Σελίδα 4 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 224

Θέμα: Ναυάγιο Εξπρές Σαμίνα [The wreck of Express Samina]

  1. #31
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή

    Στην εμφάνιση του στα δικαστήρια της Σύρου, ο καπετάνιος Γιαννακής είπε ότι λυπήθηκε για το συμβάν: "Αυτό είναι το μόνο πράγμα που μπορώ να πω και καθώς είμαι ένας καπετάνιος της ελληνικής ναυτιλίας, παίρνω την πλήρη ευθύνη για τα θύματα και λυπάμαι πολύ για αυτό που έγινε."
    "Πήγα στον ύπνο για λίγο, για 10 λεπτά, επειδή δεν αισθανόμουν καλά." Είπε ότι τονξύπνησε ο πρώτος αξιωματικός του και του είπε ότι το σκάφος πήγαινε επάνω στους βράχους σπρωγμένο από τον καιρό."

    Απόσπασμα απο τον ξένο τύπο εκείνων των ημερών:
    http://news.bbc.co.uk/1/low/world/europe/948210.stm
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  2. #32
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή

    Ένας παραλληλισμός των ναυαγίων του F/B SAMINA, με το M/V Estonia, γίνεται στην ιστοσελίδα του ΕΓ/ΟΓ ΕΣΘΟΝΙΑ:
    http://www.ms-estonia.net/engl/news/ που γράφονται τα εξής:
    Almost on the day 6 years after the shipwreck of M/V Estonia, the 26 September 2000, the Greek ferry Expels Samina hit at rock and sink outside Paros. Water enter through a big hole in the watertight hull under the car deck and the ferry is lost similar to the Estonia.
    According to international regulations all watertight doors in the watertight bulkheads shall be closed at sea. They were not on Express Samina and therefore the water could spread quickly through all compartments under car deck. When enough water had filled the ship it lost its floating capacity and was lost. All this according to experts that have investigated the casualty.
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  3. #33
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από xara
    According to international regulations all watertight doors in the watertight bulkheads shall be closed at sea. They were not on Express Samina and therefore the water could spread quickly through all compartments under car deck. When enough water had filled the ship it lost its floating capacity and was lost. All this according to experts that have investigated the casualty.
    δυστυχως αλλο οι κανονισμοι και αλλο η πρακτικη.
    εκει υπαρχει η αμελεια.
    ειναι σαφες επισης οτι το κλεισιμο των θυρων δεν εχει να κανει σε τιποτα με βλαβη του πλοιου/μηχανοστασιου.
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  4. #34
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από xara
    "Πήγα στον ύπνο για λίγο, για 10 λεπτά, επειδή δεν αισθανόμουν καλά." Είπε ότι τονξύπνησε ο πρώτος αξιωματικός του και του είπε ότι το σκάφος πήγαινε επάνω στους βράχους σπρωγμένο από τον καιρό."
    Δεν διαφωνω για την κουραση.
    Λυπαμαι ομως τα πραγματα δεν ειναι απλα και ενα συγνωμη, ενα "για δεκα λεπτα επεσα να ξεκουραστω" (δηλαδη 10 λεπτα πριν ,το βαπορι δεν πηγαινε καρφι για τα βραχια? το ρανταρ δεν εδειχνε?η πορεια δεν ειχε ελεγχθει?), δεν αρκουν.
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  5. #35
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Όσο μικρός και αν είμαι (σε ηλικία) , όσο μεγάλος και αν γίνω, σε ό,τι έκανα και σε ο,τι κάνω, σκοπό μου πρέπει να `χω πως ο,τι έκανα και ο,τι και αν κάνω για μια στιγμή μη το ψάχνω...........

    Δεν γνωρίζω τι έγινε με το συγκεκριμένο ατύχημα, απο την κουβέντα σας, που την παρακολουθώ εξ` αρχής, αυτό το συμπέρασμα έχω βγάλει!!!
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  6. #36
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Σίγουρα δεν αρκεί το συγγνώμη όμως για φαντάσου να έχεις δημιουργήσει τέτοια καταστροφή ... κάτι έπρεπε να πεί... επίσης οι δικηγόροι έχουν πάγια τακτική όταν υπάρχουν θύματα να λένε στους πελάτες τους να ζητάνε συγγνώμη και μάλιστα δημόσια... :roll:

  7. #37
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    εχει πολλες τρυπες η καταθεση.
    ακομα και μεις που δεν ξερουμε λεπτομερεις, μπορουμε να κανουμε ερωτησεις που εκθετουν.
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  8. #38

    Προεπιλογή

    Εγώ πάντως που γνωρίζω εκ των "έσω" την πραγματικότητα της ζωής των Ελλήνων ναυτικών δεν παραξενεύομαι που έγινε ένα ατύχημα σαν το ¨ΣΑΜΙΝΑ" .Παραξενεύομαι που παρόμοια ατυχήματα δεν γίνονται πιο συχνά . Απ'όσο μπορώ να καταλάβω( γιατί δεν είμαι ειδικός) το ατύχημα οφειλόταν σε ανθρώπινο λάθος . Θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί αν ο καπετάνιος βρισκόταν στη γέφυρα και όχι στην καμπίνα . Και ίσως αν στη βάρδια της γέφυρας δεν βρισκόταν εκείνη την ώρα ο τάδε ναυτικός . Ο καπετάνιος , όπως λέτε , όφειλε να είναι εκεί . Μαζί σας , συμφωνώ . Έτσι λέει ο νόμος , ο γραμμένος και ο άγραφος . Κανείς όμως δεν κοιτά αν αλλοι νόμοι τηρούνται . Αν τα ωράρια εργασίας των ναυτικών είναι μέσα στα ανθρώπινα όρια ( δε μιλάμε για πολυτέλειες , αλλά για τα πολύ βασικα) . Θα μου πείτε πάλι στις συνθήκες ζωής και εργασίας των ναυτικών το πάω , αλλά αυτό πάει απο μόνο του εκεί . 8) Γιατί εξοργίζομαι όταν βλέπω ολους αυτούς τους "υπεύθυνους" να αγνοούν τους Έλληνες ναυτικούς και να τους θυμούνται μόνο όταν πρέπει να τους καταδικάσουν . Και ο κόσμος τι λέει? Καταδικάζει και αυτός . Αγανακτεί για τον "άχρηστο" καπετάνιο , μηχανικό , καμαρότο , που άργησε να τους εξυπηρετήσει , να επισκευάσει μια βλάβη , να τους σερβίρει. Έχω δει γυναίκα να βρίζει με τα χειρότερα λόγια έναν καπετανιο που κατά τη γνώμη μου -και όχι μόνο- ήταν απο τους σπουδαιότερους στην ακτοπλοία , για έναν εντελώς ασήμαντο λόγο . Οταν το καράβι αργεί , χαλάει , βουλιάζει φταίνε λοιπόν πάντα και μόνο οι ναυτικοί . Ισως θα έπρεπε να καταργηθούν τα ναυτικά δικαστήρια αφού οι ένοχοι είναι πάντα τόσο προφανείς . Και επειδή της φυλακής τα σίδερα είναι για τους λεβέντες , αρμόζουν σε ναυτικούς .
    ΥΓ Με τα παραπάνω δεν αθωώνω σε καμμία περίπτωση εγκληματικές αμέλειες των ναυτικών όπως , ενδεχομένως ,διεπράχθησαν στο Σαμίνα . Οι ένοχοι πρέπει πάντα να τιμωρούνται ειδικά όταν το έγκλημα είναι τόσο μα τόσο μεγάλο . Απλά όλοι αυτοί που το παίζουν "οργισμένοι" όταν γίνεται ένα τέτοιο κακό να βάλουν καλά στο μυαλό τους ότι οι ναυτικοί δεν είναι ρομπότ και καλό είναι -για το καλό πάνω απ'όλα του κόσμου που ταξιδεύει-να προστατεύεται η καλή σωματική και ψυχική τους κατάσταση ώστε να ανταποκρίνονται στα βεβαρημένα καθήκοντά τους και να τιμούν τη θέση ευθύνης τους .
    \"Between the five of us there was the strong bond of the sea , and also the fellowship of the craft ,which no amount for enthousiasm for yachting ,cruising and so on can give ,since one is only the amusement of life and the other is life itself\"

  9. #39
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    αν μου πείς και ποιός φταίει για τις συνθήκες εργασίας που πιθανόν να οδήγησαν σε κούραση το πλήρωμα σε αυτό ή και άλλα ατυχήματα θα σε παραδεχθώ. Μήν μου πείς μόνο ότι φταίνε οι ναυτικοί .

    και για να ξηγούμαι και να μιλάω καθαρά.....Εφοπλιστές , υπουργείο, Ελεγκτικοί οργανισμοί, νηογνώμονες ....τι κάνουν για να διασφαλίσουν οτι τα ρομποτάκια τους δεν θα κουραστούν τόσο ώστε να φτάσουν στο σημείο να ΜΗΝ είναι ικανά να κρίνουν καταστάσεις..?
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  10. #40
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    600

    Προεπιλογή

    ΣΥΜΦΩΝΟΙ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ.
    ΜΙΛΑΓΑ ΜΕ ΕΝΑ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗ-ΑΠΟ ΤΙΣ 10 ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ, ΠΟΥ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:
    ΕΙΧΕ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΚΑΠΟΥ 10-12 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΠΑΡΚΑΡΕ ΗΤΑΝ ΣΤΗ ΒΡΑΔΥΝΗ ΒΑΡΔΙΑ.ΕΒΛΕΠΕ ΣΤΟ ΡΑΝΤΑΡ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟΝΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΨΑΡΟΚΑΪΚΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΡΙΓΥΡΩ. ΟΠΩΣ ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ΗΤΑΝ ΠΛΟΙΑ ΠΟΥ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΧΑΝ ΠΟΡΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΛΟΙΟ.Κ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕ"ΗΤΑΝ Κ Ο ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ ΣΤΗ ΓΕΦΥΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΠΛΟΙΑ".(ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ΟΤΑΝ ΦΤΑΝΑΝ ΣΤΑ 20 ΜΕΤΡΑ).ΑΝΤΕ ΝΑΧΕΙΣ ΕΝΑΝ ΤΕΤΟΙΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ!

Σελίδα 4 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας