Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 42

Θέμα: Joshua [Θάσος ΙΙΙ, Αμφίπολις]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο Νικόλα με τα ωραία σου. Φανταστικό υλικό και το Video καταπληκτικό. Μέσα απ' αυτό βλέπεις τις τότε συνήθειες του κόσμου, το ντύσιμο του, τα αμάξια, τα αεροπλάνα, τις δραστηριότητες και πολλά άλλα. Μία καταπράσινη Θάσο που την κάψανε πολλές φορές και πράσινη είναι.
    Και μία φωτο απο μένα για το Αμφίπολις (κάπου πρέπει να την έχω ξανα ανεβάσει) λίγο μετά την καθέλκυση του απο το ΄τοτε ναυπηγείο Σάββα στο Πέραμα (γιατί τώρα είναι στην Ελευσίνα). Στο βάθος φαίνεται το εργοστάσιο της Δ.Ε.Η. Χαρισμένη σε σένα Νικόλα και όλους τους φίλους του θέματος.

    Συνημμένο Αρχείο 101248
    Ευχαριστω

    Μηπως ξερεις τι απεγινε το Αμφιπολις;

    Ν

  2. #12
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς δεν γνωρίζω Νικόλα.

  3. #13
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Έχετε ξεκινήσει την παρτίδα και κάνετε παιχνίδι μόνοι σας εσείς οι παλιοί... Εμείς οι νέοι απλά μαθαίνουμε... Όσο υπάρχει όρεξη μην σταματήσετε... Μπράβο σας !

  4. #14

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Thanasis89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχετε ξεκινήσει την παρτίδα και κάνετε παιχνίδι μόνοι σας εσείς οι παλιοί... Εμείς οι νέοι απλά μαθαίνουμε... Όσο υπάρχει όρεξη μην σταματήσετε... Μπράβο σας !
    Σημασια εχει να ξεθαβουμε παλιες φωτογραφιες και να θυμομαστε και εμεις ποσο εχει αλλαξει η Ελλαδα, ελπιζω προς το καλυτερο....

  5. #15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς δεν γνωρίζω Νικόλα.
    επειδη θελετε τα φωτα μου το αμφιπολις μετονομαστηκε σε θασσος 3 αργοτερα με ιδιοκτητη τον μοσχιδη και αργοτερα τα πηραν οι παλιοι μετοχοι τις ανεθ χαριτοπουλος και σια και οταν τελειωσε η χρηση ως πορθμειο το πηρε ο γιαννης ο συκουδης ενας μαρμαρας και το εκανε κεντρο διασκεδασης με το ονομα λοοβ μποουτ για 3-4 χρονια περιπου και οταν δεν μπορεσε να συνεχισει να το συντηρει το παρατησε στιν μαρινα μεσα για επισης μεγαλο χρονικο διαστημα οπου αργοτερα το πιραν για διαλυση

  6. #16
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες φίλε naftaki.

  7. #17
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θάσος - Θάσου
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Καλημέρα στην παρέα , μετά Γιαννάκι μου δεν πήγε για διάλυση , αλλά πουλήθηκε σε τρίτους - μετονομάσθηκε σε JOSHUA - και δούλευε (δεν ξέρω που ακριβώς) . Για τώρα αγνοώ την τύχη του , ίσως μας διαφωτίσει κάποιος πιο ενημερωμένος στο θέμα .
    ΘΑΣΟΣ ΙΙΙ.jpg

  8. #18

    Προεπιλογή

    Το Αμφιπολις στο μεσο, στην Θασο.... Υποθετω δεκαετια του 1970

    Amfipolis.jpg
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas Peppas : 13-01-2013 στις 13:51

  9. #19

    Προεπιλογή Η ιστορια του Αμφιπολις

    Απο το "30 χρονια", το blog που ανακαλυψε ο ellinis (http://30xronia.blogspot.com/2011/08/blog-post.html) διαβαζουμε τα εξης¨

    Την Κυριακή 21 Ιουνίου 1964 άρχισε τα δρομολόγια Καβάλας -Θάσου το νέο φέρρυ μπόουτ Αμφίπολις. Μέχρι και τότε δρομολόγια εκτελούσαν τα ''Αλέξης'', ''Μαρία'' και ''Παπαγεωργίου'' τα οποία όμως ήταν μόνο επιβατικά. Στον τοπικό τύπο περιγράφεται με ενθουσιασμό το πρώτο του δρομολόγιο:

    " Το νέο φέρυ μπωτ έχει μήκος 41 μέτρα και αναπτύσσει ταχύτητα 14 μιλλίων, με δύο καινούργιες μηχανές Ντήζελ 650 ίππων εκάστη. Διαθέτει πολυτελή και άνετα σαλόνια και δύναται να μεταφέρει 300 επιβάτας και 25 κούρσες ή 9 πούλμαν. Η διάρκεια του ταξιδίου Καβάλα- Πρίνος είναι μία ώρα, και από Καβάλας εις Λιμένα 1.15' και εισιτήριον 16 δρχ. εξ ών δύο δρχ. Λιμενικός φόρος. Διά τα επιβατικά αυτοκίνητα 75 δρχ. και διά τα πούλμαν 200 δρχ. Κατά τον πρώτον κατάπλουν εις Πρίνον και Λιμένα συγκεντρώθηκαν εις την παραλίαν πλήθη τουριστών μεταξύ των οποίων και πολλοί ξένοι...''

    Μετά από ένα χρόνο περίπου προστέθηκαν και τα μικρά φέρρυ μπόουτ ''Μακεδονία'' και ''Θασσοπούλα'' που εκτελούσαν τη διαδρομή Κεραμωτή- Λιμένας.
    Αρχικός ιδιοκτήτης του Αμφίπολις ήταν ο Γ. Μοσχίδης και αργότερα πέρασε στα χέρια των παλιών μετόχων της ΑΝΕΘ (Χαριτόπουλος κλπ.). Αρκετά χρόνια μετά το πήρε ο Γιώργος Συκούδης ένας μαρμαράς και το μετέτρεψε σε κέντρο διασκέδασης (μπουζουξίδικο). Νομίζω ότι το είχε ονομάσει Love Boat , αλλά δεν πρόκοψε αυτή του η προσπάθεια. Μετά, τα ίχνη του Αμφίπολις χάθηκαν. Το διάλυσαν ή κάνει δρομολόγια σε άλλα μέρη; Διάβασα σε περυσινό άρθρο στην Πρωινή ότι κάποια από τα παλιά φέρρυ κάνουν δρομολόγια στην Λατινική Αμερική με άλλο όνομα. Φαίνεται ότι αλλάζουν το όνομα στα φέρρυ μπόουτ ...όταν γεράσουν.
    (Πηγές η εφημερίδα Ταχυδρόμος και το site Ναυτιλία.)
    Εδω ωραια καρτποσταλ/φωτογραφια απο το τουριστικο οδηγο του ΕΟΤ για την Ελλαδα, του 1982. Αμφιπολις και Παπαγεωργιου ΙΙ μαζι στην Καβαλα.
    Amfipolis1.jpg

  10. #20
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από tsakonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα στην παρέα , μετά Γιαννάκι μου δεν πήγε για διάλυση , αλλά πουλήθηκε σε τρίτους - μετονομάσθηκε σε JOSHUA - και δούλευε (δεν ξέρω που ακριβώς) . Για τώρα αγνοώ την τύχη του , ίσως μας διαφωτίσει κάποιος πιο ενημερωμένος στο θέμα .
    ΘΑΣΟΣ ΙΙΙ.jpg
    Φίλε Τάσο απ' ότι μου είχαν πει δούλευε στα νησιά St. Vincent & Grenadines.
    Φίλοι Nicholas Peppas και Ellinis κάνετε υπέροχη δουλειά και σας ευχαριστούμε για τις αναμνήσεις που μας προσφέρετε.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας