβοσουν μηπως και δεν σε εβλεπαν εκει για να σε ανεφοδιασουν???αλλα ναι το βασικο μας προβλημα ειναι οτι 2 χλμ παραλιακης στο βαθυ που σε ολη την αποσταση μπορουν αν δεσουν σκαφοι,ολοι θελουν να δεσουν μεσα στην πλατια....και γι αυτους τους τσαμπουκαδες οπως λες,αν δεν ηταν αυτοι να δω τι θα εκανες που το παραθαλασσιο πρατηριο δεν ειχε το 05 να σε εξυπηρετησει....ουτε νερο θα ειχε κανεις ουτε καυσημα....
    Όλους τους ξέμπαρκους τους τρώει το σαράκι
    μα όσοι ταξίδεψαν ζηλεύουν την ΙΘΑΚΗ

  4. #14
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ιθακη Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπον φιλε μου επειδη διαβαζω αυτα που εχουν γραφτει τις τελευταιες μερες,ηθελα με την σειρα μου να ρωτησω,απο ποιον πηρες την αδεια να πας να αγκυροβολησεις εκει????πρεπει να ξερεις οτι εκεινο το σημειο της προβλητας,απο το δημαρχειο που τελειωνουν οι ταβερνες μεχρι το ντοκο του Κεφαλονια,ειναι το μονο σημειο που το βαθος ειναι 3-4 μετρα και πραγματικα τα μεγαλα μπορουν να δεσουν εκει...εσυ και ο καθενας που νοικιαζετε ενα μικρο ιστιοπλοικο η ταχυπλοο,γιατι δεν μπαινετε και ολο ευθεια να ερθετε μπροστα στο σπιτι μου,ακριβως απεναντι απο την μπουκα του λιμανιου,που εχει μια ελευθερη προβλητα μηκους 200μ και βαθος 2-2,5????η ακομα καλυτερα γιατι δεν πατε στην μαρινα οπως μπαινουμε στο λημανι αριστερα,που φτιαχτηκε ειδικα για τα μικρα ιστιοπλοικα και μη,για να μην φορτιζουν την κυριως προβλητα,και νστοιχισε στο δημο ενα καρο λεφτα????φοβοσουν μηπως και δεν σε εβλεπαν εκει για να σε ανεφοδιασουν???αλλα ναι το βασικο μας προβλημα ειναι οτι 2 χλμ παραλιακης στο βαθυ που σε ολη την αποσταση μπορουν αν δεσουν σκαφοι,ολοι θελουν να δεσουν μεσα στην πλατια....και γι αυτους τους τσαμπουκαδες οπως λες,αν δεν ηταν αυτοι να δω τι θα εκανες που το παραθαλασσιο πρατηριο δεν ειχε το 05 να σε εξυπηρετησει....ουτε νερο θα ειχε κανεις ουτε καυσημα....
    Ωραία αυτά που λες αλλά είναι θέμα σήμανσης λιμένα και λιμεναρχείου να τα διευθετήσει, και όχι του κάθε αγενούς αγράμματου κάφρου να παριστάνει τον harbour master. Αν όντως κάποιος δεν πρέπει να δέσει εκεί, επειδή το λέει το λιμεναρχείο και όχι ο κάθε καραγκιόζης, τα παράπονα στον λιμενάρχη θα είχαν γίνει αντιστρόφως, δηλαδή από τους ντόπιους και όχι από τους επισκέπτες.

    Δεν ξέρω τι θα έκανα αν δεν υπήρχαν οι τσαμπουκάδες συντοπίτες σου για ανεφοδιασμό. Την έχω βολέψει και σε πολύ πιο δύσκολα οπότε όλο και κάποια λύση θα έβρισκα. Αυτό που ξέρω είναι τι κάνω τώρα που δοκίμασα από την καλή πόσο αφιλόξενοι και επιθετικοί είναι εκεί οι ντόπιοι, όπως και όσοι άλλοι βρέθηκαν στην θέση μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stormjib : 10-09-2010 στις 18:39

  5. #15
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από stormjib Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία αυτά που λες αλλά είναι θέμα σήμανσης λιμένα και λιμεναρχείου να τα διευθετήσει, και όχι του κάθε αγενούς αγράμματου κάφρου να παριστάνει τον harbour master. Αν όντως κάποιος δεν πρέπει να δέσει εκεί, επειδή το λέει το λιμεναρχείο και όχι ο κάθε καραγκιόζης, τα παράπονα στον λιμενάρχη θα είχαν γίνει αντιστρόφως, δηλαδή από τους ντόπιους και όχι από τους επισκέπτες.

    Δεν ξέρω τι θα έκανα αν δεν υπήρχαν οι τσαμπουκάδες συντοπίτες σου για ανεφοδιασμό. Την έχω βολέψει και σε πολύ πιο δύσκολα οπότε όλο και κάποια λύση θα έβρισκα. Αυτό που ξέρω είναι τι κάνω τώρα που δοκίμασα από την καλή πόσο αφιλόξενοι και επιθετικοί είναι εκεί οι ντόπιοι, όπως και όσοι άλλοι βρέθηκαν στην θέση μου.

    Ιθάκη, Γιώργο είσαι μάλλον λάθος εδώ και λυπάμαι αλλά όσα αναφέρει ο stormjib είναι σωστά και πολύ λογικά. Ανεξάρτητα από τοπικισμούς, οι τσαμπουκάδες και οι καφρίλες πρέπει να καταδικάζονται και να μην επικροτούνται.

  6. #16
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δυστυχώς φίλε μου για μας, πανε Τουρκία !!!




    Φίλε mangos εδώ μου την χάλασες!
    Αν είχε πλήρωση ΦΠΑ θα του συμπεριφέρονταν διαφορετικά ???
    !!!
    Κρατώ αυτό ομως από προηγούμενο μήνυμα σου !
    Σε μια σοβαρή χώρα, με σοβαρή οργάνωση, με θεσμούς και υπηρεσίες να λειτουργούν, δεν θα μπορούσε ο κάθε πετρελαιάς να κάνει ότι του καπνίσει.

    Δεν θα μπορούσε όμως ούτε το κάθε λαμόγιο να φοροδιαφεύγει!!!

    Κάθε φορά που διαμαρτυρόμαστε για τα χάλια μας, να μην ξεχνάμε πως αυτά τα χάλια όπου μπορούμε τα εκμεταλλευόμαστε για το συμφέρον μας. Όποτε κάποιοι άλλοι κάνουν το ίδιο, εις βάρος μας, τότε θυμώνουμε και καταγγέλλουμε.

    Η καταγγελία έγινε 2 χρόνια πριν. Τώρα, ο Ελληναράς με το σκάφος με Ολλανδική σημαία, θα βρίσκεται ήδη στην Τουρκία, όχι γιατί τον στενοχώρησαν στην Ιθάκη, αλλά γιατί έχει επιβληθεί έκτακτη εισφορά και ετήσια τέλη στα σκάφη αναψυχής, και δεν θα το έχει χωνέψει καλά να πληρώνει... Κι αν αυτός παρέμεινε παρόλα αυτά, οι περισσότεροι την έκαναν ήδη.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  7. #17
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Σύμφωνα με την νομοθεσία, καταπλέοντας σε ένα λιμάνι, οφείλουμε να ειδοποιήσουμε (μέσω vhf) για την άφιξη μας και να μας υποδειχτεί που να δέσουμε. Πρέπει να ενημερώσουμε τον (ανύπαρκτο βεβαίως βεβαίως) φορέα διαχείρισης για τα σκουπίδια και τα λύματα που πιθανόν έχουμε, και να πληρώσουμε ανάλογα για την παραμονή, αλλά και την αποκομιδή των σκουπιδιών μας.

    Έτσι όπως λειτουργούν τα πάντα, τίποτα δεν συμβαίνει από τα πιο πάνω, όμως προβλέπονται και είναι νομοθετημένα. Όμως, ανά πάσα στιγμή, μπορεί κάποιος να μας ζητήσει το λιμεναρχείο να απομακρυνθούμε από εκεί που δέσαμε, αφού δεν μας έδωσε ποτέ κάποιος αρμόδιος την άδεια να δέσουμε εκεί ακριβώς. Όλα στον αέρα είναι.

    Το λιμεναρχείο της Ιθάκης, νίπτει τας χείρας του, δεν επιβάλλει την τάξη όπως θα όφειλε, παρακολουθεί αμέτοχο τον κάθε έναν να κάνει ότι του καπνίσει. Και από τις 2 πλευρές.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  8. #18
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    1.977

    Προεπιλογή

    Η Ρόδος τι να πεί... Που έχει Μαρίνα για σκάφη και η μισή μαρίνα είναι για τα πλοιάρια της Λίνδου και της Σύμης και η άλλη μισή για τα σκάφη των Ροδιτών, επαγγελματικά και ιδιωτικά, που μπορεί να μην έχουν βγεί και ποτέ μέσα από την μαρίνα, Βέβαια έχουν αφήσει ένα σημείο 30 μέτρων για να δένουν οι επισκέπτες και άλλα 30 μέτρα στην Κολώνα (άλλα εκεί είναι για θαλαμηγούς, λόγω φύλαξης από security). Oι υπόλοιποι αγκυροβολούν στα ανοιχτά ή φεύγουν, αφού έχουν καταλάβει ότι σε ένα νησί παγκοσμίας φήμης δεν υπάρχουν θέσεις πρόσδεσεις κάνοντας την ζωή των κρουαζιερόπλοιων δύσκολη...

    ΡΟΔΟΣ 2010
    , ΟΤΑΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΙΣ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΙΩΝΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ...

    DSCN8915.jpg
    [SIZE=3][B][SIZE=4][SIZE=3][SIZE=3][URL="http://meteorama.blogspot.com/"]Προγνώσεις ανέμων ελληνικών θαλασσών[/URL]

    [/SIZE]
    [/SIZE] [/SIZE] [/B][/SIZE]

  9. #19
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι δουλειά έχει ο ΦΠΑ στην συζήτηση. Την στιγμή μάλιστα που μπορείς να τον αποφύγεις ή να τον μειώσεις νόμιμα. Αγοράζοντας ένα παλιότερο σκάφος. Ή περνώντας στην Τουρκία αν είσαι Έλληνας ή στο Γιβραλτάρ αν είσαι Ισπανός. Ή απλά μέσω Μάλτας με 5% αντί για 23%.

    Όλη η ιστορία έχει να κάνει ουσιαστικά με το τουριστικό προϊόν και όσους εμπλέκονται. Από το γραφείο που νοικιάζει το σκάφος, τον νερουλά του λιμανιού, την καφετέρια, τον ταβερνιάρη, το συνεργείο στην μαρίνα μέχρι και το μπακάλικο και την κάβα. Απλά είμαστε ανίκανοι να το πουλήσουμε. Οι συμπεριφορές που βλέπουμε δεν έχουν να κάνουν με το κράτος. Απλά το κράτος είναι άλλη μια θλιβερή εικόνα της χώρας.

  10. #20
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    κυψελη-Βαθυ Ιθακης
    Μηνύματα
    2.413

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιθάκη, Γιώργο είσαι μάλλον λάθος εδώ και λυπάμαι αλλά όσα αναφέρει ο stormjib είναι σωστά και πολύ λογικά. Ανεξάρτητα από τοπικισμούς, οι τσαμπουκάδες και οι καφρίλες πρέπει να καταδικάζονται και να μην επικροτούνται.
    καπετανιο μου,με ολο το σεβασμο να ξερεις πως δεν επικροτω τιποτα,και σαφως εν μερη τα καταδηκαζω,απο την αλλη ο φιλος stormjib και ο καθε ενας που μπαινει σε τετοιο καυγα,αν ειχε φροντησει να ειναι νομιμος,ζητοντας την αδεια του λιμεναρχειου,ακομα και χωρις να υπαρχει η συμανση,θα μπορουσε να ειχε γυρισει και να του ελεγε τοτε του Νικου και του Αντρεα "ξερετε φιλοι μου,εμενα το λημεναρχειο με εστειλε ρδω,οποτε τωρα δεν με κουναει κανεις,παρα μονο αυτο....".απο εκει και περα αφου θελανε να ειναι ολοι και οι μεν και οι δε παρανομοι,καλα καναν και τσακωνωνταν γιατι μου προσφεραν κι εμενα θεαμα που καθομαι τα απογευματα και πινω τον καφε μου στην βεραντα μου....αφ ενος τωρα να ενημερωσω τον φιλο stormjib,αλλα και καθε αλλον,πως οπως λεει και ο φιλος mangos η καταγγελεια αυτη εγινε πριν δυο χρονια...πριν διομιση χρονια αλλαξε ο λιμεναρχης μας,μεχρι να τους προσαρμοσει ολους με τον τροπο του του πηρε λιγο καιρο,και τωρα ποια ουτε να ανασανεις δεν μπορεις μεσα στο λιμανι χωρις να ενημερωσεις....επεισης να σε ενημερωσω οτι δυστηχως αυτος ο ανθρωπος πλεον δεν ειναι κοντα μας,αρα μπορεις να μας επισκευτης αφοβα πλεον....

    αυτα ηθελα να πω,με καθε σεβασμο...καλη συνεχεια στο θεμα σας
    Όλους τους ξέμπαρκους τους τρώει το σαράκι
    μα όσοι ταξίδεψαν ζηλεύουν την ΙΘΑΚΗ

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας