Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 23

Θέμα: Ιωάννης Θηρεσία [Ioannis Thiresia]

  1. #1
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή Ιωάννης Θηρεσία [Ioannis Thiresia]

    Ο Ιωάννης Θηρεσία αναχωρόντας από το Πέραμα.

  2. #2
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Λοιπόν εγώ λέω να συνεχίσω αυτό που προτείνεις, με την προϋπόθεση να μας χαρίσεις κι εσύ φωτογραφίες !

    Ιωάννης Θηρεσία, σε μια από τις επισκέψεις μου δια θαλάσσης !

    Συνημμένο Αρχείο 41166


    [IMG]file:///C:/Users/%CE%98%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CF%82/Desktop/DSC01707.JPG[/IMG]
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  3. #3
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Μια ακόμη μεγάλη αμφίπλωρη στη γραμμή Πέραμα Παλούκια, Ιωάννης-Θηρεσία.

  4. #4
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Αν και πολύ καθυστερημένα opsαπο τις 30/08), γιατί έλλειπα Στύρα - Πόρο σήμερα διάβασα ότι η Φανούλα είχε γενέθλια. Σου εύχομαι ολόψυχα να τα εκατοστήσεις, καλές θάλασσες και όλα να σου έρχονται όπως τα θές. Χαρισμένη σε σένα μόνο

    Συνημμένο Αρχείο 105265
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  5. #5
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και πολύ καθυστερημένα (απο τις 30/0, γιατί έλλειπα Στύρα - Πόρο σήμερα διάβασα ότι η Φανούλα είχε γενέθλια. Σου εύχομαι ολόψυχα να τα εκατοστήσεις, καλές θάλασσες και όλα να σου έρχονται όπως τα θές. Χαρισμένη σε σένα μόνο

    Συνημμένο Αρχείο 105265
    Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ Παντελή μου!!! Nα 'σαι καλά και μη σε νοιάζει για την καθυστέρηση γιατί λόγω επιστροφής στην Αθήνα, έχουν πάει οι δουλειές πίσω και τρέχωωωωωωω, η σύνδεση φτιάχνεται τη Δευτέρα και έτσι υπάρχουν μνμτ που μπορεί να μην τα έχω δει, ή δεν έχω το χρόνο να απαντήσω κι έτσι...... Ελπίζω να διαβάσουν αυτό το θέμα και οι υπόλοιποι που μου έχουν ευχηθεί και δεν κατάφερα να τους απαντήσω(vinman μου τα είδα τα διαμαντάκια που μου αφιέρωσες και τρελάθηκα!!!), σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους και τα λέμε τη Δευτέρα γιατί φεύγω για Ρόδο!!! Φιλιάααααααααααα!!!!!!!!!

  6. #6
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ιωάννης Θηρεσία....27/06/2004 ώρα 11.30.
    Ο Σαλαμίνιος, τότε Αρχηγός του Λιμενικού Σώματος κ. Χρήστος Δελημιχάλης σπάει την σαμπάνια στο νεότευκτο σκάφος και η αντίστροφη μέτρηση για το πρώτο του μπανάκι αρχίζει.
    Κάτω απο τη γέφυρα δεξιά εγώ με τον γιό μου και την ανηψιά μου. Εγώ φωτογράφιζα απο πάνω (θα τις δούμε άλλη φορά), ενώ τις φωτο απ' έξω τραβούσαν τα αδέλφια μου. Το κείμενο αυτό όπως το έστειλα και δημοσιεύτηκε στην τοπική εφημερίδα "Σαλαμινιακή Πρωτοπορία".
    Ε/Γ – Ο/Γ «ΙΩΑΝΝΗΣ – ΘΗΡΕΣΙΑ» 20/11/2004

    Η κατασκευή του ξεκίνησε στις 15/9/2003 στο ναυπηγείο του κ. Παναγιωτάκη στα Αμπελάκια Σαλαμίνος και η καθέλκυση του έγινε στις 11:30 στις 27/6/2004 απ` όπου και η φωτογραφία. Τη σαμπάνια την ημέρα της καθελκύσεως έσπασε ο Αρχηγός του Λιμενικού Σώματος κ. Δελημιχάλης Χρήστος, ενώ είχε μαζευτεί πολύς κόσμος για να θαυμάσει το υπέροχο αυτό σκάφος που βλέπετε.
    Όποιος δεν έχει δει από κοντά την καθέλκυση ενός μεγάλου σκάφους πραγματικά χάνει. Είτε είναι έξω, είτε είναι επάνω στο σκάφος, η εμπειρία είναι μεγάλη. Εγώ έχω παρακολουθήσει πολλές καθελκύσεις και απ` έξω και από επάνω. Αυτή τη φορά είχα μαζί μου τον γιο μου Τάσο και την ανηψιά μου Γιώτα (11 και 14 ετών αντίστοιχα) και η εμπειρία αυτή θα τους μείνει αξέχαστη. Είναι αξιοθαύμαστο το πώς τόσοι τόνοι ατσάλι γλιστρούν τόσο απαλά μέσα στο νερό. Το σκάφος τοποθετημένο επάνω στο «βάζο» δηλαδή τις ξύλινες ράγες, γλιστρά απαλά πάνω στις τακαρίες, οι οποίες λόγω μεγάλης τριβής βγάζουν πολύ καπνό, ενώ πολλές φορές πιάνουν και φωτιά.
    Μόλις έπεσε στο νερό, το παρέλαβαν δύο ρυμουλκά και το οδήγησαν στα Παλούκια. Την ώρα που ρυμουλκούμενο πέρναγε τη δίαυλο, με όσα ferry boats συναντήθηκε, το καλωσόριζαν κορνάροντας και όλοι εύχονταν καλορίζικο και καλοτάξιδο.
    Σε αυτό το σκάφος (όπως και στα υπόλοιπα αμφίπλωρα) έχει δοθεί μεγάλη προσοχή στην ασφάλεια και την άνεση του επιβατικού κοινού. Για να καταλάβουμε το πόσο προσέχουν σήμερα την ασφάλεια στα αμφίπλωρα σκάφη που κατασκευάζονται, θα σας αναφέρω για το CRASH STOP.
    Το «Ιωάννης – Θηρεσία» με πλήρη ισχύ μηχανών και πλήρες φορτίο μπορεί να σταματήσει σε 80 μέτρα, δηλαδή σχεδόν όσο είναι το μήκος του. Ενώ τα συμβατικά ferry boats (παρ` ότι είναι μικρότερα και παίρνουν πολύ λιγότερα αυτοκίνητα) σταματούν στο διπλάσιο, του μήκους τους.
    Το «Ιωάννης – Θηρεσία» με 20 μέτρα πλάτος, είναι το μεγαλύτερο σε φάρδος ferry boat που κάνει το δρομολόγιο Παλούκια – Πέραμα. Το μήκος του είναι 83 μέτρα και το βύθισμα του 1,70 μέτρα . Είναι κατασκευασμένο με διπύθμενα και ο συντελεστής στεγανής υποδιαίρεσης είναι 1,0. Η χωρητικότητα του κυρίως γκαράζ είναι 137 Ι.Χ αυτοκίνητα, ενώ το υπόγειο γκαράζ το οποίο είναι έτοιμο αλλά δεν έχουν ανοιχθεί οι ράμπες καθόδου, θα παίρνει επιπλέον 40 Ι.Χ περίπου. Επίσης μπορεί να μεταφέρει 500 επιβάτες.
    Το «Ιωάννης – Θηρεσία» με Ν.Π 11186, το οποίο ανήκει στην Ν.Ε «Αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου», φοράει 4 μηχανές QUASCOR Ισπανικής προελεύσεως 480 ίππων εκάστη και το σύστημα πρόωσης είναι 4 ελικοπηδάλια τύπου H.R.P. Στα δοκιμαστικά έπιασε 15 μίλια ταχύτητα.
    Το πλήρωμα του «Ιωάννης – Θηρεσία» αποτελείται από τους κάτωθι:
    Γκίκα Δημήτριο (Πλοίαρχο), Φιλιάγκο Δημήτριο (Α΄ Μηχανικό), Λαζάρου Ιωάννη (Ναύτη), Πούτο Ιωάννη (Ναύτη), Κατσαρό Νικόλαο (Βοηθό Μηχανής) και Μπούτση Ιωάννη (Ναυτόπαις).
    Εύχομαι σε όλους καλά ταξίδια. Στη φωτογραφία , βλέπεται το πλοίο στα Παλούκια έτοιμο να φορτώσει.
    Εν τω μεταξύ προχωράει η αποπεράτωση του «Μαχητή» ενώ ξεκίνησαν να κατασκευάζονται το «Αθηνά» και το «Ματούλα» στη Σαλαμίνα και το «Γλυκοφιλούσα» στου κ. Κανέλλου στο Πέραμα. Όπως βλέπουμε, ο στόλος της Σαλαμίνας μέχρι το τέλος του 2005 θα αριθμεί 21 αμφίπλωρα (μαζί με τα 5 που ήλθαν από το Ρίο). Ένας στόλος όλος νέας τεχνολογίας, με αξιόλογα σκάφη τα οποία κατασκευάστηκαν προς όφελος και χάριν της .γρηγορότερης εξυπηρέτησης των κατοίκων και των επισκεπτών της Σαλαμίνας.
    Ο Πρόεδρος του συνεταιρισμού κ. Μαγιάτης καθιέρωσε ένα πολύ ωραίο σύστημα. Καθιέρωσε δύο ημερήσιες βάρδιες των οκτώ ωρών μόνο από αμφίπλωρα και η βραδινή βάρδια από συμβατικά.
    Τα ασθενοφόρα, τα απορριμματοφόρα και τα βυτία καυσίμων μεταφέρονται από συμβατικά, τα οποία είναι δύο σε κάθε βάρδια. Έτσι λοιπόν ουρές, οσμές και κίνδυνοι είναι πλέον παρελθόν.
    Θα ήταν παράλειψη μας να μην αναφέρουμε την καθαριότητα και καλή συντήρηση των συμβατικών ferry boats στη γραμμή μας, σε αντίθεση με τη βρωμιά και την ελλιπή συντήρηση αντιστοίχων ferry boats σε άλλες γραμμές.
    Συγχαίρουμε λοιπόν τα πληρώματα και ευχαριστούμε όλους τους παράγοντες που συνέβαλαν σε αυτό.
    Χαρισμένες σε Thanasis89, Leo, φανούλα, BEN BRUCE, CORFU, sylver23 και όλους τους αμφίπλωρους φίλους.


    ΙΩΑΝΝΗΣ ΘΗΡΕΣΙΑ 19.jpg

    ΙΩΑΝΝΗΣ ΘΗΡΕΣΙΑ 21.jpg

    ΙΩΑΝΝΗΣ ΘΗΡΕΣΙΑ 25.jpg

    ΙΩΑΝΝΗΣ ΘΗΡΕΣΙΑ 28.jpg

    ΙΩΑΝΝΗΣ ΘΗΡΕΣΙΑ 30.jpg
    Sorry για την ποιότητα είναι απο φίλμ, ξανατραβηγμένες με φηφιακή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pantelis2009 : 20-12-2010 στις 19:43

  7. #7
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Ν.Ψυχικό
    Μηνύματα
    247

    Προεπιλογή

    Ioannis Thiresia.JPG
    Ιωάννης Θηρεσία.
    Για τους Pantelis2009 & nikos1945

  8. #8
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ φίλε NikosP (ελπίζω να σας άρεσε) και ανταποδίδω σε σένα και όλη την παρέα του Σαββάτου.
    Του nikos1945 θα τα του μεταβιβάσω εγώ γιατί εκείνος ασχολείται με άλλα θέματα.
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΘΗΡΕΣΙΑ......... 27-09-2010.


    ΙΩΑΝΝΗΣ ΘΗΡΕΣΙΑ 58 27-09-2.jpg

  9. #9
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΚΥΛΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.112

    Προεπιλογή

    Το Ιωαννης Θηρεσια στο Περαμα στις 25/10/2012 !!
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ 25-10-2012 (2).jpg

  10. #10
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ευχαριστούμε φίλε IONIAN STAR για τις ωραίες σου φωτο.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας