Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 23

Θέμα: Αχθοφορικά

  1. #1
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Folegandros
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή Attica Group: Καταγγελία για τον τρόπο είσπραξης αχθοφορικών τελών

    Ο Όμιλος Attica εξέδωσε ανακοίνωση όσο αφορά τον τρόπο είσπραξης των αχθοφορικών τελών σε πολλά λιμάνια της Ελλάδας και κάνει ιδιαίτερη αναφορά στα όσα συμβαίνουν στη Σαντορίνη.

    Αναλυτικά η ανακοίνωση αναφέρει:

    ...
    http://www.marinews.gr/pub/category....ontentid=12920

    Πραγματικά αυτό που συμβαίνει στην Σαντορίνη είναι απαράδεκτο, και μιλάω απο προσωπική εμπειρία, όντος όταν είχα πάει στην Σαντορίνη αυτό το καλοκαίρι για μία μέρα, και είχα κόψει το εισιτήριο επιστροφής απο Φολέγανδρο, πριν την επιβίβαση στο πλοίο (super jet) 2 άτομα απο των σύλλογο αχθοφόρων Θήρας ( η κάπως έτσι δεν θυμάμαι) στην είσοδο της πύλης για το πλοίο έκαναν έλεγχο στα εισιτήρια των επιβατών και όσοι δεν είχαν χαρτάκι για αχθοφορικά δικαιώματα των έστελναν σε ένα τρίτο άτομο ακριβώς δίπλα στην είσοδο όπου και πλήρωνες για τα αχθοφορικά δικαιώματα που βέβαια δεν είδα κάποιων έστω και ένα να μεταφέρει τις αποσκευές κάποιου επιβάτη, σημειωτέων ότι εγώ δεν είχα καθόλου αποσκευές μιας και όπως ανέφερα παραπάνω πήγα για λίγες ώρες για μία δουλειά!!!
    Σκέφτηκα να κάνω φασαρία και να μην πληρώσω αλλά μετά είπα που να κάθεσαι τώρα, πάντως αυτό που συμβαίνει στην Σαντορίνη είναι ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΡΟΪΔΊΑ!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Δεν πρέπει να σου φαίνεται καθόλου περίεργο. Σε ένα κράτος που βρίσκεται σε κατάσταση διάλυσης, ο καθένας κάνει ο,τι θέλει !

  3. #3
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από speedrunner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Όμιλος Attica εξέδωσε ανακοίνωση όσο αφορά τον τρόπο είσπραξης των αχθοφορικών τελών σε πολλά λιμάνια της Ελλάδας και κάνει ιδιαίτερη αναφορά στα όσα συμβαίνουν στη Σαντορίνη.

    Αναλυτικά η ανακοίνωση αναφέρει:

    ...
    http://www.marinews.gr/pub/category....ontentid=12920

    Πραγματικά αυτό που συμβαίνει στην Σαντορίνη είναι απαράδεκτο, και μιλάω απο προσωπική εμπειρία, όντος όταν είχα πάει στην Σαντορίνη αυτό το καλοκαίρι για μία μέρα, και είχα κόψει το εισιτήριο επιστροφής απο Φολέγανδρο, πριν την επιβίβαση στο πλοίο (super jet) 2 άτομα απο των σύλλογο αχθοφόρων Θήρας ( η κάπως έτσι δεν θυμάμαι) στην είσοδο της πύλης για το πλοίο έκαναν έλεγχο στα εισιτήρια των επιβατών και όσοι δεν είχαν χαρτάκι για αχθοφορικά δικαιώματα των έστελναν σε ένα τρίτο άτομο ακριβώς δίπλα στην είσοδο όπου και πλήρωνες για τα αχθοφορικά δικαιώματα που βέβαια δεν είδα κάποιων έστω και ένα να μεταφέρει τις αποσκευές κάποιου επιβάτη, σημειωτέων ότι εγώ δεν είχα καθόλου αποσκευές μιας και όπως ανέφερα παραπάνω πήγα για λίγες ώρες για μία δουλειά!!!
    Σκέφτηκα να κάνω φασαρία και να μην πληρώσω αλλά μετά είπα που να κάθεσαι τώρα, πάντως αυτό που συμβαίνει στην Σαντορίνη είναι ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΡΟΪΔΊΑ!!!
    Αυτά είναι θέματα που πρέπει να βγαίνουν, να ακούγονται και να συζητούνται. Έκανες πολύ καλά που το δημοσίευσες εδώ speedrunner και ευχαριστούμε γι αυτό.

    Με την ευκαιρία θα ήθελα να σημειώσω ότι η Attica για δεύτερη φορά (το πρώτο ήταν το θέμα Αντώναρου) ξαναχτυπά δημόσια και διεκδικεί τα αυτονόητα, που εμείς οι επιβάτες δεν καταγγέλουμε και δεν ασχολούμαστε, ενώ θα έπρεπε.

  4. #4
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά είναι θέματα που πρέπει να βγαίνουν, να ακούγονται και να συζητούνται. Έκανες πολύ καλά που το δημοσίευσες εδώ speedrunner και ευχαριστούμε γι αυτό.

    Με την ευκαιρία θα ήθελα να σημειώσω ότι η Attica για δεύτερη φορά (το πρώτο ήταν το θέμα Αντώναρου) ξαναχτυπά δημόσια και διεκδικεί τα αυτονόητα, που εμείς οι επιβάτες δεν καταγγέλουμε και δεν ασχολούμαστε, ενώ θα έπρεπε.
    μηπως θα επρεπε να ανοιξουμε αυτο το θεμα με τα αχθοφορικα σε νεο topic
    αυτο που εγινε στην Σαντορινη εγινε το καλοκαιρι και στη Συρο
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  5. #5

    Προεπιλογή

    Τα ίδια και στην Χίο με το Θεόφιλος...

  6. #6
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    για το συγκεκριμενο θεμα πριν μερικα χρονια μεσω της εφημεριδας "Κοινη Γνωμη "των Κυκλαδων εκανα ερωτηση προς τους αρμοδιους φορεις της Συρου (Λιμενικο ταμείο - πρακτορες - Λιμεναρχειο)
    κανενας δεν απαντησε ουτε και περιμενα κατι τετοιο
    μαλιστα ειχα γραψει οτι επισημα με κλεβουν γιατι με χρεωνουν υποχρεωτικα για μια υπηρεσια που δεν μου προσφερουν
    και αν ζητησω απο τους αχθοφορους να με εξυπηρετησουν θα πρεπει να ξαναβαλω το χερι στην τσεπη
    μαλιστα ειχα και προταση
    οποιος επιβατης θελει την βοηθεια του αχθοφορου που δεν ειναι αλλος απο τον καβοδετη αρα εμμισθος που τον πληρωνουν οι εταιρειες (λιμανιατικα) τοτε να υπαρχει εξτρα χρεωση στον επιβατη
    λυσεις υπαρχουν και ειναι απλες και ευκολες
    δεν χρειαζετε να εισαι αποφοιτος του Harvant για να τις σκευθεις και να τις υλοποιησεις
    θεληση χρειαζετε
    αλλα που να την βρεις
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  7. #7
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.094

    Προεπιλογή

    Το πρόβλημα με τα αχθοφορικά στη Θήρα φαίνεται ότι τραβάει πολύ. Στο γνωστό ναυτιλιακό περιοδικό <<Ε>> είχε δημοσιευτεί το Μάη μία επιστολή ενός αναγνώστη ο οποίος είχε το ίδιο πρόβλημα στο δρομολόγιο προς Πειραιά με το BS ΝΑΞΟΣ. Πολλοί ήταν οι τουρίστες που μετά τον απόπλου του πλοίου πετούσαν κέρματα στην προβλήτα του Αθηνιού σαν να έλεγαν: πάρτε λιγούρια. Το μόνο που καταφέρνουν με αυτό το σύστημα είναι να μας κάνουν διεθνώς ρεζίλι!!

  8. #8
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Δεν θα υπήρχε πρόβλημα αν οι υπηρεσίες στα λιμάνια ήταν αξιοπρεπής... Εδώ όμως όπως και σε πολλά άλλα που αφορά τα πλοία επικρατεί ο νόμος της βόλεψης, και της κακομυριάς. Εχουμε μάθει να δουλεύουμε έτσι και δύσκολα θα αλλάξει... Για να κάνει κάποιος την εργασία που πληρώνετε θέλει φακελάκι, μπουρμπουάρ, μπαξίσι...
    Μόνο όταν τα λιμάνια γίνουν αυστηρά ιδιωτικά θα δούμε υπηρεσίες και ποιότητα...
    Εδώ ακόμα και η φύλαξη των ιδιωτικών λιμένων (ΟΛΠ ΟΛΘ κτλ) ειναι υπεύθυνο το ΛΣ, ένα κρατικό σώμα ασφαλείας το οποίο πληρώνουμε εσεις και γω! Σαν αντάλαγμα τα λιμάνια τι δείνουν στο κράτος???
    Ας πούμε ότι για πρώτη φορά φέτος είδα στον Πειραια αχθοφόρους οι οποίοι "μερικώς" βοηθούσαν ορισμένους επιβάτες αλλα όχι και με ιδιαίτερο ζήλο

  9. #9
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Δεν αμφισβητώ όσα αναφέρετε, μιας και δεν είμαι και ο πλέον συχνός επισκέπτης των λιμανιών, αλλά δεν μου έχει ζητηθεί ποτέ αντίτιμο αχθοφορικού, δεδομένου ότι τα εισιτήρια της επιστροφής μου τα έχω στο χέρι πριν φύγω από τον Πειραιά ή Ραφήνα συνήθως μέσω ίντερνετ. Τώρα αυτό που αναφέρει ο Απόστολος, έχω πολλά χρόνια να δω αχθοφόρο σε λιμάνι να κουβαλάει αποσκευές.

    Πρόσφατα μου ζητήθηκε αν χρειάζομαι βοήθεια, αλλά όχι από νόμιμο αχθοφόρο του λιμανιού του Πειραιά (δεν ξέρω και αν υπάρχει καν τέτοιος)
    αλλά από πλανόδιο......... Πάντως οφείλω να επισημάνω ότι οι Ακτοπλοϊκές Εταιρείες έχουν κάνει διάφορα για να μην συμπεριλανμβάνεται στην τιμή των εισιτηρίων, χωρίς αποτέλεσμα μέχρι τώρα.

  10. #10
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Βρε δεν έρχεται να μου ζητήσει κανένας τέτοιο αντίτιμο, να γελάσει κι ο κάθε πικραμένος στο λιμάνι ;

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας