Σελίδα 2 από 23 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 224

Θέμα: Ναυάγιο Εξπρές Σαμίνα [The wreck of Express Samina]

  1. #11
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνήσω μαζί σου Χαρά για τον πλοίαρχο το θεωρώ λογικό να μην είναι συνέχεια στην γέφυρα σε τόσα μεγάλα ταξίδια και εξαντλητικά.
    Θα θυμίσω απλά οτι εκείνη την ημέρα είχε δρομολόγιο και το Εξπρές Απολλών αλλά επειδή δεν είχε πολύ κόσμο η συγκεκριμμένη εταιρεία αποφάσισε να μην εκτελέσει το δρομολόγιο του και ο κόσμος έφυγε με το Εξπρες Σάμινα, η συγκεκριμμένη εταιρεία μονοπωλούσε εκείνη την εποχη στην Ελλάδα και μάλιστα το ΙΘάκη ένα πλοίο που ήταν ολο καίνουριο είχε δρομολόγια απο Ραφήνα μιας και δεν του έδιναν δρομολόγια απο Πειραία μετα όμως το συμβάν με το Εξπρές Σάμινα ήρθε Πειραιά την επόμενη μέρα.

  2. #12
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από xara
    Ο πλοίαρχος, ναι μεν ήταν στην καμπίνα του και όχι στη γέφυρα, αλλά αυτό συμβαίνει συνήθως στα ακτοπλοικά, λόγω διαδρομών ρουτίνας.
    αν θεωρησουμε διαδρομη ρουτινας , ενα ταξιδι με τετοιες καιρικες συνθηκες....τι να πω...

    ας μην απαιτουμε τουλαχιστον ουτε απο το πλρωμα να κλεινει πορτες λογω καιρου ουτε τιποτε και απο κανενα, ουτε απο τον Β' να ανησυχει ,οταν ο καπετανιος ειναι "χαλαρος"....


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nikos
    Θα συμφωνήσω μαζί σου Χαρά για τον πλοίαρχο το θεωρώ λογικό να μην είναι συνέχεια στην γέφυρα σε τόσα μεγάλα ταξίδια και εξαντλητικά.
    Μεγαλο , ταξιδι..? δεν νομιζω.
    Νικο , ναι μεν τα ταξιδια ειναι κουραστικα και ολοι χρειαζονται ξεκουραση , αλλα η ιδιομορφια του επαγγελματος και η σημαντικοτητα καποιων θεσεων μεσα σε ενα βαπορι δεν επιτρεπει δυστυχως τετοιες πολυτελειες.
    Η κουραση ειτε απο μικρα ειτε απο συνεχομενα ταξιδια οπως αυτο ,ειναι κατι που αντιμετωπιζουν οι ναυτικοι συνεχεια , ιδιαιτερα οι ακτοπλοοι μας που ειναι "ηρωες"...

    Αφηστε γιατι οπου να το πιασεις,μυριζει....
    και μονο 2 ατομα κατηγορουνται σε βαθμο κακουργηματος....για γελια.
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  3. #13
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή

    Διαδρομή ρουτίνας ήτανε, έστω και με αυτο τον καιρό. Δεν έκαναν πρώτη φορά το δρομολόγιο με θάλασσα. Και πολλές φορές αυτή η κατάσταση ρουτίνας, φέρνει τον εφυσηχασμό. Βέβαια όταν ο άλλος σου λέει "πρόσεξε, θα τρακάρουμε", εσύ δεν πρέπει να παραμένεις χαλαρός και πολύ περισσότερο να λές στον δόκιμο πχ "τι ξέρεις εσύ ρε στραβάδι".
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  4. #14
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    ετσι ειναι αν ετσι νομιζεις...

    τα πραγματα ομως ειναι πιο πολυπλοκα απο το ευκολο "φταιει ο Β'" και τελειωσαμε.....

    διαδρομη ρουτινας με τετοιο καιρο δεν υπαρχει, παρα μονο για τον επιβατη που απαιτει να φτασει σωος στον προορισμο του και στην γεφυρα δεν δικαιολογειται εφησυχασμος.
    Οι Πλοιαρχοι ειναι παντα στην γεφυρα - ΠΑΝΤΑ στην γεφυρα σε καιρο - , εισοδους - εξοδους λιμανιων και σε οποια κατασταση εχει "ρισκο"...
    σε ολες τις καταστασεις για τις οποιες μπορουν να κατηγορηθουν μετα πχ για αμελεια επειδη δεν ηταν εκει...

    Ουτε βεβαια ισχυει το "μα δεν με φωναξανε να δω τι γινεται..."!!!!
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  5. #15
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Αν έχετε προσέξει στα περισσότερα ατυχήματα όλων των ειδών αναφέρεται οτι ο καπετάνιος, πιλότος, οδηγός είχε μεγάλη πείρα... η μεγάλη σιγουριά και αυτοπεποίθηση φέρνει πολλές φορές άσχημα αποτελέσματα.

    Να θυμίσω επίσης οτι το συγκεκριμένο βράδυ (δεν ξέρω αν ήταν πραγματικότητα ή κακοήθεια των δημοσιογράφων) είχε κάποιο ποδοσφαιρικό παιχνίδι που ισχυρίστηκαν τα ΜΜΕ ότι παρακολουθούσε το πλήρωμα και για αυτό το πλοίο ήταν στην μοίρα του... :!:

  6. #16
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από efouskayak
    Αν έχετε προσέξει στα περισσότερα ατυχήματα όλων των ειδών αναφέρεται οτι ο καπετάνιος, πιλότος, οδηγός είχε μεγάλη πείρα... η μεγάλη σιγουριά και αυτοπεποίθηση φέρνει πολλές φορές άσχημα αποτελέσματα.
    Σωστη εισαι !
    αλλωστε απο την κουβεντα ειναι φανερο οτι και αυτος ο παραγοντας (η υπερβολικη σιγουρια κτλ ) επαιξε. Δεν ειναι ο μονος ομως.

    Αυτο που τονιζω εγω ειναι οτι η σταση αυτη ειναι απαραδεκτη και αντιεπαγγελματικη και δεν σηκωνει δικαιολογιες για κανεναν (κουραση-ξεκουραση-παιχνιδι του βαζελου κοκ..).
    Τα λαθη και οι παραλειψεις που εγιναν ειναι τοσα πολλα οσες και οι σελιδες του κατηγορητηριου.

    Μην ξεχναμε ομως πως στην δικη, δικαζεται ακομα και η εταιρεια, ο πρωτος μηχανικος, ο υπαρχος (αληθεια και αυτος ξεκουραζονταν αντι να ειναι στην γεφυρα αντι του καπετανιου?), ο μαρκονις, εμμεσα και το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ...
    αρα και αιτιες πολλες υπαρχουν και παραμετροι που εχουν θιχτει
    στον τυπο των εκεινων ημερων...
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  7. #17
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς ασχέτως της όποιας δικαστικής απόφασης οι ψυχές δεν γυρίζουν πίσω... ας βεβαιώσουμε τουλάχιστον με κάθε τρόπο οτι δεν θα συμβούν αντίστοιχα ''ατυχήματα'' :!:

  8. #18
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    ακριβως ετσιιιιιιιιιιιιι
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  9. #19
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Morgan
    ετσι ειναι αν ετσι νομιζεις...

    τα πραγματα ομως ειναι πιο πολυπλοκα απο το ευκολο "φταιει ο Β'" και τελειωσαμε.....

    διαδρομη ρουτινας με τετοιο καιρο δεν υπαρχει, παρα μονο για τον επιβατη που απαιτει να φτασει σωος στον προορισμο του και στην γεφυρα δεν δικαιολογειται εφησυχασμος.
    Οι Πλοιαρχοι ειναι παντα στην γεφυρα - ΠΑΝΤΑ στην γεφυρα σε καιρο - , εισοδους - εξοδους λιμανιων και σε οποια κατασταση εχει "ρισκο"...
    σε ολες τις καταστασεις για τις οποιες μπορουν να κατηγορηθουν μετα πχ για αμελεια επειδη δεν ηταν εκει...

    Ουτε βεβαια ισχυει το "μα δεν με φωναξανε να δω τι γινεται..."!!!!
    Δεν διαφωνώ μαζί σου στο τι έπρεπε να γίνει κανονικά. Εγώ λέω τι γίνεται στην ακτοπλοία συνήθως. Καλώς η κακώς στη γέφυρα ήταν αυτοί που ήταν και έτσι αυτοί είχαν την μεγαλύτερη ευθύνη και όχι ο πλοίαρχος η ο ύπαρχος που απουσίαζαν. ΚΑΚΩΣ, αλλά απουσίαζαν. Πολύ περισσότερο μεγάλη ευθύνη δεν έχει και η εταιρεία που τους εμπιστεύθηκε το καράβι.
    Για το τι γίνεται καθημερινά με τα ακτοπλοικά, έχει μια χαρακτηριστική φωτογραφία ο Εφοπλιστής, στο τεύχος που κυκλοφορεί, στη σελ. 164. Να τραβάς τα μαλλιά σου. Έξω απο κάθε κανονισμό η έννοια ασφαλούς ναυσιπλοίας.
    Πραγματικά ΚΡΙΜΑ για τους ανθρώπους που χάθηκαν σε ένα "χαζό" ναυτικό ατύχημα.
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  10. #20
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    η ευθυνη της εταιρειας δεν εχει να κανει με το αν εμπιστευθηκε σε "αξιους" επαγγελματιες ή οχι το πλοιο της.
    εχει να κανει με τις ελλειψεις στα σωστικα , την ελλειπη εκπαιδευση , τα "πιστοποιητικα"...και αλλα που της καταλογιζουν στο κατηγορητηριο.

    καταλαβαινω οτι δεν διαφωνουμε στο "τι γινεται"...και τι μου λες εσυ.
    εγω σου λεω ομως τι γινεται κατα κανονα στην ναυτιλια (δεν διαχωριζω ποντοπορο ή ακτοπλοια ), τι επρεπε να γινει σε αυτη την περιπτωση , και πως ΠΑΝΤΑ την ευθυνη την εχει ο ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ.
    Οπως δεν υπαρχει αγνοια νομου ως ελαφρυντικο, δεν υπαρχει δυστυχως και για τον πλοιαρχο, ελαφρυντικο οταν πχ ενας τρελλος ναυτης του εβαλε το δαχτυλο στην μπριζα ή επεσε απο την βαρδιολα γλυστρωντας...
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

Σελίδα 2 από 23 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας