Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 24

Θέμα: Aziza II [Ιωάννης, Ιωάννης ΙΙ, Κωνσταντίνος]

  1. #1

    Προεπιλογή Aziza II [Ιωάννης, Ιωάννης ΙΙ, Κωνσταντίνος]

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από PIANOMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε aegina, στο ΕΛΛΑΣ απλως το πανω καταστρωμα αρχικα δεν εφτανε ως τη πρυμνη και το τραβηξαν ως πισω καμια 15αρια μετρα.Σε μια φωτογραφια (συγγνωμη αλλα δεν ξερω ακομα πως να σε παραπεμπψω εδω στη φωτογραφια, ειναι στο θεμα "ιστορικες φωτο του πειραια") οπως και σε αλλη εδω πιο πισω που εχει ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΩΓΟΣ-ΕΛΛΑΣ-ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΜΑΤΑ φαινεται στην αρχικη του μορφη.Δεν ειναι καμια μεγαλη μετασκευη,ειναι μαλλον λεπτομερεια.Ολες οι μετασκευες εγιναν πανω κατω '85-'89. Επισης ο μεγιστος αριθμος παντοφλων ηταν πρακτικα 8-9 (ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π. ΙΩΑΝΝΗΣ ΙΙ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ, ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ, ΑΙΓΙΝΑ, ΕΛΛΑΣ,ΑΦΑΙΑ,ΑΙΑΣ, ΠΑΝΑΓΙΑ Τ.). Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΙΙ ηρθε καλοκαιρι '87 ή '88. ΤΟ 90 περιπου εφυγε το ΠΑΝΑΓΙΑ Τ.Με εξαιρεση το '95 που ηταν 10 (συν ΜΙΑΟΥΛΗΣ1 ΚΑΙ ΑΓΙΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΙΙ).9 ηταν το 96 (μειον ΜΙΑΟΥΛΗΣ) και απο '97 και μετα ξανα 8 μεχρι να μας αποχαιρετισουν σιγα-σιγα ολες.
    Φιλε panos80 εχεις δικιο για τα comic και το τιμονι, τα θυμαμαι κι εγω που ως παιδι δε μου περασαν απαρατηρητα!! Επισης ειχε και ενα δελφινι στη εξω πλευρα του καταπελτη και για καποια χρονια το γκαραζ απο τη μεσα πλευρα ηταν βαμμενο μπεζ!. Ποιος θα μου πει τωρα αμα θυμαται κανεις το ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π. που 10ετια ΄80 ηταν εξωτερικα βαμμενος στις μπαντες μισος μπεζ? Εγω τον θυμαμαι! ξεχωριζε απο μιλια μακρυα!


    Μπραβο PIANOMAN, Θυμασαι αρκετα πραγματα καλα.

    Το Ιωαννης το θυμαμαι σαν Κωνσταντινος οταν ναυπηγηθηκε στου Ελευθεριου το 1964

    Ηταν το Κωνσταντινος (1964−74), το Ιωαννης (1974−86), το Ιωαννης ΙΙ (1986−2001) και ηταν το Aziza ΙΙ (2001-2009) στην Ζανζιβαρη, απο οπου και η φωτογραφια παρα κατω. Κατα μια γερμανικη ιστοσελιδα το πλοιο χαθηκε απο φωτια (30/7/ 2009)

    Sansibar oder das letzte Feuer
    (30.7.09) Am 27.7. um 10.30 Uhr brach auf der in Sansibar registrierten Fähre "Pemba", 499 BRZ, ein Feuer aus. Das 1981 erbaute Schiff, ein Landungsboot, das die Azam Marine Company 1991 in Papua Neu Guinea erworben hatte, lag zu dieser Zeit zu Überholungsarbeiten in Daressalam. Der Brand ging mit starker Rauchentwicklung einher. Er war bei Schweißarbeiten in der Maschine entstanden. Die Feuerwehr brauchte mit zwei Einsatzfahrzeugen vier Stunden, um das Feuer zu bekämpfen. Bis dahin war das Schiff weitgehend ausgebrannt.
    Der Brand ist das letzte Unglück einer ganzen Serie, die die Fähren, die zwischen Daressalam, Sansibar und Pemba Island in Tansania verkehren, heimsuchte. Im Mai kenterte die "Faith" in Sansibar, wobei sechs Passagiere ums Leben kamen und 19 sich retten konnten. Im März 2009 hatte ein Feuer die beiden Fähren "Aziza I", 350 BRZ, und "Aziza II", 400 BRZ, bei Überholungsarbeiten in Mtoni in Sansibar beschädigt. Und erst am 26.7. verlor eine Fähre ihre Heckrampe auf See, wodurch es zu einer Panik an Bord kam. Die Marine Transport Regulatory Authority machte mangelndes Sicherheitstraining der Besatzungen für die Unglücke verantwortlich. Quelle: Tim Schwabedissen
    Το Miramar δινει τα εξης στοιχεια
    IDNo: 30175 Year: 1964
    Name: KONSTANTINOS Keel:
    Type: Ferry Launch Date:
    Flag: GRC Date of completion:
    Tons: 245 Link:
    DWT: Yard No:
    Length overall: Ship Design:
    LPP: Country of build:
    Beam: Builder: Eleftheriou
    Material of build: Location of yard: Perama
    Number of screws/Mchy/ Speed(kn):
    Subsequent History: 74 IOANNIS - 86 IOANNIS II - 01 AZIZA II
    Disposal Data:
    http://www.pbase.com/bmcmorrow/image/63429321
    Aziza II.jpg

    Aziza II b.jpg

    Ακομη λειτουργουσε το 2009 http://www.brightafricansafaris.com/...schedules.html

    Υποθετω οτι οι προσθηκες ηταν γιατι το πλοιο εκανε βραδυνα ταξιδια απο την Ζανζιβαρη στην Πεμπα και στο Νταρ ες Σαλααμ

  2. #2

    Smile

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπραβο PIANOMAN, Θυμασαι αρκετα πραγματα καλα.

    Το Ιωαννης το θυμαμαι σαν Κωνσταντινος οταν ναυπηγηθηκε στου Ελευθεριου το 1964

    Ηταν το Κωνσταντινος (1964−74), το Ιωαννης (1974−86), το Ιωαννης ΙΙ (1986−2001) και ηταν το Aziza ΙΙ (2001-2009) στην Ζανζιβαρη, απο οπου και η φωτογραφια παρα κατω. Κατα μια γερμανικη ιστοσελιδα το πλοιο χαθηκε απο φωτια (30/7/ 2009)



    Το Miramar δινει τα εξης στοιχεια


    http://www.pbase.com/bmcmorrow/image/63429321

    Συνημμένο Αρχείο 103350

    Συνημμένο Αρχείο 103351

    Ακομη λειτουργουσε το 2009 http://www.brightafricansafaris.com/...schedules.html

    Υποθετω οτι οι προσθηκες ηταν γιατι το πλοιο εκανε βραδυνα ταξιδια απο την Ζανζιβαρη στην Πεμπα και στο Νταρ ες Σαλααμ
    Ευχαριστω κυριε Nicholas Peppas,κανω οτι μπορω για να αποτυπωθει η εικονα οσων σαφως θυμαμαι της γραμμης που μεγαλωσα, αφου λογω τεχνολογιων οι φωτο απο αυτα τα πλοια σπανιζουν.Βεβαια μαλλον φαινεται πως γνωριζετε πιο καλα αυτα τα παλια χρονια, αρα μαλλον ειστε μεγαλυτερος μου

  3. #3

    Unhappy

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από PIANOMAN Εμφάνιση μηνυμάτων


    Ευχαριστω κυριε Nicholas Peppas,κανω οτι μπορω για να αποτυπωθει η εικονα οσων σαφως θυμαμαι της γραμμης που μεγαλωσα, αφου λογω τεχνολογιων οι φωτο απο αυτα τα πλοια σπανιζουν.Βεβαια μαλλον φαινεται πως γνωριζετε πιο καλα αυτα τα παλια χρονια, αρα μαλλον ειστε μεγαλυτερος μου
    Λιγες δεκαετιες πιο μεγαλος....

  4. #4

    Προεπιλογή

    ΤΟ ΙΩΑΝΝΗΣ ΙΙ οταν ηρθε στη γραμμη (ημουν παιδι τοτε) μου εδινε την αισθηση πως ηταν ψιλοκαινουριο λογω των τετραγωνισμενων του γραμμων, παρ'οτι ηταν το παλιοτερο.Θυμαμαι οτι κουναγε αρκετα και τα τελευταια χρονια που δουλευε ηταν μαλλον η γρηγοροτερη παντοφλα της γραμμης.Αγωνιζομαι να βρω μια κακης ποιοτητας φωτογραφια που το εχω προ μετασκευης που το ειχα βγαλει μικρος.Οταν απεκτησα ψηφιακη μηχανη, ολο αμελουσα να φωτογραφησω τα πλοια του σαρωνικου σκεφτομενος "ελα μωρε,αφου ταξιδευω συνεχεια, αλλη φορα".Βλεπειες αν μεγαλωσες μ αυτα, δε σκεφτεσαι πως καποτε θα φυγουν -οπως και εγινε- κι εχω ελαχιστο υλικο.Ευχαριστω ολους του φορουμ για το υλικο και τις γνωσεις τους, οτι ανεβαζεται με κανει πιο χαρουμενο

  5. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Ιωαννης το θυμαμαι σαν Κωνσταντινος οταν ναυπηγηθηκε στου Ελευθεριου το 1964

    Ηταν το Κωνσταντινος (1964−74), το Ιωαννης (1974−86), το Ιωαννης ΙΙ (1986−2001) και ηταν το Aziza ΙΙ (2001-2009) στην Ζανζιβαρη........
    Πράγματι, στις βάσεις δεδομένων ως ναυπηγείο αναφέρεται : "Builder : Eleftheriou & Sons - Athens, Greece". Στην δημοσίευση όμως από την Ελληνικη Ναυτιλιακη της 1ης Ιουνιου 1974, αναφέρεται το ναυπηγείο Θ. Ζέρβα. Αν δεν κάνω λάθος είναι το ίδιο ναυπηγείο ??? Παλαιότερα είχα διαβάσει για επωνυμία ναυπηγείου "Ζέρβα - Ελευθερίου".

    Ένα αρκετά περίεργο με αυτό το πλοίο, είναι η μετονομασία του από ΙΩΑΝΝΗΣ σε ΙΩΑΝΝΗΣ ΙΙ το 1986. Για ποιόν λόγο να έγινε άραγε αυτή η αλλαγή ??? Το μόνο που μπορώ να υποθέσω, είναι η (ομολογουμένως εντυπωσιακή) μετασκευή του να είχε γίνει σχετικά πρόσφατα τότε και οι πλοιοκτήτες να θέλησαν να "φρεσκάρουν" και το όνομα, σαν να επρόκειτο πιά για ένα "άλλο" πλοίο. Προσωπική μου άποψη πάντως είναι, ότι η μετασκευή του ήταν ίσως η καλύτερη που έχει γίνει ποτέ σε ελληνικό πλοίο ανοικτού τύπου. Το θυμάμαι (εκτός βέβαια από τον Πειραιά), στην γραμμή Ερέτριας - Ωρωπού το καλοκαίρι του 1987, ήταν το πιό εντυπωσιακό (από τα πολλά) της γραμμής, και έδειχνε ως νεότευκτο. Χρόνια αργότερα, όταν έμαθα ότι είχε κατασκευαστεί το 1964, δεν μπορούσα να το πιστέψω, υπέθετα πως επρόκειτο για λάθος στοιχεία.

  6. #6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πράγματι, στις βάσεις δεδομένων ως ναυπηγείο αναφέρεται : "Builder : Eleftheriou & Sons - Athens, Greece". Στην δημοσίευση όμως από την Ελληνικη Ναυτιλιακη της 1ης Ιουνιου 1974, αναφέρεται το ναυπηγείο Θ. Ζέρβα. Αν δεν κάνω λάθος είναι το ίδιο ναυπηγείο ??? Παλαιότερα είχα διαβάσει για επωνυμία ναυπηγείου "Ζέρβα - Ελευθερίου".

    Ένα αρκετά περίεργο με αυτό το πλοίο, είναι η μετονομασία του από ΙΩΑΝΝΗΣ σε ΙΩΑΝΝΗΣ ΙΙ το 1986. Για ποιόν λόγο να έγινε άραγε αυτή η αλλαγή ??? Το μόνο που μπορώ να υποθέσω, είναι η (ομολογουμένως εντυπωσιακή) μετασκευή του να είχε γίνει σχετικά πρόσφατα τότε και οι πλοιοκτήτες να θέλησαν να "φρεσκάρουν" και το όνομα, σαν να επρόκειτο πιά για ένα "άλλο" πλοίο. Προσωπική μου άποψη πάντως είναι, ότι η μετασκευή του ήταν ίσως η καλύτερη που έχει γίνει ποτέ σε ελληνικό πλοίο ανοικτού τύπου. Το θυμάμαι (εκτός βέβαια από τον Πειραιά), στην γραμμή Ερέτριας - Ωρωπού το καλοκαίρι του 1987, ήταν το πιό εντυπωσιακό (από τα πολλά) της γραμμής, και έδειχνε ως νεότευκτο. Χρόνια αργότερα, όταν έμαθα ότι είχε κατασκευαστεί το 1964, δεν μπορούσα να το πιστέψω, υπέθετα πως επρόκειτο για λάθος στοιχεία.
    Κι εγω φιλε μου θα συμφωνησω, οταν ηερθε στην Αιγινα, πριν τη τελικη του μετασκευη, και μετα το εχω ξαναγραψει αλλωστε νομιζα πως ηταν πολυ πιο καινουριο απο ολες τις αλλες παντοφλες της γραμμης. Κι ομως ηταν το παλιοτερο απ ολα. Ακομα ηταν και η γρηγοροτερη παντοφλα στη γραμμη τα τελευταια χρονια που δουλευε.

  7. #7
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή Ιωάννης ΙΜΟ:6519091

    To Iωάννης στη Ζανζιβάρη το 2006

    331856106_a3a6486213_b.jpg
    © Jess and Strider
    Flickr.com

  8. #8

    Προεπιλογή

    Το ΙΩΑΝΝΗΣ ΙΙ είναι ένα φέρρυ που το έχουμε δει σε περισσότερες -αναμφισβήτητα- φωτό από την Τανζανία από ότι στην χώρα μας. Να το δούμε λοιπόν και στο λιμάνι του Πειραιά, σε φωτό από τον Ιούνιο 1999.

    flickr_WilliamCK Lee.jpg
    Πηγή : flickr - WilliamCK Lee

  9. #9

    Προεπιλογή

    ΙΩΑΝΝΗΣ ΙΙ το 1995

    scans (196).jpg


    Ενδιαφερον σκαφος με δυο κομοδεσια στο πανω ντεκ που προφυλασαν τον κοσμο πιο καλα.Ειχα ταξιδεψει 24 μαρτιου του 1994 με αυτο καταμεστο για αιγινα με φοντο το Παλλας Αθηνα της Ηπειρωτικης να καιγεται στην Αταλαντη

  10. #10
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Για μία ακόμη φορά .....απίθανος ο φίλος Κώστας με το υλικό του.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας