Σελίδα 6 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 60 από 153

Θέμα: Άγιος Παντελεήμων [Agios Panteleimon, Ιωάννης Αποστόλης ΙΙ]

  1. #51

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας δούμε την .....αίθουσα κληρικών, όπως ονομαζόταν με τις αγιογραφίες. Αυτό βέβαια δεν θα υπάρχει, έγινε μονοκόμματο το σαλόνι.
    Αλληλούια....... Δηλαδή οι άγιοι πατέρες (ευλόγησον δέσποτα) δεν μπορούσαν να συνταξιδέψουν με τους κοινούς θνητούς στον ίδιο χώρο, και είχε δημιουργηθεί ξεχωριστό σαλόνι (στο πρώην ένα και ενιαίο) και μάλιστα με αγιογραφίες ??? Θου Κύριε φυλακὴν τω στόµατί µου......

  2. #52
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΡΑΦΗΝΑ / ΒΟΛΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ....
    Μηνύματα
    1.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλληλούια....... Δηλαδή οι άγιοι πατέρες (ευλόγησον δέσποτα) δεν μπορούσαν να συνταξιδέψουν με τους κοινούς θνητούς στον ίδιο χώρο, και είχε δημιουργηθεί ξεχωριστό σαλόνι (στο πρώην ένα και ενιαίο) και μάλιστα με αγιογραφίες ??? Θου Κύριε φυλακὴν τω στόµατί µου......
    Φιλε απλα υπηρχε για να υπαρχει η αιθουσα, οποιος ηθελε καθοτανε μεσα, εξαλλου ολο το πλοιο ηταν γεματο μοναχους και ιερεις σε καθε γωνια του, οι προσκυνητες ηταν μειοψηφια τη μια φορα που το ταξιδεψα......Απλως το μονο που θα χρειαστει πλεον ειναι διαχωρισμο στις τουαλετες - σε ανδρων και γυναικων - καθως οσο δουλευε στο αγιο ορος κατι τετοιο δεν ηταν απαραιτητο !

    Εξαλλου από ότι μου έχουν πει, πιο πολύ σαν ro-ro το δουλεύανε το υπέροχο βαποράκι μαζί με το ΕΥΑΓΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ.......και ο κόσμος πήγαινε με το ( εγκατειλημένο κατά τη γνώμη μου από συντήρηση) ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ........

  3. #53

    Προεπιλογή

    Το συγκεκριμένο σαλονάκι προφανώς και ήταν για όλο τον κόσμο. Και επειδή έτυχε τον Νοέμβριο που είχα ταξιδέψει στο ¶γιο Όρος, από όλο το καράβι να κάθομαι στο μικρό αυτό σαλονάκι, αν ήταν κανα δυο μοναχοί μέσα και όλοι οι άλλοι λαϊκοί. Όσο για τις Αγιογραφίες στα παράθυρα είναι λογικότατο ειδικά όταν κάτι σου ανήκει. Σαν να λέμε το πούλμαν της Μπαρτσελόνα να έχει διακριτικά της ομάδας. Καθόλου περίεργο δηλαδή.
    Και τέλος για την χρήση των δύο αυτών φέρρυ στην γραμμή, εγώ θα έλεγα ότι παραγέμιζαν όλα, απλά το ¶γιος Παντελεήμων εννοείται φορτωνόταν περισσότερα φορτηγά και αμάξια από το ¶ξιον Εστίν, που μου φάνηκε και αρκετά καλοσυντηρημένο...
    Να και το ντοκουμέντο για την κίνηση...PB150513.jpg PB150515.jpg

  4. #54
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από giorgos_249 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε απλα υπηρχε για να υπαρχει η αιθουσα, οποιος ηθελε καθοτανε μεσα, εξαλλου ολο το πλοιο ηταν γεματο μοναχους και ιερεις σε καθε γωνια του, οι προσκυνητες ηταν μειοψηφια τη μια φορα που το ταξιδεψα......Απλως το μονο που θα χρειαστει πλεον ειναι διαχωρισμο στις τουαλετες - σε ανδρων και γυναικων - καθως οσο δουλευε στο αγιο ορος κατι τετοιο δεν ηταν απαραιτητο !

    Εξαλλου από ότι μου έχουν πει, πιο πολύ σαν ro-ro το δουλεύανε το υπέροχο βαποράκι μαζί με το ΕΥΑΓΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ.......και ο κόσμος πήγαινε με το ( εγκατειλημένο κατά τη γνώμη μου από συντήρηση) ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ........
    Φίλε μου Γιώργο τουαλέτες ανδρών - γυναικών.......υπήρχαν γιατί πριν δούλευε Σαλαμίνα - Πέραμα. Τώρα στο Άγιο Όρος που δούλευε ...... απλά πηγαίναν όπου ήθελαν (για να μην πω ένα διαχωρισμό που άκουσα και ........μας κόψει η ΕΣΡ).
    Ας δούμε την ταμπέλα που υπάρχει, να πούμε ότι ανακαινίστηκαν πλήρως, και με την προσθήκη που έγινε πρύμα, αυξήθηκαν και τοποθετήθηκαν νέοι νιπτήρες corian. Αύριο μάλλον θα κάνει δοκιμαστικό και την Παρασκευή θα αναχωρήσει για την ωραία Κέρκυρα με καπετάνιο τον Νίκο Αρβανιτάκη που ήταν Ύπαρχος στο Παντοκράτωρ.

    ΑΓΙΟΣ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩ&#925.jpgΑΓΙΟΣ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩ&#925.jpg

  5. #55
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Έχει πάει στην Ε1 μάλων θα φύγει.
    Καλά ταξίδια να έχει.

  6. #56
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Αυτή την ώρα φεύγει για την ωραία Κέρκυρα. Καλή πλοιαρχία στον Cpt. Νίκο.
    Ας δούμε το όμορφο σαλόνι του πλοίου.

    ΑΓΙΟΣ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩ&#925.jpgΑΓΙΟΣ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩ&#925.jpg

  7. #57

    Προεπιλογή

    Μου προξενεί εντύπωση πάντως το ότι το πλοίο δεν μετονομάστηκε (τουλάχιστον όχι ακόμα). Σίγουρα δεν είναι πρωτοφανές αλλά πάντως αρκετά ασυνήθιστο ένα πλοίο να αλλάζει πλοιοκτήτρια εταιρεία, να δρομολογείται σε άλλη γραμμή και να διατηρεί το ίδιο όνομα.

  8. #58
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΡΑΦΗΝΑ / ΒΟΛΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ....
    Μηνύματα
    1.996

    Προεπιλογή

    Ας το δούμε σε δυο φώτος από μια επίσκεψη στο Αγιο Όρος......

    Η πρώτη είναι στο λιμανάκι της μονής Αγ Παντελεήμονος ( γεωγραφικα βρισκεται καπου στη μέση του Αγίου Όρους από τη δυτική πλευρά )......το συγκεκριμένο μοναστήρι από ότι μου είπανε είναι ρώσικο , και χρηματοδοτείται σε μεγάλο βαθμό από τη ρωσική κυβέρνηση......

    IMGP3302.jpg

    Στη δεύτερη το πλοίο σε πλήρη φόρτωση εν πλω ως ΦΓ/ΟΓ προς Ουρανούπολη φωτογραφημένο από τη μονή Ξενοφώντος, με μπουρίνι να ετοιμάζεται να ξεσπάσει.....

    IMGP3964.jpg

  9. #59
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ωραία η βόλτα στο ¶γιο Όρος, πήγα απο Ουρανούπολη έως Δάφνη αλλά δεν πάτησα επάνω του το πόδι μου, γιατί δεν είχα χρόνο. (εντυπωσιακό το μοναστήρι του ¶γ. Παντελεήμωνα).
    Ας δούμε το ¶γ. Παντελεήμων, εχθές στις 22.30 μ.μ. την ώρα που πέρναγε για πρώτη φορά στη ζωή του απο τον Ισθμό της Κορίνθου, τώρα βρίσκετε ανατολικά της Ιθάκης και πλησιάζει για την ¶τοκο (ελπίζω να τα λέω σωστά) για να μην με κυνηγήσουν οι ντόπιοι.
    Κατά στις 18.00 θα φτάσουν στην Κέρκυρα. Βαγγέλη περιμένουμε τις πρώτες εντυπώσεις.

    ΑΓΙΟΣ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩ&#925.jpg

  10. #60
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Πρίν απο λίγο έγινε η 1η συνάντηση των πλοίων της ίδιας εταιρείας, Νηρέας και Αγ. Παντελεήμων. Απ' ότι είδα στο AIS το Νηρέας άλλαξε λίγο την πορεία του οπότε θα είχαμε ........σφυρίγματα, για το καλώς όρισε. Ελπίζω τώρα που μπαίνει μέσα στην Κέρκυρα να έχουμε ...... τοπική ανταπόκριση .

Σελίδα 6 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας