Σελίδα 23 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 13212223
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 221 έως 224 από 224

Θέμα: Ναυάγιο Εξπρές Σαμίνα [The wreck of Express Samina]

  1. #221
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    On the run...
    Μηνύματα
    237

    Προεπιλογή

    Μπορεί και να είναι η άχρηστη πληροφορία της ημέρας, μπορεί να είναι και λίγο μακάβριο, επισημαίνω, όμως, ότι εκείνη την αποφράδα ημέρα οι καιρικές συνθήκες ήταν παρόμοιες με τις επικρατούσες σήμερα…



    ΥΓ Ξέρω ότι είναι μεγάλη η γραμματοσειρά, αλλά από κάποια PC έχω πρόβλημα στην επεξεργασία κειμένου...



    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dream Star Glaros : 26-09-2018 στις 17:27

  2. #222

    Προεπιλογή

    Όπως τα λες φίλε μου, είχε πράγματι άσχημο καιρό αλλά νομίζω -από όσο θυμάμαι- ότι δεν πρέπει να ίσχυε απαγορευτικό όπως σήμερα. Όπως και να ήταν πάντως, σίγουρα δεν αποτελούσαν καμμία απολύτως δικαιολογία οι άσχημες καιρικές συνθήκες. Ο "κακός τους ο καιρός" ευθυνόταν, ή μάλλον καλύτερα στον ενικό, ο κακός του ο καιρός και η απίστευτη ανευθυνότητα και ηλιθιότητα του.

    Σημ. Τουλάχιστον ο συγχωρεμένος ο Σφηνιάς είχε και ένα φιλότιμο.

  3. #223
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    On the run...
    Μηνύματα
    237

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως τα λες φίλε μου, είχε πράγματι άσχημο καιρό αλλά νομίζω -από όσο θυμάμαι- ότι δεν πρέπει να ίσχυε απαγορευτικό όπως σήμερα. Όπως και να ήταν πάντως, σίγουρα δεν αποτελούσαν καμμία απολύτως δικαιολογία οι άσχημες καιρικές συνθήκες. Ο "κακός τους ο καιρός" ευθυνόταν, ή μάλλον καλύτερα στον ενικό, ο κακός του ο καιρός και η απίστευτη ανευθυνότητα και ηλιθιότητα του.

    Σημ. Τουλάχιστον ο συγχωρεμένος ο Σφηνιάς είχε και ένα φιλότιμο.


    ...συμφωνώ. Το χειρότερο είναι ότι δεν ανέλαβε ποτέ τις ευθύνες του. Τη μία έφταιγε ο καιρός, την άλλη η δεξιά προπέλα και ο πηδαλιούχος... Ο πλοίαρχος ξηγήθηκε πιο αντρίκια, προφανώς έχοντας συνειδητοποιήσει ότι η ευθύνη του δεν ήταν μόνον τυπική.
    Απεδείχθη δικαστικώς και τελεσιδίκως ότι, ακόμα και μετά την πρόσκρουση, κάποιοι στάθηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και με μηδενικά αντανακλαστικά.

    Η συγκεκριμένη τραγωδία, πάντως, κατέδειξε για άλλη μια φορά τη διαφορά μεταξύ επαγγελμάτων στα οποία επιτρέπεται μια πρόσκαιρη αφαίρεση και χαλάρωση, και άλλων όπου η προσοχή πρέπει να είναι συνεχώς τεταμένη και το «στροφόμετρο» του μυαλού να λειτουργεί στο κόκκινο. Στη βάρδια σου δεν μπορείς να ασχολείσαι με τα χόμπι σου και να σε απασχολεί ό, τι θα έκανες στον ελεύθερο χρόνο σου.... Ο συγχωρεμένος ο παππούς μου, που θήτευσε στο πολεμικό και στο εμπορικό ναυτικό και είχε οργώσει τις θάλασσες, μας έλεγε πολλά. Είχε περιγράψει και ένα ταξίδι (μάλλον σε τάνκερ) που έπρεπε να περάσουν από κάποια στενά και επικρατούσε πυκνή ομίχλη. Έπρεπε να είναι τρεις ημέρες συνεχώς ξύπνιος... Εγώ δεν μπορώ καν να το φαντασθώ...Είναι όμως η φύση της δουλειάς τέτοια. Απλά, δεν γίνεται αλλιώς. Άλλωστε, κακά τα ψέμματα, για αυτό το λόγο εξακολουθεί να είναι μια καλοπληρωμένη δουλειά, ακόμα και σήμερα που σχεδόν σε όλες τις δουλειές οι οικονομικές απολαβές έχουν ...εξαερωθεί. Δεν φθάνουν, όμως, τα λεφτά. Πρέπει και να σου αρέσει αυτό που κάνεις. Όπως δεν μπορείς να γίνεσαι π.χ δάσκαλος μόνο για τις διακοπές Χριστουγέννων, Πάσχα και καλοκαιριού, ωσαύτως δεν επιτρέπεται να επιλέγεις τη θάλασσα μόνο και μόνο επειδή ....πληρώνει καλά ή επειδή μπορεί να πουλάς «μούρη». Εφόσον, πάντως, το κάνεις, πρέπει να το κάνεις σωστά. Και πρέπει να είσαι και άρτια εκπαιδευμένος. Και, εν προκειμένω, εκπαίδευση δεν σημαίνει μόνον γνώσεις. Είναι και η ταχύτητα αντίδρασης και σκέψης και η καλλιέργεια των αντανακλαστικών. Είναι και η μάθηση να κάνεις αυτό που πρέπει να κάνεις υπό ασφυχτική πίεση, ανεξάρτητα από την κούρασή σου και βάζοντας στην άκρη τους προσωπικούς σου σεβντάδες. Για τα τελευταία, βέβαια, έχουν ευθύνες και άλλοι....

    Επί του θέματος, πάντως, το γέρικο πλοίο είχε μεν προβλήματα, τα οποία όμως ουδόλως συνετέλεσαν στην τραγωδία. Άλλωστε, για τα προβλήματα ενός πλοίου δεν φταίει ποτέ το .... πλοίο, αλλά αυτοί που το συντηρούν και αυτοί που το επιθεωρούν...

    Διάβασα ότι στο στάδιο των ανακρίσεων έκαναν αναπαραστάσεις - προσομοιώσεις στη γέφυρα του «Εξπρές Ναϊάς» (πρώην «Δήμητρα» του Αγούδημου) το οποίο δεν εγνώριζα ότι ήταν αδελφό πλοίο του Corse.

    Ως προς το Σφηνιά που ανέφερες, ήταν όντως ένας ευαίσθητος άνθρωπος, κάτι που είχε προκύψει από τη στάση του σε εμφανίσεις που είχε κάνει στην τηλεόραση. Είναι πλήρως αποδεδειγμένο ότι πριν το θάνατό του είχε καταναλώσει πολύ αλκοόλ και αντικαταθλιπτική ουσία. Αντιπαρέρχομαι, βέβαια, τα αναφερόμενα από «κακές γλώσσες» ότι στο γραφείο του πέμπτου ή έκτου ορόφου, απ’όπου και έπεσε, δεν ήταν μόνος του...

    Τες πά, για να γίνω και λίγο πιο χαλαρός, πρόσεξα και έναν ...μακάβριο αριθμό 17 ετών που χωρίζει τα τρία χρονικά τελευταία και πιο τραγικά ναυτικά δυστυχήματα στην Ελλάδα, μεταξύ τους: Ηράκλειον, 1966, Χρυσή Αυγή, 1983, Σαμίνα, 2000....


  4. #224

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημ. Τουλάχιστον ο συγχωρεμένος ο Σφηνιάς είχε και ένα φιλότιμο.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Dream Star Glaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...συμφωνώ. Το χειρότερο είναι ότι δεν ανέλαβε ποτέ τις ευθύνες του. Τη μία έφταιγε ο καιρός, την άλλη η δεξιά προπέλα και ο πηδαλιούχος...
    Εδώ θα μπορούσαν να αντιπαρατεθούν κάποιες "παράμετροι". Όπως ότι το διάστημα που μεσολάβησε από την τραγωδία του πλοίου μέχρι την αυτοκτονία ήταν σχετικά μικρό, δύο μήνες, διάστημα δηλαδή όπου υποθέτω ότι δεν είχαν διερευνηθεί τουλάχιστον πλήρως τα αίτια του ναυαγίου. Ακόμα, και σε άμεση συνάρτηση με το προηγούμενο, ας μην ξεχνάμε ότι εμπλεκόμενοι σε τέτοιου είδους καταστάσεις - ατυχήματα, και μάλιστα πολύ περισσότερο στο επίπεδο διοίκησης εταιρειών, δεν διαθέτουν καν την "πολυτέλεια" να εκφράσουν προσωπική γνώμη ή να αναλάβουν την οποιαδήποτε ευθύνη ερήμην των αυστηρών οδηγιών από τις εμπλεκόμενες ασφαλιστικές - νομικές εταιρείες. Μία λάθος δημόσια έκφραση, μπορεί να αντιστοιχεί σε δυσβάστακτες οικονομικές ή ποινικές επιπτώσεις.

    Θα μπορούσαμε ακόμα ίσως να πούμε, ότι η πράξη της αυτοκτονίας από μόνη της αποτελεί την πλήρη και απόλυτη ανάληψη ευθυνών.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Dream Star Glaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιπαρέρχομαι, βέβαια, τα αναφερόμενα από κακές γλώσσες» ότι στο γραφείο του πέμπτου ή έκτου ορόφου, απ’όπου και έπεσε, δεν ήταν μόνος του...
    Και πολύ σοφά το αντιπαρέρχεσαι. Κάτι που κυκλοφορεί ως φήμη και μόνο επί μία εικοσαετία χωρίς ποτέ να αποδειχτεί στο παραμικρό, δεν αντέχει στην παραμικρή συζήτηση.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Dream Star Glaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επί του θέματος, πάντως, το γέρικο πλοίο είχε μεν προβλήματα, τα οποία όμως ουδόλως συνετέλεσαν στην τραγωδία. Άλλωστε, για τα προβλήματα ενός πλοίου δεν φταίει ποτέ το .... πλοίο, αλλά αυτοί που το συντηρούν και αυτοί που το επιθεωρούν...
    Νομίζω πως περισσότερο ακριβές είναι ότι τα προβλήματα που αναμφισβήτητα είχε το κακοσυντηρημμένο πλοίο (δεν μου αρέσει ο όρος γέρικο, υπάρχουν "γέρικα" πλοία που "φυσσάνε") ουδόλως συνετέλεσαν στην πρόκληση της τραγωδίας. Και πάλι αναμφισβήτητα, αν ήταν καλύτερα συντηρημμένο (ως πολύ πρόχειρο παράδειγμα να αναφέρω τους μηχανισμούς καθέλκυσης κάποιων λέμβων που δεν δουλέψανε ποτέ λόγω παλαιότητας και ανύπαρκτης συντήρησης) σίγουρα θα είχαν σωθεί πολύ περισσότεροι επιβάτες.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Dream Star Glaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τες πά, για να γίνω και λίγο πιο χαλαρός, πρόσεξα και έναν ...μακάβριο αριθμό 17 ετών που χωρίζει τα τρία χρονικά τελευταία και πιο τραγικά ναυτικά δυστυχήματα στην Ελλάδα, μεταξύ τους: Ηράκλειον, 1966, Χρυσή Αυγή, 1983, Σαμίνα, 2000....
    Τέλος, για να γίνω και εγώ πιό ...χαλαρός, να προσθέσω ότι πολύ κοντά στην αναλογία - αριθμό που ανέφερες, ήταν και το ναυάγιο του ΧΕΙΜΑΡΡΑ, το πλέον πολύνεκρο επιβατηγού πλοίου στην χώρα μας, δεκαεννιά (19) χρόνια πίσω από το ΗΡΑΚΛΕΙΟΝ, το 1947.

Σελίδα 23 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 13212223

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας