Σελίδα 11 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 224

Θέμα: Ναυάγιο Εξπρές Σαμίνα [The wreck of Express Samina]

  1. #101
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    523

    Προεπιλογή

    Το τι είναι γνωστό και το τι είναι αλήθεια είναι δυο διαφορετικά πράγματα. Όταν λες ότι την Minoan Lines Highspeed την έχουν ιδρύσει οι ΜΙΝΩΙΚΕΣ με μέτοχο τον Κώστα Αγαπητό αλλά δεν αναφέρεις καθόλου το μακαρίτη το Σφηνιά, μάλλον δεν γνωρίζεις καλά τα πράγματα. Πολύ περισσότερο όταν ο Κώστας Αγαπητός έχει εκφράσει δημόσια τη γνωμη του γι αυτή την ιστορία και είναι και καταγεγραμμένη.("Μας πήραν τα βαπόρια και μας έδωσαν κ...χαρτα"). Από εκεί και ύστερα δεν είσαι βέβαια υποχρεωμένος να πιστεύεις αυτά που γράφω εγώ. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι είναι και αβάσιμα. ¶λλο αν το βήμα αυτό δεν προσφέρεται για να αρχίσουμε να δημοσιοποιούμε ντοκουμέντα, τα οποία και βέβαια υπάρχουν.

  2. #102

    Προεπιλογή

    Ο Κώστας Αγαπητός ήταν ο τρίτος μέτοχος με περίπου 8%, μετά τις Μινωικές (περίπου 32%) και μετά το Λιβανό (περίπου 12%). Ο Λιβανός μάλιστα πούλησε στο Βρυώνη (λίγο μετά την ίδρυση της εταιρείας), ο οποίος αρκετά χρόνια μετά πούλησε τη συμμετοχή του στον Παναγόπουλο.
    Αυτό που αναφέρεις για τον Κ. Αγαπητό δεν έρχεται παρά να επιβεβαιώσει αυτά που λέω: Πράγματι ο Κ. Αγαπητός μετά τις δυσκολίες που προέκυψαν από το ναυάγιο, δυσανασχέτησε γιατί βρέθηκε μεγαλομέτοχος σε μια εταιρεία συνεισφέροντας τα πλοία του. Ο Σφηνιάς φυσικά και ήταν μέτοχος με μικρότερα ποσοστά. Αυτή είναι η αλήθεια με αριθμούς και όχι με φήμες του λιμανιού.

  3. #103
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    523

    Προεπιλογή

    Φίλε Παναγιώτη είδα το μήνυμά σου αφού είχα ήδη απαντήσει οπότε ζητώ συγνώμη για την ασυνέπεια. Το ναυάγιο δεν είναι άμεσο επακόλουθο όλων αυτών, δεν είναι όμως και άσχετο. Αν η αλήθεια γι αυτήν την ιστορία δεν αποκαλυφθεί ούτε από το ελευθερο βήμα ενός forum, δεν θα αποκαλυφθεί ποτέ. Όμως σέβομαι την υπόδειξή σου να σταματήσουμε ως εδώ.

  4. #104
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    913

    Προεπιλογή

    Ελευθερία υπάρχει. Αν θέλετε μπορούμε να το συζητήσουμε ανοίγοντας ένα νέο θέμα
    [B]ignoramus et ignorabimus[/B]

  5. #105

    Προεπιλογή

    Στη εταιρεία αυτή εκχωρήθηκε, άγνωστο πως, άγνωστο από ποιόν, άγνωστο έναντι ποιών ανταλλαγμάτων το δικάιωμα να φέρουν και να εκμεταλεύονται το όνομα, το σήμα και το λογότυπο των ΜΙΝΩΙΚΩΝ ΓΡΑΜΜΩΝ σα να ήταν και η ίδια ΜΙΝΩΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ. Δηλαδή από τη μία στιγμή στην άλλη ο κύριος Ελβετός και ο κύριος τάδε και ο κύριος δεινα βρέθηκαν στην ευχάριστη θέση να καρπούνται το όνομα, το σήμα και το λογότυπο μιας πανίσχυρης εταιρείας χωρίς να πληρώσουν γι αυτό δραχμή στην υποτιθέμενη "μαμά".


    Katarxin pote den eixa to logotipo kai to sima tis Minoan Lines, I Minoan Flying dolphins eixe to MINOAN PRASINO me alous xaraktires, to delfini tis Ceres me mia grami ble(ceres) kai mia prasini (minoan), I minoan opos oli gnorizame eixe tote kai prin dio xronia to Prigkipa me to kermiko fougari kai veveos to prasino Minoan Lines.

    Kai, vasikotero, afou den eixane kamia sxesi, pos ginete i Minoan Lines na katexi to 32% tis Hellenic Seaways (proin Hellas flying Dolphins, proin Minoan Flying dolphins). Gia na katalavoume kai emis i asxeti........
    [SIZE=5][/SIZE]

  6. #106
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    Να κάνω μια ερώτηση που ξεφεύγει από τις εταιρείες;
    Εκείνη την ημέρα τι μποφόρια είχε.;
    Έχω ακούσει από όλλους ότι είχε αέρα,αλλά θέλω κάτι πιο συγκεκριμένο.
    Σαν δικαιολογία κατηγορουμένου νομίζω,είχε ακουστεί ότι το πήρε το πλοίο ο αέρας και το έριξε στα βράχια.
    · Δυο μάτια. Πράσινο το ΅να, σμαραγδί. ΤΆ άλλο κόκκινο, ρουμπινί. Τα λενε πλευρικά. Φώτα γραμμής. Είναι μάτια. Τα καράβια δεν τα πάμε, μας πάνε

  7. #107
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    Επειδή εκείνη την μέρα έτυχε να ταξιδεύω (ευτυχώς όχι με το Σαμινα) θυμάμαι ότι είχε βροχή πολλή και αέρα (όχι βέβαια τα προχθεσινά χάλια κανά 7άρι χωρίς να βάζω το χέρι μου στο Ευαγγέλιο). Γενικά πάντως δεν ήταν και ο καλύτερος για την θάλασσα.

  8. #108

    Προεπιλογή

    Στη μελέτη - προσομοίωση του ΕΜΠ που είδαμε σε προηγούμενη απάντηση αναφέρεται ότι σύμφωνα με τις έρυνες είχε ανέμου 5-6 μποφώρ, συννεφιά χωρίς βροχή και ορατότητα 7-10 ναυτικά μίλια.

  9. #109
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    Εντάξει,δεν είχε και τρομακτικό καιρό κιόλας.
    Δεν μπορεί να είναι συνέχεια λάδι.
    · Δυο μάτια. Πράσινο το ΅να, σμαραγδί. ΤΆ άλλο κόκκινο, ρουμπινί. Τα λενε πλευρικά. Φώτα γραμμής. Είναι μάτια. Τα καράβια δεν τα πάμε, μας πάνε

  10. #110
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    Κάτι άλλο τώρα που δεν σημαίνει τίποτα και πολλά.
    Λοιπόν.Ρωτάω στην τάξη μου (23παιδιά) αν ξέρει κανείς το Εξπρες Σάμινα και με μεγάλη μου λύπη ανακαλείπτω ότι το μεγαλύτερο ναυάγιο της χώρας μας με εκαντοτάδες νεκρούς κάθε ηλικίας (και παιδιά),το ήξερα μόνο εγώ
    Απίστευτο!Τέτοια αδιαφορίαΠέθαναν τόσοι άνθρωποι.ΕΛΕΟΣ.
    · Δυο μάτια. Πράσινο το ΅να, σμαραγδί. ΤΆ άλλο κόκκινο, ρουμπινί. Τα λενε πλευρικά. Φώτα γραμμής. Είναι μάτια. Τα καράβια δεν τα πάμε, μας πάνε

Σελίδα 11 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας