Σελίδα 17 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 7151617
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 161 έως 167 από 167

Θέμα: Klio [Κλειώ, Κέρκυρα]

  1. #161

    Προεπιλογή

    Και ένα βιντεάκι απο το όμορφο Κλειώ που αλλού στην μακρινή Χιλή.https://youtu.be/uX7KOp2xDFM?t=94 .Ειναι λίγο μεγάλο αλλά εξερευνεί σχεδόν όλο το πλοίο πάντα βέβαια με την ΄΄μελωδική΄΄ συνοδεία των μηχανών του!!!

  2. #162
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Μηνύματα
    445

    Προεπιλογή

    Χαλασμός από τις μηχανές του πραγματικά!!!

  3. #163

    Προεπιλογή

    Φίλε avvachrist αν παρατηρησεις στο 1.10 περιπου που πλησιαζει ο επιβάτης στην πορτα απο το μηχανοστάσιο ακούγεται ισα ισα ενα ''τσικ'' ''τσικ'' απο τις βαλβίδες στις μηχανές του (μην ακούγεται και περισσότερο ο εξαερισμός) αλλα λίγο μετά στο 1.20 ακούγεται πολύ περισσότερο απο τις εξατμίσεις του.Οι SKL και γενικά οι τουμπαριστές δεν χαρακτηρίζονται απο δυνατό θόρυβο διοτι ειναι 4αβαλβιδες (σε καθε κυλινδρο δυο μπρός δυο πίσω) και γενικα ανεβάζουν λίγες στροφές μεχρι 400 .Βέβαια σε πολλά πλοία μου έχει τύχει να κάνει θόρυβο απέξω και στο μηχανοστάσιο να ακούγονται πολύ λιγότερο κυρίως σε πλοία με τουμπαριστές.Πάντος ο θόρυβος είναι απολαυση απο τέτοια πλοία.....

  4. #164
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Μηνύματα
    445

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sotos89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε avvachrist αν παρατηρησεις στο 1.10 περιπου που πλησιαζει ο επιβάτης στην πορτα απο το μηχανοστάσιο ακούγεται ισα ισα ενα ''τσικ'' ''τσικ'' απο τις βαλβίδες στις μηχανές του (μην ακούγεται και περισσότερο ο εξαερισμός) αλλα λίγο μετά στο 1.20 ακούγεται πολύ περισσότερο απο τις εξατμίσεις του.Οι SKL και γενικά οι τουμπαριστές δεν χαρακτηρίζονται απο δυνατό θόρυβο διοτι ειναι 4αβαλβιδες (σε καθε κυλινδρο δυο μπρός δυο πίσω) και γενικα ανεβάζουν λίγες στροφές μεχρι 400 .Βέβαια σε πολλά πλοία μου έχει τύχει να κάνει θόρυβο απέξω και στο μηχανοστάσιο να ακούγονται πολύ λιγότερο κυρίως σε πλοία με τουμπαριστές.Πάντος ο θόρυβος είναι απολαυση απο τέτοια πλοία.....
    Έχεις δίκιο φίλε μου. Δεν το διατύπωσα εγώ σωστά. Τον χαλασμό από τις εξατμίσεις του εννοούσα κι εγώ. Και πραγματικά οι SKL κελαηδάνε στα δικά μας αυτιά. Στους απλούς επιβάτες όμως που δεν έχουν το δικό μας κόλλημα μάλλον τους πιάνει πονοκέφαλος!

    Αλήθεια έχει απομείνει καμία παντόφλα με SKL στην Ελλάδα πλέον;;;

  5. #165

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς φίλε μου είμαι στη δυσάρεστη θέση να πω πως οχι , απόσο ξέρω αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα παντόφλα με SKL και γενικά με οτιδήποτε τουμπαριστή( Μak, MWM, παλιες ΜΑΝ ) Τελευταίο πλοίο με SKL είχε το ΑΙΝΟΣ απο την Κεφαλονιά πρωτού βάλουν Caterpillar. Απο Ρίο-Αντιρριο το τελευταίο ήταν το Αργονάυτης με 2 SKL 1000αρες μεχρι το 2011 που εφύγε οριστικά.Οπως βλέπεις κι εσύ οι τουμπαριστές αποτελούν ''ειδος υπο εξαφάνιση'' πλεον για τα πλοία στην Ελλάδα .Ισως να υπάρχουν σε μικρά επιβατικά πλοία κυρίως τουριστικά ή μεγαλύτερης ιπποδύναμης σε κάποιο παλιό φορτηγό.
    Για την ιστορία να αναφέρω επιγραμματικά μερικά παραδείγματα πλοίων με SKL μηχανές .
    Απο Ρίο -Αντιρριο ''ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ'' , ''XANTHOYLA V '' , ''ΑΓΙΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ'' ,'' ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ'', ''ΣΟΦΡΑΣ'' , ''ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ''
    Ακόμη δύο που θυμάμαι ήταν ο ΑΙΑΣ του Σαρώνικου με 2 SKL 1320 μία και το ΠΛΑΤΥΤΕΡΑ ΘΑΣΟΥ με επίσης 2 SKL 1320 η κάθε μία.. Οποιος γνώριζει κάποιο άλλο ας με συμπληρώσει...

  6. #166

    Προεπιλογή

    Κάποιες φωτογραφίες είναι ούτως ή άλλως ιστορικές, ανεξάρτητα από την ποιότητα τους σε σχέση με το πόσο παλιά τραβήχτηκαν, ή από πόσο μακρινό πλάνο προέρχονται (κροπ). Ας πάμε λοιπόν να δούμε μία πραγματικά μοναδική εικόνα, το ΚΕΡΚΥΡΑ και μετέπειτα ΚΛΕΙΩ, όταν κατασκευαζόταν στο ναυπηγείο Βασιλειάδη στη Σαλαμίνα το 1984. Αποτελεί λεπτομέρεια από πολύ μεγαλύτερη φωτογραφία του καλού μας φίλου Peter J. Fitzpatrick.

    .Peter J. Fitzpatrick.jpg
    © Peter J. Fitzpatrick

  7. #167

    Προεπιλογή

    Δύο φωτογραφίες που τις χωρίζουν τριάντα χρόνια και δύο ωκεανοί.

    Κατ' αρχάς, σε συνέχεια του προηγούμενου ποστ, να δούμε ακόμα μία ιστορική φωτό του φίλου μας Peter J. Fitzpatrick, και πάλι από το 1984, αλλά με το τότε ΚΕΡΚΥΡΑ στο ναυπηγείο Βασιλειάδη στη Σαλαμίνα σε αρκετά προχωρημένο στάδιο κατασκευής, πολύ κοντά στην καθέλκυση του.

    By Peter Fitzpatrick.jpg
    © Peter J. Fitzpatrick

    Και κατόπιν, ως KLIO, στην εξωτική Παταγονία στη Χιλή, εν έτει 2014.

    smugmug.com_2014-12-28.jpg
    Πηγή : smugmug.com

Σελίδα 17 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 7151617

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας