Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 38 από 38

Θέμα: Cerano [Ελλάς]

  1. #31

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από falkoneras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η φωτογραφια εχει το ΕΛΛΑΣ και ενα καλο αρθρο μαζι της. http://www.e-nautilia.gr/ellas-me-ti...-allis-epoxis/ Το πλοιο ειναι ... στον τεταρτο ορμο της Γυαρου στην επειστρατευση του 1974 (!). Τι μου θυμιζει... Και εγω ημουν πανω στα βουνα στον Συρφακα Λαμιας...

  2. #32

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    EΛΛΑΣ η ομοφοτερη παντοφλα του αργοσαρωνικου! 35 χρονια σταθερης πορειας απο το 1965 μεχρι το 2000.Σχεδιαστηκε και ναυπηγηθηκε απο τον πολυ καλο ναυπηγο και κατασκευαστη Δ. Αναστασιαδη.Δεν μετασκευαστηκε σχεδον καθολου σε σχεση με τα υπολοιπα της γραμμης και ναυπηγηθηκε με μια πιο βαπορισια αντιληψη γιαυτο και οι γραμμες του το εκαναν να ξεχωριζει.Σημερα νομιζω βρισκεται στην πολωνια.Τελευταιος του πλοιαρχος επι saronikos ferries ηταν ο Γιαννης Παρασκευας χρονια αξιωματικος στην ga ferries και 4 χρονια υπαρχος στο Naias II

    Συνημμένο Αρχείο 109890

    ......και μαλιστα η 4 η φωτο ειναι δικη μου και εχει ανεβει εδω και χρονια στο ναυτιλια αλλα το e naytilia ξερει μια χαρα να κλεβει φωτο απο εδω και απο κει προφανως.......και αν εχει αντιρηση να να τους φερω και το αρνητικο,που δεν εχουν

  3. #33

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......και μαλιστα η 4 η φωτο ειναι δικη μου και εχει ανεβει εδω και χρονια στο ναυτιλια αλλα το e naytilia ξερει μια χαρα να κλεβει φωτο απο εδω και απο κει προφανως.......και αν εχει αντιρηση να να τους φερω και το αρνητικο,που δεν εχουν
    Δεν τα ηξερα εγω αυτα BEN BRUCE. Να διορθωθει η να διαγραφει.

  4. #34
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η φωτογραφια εχει το ΕΛΛΑΣ και ενα καλο αρθρο μαζι της. http://www.e-nautilia.gr/ellas-me-ti...-allis-epoxis/ Το πλοιο ειναι ... στον τεταρτο ορμο της Γυαρου στην επειστρατευση του 1974 (!). Τι μου θυμιζει... Και εγω ημουν πανω στα βουνα στον Συρφακα Λαμιας...
    Μάλλον είναι μετά την μεταπολίτευση 24/7/74 που απελευθερώθηκαν οι εξόριστοι.

  5. #35

    Προεπιλογή

    Κακής ποιότητας αλλά μεγάλης αξίας φωτογραφία, που αντιγράφηκε από καφενείο στο Πέραμα. Το ΕΛΛΑΣ κατά την διάρκεια της κατασκευής του στο Πέραμα, στο ναυπηγείο Αναστασιάδη - Τσορτανίδη. Φωτό τραβηγμένη από τον χώρο του σημερινού ναυπηγείου Ατσαλάκη.

    IMG_0008.jpg

  6. #36

    Προεπιλογή

    Νάτη πάλι η ιστορική παντόφλα......

    sierraleonewar.com.jpg
    Πηγή : sierraleonewar.com

    Και πάλι στο λιμάνι Freetown στη Σιέρρα Λεόνε, και πάλι το 2007 (Ιανουάριο), και στο ίδιο περίπου σημείο όπου την είχαμε ξαναδεί σε προηγούμενο ποστ. Σε άθλια κατάσταση (τουλάχιστον εξωτερικά), αλλά αυτό ποτέ δεν ήταν βασικό κριτήριο για παντόφλες μας που βρίσκονται στην Αφρική. Όπως έχουμε ξαναδεί και ξαναπεί, οι Αφρικανοί ....εξαθλιώνουν τα πλοία, αλλά εκεί που τα βλέπεις σε κατάσταση κατάλληλη μόνο για διαλυτήριο, τυχαίνει να τα ξαναδείς σε μεταγενέστερες φωτό επιδιορθωμένα και φρεσκοβαμμένα.

    Τι άραγε λοιπόν συνέβει με το ΕΛΛΑΣ ??? Αντιμετώπισε τόσο μεγάλα προβλήματα ώστε να εγκαταλειφθεί πλήρως ή μήπως είχε κάποιο ατύχημα ανεπανόρθωτο (φωτιά ή και βύθιση) ??? Το βέβαιο είναι ότι από το 2007 και μετά δεν το έχουμε δει σε καμμία φωτό από την Σιέρρα Λεόνε, την στιγμή μάλιστα που στο διαδίκτυο βρίσκονται άφθονες φωτό από τις 4-5 υπόλοιπες παλιές παντόφλες μας που δουλεύουν σε αυτή την χώρα της δυτικής Αφρικής.

  7. #37

    Προεπιλογή

    Να παραθέσουμε στο θέμα του πλοίου το ποστ που έκανε ο κ. Πέππας, σχετικά με τις φωτογραφίες του ΕΛΛΑΣ στο ναυπηγείο Αναστασιάδη/Τσορτανίδη το 1967.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΛΛΑΣ στο ναυπηγειο Αναστασιαδη/Τσορτανιδη 1967 http://costasa49.wix.com/nafpigioper...ndefined/c1m1f .

  8. #38

    Προεπιλογή

    Το ΕΛΛΑΣ σε σλαιντ στο ebay

    http://www.ebay.com/itm/35mm-SLIDE-M...UAAOSweWVXfRUe

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας