Σελίδα 21 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 111920212223 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 201 έως 210 από 224

Θέμα: Ναυάγιο Εξπρές Σαμίνα [The wreck of Express Samina]

  1. #201

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από xidianakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειπα οτι γνωριζω κατι παραπανω, αλλα εχω τεκμηριωμενες απαντησεις για το κατι παραπανω και ξανα-λεω οτι το διαδικτυο δεν ειναι ο τοπος που μπορει να ανεβασει κανεις οτιδηποτε.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από xidianakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    όπως είπα, μπορώ να χρησιμοποιήσω το προσωπικό μου απόρρητο και να μην βγει τίποτα στο διαδίκτυο -όσο αυτό είναι εφικτό-


    Δε θέλω ούτε να κάνω αναφορά, αλλά ούτε και να σχολιάσω τη φράση <<...άλλωστε δε ξέρουμε ποιος μπορεί να είσαι, αλλά δεν ξέρεις ποιοι μπορεί να είμαστε>>.
    Αφου η γνώμη σου (που την επαναλαμβάνεις κίολας) είναι οτι το διαδικτυο δεν είναι τοπος που μπορεί ο καθένας να ανεβάσει το οτιδήποτε καλύτερα σώπασε και μην πετάς υπονοούμενα και υποθέσεις.
    Η΄μίλησε ανοιχτά και επώνυμα ή σώπασε και ακόμα καλύτερα αν έχεις στοιχεία κατέθεσέ τα στην Ελληνική δικαιοσύνη καθώς εδώ δεν είναι δικαστήριο .

    Την φράση του προυσσός μάλλον δεν την κατάλαβες σωστά..

    Τέλος το θεμα το κατάντησες μαιντανό αλα μμε που ο καθένας λέει οτι θέλει απέξω απέξω και οπως σου προειπαν προσβάλεις την μνήμη των θυμάτων

  2. #202
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από xidianakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρωτίστως θα σε παρακαλούσα να επαναφέρεις το κείμενο μου στη φυσιολογική μορφή, διότι εγώ δεν έδωσα καμία έμφαση στο σημείο εκείνο με το να το υπογραμμίσω και να το πλαισιώσω από έντονα γράμματα.

    Το ότι χρησιμοποιώ τον όρο σενάριο δε νομίζω ότι είναι τόσο ακραίο διότι δεν είμαι φιλόλογος για να εχω την άρτια και ορθόδοξη χρήση της γλώσσας εις το ακέραιο.
    Το νόημα βγαίνει από όποιον ψάχνει την ουσία και όχι να βρίσκει χίλιες αφορμές για να με βάλει λάθος.

    Εν γνώση μου έχω αλλάξει την γραμματοσειρά για να δώσω 'έμφαση σε αυτό που ο ίδιος είπες < ΜΕΡΙΚΑ ΣΕΝΑΡΙΑ > τα ονόμασες και όντως σενάρια είναι αν δε υπάρχουν αποδείξεις .
    Δε χρειάζεται δε να είσαι φιλόλογος , ούτε εγώ είμαι , για να μπορείς να ξεχωρίσεις την έννοια του σεναρίου από τις απόδειξης.

    Πιστεύω ότι κανείς δε ψάχνει αφορμές για να σε βγάλει λάθος , παρουσίασε εσύ τις αποδείξεις και τότε θα δεις πραγματικά αν ψάχνει κάποιος να σε βγάλει λάθος.

    Τέλος να πω και εγώ 'ένα δικό μου σενάριο < τραβηγμένο από τα μαλλιά >
    Σκέφτηκες αν μέσα στις χιλιάδες μέλη του forum υπάρχει έστω και ένα που έχει σχέση με τα θύματα του ναυαγίου τι ψυχολογική αναστάτωση του δημιουργείς με το να του δίνεις ελπίδες ότι μπορεί να ξανανοίξει η υπόθεση με τις αποδείξεις που όπως λες έχεις.

  3. #203
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Μηνύματα
    1.057

    Προεπιλογή

    ο τίτλος του θέματος είναι "Ναυάγιο Εξπρές Σαμίνα" και όχι <Θύματα του Εξπρές Σαμίνα>. Εάν όντως είχε αυτή την ονομασία -τη δεύτερη-, τότε θα μπορούσε ορθολογικα κάποιος να με κατηγορήσει ότι καπηλεύομαι τα θύματα του δυστυχήματος.
    Εφόσον όμως ο τίτλος είναι πιο γενικός, μπορεί κάποιος να γράφει -πάντα με σοβαρότητα, σεβασμό και σύνεση-, τις γνώσεις που έχει για το πλοίο, την πλοιοκτησία και όποιον άλλον φέρει ευθύνες, καθώς επίσης μπορεί να παραθέσει πορίσματα και άλλες σχετικές μελέτες περί αυτού.

    Εγώ σταματάω εδώ, να γράφω στο θέμα, αλλά και ο τρόπος που θα χρησιμοποιώ το φόρουμ στο εξής, θα είναι διαφορετικός -πάντα με σωφροσύνη-.

    Οι αποδείξεις μου θα παρουσιαστούν, στην ώρα τους, όχι όμως εδώ.

    Λυπάμαι που εφόσον λέτε ότι είναι μια παρέα το φόρουμ αυτό, συκοφαντείτε τα μέλη του.

  4. #204
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Μηνύματα
    1.057

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από xidianakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο τίτλος του θέματος είναι "Ναυάγιο Εξπρές Σαμίνα" και όχι <Θύματα του Εξπρές Σαμίνα>. Εάν όντως είχε αυτή την ονομασία -τη δεύτερη-, τότε θα μπορούσε ορθολογικα κάποιος να με κατηγορήσει ότι καπηλεύομαι τα θύματα του δυστυχήματος.
    Εφόσον όμως ο τίτλος είναι πιο γενικός, μπορεί κάποιος να γράφει -πάντα με σοβαρότητα, σεβασμό και σύνεση-, τις γνώσεις που έχει για το πλοίο, την πλοιοκτησία και όποιον άλλον φέρει ευθύνες, καθώς επίσης μπορεί να παραθέσει πορίσματα και άλλες σχετικές μελέτες περί αυτού.

    Εγώ σταματάω εδώ, να γράφω στο θέμα, αλλά και ο τρόπος που θα χρησιμοποιώ το φόρουμ στο εξής, θα είναι διαφορετικός -πάντα με σωφροσύνη-.

    Οι αποδείξεις μου θα παρουσιαστούν, στην ώρα τους, όχι όμως εδώ.

    Λυπάμαι που εφόσον λέτε ότι είναι μια παρέα το φόρουμ αυτό, συκοφαντείτε τα μέλη του.
    τέλος, να εκφράσω τα συλληπητηρια μου στις οικογένειες των θυμάτων.

  5. #205
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από xidianakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    τέλος, να εκφράσω τα συλληπητηρια μου στις οικογένειες των θυμάτων.
    ¶ργησες να το κάνεις.

    εγω σταματαω να αποστελνω στο παρον θεμα, διοτι θεωρω πως ειναι λιγο κατευθυνομενο.
    κατευθυνομενο ειτε απο αυτους που εχουν αποκλεισει καποια σεναρια τα οποια δεν εβγαλαν ποτε (ή βγηκαν ελαχιστα) στη δημοσιοτητα, διοτι ηθελαν να στρεψουν τους πολιτες σε αλλη κατευθυνση, αλλα και απο αλλα ανωτερα προσωπα γιατι θα ειχαν οι ιδιοι επιπτωσεις ή η παραταξη τους -μελη ή μη του φορουμ-.

    ισως να ειναι και λαθος η αποψη-υποθεση μου, ομως παρατηρω μια ευνοηκη μεταχειρηση υπερ των ατομων που κατηγορω (υπευθυνους, νομικα προσωπα κ.α.).

    δε νομιζω οτι ειμαστε τοσο εκτος θεματος καθως η πλοιοκτησια αποτελει μερος ενος ναυαγιου.
    Τώρα για το ανωτέρο μήνυμα σου που σου έχω υπογραμμίσει θα σε παρακαλέσω να ανακαλέσεις διότι χωρίς να μιλάς συγκεκριμμένα είναι σαν να συκωφαντείς.
    Τέλος το θέμα σταματάει εδώ αν θέλεις να μιλήσεις με στοιχεία έχει καλώς, αν όμως συνεχίσουμε να λέμε πράγματα χωρίς να τα τεκμηριώνουμε τέτοια πόστς θα διαγράφονται.








  6. #206
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Σε λίγες μέρες συμπληρώνονται δέκα χρόνια.από ένα ναυάγιο που συγκλόνισε την Ελλάδα με όσα τραγικά διαδραματίστηκαν.Για εμένα προσωπικά θεωρώ πως ήταν ένα τραγικό ανθρώπινο λάθος και αυτοί που έφταιξαν πλήρωσαν με τον εγκλεισμό τους στις φυλακές.

  7. #207
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ--ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή

    ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΩΡΑΙΟΤΕΡΗ ΝΑΥΤΙΚΗ ΠΑΡΕΑ .ΘΕΛΩ ΝΑ ΝΑ ΓΕΝΝΙΚΕΥΣΩ ΤΟΝ ΟΡΟ ΟΤΙ ΟΙ ΑΚΤΟΠΛΟΟΙ ΕΙΝΑΙ ΗΡΩΕΣ ΝΑΥΤΙΚΟΙ.ΘΑ ΠΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΕΝΙΚΩΣ ΝΑΥΤΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΗΡΩΕΣ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΟΠΕΥΟΥΝ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΝΑΥΤΙΛΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ/ΕΣ nikos1945

    ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΥ ΙΔΟΥΣ ΤΗΣ ΑΝΤΑΛΑΓΗΣ ΑΠΟΨΕΩΝ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ .ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙ ΠΟΛΙΤΗΣΜΕΝΗ ΜΑΣ ΠΑΡΕΑ .ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΔΙΑΛΟΓΟ ΕΠΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΟ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 16-09-2010 στις 22:12

  8. #208
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    523

    Προεπιλογή

    87e-1.jpg

    Το μεγάλο ρήγμα στο μηχανοστάσιο. Κάτω φαίνεται τo δεξί stabilizer που έχει γυρίσει ανάποδα κι έχει μπει μέσα στο μηχανοστάσιο.
    Αριστερά είναι η λαμαρίνα της μπάντας του πλοίου, που την έχει κόψει το stabilizer και την έχει γυρίσει προς τα πάνω σα ρολό.
    Αυτή με τη σειρά της έχει αρπάξει τη στεγανή φρακτή 87, που φαίνεται στο επάνω μέρος της φωτογραφίας και την έχει ανοίξει προς τα
    πάνω σα κλαπέτο. Με τον τρόπο αυτό δημιουργήθηκε ένα ρήγμα
    στην πλευρά του πλοίου, σα τόξο, που φαίνεται στα αριστερά ανάμεσα στη λαμαρίνα της πλευράς και το stabilizer. Δημιουργήθηκε όμως κι
    ένα πολύ μεγαλύτερο, μια τεράστια τρύπα στη φρακτή 87, που είναι η
    πίσω πλευρά της φωλιάς του stabilizer. Από αυτήν την τρύπα φαίνεται στη φωτογραφία το εσωτερικό του μηχανοστασίου, ένας κομμένος
    σωλήνας πιο μπροστά και το κίτρινο κάγκελο της σκάλας που ανέβαινε στο control room. Αυτή η τρύπα στη φρακτή 87 δεν έχει ληφθεί
    καθόλου υπ όψη στο επίσημο πόρισμα.
    Το μόνο που αναφέρεται είναι ένα ρήγμα στην πλευρά του πλοίου
    από το νομέα 86 ως τον νομέα 82. Ο 87 αφήνεται άθικτος
    δημιουργώντας το απλό ερώτημα πως τον πήδησε το stabilizer για να
    μπει στο μηχανοστάσιο. Δυστυχώς δεν είναι το μόνο μεγάλο λάθος του πορίσματος.

    Η φωτογραφία είναι του Κώστα Θωκταρίδη.
    Έχει περιστραφεί κατά 90 μοίρες για να είναι πιο κατανοητή.

  9. #209
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από karystos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μεγάλο ρήγμα στο μηχανοστάσιο. Κάτω φαίνεται τo δεξί stabilizer που έχει γυρίσει ανάποδα κι έχει μπει μέσα στο μηχανοστάσιο.
    Αριστερά είναι η λαμαρίνα της μπάντας του πλοίου, που την έχει κόψει το stabilizer και την έχει γυρίσει προς τα πάνω σα ρολό.
    Αυτή με τη σειρά της έχει αρπάξει τη στεγανή φρακτή 87, που φαίνεται στο επάνω μέρος της φωτογραφίας και την έχει ανοίξει προς τα
    πάνω σα κλαπέτο. Με τον τρόπο αυτό δημιουργήθηκε ένα ρήγμα
    στην πλευρά του πλοίου, σα τόξο, που φαίνεται στα αριστερά ανάμεσα στη λαμαρίνα της πλευράς και το stabilizer. Δημιουργήθηκε όμως κι
    ένα πολύ μεγαλύτερο, μια τεράστια τρύπα στη φρακτή 87, που είναι η
    πίσω πλευρά της φωλιάς του stabilizer. Από αυτήν την τρύπα φαίνεται στη φωτογραφία το εσωτερικό του μηχανοστασίου, ένας κομμένος
    σωλήνας πιο μπροστά και το κίτρινο κάγκελο της σκάλας που ανέβαινε στο control room. Αυτή η τρύπα στη φρακτή 87 δεν έχει ληφθεί
    καθόλου υπ όψη στο επίσημο πόρισμα.
    Το μόνο που αναφέρεται είναι ένα ρήγμα στην πλευρά του πλοίου
    από το νομέα 86 ως τον νομέα 82. Ο 87 αφήνεται άθικτος
    δημιουργώντας το απλό ερώτημα πως τον πήδησε το stabilizer για να
    μπει στο μηχανοστάσιο. Δυστυχώς δεν είναι το μόνο μεγάλο λάθος του πορίσματος.
    αν θυμάμαι καλά υπήρξε κόντρα μεταξύ δημοσιογράφου και του Απόστολου Παπανικολάου για τα "λάθη" που ισχυριζόταν ο πρώτος ότι υπάρχουν στο πόρισμα,ώς γνώστης του θέματος,όπως φαίνεται,μήπως γνωριζεται σε ποια τεύχη του εφοπλιστή είχε δημοσιευτεί η αντιπαράθεση αυτή για να έχουμε μια καλύτερη εικόνα της αμφισβήτησης του πορίσματος
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νaval22 : 24-09-2010 στις 20:36
    [B][COLOR=navy]Ένα μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι γεμάτοι προβληματισμούς[/COLOR][/B]

  10. #210
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ--ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή

    ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΣΤΕΦΑΝΕ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΟΣΩ ΚΑΛΗ ΝΥΧΤΑ.

Σελίδα 21 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 111920212223 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας