Σελίδα 2 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 91

Θέμα: Θάσος ΙΙΙ [Thassos III, Πάραλος ΙΙ]

  1. #11
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε BEN BRUCE.

  2. #12
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ και γω φίλε Κώστα.
    Πάραλος ΙΙ ....22/06/2008 μία μέρα πριν το μπανάκι του. Για σένα και όλους τους αμφίπλωρους φίλους.

    ΠΑΡΑΛΟΣ ΙΙ 351.jpg

  3. #13
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Απόπλους από τα Παλούκια της Σαλαμίνας, σε δρομολόγιο προς το Πέραμα. Να παρατηρήσουμε το όμορφο σχέδιο στον καταπέλτη (μωρέ τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει, μπορεί κανείς να βοηθήσει ???), που υπάρχει όμως αποτυπωμένο μόνο στην μία "πλευρά" του αμφίπλωρου, ίσως για να υποδηλώνει την "πλώρη" ???

    Τα παρα πάνω τα έγραψες σε άλλο θέμα, αλλά εκεί ......δεν χαλάω μελάνι για να απαντήσω. Απάντηση λοιπόν εδώ.
    Φίλε Espresso Venezia να ήταν η ζήλια ψώρα........... Να τη σου θυμίζει. Πήραμε τα σχέδια απο το Ωκυρρόη, είδαμε ότι ο Ποσειδώνας έχει στην πλώρη .....τον Ποσειδώνα και το Πάραλος στον καθρέπτη τη διήρη (και τα δύο πλοία του Βιλλιώτη) και το .....κολλήσαμε.
    Ας δούμε το Πάραλος σε ένα δρομολόγιο του. Για σένα και όλους τους αμφίπλωρους φίλους.

    ΠΑΡΑΛΟΣ ΙΙ 414 13-08-2011.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pantelis2009 : 26-05-2013 στις 09:35

  4. #14
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Σε λίγες μέρες το Πάραλος ΙΙ κλείνει 5 χρόνια απο την καθέλκυση του και έμαθα ότι πουλήθηκε εκεί που πήγε και το Πάραλος- Τambor II, δηλαδή στην Κόστα Ρίκα. ¶ρα θα συνταξιδεύει με το αδελφάκι του.
    Μένει να δούμε σε πιο ναυπηγείο θα κάνει τη μετατροπή που έγινε και στο πρώτο Πάραλος, δηλαδή να κοπούν τα μαγαζιά, να σχηματιστή το σκαλοπάτι των 30-40 εκατοστών που θα εφαρμόζει η ράμπα τους, ασανσέρ και αν θα φτιάξουν τραπεζάκια και bar στο άνω deck όπως έκαναν στο πρώτο.
    Ας δούμε το ΠΑΡΑΛΟΣ ΙΙ όταν έκανε τη συντήρηση του στις 12-11-2012 στο ναυπηγείο Παναγιωτάκη.

    ΠΑΡΑΛΟΣ ΙΙ 429 12-11-2012.jpg
    Όταν μάθω περισσότερα .....τα ξανα λέμε.

  5. #15
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Ευχαριστούμε Παντελή για τα νέα του Πάραλος πάει και αυτό..........

    Ο Πάραλος στο πέραμα τον Απρίλιο του 2012

    ΠΑΡΑΛΟΣ12-04-2012.gif

  6. #16
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    pantelis2009 μαλλον δε μας τα λες καλα! Το βαπορι ειναι εδω κ θα συνεχισει να ειναι,οποτε κουνια που σε κουναγε!Πρωτα μαθαινουμε κατι εγκυρο κ βεβαιο κ μετα το αναρτιζουμε!

  7. #17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Diaylos Εμφάνιση μηνυμάτων
    pantelis2009 μαλλον δε μας τα λες καλα! Το βαπορι ειναι εδω κ θα συνεχισει να ειναι,οποτε κουνια που σε κουναγε!Πρωτα μαθαινουμε κατι εγκυρο κ βεβαιο κ μετα το αναρτιζουμε!
    Μάλλον εσύ φίλε μου δεν μας τα λες καλά. Κατ' αρχάς εδώ βρισκόμαστε και γράφουμε ερασιτεχνικά σε ένα φόρουμ, και όχι ειδήσεις για κάποιο ειδησεογραφικό πρακτορείο (που εκεί τις πιό πολλές φορές, επαγγελματίες δημοσιογράφοι γράφουν γενικώς και αορίστως επικαλούμενοι πληροφορίες από "κύκλους" ή "καλά ενημερωμένες πηγές").

    Κατόπιν, ε και τι έγινε που "Το βαπορι ειναι εδω κ θα συνεχισει να ειναι", τι σημαίνει αυτό ??? Πως αποκλείεις την εκδοχή να ήταν πράγματι έγκυρη η πληροφορία που μετέφερε ο Παντελής, και κατόπιν για τον ένα ή άλλο λόγο να αθετήθηκε η συμφωνία ή να μην υπήρξε κατάληξη στις συζητήσεις και να χάλασε -κοινώς- η δουλειά ??? Πρώτη φορά είναι ή μήπως η τελευταία που συμβαίνει κάτι τέτοιο ??? Ακόμα, το "εγκυρο κ βεβαιο" πως ακριβώς το ...εννοείς ??? Εδώ έχουμε δει περιπτώσεις πλοίων να πωλούνται, να μετονομάζονται και να υψώνουν ξένη σημαία (π.χ. ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΙΑ Ζ - ΔΩΡΑ Π) και τελικά να παραμένουν εδώ μετά από ακύρωση της πώλησης. Δηλαδή τι θα πρέπει να γίνει, να περιμένουμε πρώτα να φύγει το πλοίο, να φτάσει και στον προορισμό του στο εξωτερικό και .....μετά να γράψουμε ότι πουλήθηκε, δια να είμεθα ..."έγκυροι και βέβαιοι" ???

    Τέλος, δεν είναι κακό να προσέχεις λίγο τις εκφράσεις σου. Το "κουνια που σε κουναγε" και απρεπές είναι και σαφώς δηλώνει ότι γράφεις με εμπάθεια (γιατί άραγε, έχεις προσωπικά συμφέροντα ???).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 06-07-2013 στις 12:30

  8. #18
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Ακριβως, συμφωνω σε ολα οσα ειπες φιλε μου.
    Επειδη ειμαστε ερασιτεχνες λοιπον κ εδω γραφουμε για ''χομπυ'' , τα διαβαζουν αυτα κ ανθρωποι που ειναι στελεχοι, πλοιοκτητες κ πληρωματα.
    Κυριως ομως τα πληρωματα ποναει πολυ που θα χασουν τη δουλεια ,τους ενω εσυ το κανεις για χομπυ αυτο κ την αλλη μερα θα εχεις δουλεια! Καλο θα ειναι λοιπον να μη χαιρομαστε
    με τις πωλησεις γιατι αλλοι σιγουρα θα κλαινε!
    Οσο γι αυτο που ειπες οτι εχω συμφεροντα εισαι γελασμενος. Αν ειχα καποιο συμφερον μαλλον θα χαιρομουν αν ειχε πουληθει το πλοιο κ οι λογοι οικονομικοι! Ομως δεν εχω κανενα τετοιο λογω για να χαρω.
    Μονο κ μονο τα πληρωματα σκεφτομαι που θα μπουν στο μακρυ καταλογο της ανεργιας κ τιποτε αλλο! Ευχομαι ουτε εσυ ,αλλακανενας να μη μεινει απο δουλεια αυτους τους δυσκολους καιρους που ολοι μας
    ζουμε!
    Οσοι ειναι πληρωματα κ μπαινουν κ διαβαζουν εδω ολα αυτα ,σιγουρα τους καλυπτω με τα οσα γραφω κ οσα εννοω!

  9. #19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Diaylos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....τα διαβαζουν αυτα κ ανθρωποι που ειναι στελεχοι, πλοιοκτητες κ πληρωματα.
    Φίλε μου, σε παρακαλώ τώρα, μην κοροιδευόμαστε μεταξύ μας..... Δηλαδή τα στελέχη και πολύ περισσότερο οι πλοιοκτήτες μίας εταιρείας διαβάζουν τα φόρουμ για να μάθουν .....αν πουλήθηκε ή όχι το πλοίο τους ??? Ή το πλήρωμα ενός πορθμείου, αν διαβάσει εδώ περί σεναρίων πώλησης, δεν μπορεί ευκολότατα να το διασταυρώσει μέσω των ...στελεχών ή του πλοιοκτήτη ??? Αστεία πράγματα.....

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Diaylos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλο θα ειναι λοιπον να μη χαιρομαστε με τις πωλησεις γιατι αλλοι σιγουρα θα κλαινε!
    Είδες κανέναν να χάρηκε στην οποιαδήποτε πώληση πλοίου ??? Που, σε ποιό ποστ, σε ποιό θέμα ??? Εκτός πια κι αν εννοείς ότι όταν κάποιος αναφέρεται σε πώληση πλοίου, αυτόματα χαίρεται για την πώληση αυτή και για τις δουλειές που θα χάσουν τα μέλη του πληρώματος. Άμα είναι έτσι, από εδώ και πέρα όταν κάποιος αναφέρεται σε πληροφορία για πώληση πλοίου, να μην παραλείπει οπωσδήποτε να αναφέρει και τα αυτονόητα, την βαθυτάτη λύπη δηλαδή που αισθάνεται, μπας και κάποιος νομίσει ότι .....χάρηκε (και πάλι αστεία πράγματα).

    Εκτός πάντως από την ευκολοτάτη και συγκινητική ομολογουμένως απάντηση του στυλ : "εγώ ότι είπα το είπα για τα πληρώματα που απολύονται" (λες και εμείς χαιρόμαστε...), δεν είδα να απαντήσεις στα ερωτήματα που σου έθεσα, και αφορούν το πότε μία πληροφορία είναι κατά την γνώμη σου "έγκυρη και βέβαιη" και άρα δημοσιοποιήσιμη, ούτε για το αν θεωρείς απίθανο το να ματαιωθεί - ακυρωθεί τελικά μία πώληση. Τα δύσκολα τα απέφυγες ...επιμελώς !!!!!

  10. #20
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Σου απάντησε απ' ότι βλέπεις "κατάλληλα" άλλος φίλος απο το forum και δεν χρειάστηκε .....να απαντήσω εγώ.
    Αλλά στις ερωτήσεις του, δεν απάντησες και κρύφτηκες "επιμελώς" πίσω απο το δάκτυλο σου.
    Δεν νομίζω κανείς να έχει αμφισβητήσει τόσο καιρό, τις πληροφορίες που έχω ανεβάσει. Δεν βλέπω όμως να έχεις κάνει και εσύ το ίδιο (γιατί σχεδόν μαζί γραφτήκαμε) δηλαδή να ανεβάσεις πληροφορίες και φωτο.
    Τώρα που θα σταματήσω να γράφω, ελπίζω να είσαι εσύ που θα δίνεις τις "έγκυρες" πληροφορίες........και άμα με το καλό ξαναγυρίσω στο forum να τις βρώ και να τις διαβάσω.

Σελίδα 2 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας