Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 49

Θέμα: Mikue 2 [Odyssee, Οδυσσέας ΙΙ, Γεώργιος Διόγος]

  1. #31
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Και κατι ακομα ποτε ειναι η φωτο στη Χαλκιδα; Ο Διογος ηταν στο κατω μερος της γαστρας του μπλε...

  2. #32

    Προεπιλογή

    Κατ' αρχάς να ευχαριστήσω για την ανταπόκριση και τις απαντήσεις.

    Και από την στιγμή βέβαια που δύο πολύ καλοί γνώστες των πλοίων του Αργοσαρωνικού συμφωνούν στο ότι η παντόφλα στην Χαλκίδα δεν είναι το ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΟΓΟΣ - ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ, δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να τους αμφισβητήσω και να συνεχίσω να επιμένω για το αντίθετο.

    Θα ήθελα μόνο να προσθέσω άλλο ένα στοιχείο, ή αν προτιμάτε παράμετρο, που με έκανε να πιστεύω ότι επρόκειτο για το ίδιο πλοίο. Πιστεύω να συμφωνούμε όλοι, ότι η παντόφλα στην Χαλκίδα θα μπορούσε να είναι κάλλιστα μία ενδιάμεση μορφή από την αρχική και την τελική του ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΟΓΟΣ - ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ. Κι αυτό διότι το πρώτο της ντεκ (αυτό του γκαράζ) έχει πολύ μεγάλη ομοιότητα με το αντίστοιχο του ΔΙΟΓΟΣ (έξι παράθυρα και μπροστά τους ένα παραλληλόγραμμο άνοιγμα), ενώ το δεύτερο ντεκ (σαλονιού - γέφυρας) με αυτό του ΟΔΥΣΣΕΑΣ.

    Δύο μικρές παρατηρήσεις ακόμα (....για την τιμή των όπλων και χάριν της συζήτησης !!!!!)

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από PIANOMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι λογοι που πιστευω πως δεν ειναι το ιδιο πλοιο ειναι επειδη ο διωγος ειχε κοιλη πρυμνη και οχι επιπεδη οπως η παντοφλα στη χαλκιδα
    Αγαπητέ φίλε PIANOMAN, και το ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ δεν είχε κοίλη πρύμνη (το εντελώς αντίθετο μάλιστα !!!), ωστόσο είναι βέβαιο ότι ήταν το πρώην ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΟΓΟΣ !!!! Θέλω να πω δηλαδή, ότι το συγκεκριμμένο επιχείρημα δεν μπορεί να σταθεί, από την στιγμή που κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει την υπόθεση (επαναλαμβάνω και τονίζω υπόθεση) η παντόφλα στην Χαλκίδα να είναι το ΔΙΟΓΟΣ που έχει δεχθεί μία πρώτη μετασκευή στην οποία διαπλατύνθηκε (άρα άλλαξε σχήμα και η πρύμνη) και άλλαξε εμφάνιση το ντεκ του σαλονιού - γέφυρας. Προσωπικά πάντως, και από την όση γνώση διαθέτω στα των παντοφλών, θεωρώ πάρα πολύ δύσκολο (έως και απίθανο), η εικόνα, το αποτέλεσμα ανάμεσα στην αρχική μορφή του ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΟΓΟΣ και την τελική του ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ, να οφείλεται αποκλειστικά σε μία και μόνο μετασκευή.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από aegina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κατι ακομα ποτε ειναι η φωτο στη Χαλκιδα; Ο Διογος ηταν στο κατω μερος της γαστρας του μπλε...
    Αγαπητέ φίλε aegina, δυστυχώς οι καρτ ποστάλ σπάνια έως και ποτέ αναφέρουν χρονολογία λήψεως των φωτογραφιών, άρα δεν γνωρίζουμε. Τώρα όσον αφορά "το μπλε της γάστρας του ΔΙΟΓΟΣ", δεν θα το σχολιάσω. Είμαι σίγουρος πως και εσύ καταλαβαίνεις ότι δεν μπορεί να αποτελεί το παραμικρό κριτήριο ομοιότητας ή μη ανάμεσα σε δύο πλοία.

  3. #33
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Συμφωνω οτι το χρωμα δεν ειναι σοβαρο στοιχειο αλλα η παντοφλα της καρτποσταλ εχει διαφορες πολλες μετο Διογος .Το κατω καταστρωμα/ σαλονι δεν ειναι πιο μακρυ της γεφυρας το ιδιο και δεν ξερουμε του ποτε ειναι η καρτποσταλ .Υπαρχει καποιος που να ξερει τις παντοφλες της Ερετριας μηπως και την αναγνωριζει ;

  4. #34

    Προεπιλογή

    Και κατι ακομα ποτε ειναι η φωτο στη Χαλκιδα;

    Απάντηση:
    Παρατηρώντας τα γύρω κτίρια, συμπεραίνεται οτι η φωτογραφία είναι τραβηγμένη την χρονική περίοδο 1970-1972.

  5. #35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ' αρχάς να ευχαριστήσω για την ανταπόκριση και τις απαντήσεις.

    Και από την στιγμή βέβαια που δύο πολύ καλοί γνώστες των πλοίων του Αργοσαρωνικού συμφωνούν στο ότι η παντόφλα στην Χαλκίδα δεν είναι το ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΟΓΟΣ - ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ, δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να τους αμφισβητήσω και να συνεχίσω να επιμένω για το αντίθετο.

    Θα ήθελα μόνο να προσθέσω άλλο ένα στοιχείο, ή αν προτιμάτε παράμετρο, που με έκανε να πιστεύω ότι επρόκειτο για το ίδιο πλοίο. Πιστεύω να συμφωνούμε όλοι, ότι η παντόφλα στην Χαλκίδα θα μπορούσε να είναι κάλλιστα μία ενδιάμεση μορφή από την αρχική και την τελική του ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΟΓΟΣ - ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ. Κι αυτό διότι το πρώτο της ντεκ (αυτό του γκαράζ) έχει πολύ μεγάλη ομοιότητα με το αντίστοιχο του ΔΙΟΓΟΣ (έξι παράθυρα και μπροστά τους ένα παραλληλόγραμμο άνοιγμα), ενώ το δεύτερο ντεκ (σαλονιού - γέφυρας) με αυτό του ΟΔΥΣΣΕΑΣ.

    Δύο μικρές παρατηρήσεις ακόμα (....για την τιμή των όπλων και χάριν της συζήτησης !!!!!)



    Αγαπητέ φίλε PIANOMAN, και το ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ δεν είχε κοίλη πρύμνη (το εντελώς αντίθετο μάλιστα !!!), ωστόσο είναι βέβαιο ότι ήταν το πρώην ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΟΓΟΣ !!!! Θέλω να πω δηλαδή, ότι το συγκεκριμμένο επιχείρημα δεν μπορεί να σταθεί, από την στιγμή που κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει την υπόθεση (επαναλαμβάνω και τονίζω υπόθεση) η παντόφλα στην Χαλκίδα να είναι το ΔΙΟΓΟΣ που έχει δεχθεί μία πρώτη μετασκευή στην οποία διαπλατύνθηκε (άρα άλλαξε σχήμα και η πρύμνη) και άλλαξε εμφάνιση το ντεκ του σαλονιού - γέφυρας. Προσωπικά πάντως, και από την όση γνώση διαθέτω στα των παντοφλών, θεωρώ πάρα πολύ δύσκολο (έως και απίθανο), η εικόνα, το αποτέλεσμα ανάμεσα στην αρχική μορφή του ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΟΓΟΣ και την τελική του ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ, να οφείλεται αποκλειστικά σε μία και μόνο μετασκευή.



    Αγαπητέ φίλε aegina, δυστυχώς οι καρτ ποστάλ σπάνια έως και ποτέ αναφέρουν χρονολογία λήψεως των φωτογραφιών, άρα δεν γνωρίζουμε. Τώρα όσον αφορά "το μπλε της γάστρας του ΔΙΟΓΟΣ", δεν θα το σχολιάσω. Είμαι σίγουρος πως και εσύ καταλαβαίνεις ότι δεν μπορεί να αποτελεί το παραμικρό κριτήριο ομοιότητας ή μη ανάμεσα σε δύο πλοία.
    Φιλτατε espresso venezia να συμπλησωσω κι εγω τα εξης, φυσικα παντα οπως ειπες ....για την τιμή των όπλων και χάριν της συζήτησης !!!!!
    Καταλαβαινω τη διευκρινιση σου, αλλα να πω κατι.1) Μιλαμε μονο για τις ωραιες σου φωτογραφιες στο "κουιζ" που εθεσες. Προφανως στη περιπτωση μετασκευης υποθετικα μιλαμε η φωτογραφια στη χαλκιδα θα ηταν προγενεστερη αφου η παντοφλα ειναι πιο μικρη, εαν λοιπον μετασκευαζοταν αυτη η παντοφλα δε θα υπηρχε κανενας σοβαρος λογος να μετασκευαστει η πρυμνη απο επιπεδη σε κοιλη. Αυτο εννουσα γιατι δεν θα υπηρχε κανενα πρακτικο οφελος, αν ηταν θα την εκοβαν απλως για να τη μετακινησουν πιο πισω και φυσικα αποκλειεται να εκοβαν τη πρυμνη που αλλα θα εκοβαν πιο πλωρα απο τις μηχανες για προφανεις τεχνικους λογους. 2) Τωρα θα πω κατι που γνωριζω καλα. Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ 2 εκανε μια γενναια μετασκευη και διαπλατυνση, ολα μαζι. Στη τελευταια του μορφη το κατω σαλονι ειναι το πρωην πανω σαλονι γι αυτο και ηταν πολυ στενο αφηνοντας πολυ χωρο για τα μεγαλα παγκακια που ειχε αριστερα και δεξια του Και αν κοιταγε κανεις το πατωμα, φαινοταν ξεκαθαρα το παλιο πλοιο και η κοιλη πρυμνη που ειχε "εντοιχιστει" στη μετασκευη που εγινε τετραγωνη. αναγκαστικα η πρυμνη εγινε επιπεδη λογω διαπλατυνσης. Αυτο επισης φαινοταν και στο υπολοιπο πλοιο και γκαραζ, το εχω αναρτησει σε παλιοτερο ποστ με δικη μου φωτογραφια που φαινεται και κυκλωνω το παλιο πλοιο στο γκαραζ. Στο πλοιο σιγουρα κοπηκαν οι μπαντες, διαπλατυνθηκε και απο τις δυο μεριες (και επιμηκυνθηκε) και αλλαξε πολυ. Η γεφυρα και το σχεδιο στο πρωτο παραλληλογραμμο διπλα της μαρτυρουν πως ηταν ο Γ. ΔΙΩΓΟΣ και το κατω σαλονι που κρατηθηκε.Ακομα μετονομαστηκε ενα χρονο μετα τη μετασκευη του, οχι ταυτοχρονα με αυτην.Περιπου στο 2000 απεκτησε τα φουγαρα, που μεχρι πριν ντουμανιαζε τους επιβατες που καθοντουσαν εξω απο το κατω σαλονι. Ελπιζω να βοηθησα και να εγινα σαφης.

  6. #36

    Προεπιλογή

    Να προσθεσω και εγω μια ακομη φωτογραφια του Διογος μπας και βοηθησει.
    Panagia Armata Ellas G Diogos.jpg

  7. #37

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από PIANOMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπιζω να βοηθησα και να εγινα σαφης.
    Σαφέστατος φίλε PIANOMAN, και σε ευχαριστώ πολύ για την κατάθεση των γνώσεων σου όπως και τον φίλο aegina. Προσωπικά για μένα, αυτές οι συζητήσεις, περί .....μυστηρίων, αναγνωρίσεων, συγκρίσεων, είναι κυριολεκτικά το αλατοπίπερο του φόρουμ !!!!

    Πάντως, όχι, δεν εννοούσα ότι η παντόφλα στην Χαλκίδα ήταν το ΔΙΟΓΟΣ στην πρώτη του μορφή (όπως ναυπηγήθηκε), αλλά μετά από μία πρώτη μετασκευή. Και μεταξύ μας, μου φαίνεται παράξενο που την βλέπεις ως μικρή παντόφλα, εμένα μου φαίνεται από κανονική έως και μεγάλη. Τέλος πάντων. Νομίζω πως το συμπέρασμα που βγαίνει, είναι ότι δεν πρόκειται οριστικά για το ΔΙΟΓΟΣ - ΟΔΥΣΣΕΑΣ, και ελπίζω να μπορέσουμε να την ταυτοποιήσουμε στο μέλλον.

  8. #38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαφέστατος φίλε PIANOMAN, και σε ευχαριστώ πολύ για την κατάθεση των γνώσεων σου όπως και τον φίλο aegina. Προσωπικά για μένα, αυτές οι συζητήσεις, περί .....μυστηρίων, αναγνωρίσεων, συγκρίσεων, είναι κυριολεκτικά το αλατοπίπερο του φόρουμ !!!!

    Πάντως, όχι, δεν εννοούσα ότι η παντόφλα στην Χαλκίδα ήταν το ΔΙΟΓΟΣ στην πρώτη του μορφή (όπως ναυπηγήθηκε), αλλά μετά από μία πρώτη μετασκευή. Και μεταξύ μας, μου φαίνεται παράξενο που την βλέπεις ως μικρή παντόφλα, εμένα μου φαίνεται από κανονική έως και μεγάλη. Τέλος πάντων. Νομίζω πως το συμπέρασμα που βγαίνει, είναι ότι δεν πρόκειται οριστικά για το ΔΙΟΓΟΣ - ΟΔΥΣΣΕΑΣ, και ελπίζω να μπορέσουμε να την ταυτοποιήσουμε στο μέλλον.

    σιγουρα, οσοι ειμαστε εδω μεσα απολαμβανουμε τις ας πουμε "αχρηστες πληροφοριες" των μυστηριων-αναγνωριεσεων! Συμφωνω ως προς το αλατοπιπερο! Τωρα, το μικρη ειναι σχετικο. Εκεινα τα χρονια μια παντοφλα σαν το ΕΛΛΑΣ ως αρχικη μορφη και σαν το διωγο η την αγνωστη μεχρι στιγμης παντοφλα της φωτογραφιας τοτε δεν ηταν μικρη. Ειναι μικρη εως μιση απο τις συνομιληκες παντοφλες που μετασκευαστηκαν γενναια. ο διωγος το ελλας ο αποστολος και η εικονιζομενη χωραγαν απο 40 εως 45 οχηματα.Ο διωγος μετα πηγε στα 90 (διπλα) και ο Αιαντας πχ στα 85. Αυτο που εννοουσα ειναι πως η υπερκατασκευη του Διωγου δειχνει μεγαλυτερη και το γκαραζ παρομοιο.Ο διωγος δεχτηκε μια μετσκευη μονο σιγουρα, αλλα ακομα και αν ηταν υποθετικα η ιδια παντοφλα η αρχικη μορφη θα ηταν της χαλκιδας, δε μπορει να μικρυνε το σαλονι του λιγο και παντου μετα απο μετασκευη. Να προσθεσω πως οι πληροφοριες για το διωγο που ξερω ειναι μαλλον βεβαιες, γιατι εκτος γι αυτα που θυμαμαι ιδιοις ομμασι ειμαι σιγουρος, γνωριζω και τον συνταξιουχο εδω και χρονια καπετανιο του που τα ειχε επιβεβαιωσει σε συζητηση που ειχα μαζι του για τον διωγο-οδυσσεα και διαφορες ατελειωτες ιστοριες απο τα φοβερα συμβαντα της τοτε παντοφλογραμμης του Σαρωνικου!

  9. #39

    Προεπιλογή

    Σπάνια φωτογραφία του πλοίου ως ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΟΓΟΣ, στην προ μετασκευής - αρχική του μορφή βέβαια, τον Οκτώβριο 1984 προσεγγίζοντας στην Αίγινα (όπως αναφέρει ο σχολιασμός).

    ShipSpotting.com

    © simonwp

  10. #40

    Προεπιλογή

    Στη Malabo από το flickr

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας