Σελίδα 5 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 224

Θέμα: Ναυάγιο Εξπρές Σαμίνα [The wreck of Express Samina]

  1. #41

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Morgan
    αν μου πείς και ποιός φταίει για τις συνθήκες εργασίας που πιθανόν να οδήγησαν σε κούραση το πλήρωμα σε αυτό ή και άλλα ατυχήματα θα σε παραδεχθώ. Μήν μου πείς μόνο ότι φταίνε οι ναυτικοί .

    και για να ξηγούμαι και να μιλάω καθαρά.....Εφοπλιστές , υπουργείο, Ελεγκτικοί οργανισμοί, νηογνώμονες ....τι κάνουν για να διασφαλίσουν οτι τα ρομποτάκια τους δεν θα κουραστούν τόσο ώστε να φτάσουν στο σημείο να ΜΗΝ είναι ικανά να κρίνουν καταστάσεις..?
    Νομίζω ήμουν ξεκάθαρη . Οι τελευταίοι που φταίνε είναι οι ναυτικοί . Οι συνθήκες εργασίας τους είναι τόσο απάνθρωπες που πρακτικά είναι δικαιολογημένο όποιο λάθος και αν κάνουν , με την εξαίρεση της εγκληματικής αμέλειας , που δεν έχει καμμιά δικαιολογία . Εξηγούμαι . Το να είναι ο ναυτικός στη γέφυρα ή στη μηχανή και να κάνει κάποιο λάθος μέσα στην κούρασή του είναι όχι μόνο δικαιολογημένο αλλά και αναμενόμενο , για τους λόγους που προανέφερα . Αν όμως κάνει του κεφαλιού του αγνοώντας τους ανωτέρους του , κοιμάται στην καμπίνα του όταν έχει βάρδια κτλ ευθύνεται και αυτός . ¶λλωστε , και σ'αυτή τη δουλειά όπως σε όλες υπάρχουν οι υπεύθυνοι και οι ανεύθυνοι . Οι ναυτικοί όμως την πληρώνουν πάντα ανεξαρτήτως αν φταίνε ή όχι . Ο λόγος είναι προφανής . Ο αδύναμος είναι το ευκολότερο θύμα . ¶ντε να τα βάλεις με τους ισχυρούς . Γι΄ αυτό και εξοργίζομαι με τους δημοσιογράφους που σταυρώνουν όποιον κακομοίρη μπορούν και κάνουν την πάπια μπροστά στους μεγάλους εγκληματίες .
    Οι ένοχοι είναι νομίζω προφανείς τόσο που δεν χρειάζεται να τους κατονομάσω. 8) Το έκανες εσύ Morgan και συμφωνούμε απόλυτα .
    \"Between the five of us there was the strong bond of the sea , and also the fellowship of the craft ,which no amount for enthousiasm for yachting ,cruising and so on can give ,since one is only the amusement of life and the other is life itself\"

  2. #42
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Τα σέβη μου.........! :!: :!:
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  3. #43
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παρεμπιπτόντως, μήπως πληροφορήθηκε κανείς για μια χθεσινή εκπομπή στην ΕΡΤ3 -γαλλικής παραγωγής- που ούτε λίγο ούτε πολύ παρουσίαζε, με ιδιαίτερα μάλιστα παραστατικό τρόπο, τους Έλληνες ναυτικούς και τον θρυλικό Πλοίαρχο του Prestige, Καπετάν Αποστολο Μαγκούρα, ως διεθνείς εγκληματίες Α΄ταξεως και τους Έλληνες εφοπλιστές ως κάτι ανάλογο του Πάμλο Εσκομπάρ στο χώρο του λαθραιού εμποριού πετρελαίου και γενικά των θαλασσίων μεταφορών!
    Βέβαια δεν θα μπορούσαμε να περιμένουμε και τίποτα καλύτερο από τους φραγκολεβαντίνους μας, αφού και ο πρόεδρός τους προ καιρού είχε αποκαλέσει τους ναυτικούς "gangsters of the sea" όπως είχε δημοσιευθεί με έμφαση και στο κλασσικό διεθνές ναυτιλιακό περιοδικό Lloyds' Manager.
    Στο ίδιο περιοδικό και στο ίδιο τεύχος είχε δημοσιευθεί και άρθρό που αναφερόταν στην πρόταση βρετανού βουλευτή οι ανήλικοι παραβάτες να ναυτολογούνται στα εμπορικά πλοία και να υποχρέούνται να εργάζονται εκεί!!! Έτσι, υποστήριζε, δεν θα ξαναενοχλούσαν την κοινωνία και θα μάθαιναν και μια δουλειά!!! Βέβαια ο συντάκτης εξέφραζε την πλήρη απορία του και αναρωτιώταν τι άλλο μέλλει γενεσθαί.
    Μήπως δεν είναι μακρυά η εποχή που ακούγαμε στην Ελλάδα το "εντοπίσθει σε μέρος όπου εσύχναζαν ναυτικοί και άλλα κακοποιά στοιχεία" (!!!!!!).
    Βέβαια δεν έχει ακόμα καταργηθεί εκείνο το άρθρο του Κωδικα Ναυτικού Δικαίου που αναφέρει ρητά "Ο πλοίαρχος ευθύνεται δια παν πταίσμα". Δηλαδή, "φταίς δε φταις καπετάνιο θα την πληρώσεις", "έλα να σου βάλω τα σιδερικά (=χειροπέδες) και μετά τα συζητάμε".
    Και μετά απ' ολα αυτά και άλλα πολλά, καποίοι εφυείς νόες προσδοκούν να αγαπήσουν και να έλθουν και να παραμείνουν στο ναυτικό επάγγελμα οι νέοι με το ευρηματικότατο moto "3000 ευρώ πρώτος μισθός, το μήνα". (και υπάρχει εδώ και καιρό και σχετική ευρωκοινοτική ντιρεκτίβα προς όλα τα κράτη μέλη).
    -Μα καλά, έχουνε ξεσαλώσει τελείως;
    -Μα καλά, μήπως κάποιους τους χτύπησε η λαμαρίνα στην στεριά;
    -Μα καλά, μήπως κάποιοι πρέπει όμορφα και ωραία να ξεμπαρκαίνουνε σιγά σιγά;
    -Μα καλά, μήπως αντί για καπαιταναίοι μας κυβερνάνε τζόβενα;
    -Λέω τώρα εγώ ο αφελής και ταπεινός, μήπως;
    Και συγνώμη αν αδικώ κανέναν. Δέχομαι το λάθος μου προκαταβολικά (φταίω δε φταίω).

  4. #44

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Michael
    .
    Στο ίδιο περιοδικό και στο ίδιο τεύχος είχε δημοσιευθεί και άρθρό που αναφερόταν στην πρόταση βρετανού βουλευτή οι ανήλικοι παραβάτες να ναυτολογούνται στα εμπορικά πλοία και να υποχρέούνται να εργάζονται εκεί!!! Έτσι, υποστήριζε, δεν θα ξαναενοχλούσαν την κοινωνία και θα μάθαιναν και μια δουλειά!!! Βέβαια ο συντάκτης εξέφραζε την πλήρη απορία του και αναρωτιώταν τι άλλο μέλλει γενεσθαί.
    Μήπως δεν είναι μακρυά η εποχή που ακούγαμε στην Ελλάδα το "εντοπίσθει σε μέρος όπου εσύχναζαν ναυτικοί και άλλα κακοποιά στοιχεία" (!!!!!!).
    Μιλας σοβαρά? 8O Προφανώς η εποχή αυτή που περιγράφεις δεν παρήλθε ποτέ . Τα "κακοποιά" αυτά στοιχεία μεταφέρουν όμως χιλιάδες ανθρώπους , διαπράττοντας μάλλον λειτούργημα παρά κακούργημα.....Εκτός αν η εξυπηρέτηση επιβατών και η μεταφορά οχημάτων , τροφίμων και πάσης φύσεως εμπορευμάτων θεωρούνται αξιόποινες πράξεις κατά το ποινικό δίκαιο ....ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ!!!!!Γιατί δεν κάνετε μια βαρβάτη απεργία να καταλάβουν όλοι τι σημαίνει Ελληνας ναυτικός?
    \"Between the five of us there was the strong bond of the sea , and also the fellowship of the craft ,which no amount for enthousiasm for yachting ,cruising and so on can give ,since one is only the amusement of life and the other is life itself\"

  5. #45
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Olive
    Μιλας σοβαρά? 8O Προφανώς η εποχή αυτή που περιγράφεις δεν παρήλθε ποτέ . Τα "κακοποιά" αυτά στοιχεία μεταφέρουν όμως χιλιάδες ανθρώπους , διαπράττοντας μάλλον λειτούργημα παρά κακούργημα.....Εκτός αν η εξυπηρέτηση επιβατών και η μεταφορά οχημάτων , τροφίμων και πάσης φύσεως εμπορευμάτων θεωρούνται αξιόποινες πράξεις κατά το ποινικό δίκαιο ....ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ!!!!!Γιατί δεν κάνετε μια βαρβάτη απεργία να καταλάβουν όλοι τι σημαίνει Ελληνας ναυτικός?
    Κατ' αρχήν συγνώμη για την καθυστέρηση. Ασόψονται οι ρυθμόι της σύγχρονης ζωής!

    Τώρα όσο για τους Ρωμαίους (λόγιζε τους κοινοτικούς εταίρους μας και ντόπιους πολιτικούς), δεν ξέρω αν είναι τρελοί, πάντως από την εποχή των μύθων πάντα για να υπάρξει ο ήρωας έπρεπε να υπάρξει το θεριό. Δεν θα υπήρχε Βελλερεφόντης δίχως χίμαιρα, Μέγας Αλέξανδρος δίχως κατηραμένο όφι, ...Μπους δίχως Σαντάμ (για να φτάσουμε και στο σήμερα) και ου το καθεξής. Οι αγαπητοί ευρωπαίοι πολιτικοί πρέπει να ψηφιστούν και να δικαιολογούν την ύπαρξή τους. Είναι οι "ήρωες" της περίπτωσής μας. Δεν έχουμε όμως θεριό, δράκο. Το να μας λένε λοιπόν σε εμας τους ψηφοφόρους ότι μας λύνουν προβλήματα και μας προστατεύουν είναι να σαν να μας λένε παραμύθι δίχως δράκο. Και εμείς τι θα λέγαμε; καλό το παραμύθι σου, αλλά δεν έχει δράκο! Και επειδή δράκοι δεν υπάρχουν πιά και ο κόσμος δεν πιστεύει σε αλλόκοτα θεριά υπάρχουν οι... ναυτικοί!!!
    Δεν μαθαίνουν τίποτα στην απομόνωση του πλοίου, δεν αντιδρούν γιατί δεν ξέρουν πως και είναι μακριά και χωρίς μονιμότητα δουλειάς και όλα τα γνωστά για να μην πολυλογούμε.Έχει και λίγο κακόφημο ιστορικό, το τέλειο θύμα!
    Το περιβαντολλογικό γενικά πουλάει στην ευρώπη, η εικόνα της πετρελαιοκηλίδας επίσης. Το τέλειο πρόβλημα.
    Έχουμε λοιπόν το πρόβλημα, έχουμε το θεριό, έχουμε τον υποψήφιο ήρωα, τί μας λείπει για να δέσει το μίγμα;
    Να γίνει το ανδραγάθημα. Να σκοτώσουμε το θεριό (τον... ναυτικό)!
    Αυτό και έγινε και γίνεται και μάλλον, αν κάποιοι τυχοδιώκτες της πολιτικής δεν αλλάξουνε μυαλά, θα συνεχίσει να γίνεται.

    Το τι κάνουν οι άλλοι όμως είναι μια παράμετρος. Το τι κάνουν οι ναυτικοί μία άλλη. Αν θές την γνώμη μου, πιστεύω πως η απεργία πρέπει να είναι από τις τελευταίες λύσεις. Πρώτα πρέπει να προηγηθούν πολλά άλλα που αν δεν ευδοκιμήσουν τότε θα φτάσει και εκεί το πράγμα, διαφορετικά έχουμε μια πρόσκαιρη συναισθηματική εκτόνωση των απεργούντων και μη μακροπρόσθεμη λύση του προβλήματος (άσε που μπορεί να γίνει και καμιά επιστράτευση, όπως με τον καθόλα σοσιαλοδημοκράτη Ανωμερίτη που θεώρησε σκόπιμο να ανασύρει έναν κατά τα άλλα χουντικό νόμο -ευτυχώς στην Ελλάδα που έφυγε η χούντα και εγκαθιδρύθηκε η δημοκρατία περιτρανώς....).
    Προηγείται η αναστροφη της κακόπιστης προπαγάνδας μέσω προσωπικών συζητήσεων (και εδώ οι οικογένειες και συγγενείς των ναυτικών παίζουν μεγάλο ρόλο), μέσα από κοινωνικές εκδηλώσεις από τα σωματεία και σπουδαστές των ναυτικών σχολών, μέσα από press conferences από τα επαγγελματικά σωματεία για την κοινωνική προσφορά των ναυτικών (διασώσεις, διακομιδές ασθενών,θυσία της προσωπικής ζωής και ευχαρίστησης για την λειτουργία των θαλλασσίων μεταφορών που αποτελούν το συντριπτικά μείζον ποσοστό των γενικών μεταφορών κτλ), μέσα από καθημερινές πιέσεις στα πολιτικά και εμπορικά κέντρα λήψης αποφάσεων, αλλά και μέσα από την επαγγελματική ευσυνειδησεία, υπευθυνότητα, γνωστική και πνευματική αναπτυξή και καλιέργεια του κάθε ναυτικού ξεχωριστά και τόσα άλλα.

    Προσωπικά πιστεύω πως συλλογικά και ατομικά μέτρα σαν τα παραπάνω μπορούν να έχουν βελτιότερα αποτελέσματα και ταυτόχρονα προετοιμάζουν το έδαφος για μια πιό εύκολα και περισσότερο αποδεκτή και κατανοητή απο την ευρύτερη κονωνία απεργία. Μια απεργία που σε αυτήν την περίπτωση στα μυαλά και την καρδιά των πολιτών είναι η σωστή και ενδεδειγμένη λύση στο πραγματικά διαπιστωμένο πλέον πρόβλημα, για να μιλήσουμε και με όρους marketing. Ή μια απεργία που έχει την έξωθεν καλή μαρτυρία για να μιλήσουμε με θεολογικούς όρους.

    Αν δεν θέλουμε να ξαναδούμε καπεταναίους να σύρονται με χειροπέδες ως κοινοί ποινικοί εγληματίες στα δικαστήρια και να παραδίδονται ως βορά στα αδηφάγα ΜΜΕ, νομίζω πως κάπως έτσι πρέπει να αρχίσουν να σκέπτονται όλοι οι ναυτικοί και οι οικογένειες του, όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και σε διεθνές πλέον επίπεδο. Μη ξεχνάμε πως η ναυτιλία κινείται σε διεθνές κατά βάση επίπεδο. Και ας μην ξεγελαστούμε και πούμε "έλα μωρέ εντάξει, σε μένανε θα τύχει το κακό;", διότι σήμερα στον συνάδελφό αύριο σε εμάς.
    Ό,τι μερίδιο ευθύνης αναλογεί στους ναυτικούς (εάν και εφόσον αναλογεί) θα το αναλάβουν αλλά δεν θα γίνουν τα εξιλαστήρια θύματα για τις αμαρτίες άλλων... Ο κάθε κατεργάρης στο πάγκό του και με το μερίδιο που του αναλογεί. Και φυσικά ο καθένας θα πρέπει να κριθεί ανάλογα και με το τι προσφέρει και διακυβεύει. Το να κλείσεις έναν ναυτικό στην φυλακή έχει σαν αποτέλεσμα την κατασροφή μιας πρώην υγιούς οικογένειας. Διότι δεν θα υπάρχει ροή εισόδήματος. Ο ναυτικός ούτως ή άλλως ζούσε και πριν σαν φυλακισμένος. Ίσως και χειρότερα μερικές φορές, διότι ο φυλακισμένος και άδειες κάθε βδομάδα παίρνει και σιτίζεται χωρίς να δουλεύει, και δεν κινδυνεύει να πάει στον άλλον κόσμο από καμμιά πυρκαγιά ή τυφώνα ή απλό ιατρικό πρόβλημα. Νομίζω πως τα τελευταία επιχειρήματα δεν στερούνται παρησίας.

    Πηνελόπες λοιπόν όλου του κόσμου ενωθείτε, οργανωθείτε και με ήρεμα και προσεκτικά βήματα προχωρείστε. Έχετε δύναμη αρκεί να το συνειδητοποιήσετε και να το πιστέψετε. Είστε το βαρύ πυροβολικό.
    Προχωρείστε και οι Οδυσσέες θα ακολουθήσουν. Αν η Πηνελόπη δεν ύφαινε και ξήλωνε καρτερικά και εφυώς το εργόχειρο και αν ο Τηλέμαχος δεν έπαιρνε την απόφαση να καθαρίσει την νέα "κόπρο του Αυγείου" (τ.ε. τους μνηστήρες που τρώγανε και πίναναν σε βάρος του δύστυχου Οδυσσέα), τότε σε διαβεβαιώ πως ο Οδυσσέας ακόμα θα βολόδερνε στις παρυφές του κόσμου. Ήταν η πίστη και εφυία της γυναικός και η αγανάκτηση και αποφασιστικότητα και νεανική τόλμη του εφήβου τέκνου και η αδόλευτη αγάπη του ενός πιστού φίλου (ενός σκύλου, του ¶ργους) που έφεραν αν δεν δημιούργησαν την λύση που ονομάστηκε Οδυσεύς.

    Καλόν Αγώνα!!!






    (Σχόλια παρατηρήσεις και πολύ περισσότερο αντιρήσεις είναι φυσικά λίαν επιθυμητά και επιδιωκώμενα από κάθε καλόπιστο συνομιλητή)

  6. #46

    Προεπιλογή

    Michael , κατ'αρχας να πω ότι γράφεις πάρα μα πάρα πολύ ωραία .... 8) Δεύτερον ότι συμφωνώ με αυτά που λες , απλά για μένα η απεργία είναι το πιο δραστικό και άμεσο μέσο διεκδίκησης των δικαιωμάτων σας...Τα υπόλοιπα που προτείνεις είναι εξαιρετικά , αλλά η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι δρουν σε μακρύ ορίζοντα χρόνου . Για το ότι η προηγούμενη απεργία σας διαλύθηκε οφείλεται μάλλον σε σφάλμα των συνδικάτων , έχω άδικο??Οι ναυτικοί ενωμένοι δεν έχετε να φοβηθείτε τίποτα . Οταν απομονώνεστε όμως και κλείνεστε ο καθένας στο καβούκι του για να προστατεύσετε τη δουλειά σας και την οικογένειά σας έτσι τα χάνετε όλα .
    \"Between the five of us there was the strong bond of the sea , and also the fellowship of the craft ,which no amount for enthousiasm for yachting ,cruising and so on can give ,since one is only the amusement of life and the other is life itself\"

  7. #47
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Δεύτερον ότι συμφωνώ με αυτά που λες , απλά για μένα η απεργία είναι το πιο δραστικό και άμεσο μέσο διεκδίκησης των δικαιωμάτων σας...Τα υπόλοιπα που προτείνεις είναι εξαιρετικά , αλλά η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι δρουν σε μακρύ ορίζοντα χρόνου
    Νομίζω πως είναι σωστή εν μέρει η άποψη που εκφράζεται. Όντως πολλά από όσα αναφέρθησαν από εμένα έχουν μια μακροπρόσθεμη κυρίως στόχευση. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως απαράιτητα δεν αποφέρουν και μεσοπρόσθεμα ή βραχυπρόσθεμα αποτελέσματα. Ίσως όχι στο μέγεθος και την έκταση που κάποιος που νιώθει ότι αδικείται θα επιθυμούσε. Όμως ας το δούμε και από ένα άλλο πρίσμα. Επιζητούμε μόνο το πρόσκαιρο κέρδος ή και το μακροπρόσθεμο; Το σημερινό μακροπρόσθεμο μήπως είναι το αυριανό βραχυπρόσθεμό; ¶ρα το να δρα κανείς σήμερα όχι για το τώρα αλλά για το αύριο΄σημαίνει πως μπορεί να χάσει στο τώρα αλλά κερδίζει στο αύριο που σε μια μέρα απο τώρα θα είναι το νέο σήμερα, το νέο τώρα που εκείνη την στιγμή δεν προλαβαίνουμε όσο και αν το θέλουμε να το αλλάξουμε υπέρ μας διότι οι "αντίπαλοι" δρουν με μακροπρόσθεμη στρατηγική και πιθανόν να έχουν περισσότερο απόθεμα δύναμης εκείνη την στιγμή. Το βραχύ αντιμετωπίζει μόνο τα συμπτώματα (αν και όσο τα αντιμετωπίζει) και όχι την αιτία του προβλήματος. Η αρρώστεια δεν πολεμείται με παυσίπονο, αλλά πρέπει να βρούμε την αιτία της και αυτή να εξαλείψουμε. Διαφορετικά τα συμπτώματα θα επανέλθουν και θα είναι χειρότερα, και επιπλέον ο ιός θα έχει αποκτήσει και ανοσία στα χρησιμοποιηθέντα φάρμακα.
    Προσωπικά πιστέυω πως η απεργία μπορεί να φέρει αποτελέσματα ανάλογα με τις συνθήκες μέσα στις οποίες γίνεται. Δυστυχώς για τους ναυτικούς οι συνθήκες (διαμορφωμένες εδώ και χρόνια) δεν είναι ιδιαίτερα ευνοικές.
    Πρώτο βήμα λοιπόν είναι να γίνει προσπάθεια να αλλάξουν οι επικρατούσες συνθήκες προς το ευνοικότερο για την εκδήλωση μιας απεργίας, αν αυτή έχει κριθεί πως είναι το κατάλληλο εργαλείο για την επίτευξη συγκεκριμένων και ρεαλιστικών μεν, προκλητικών προς επίτευξη δε, στόχων.
    Αλλιώς χρησιμοποιούμε την απεργία για κοινωνική εκτόνωση με αμφίβολα αποτελέσματα και πιθανόν αντίθετα από τα επιδιωκώμενα. Τέτοιες απεργίες συμβαίνουν κατά καιρούς σε διάφορους κλάδους, χαρακτηρίζονται μάλιστα και από κάποια... εποχικότητα, και σπανίως έχουν ουσιαστικά αποτελέσματα, και μάλλον εξυπηρετούν συμφέροντα τρίτων και ορισμένων επαγγελματιών εργατοπατέρων που τα πραγματικά τους ένσημα είναι λιγότερα από αυτόν στον οποίο εναντιώνωνται. Αυτοί οι εργατοπατέρες όμως δρούν όπως και οι πολιτικοί που περιγράψαμε στην προγούμενη αναφορά μας για να δικαιολογούν και να συντηρούν την θέση τους. (Δεν είναι όλοι βέβαια έτσι).


    Για το ότι η προηγούμενη απεργία σας διαλύθηκε οφείλεται μάλλον σε σφάλμα των συνδικάτων , έχω άδικο??
    Δεν γνωρίζω τι ακριβώς έφταιγε, διότι εκείνη την περίοδο δεν ήμουν σε θέση να παρακολουθήσω το όλο θέμα εκ του σύνεγγυς. Πολύ θα με ενδιέφερε όμως να μάθω. Αν έχεις την καλοσύνη εξήγησε μου τι οδηγεί σε αυτήν την άποψη.

    Οι ναυτικοί ενωμένοι δεν έχετε να φοβηθείτε τίποτα . Οταν απομονώνεστε όμως και κλείνεστε ο καθένας στο καβούκι του για να προστατεύσετε τη δουλειά σας και την οικογένειά σας έτσι τα χάνετε όλα .
    Συγνώμη, αλλά δεν νομίζω πως υποστηρίχθηκε πουθενά τέτοια άποψη. Τουναντίον δε, όταν μιλάμε για δραστηριοποίση με άλλους τρόπους και όχι κατά ανάγκη με απεργία, αναφερόμαστε πρώτα και εκτενέστερα σε συλλογικούς. Στο δεύτερο μέρος μόνο του συλλογισμού αναφέρομαι στην ατομική ανάπτυξη του καθενός. Αυτό όμως δεν αποτελεί εσωστρέφεια και αδιαφορία για τα κοινά, αλλά προετοιμασία για καλύτερη απόδοση σ' αυτά και μπορεί να γίνεται παράλληλα με την δράση σε συλλογικό επίπεδο. Σε αυτό το σημείο ταυτίζομαι πλήρως με την άποψη που εκφράζεται στον Θουκιδίδου Περικλέους Επιτάφιο και που ονομάζει εν περιλήψει τον "ιδιώτη" (τον μη ασχολούμενο με τα κοινά) ''αχρείο" (δηλαδή άχρηστο, βλαξ). Δεν νοείτο δηλαδή πολίτης που δεν ασχολούταν με τα κοινά πράγματα. Φυσικά "η ισχύς εν τη ενώσει".
    Ο κάποιος σκεπτικισμός δεν αποτελεί φόβο αλλα σύνεση, η κάποια συγκράτηση δεν αποτελεί αδιαφορία, αλλά καρτερία.
    Αυτό που ισχυρίζομαι είναι πως οι ακραίες λύσεις δεν είναι οι μόνες λύσεις και πρέπει να εφαρμόζονται όταν έχουμε υπολογίσει ορθολογικά πως μπορούν να έχουν αποτέλεσμα χωρίς αυτό να θεωρηθεί πύρρεια νίκη και όχι να παρασυρόμεθα από τον (δίκαιο) θυμό μας σε παρορμητικές και (σε συλλογικό επίπεδο) αγελαίες κινήσεις.
    [/quote]

  8. #48

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Michael
    Για το ότι η προηγούμενη απεργία σας διαλύθηκε οφείλεται μάλλον σε σφάλμα των συνδικάτων , έχω άδικο??
    Δεν γνωρίζω τι ακριβώς έφταιγε, διότι εκείνη την περίοδο δεν ήμουν σε θέση να παρακολουθήσω το όλο θέμα εκ του σύνεγγυς. Πολύ θα με ενδιέφερε όμως να μάθω. Αν έχεις την καλοσύνη εξήγησε μου τι οδηγεί σε αυτήν την άποψη.




    Οι ναυτικοί ενωμένοι δεν έχετε να φοβηθείτε τίποτα . Οταν απομονώνεστε όμως και κλείνεστε ο καθένας στο καβούκι του για να προστατεύσετε τη δουλειά σας και την οικογένειά σας έτσι τα χάνετε όλα .
    Συγνώμη, αλλά δεν νομίζω πως υποστηρίχθηκε πουθενά τέτοια άποψη. [/quote][/quote]

    Αναφέρθηκα στα συνδικάτα γιατί απέτυχαν να θωρακίσουν την απεργία στο πιο κρίσιμο σημείο , που ήταν βεβαίως η επιστράτευση .
    Τό άλλο μου σχόλιο περί ενωμένων-και πότέ νικημένων- :lol: ναυτικών που αναφέρεις στο ποστ σου δεν έχει καμμία σχέση με αυτά που είπες εσυ , οπότε κακώς το πήρες προσωπικά .
    \"Between the five of us there was the strong bond of the sea , and also the fellowship of the craft ,which no amount for enthousiasm for yachting ,cruising and so on can give ,since one is only the amusement of life and the other is life itself\"

  9. Προεπιλογή

    Περιπου γυρω στο 1989 -1990 δεν θυμαμαι καλα, αυτο το ιδιο βαπορι ... με αλλο ονομα τοτε , ειχε παθει ζημια και κατευθυνονταν στα βραχια της Παρου στον Αγιο Φωκα .. καποιο αλλο βαπορι πηγε και το ρυμουλκισε... μπλακ αουτ ηταν δεν ξερω ....
    δεν το επαθε τοτε το κακο.
    Τι να πουμε αμα εχουν ενα βαπορι που δεν σταματαει να δουλευει για συντηρηση, που δεν γινονται γυμανσια που που ....
    Φταιει ο ναυτικος που πηγε προς νερου του! Πεστε ολοι πανω του να τον φατε να ξεπλυνετε και την ντροπη!

  10. #50
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή Εξπρές Σαμίνα (Γκόλντεν Βεργίνα)


    Τό άλλο μου σχόλιο περί ενωμένων-και πότέ νικημένων- :lol: ναυτικών που αναφέρεις στο ποστ σου δεν έχει καμμία σχέση με αυτά που είπες εσυ , οπότε κακώς το πήρες προσωπικά .
    Α, μην ανυσηχείς ουδέν προσωπικό.

    Για τα συνδικάτα και την αποτυχία θωράκισης της απεργείας, τι πιστεύεις ότι έπρεπε να είχε γίνει ειδικότερα;

Σελίδα 5 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας