Σελίδα 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 136

Θέμα: Άγιος Αθανάσιος [Agios Athanasios - Elly, Βασίλης Ι]

  1. #11
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Nafpaktos
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Γιωργο το πλοιο εξακολουθει να υπαρχει και μαλιστα μπορεις να το εξακριβωσεις μεσω των δορυφορικων φωτογραφιων απο το Google Earth το οποιο εμφανιζεται σε ολες τις χρονολογιες απο το 2012 μεχρι το 2017(τελευταια 11 Απριλιου) στο λιμανι της Λεμεσσου στην Κυπρο....δεν ξερω καν αν εχει ταξιδεψει και ενδιαμεσα...

  2. #12

    Προεπιλογή

    Φίλε μου σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Θα το κοιτάξω.

  3. #13

    Προεπιλογή

    Και βέβαια είχες δίκιο φίλε μου sotiris97, για τους χάρτες από το Google Earth (με το οποίους οφείλω να ομολογήσω πως δεν είμαι και πολύ εξοικειωμένος). Πράγματι, το πλοίο εμφανίζεται στο λιμάνι της Λεμεσσού στους χάρτες της Google (2017),

    Screenshot_1.jpg__Screenshot_2.jpg

    παράλληλα όμως όχι στους αντίστοιχους που χρησιμοποιεί το marinetraffic (άγνωστης χρονολογίας αλλά σίγουρα των τελευταίων χρόνων).

    Screenshot_3.jpg

    Ποιός άραγε να ξέρει ως τι χρησιμοποιείται πλέον το φέρρυ για να μην χρησιμοποιεί (εδώ και χρόνια) την συσκευή AIS.

  4. #14

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και βέβαια είχες δίκιο φίλε μου sotiris97, για τους χάρτες από το Google Earth (με το οποίους οφείλω να ομολογήσω πως δεν είμαι και πολύ εξοικειωμένος). Πράγματι, το πλοίο εμφανίζεται στο λιμάνι της Λεμεσσού στους χάρτες της Google (2017)......
    Να όμως που οι αμφιβολίες συνεχίζουν να υπάρχουν. Στα screenshots που παρέθεσα στο προηγούμενο ποστ, βλέπουμε πράγματι σε εικόνα από δορυφόρο το ELLY (ΒΑΣΙΛΗΣ Ι) στο λιμάνι της Λεμεσσού, και με εμφανή τα υδατογραφήματα "2017 Google". Kατά πόσον όμως είμαστε βέβαιοι ότι πράγματι οι εικόνες αυτές έχουν ληφθεί από δορυφόρο μέσα στο 2017, και κατά συνέπεια πόσο αξιόπιστες είναι οι χρονολογίες στους χάρτες Google ???

    Αν πάμε σε αυτήν την εικόνα (χάρτες Google) θα δούμε τις παντόφλες ΑΣΠΑΣΙΑ (αριστερά) και ΓΡΗΓΟΡΗΣ Μ στο λιμάνι της Κέρκυρας, με επίσης εμφανές το ίδιο υδατογράφημα "2017 Google". Εικόνα όμως που αποκλείεται παντελώς να έχει ληφθεί μέσα στο 2017, πιθανολογώ πριν το 2013 και οπωσδήποτε πάντως πριν το 2014 όταν το ΑΣΠΑΣΙΑ (νυν RED PRINCESS) πουλήθηκε στην Σκωτία.

  5. #15
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Nafpaktos
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Πράγματι Γιώργο είναι ένα ''μυστήριο'' αυτό με τις λήψεις.....απ' όσο μπορώ να καταλάβω είναι πως στους χάρτες Gοοgle χρησιμοποιουν μόνο μια λήψη δορυφόρου ανεξαρτήτως χρονολογίας λήψεως.....όποτε μπορεί να γράφει το υδατογράφημα όπως λες google 2017 και η φωτογραφία του δορυφόρου να έχει τραβηχτεί....χρόνια πριν...τώρα όσο αφορά τις φωτογραφίες στο λιμάνι της Λεμεσσου διαπίστωσα μέσω μιας γρήγορης σύγκρισης των φωτογραφιών από τους χάρτες και από το Google Earth ....πράγματι η φωτογραφία στους χάρτες φαίνεται να έχει τραβηχτεί το 2017 όπως και η λήψη στο Google Earth......γενικά Γιώργο αυτές τις διαφορές τις έχω παρατηρήσει σε πολλές περιοχές εντός και εκτός Ελλάδας ότι δηλαδή συχνά έχουν ''αφήσει'' παλιές λήψεις στους χάρτες google που δεν συνάδουν με το Google Earth οπότε εγώ αποφεύγω να χρησιμοποιώ χάρτες...τώρα ποιος ο λόγος που υπάρχουν αυτές οι διαφορές ειλικρινά αδυνατώ να καταλάβω..!!!

  6. #16

    Προεπιλογή

    Πάντως άμα δείτε μια φωτογραφία του λιμανιού που έχει ανεβάσει το κοινό το καλοκαίρι του 2015, θα δείτε το Elly I άρα τότε υπήρχε https://www.google.gr/maps/@34.64502...8!8i4864?hl=el

  7. #17

    Προεπιλογή

    Φίλε SpyrosSeh ευχαριστούμε για την βοήθεια σου.

    Πράγματι, αυτή η εικόνα αποτελεί απόδειξη ότι το πλοίο υπήρχε τουλάχιστον μέχρι το καλοκαίρι του 2015. Και φυσικά, από την στιγμή που πλέον είναι βέβαιο ότι υπήρχε για τρία χρόνια από το 2012 που είχε δώσει τελευταίο σήμα στο AIS, δεν είναι καθόλου απίθανο να υπάρχει μέχρι και σήμερα.

  8. #18
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Ναυπακτος
    Μηνύματα
    262

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε SpyrosSeh ευχαριστούμε για την βοήθεια σου.

    Πράγματι, αυτή η εικόνα αποτελεί απόδειξη ότι το πλοίο υπήρχε τουλάχιστον μέχρι το καλοκαίρι του 2015. Και φυσικά, από την στιγμή που πλέον είναι βέβαιο ότι υπήρχε για τρία χρόνια από το 2012 που είχε δώσει τελευταίο σήμα στο AIS, δεν είναι καθόλου απίθανο να υπάρχει μέχρι και σήμερα.
    Το πλοίο συνεχίζει να υπάρχει ακόμη στην ίδια θέση και πριν καιρό το κοίταζαν Έλληνες πλοιοκτήτες για αγορά αλλά η δουλειά χάλασε και Έτσι παραμένει εκει

  9. #19

    Προεπιλογή

    Φίλε apost ξέρω ζητάω πολλά, μήπως όμως γνωρίζεις αν το πλοίο είναι ενεργό (αν δουλεύει δηλαδή ακόμα) ή παροπλισμένο ???

  10. #20
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Ναυπακτος
    Μηνύματα
    262

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε apost ξέρω ζητάω πολλά, μήπως όμως γνωρίζεις αν το πλοίο είναι ενεργό (αν δουλεύει δηλαδή ακόμα) ή παροπλισμένο ???
    Παροπλισμένο εδώ και 5 χρόνια

Σελίδα 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας