Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 151

Θέμα: Ευγενία Π. [Σωκράτης Ιασεμίδης - Socratis Iasemidis, Evgenia P.]

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1

    Προεπιλογή Ευγενία Π [Efgenia P - Σωκράτης Ιασεμίδης]

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nautikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι πολλες οι παντοφλες που εργαζονται σαν RoRo πλοια. Μια απο αυτες που μου κανει εντυπωση για πολλους λογους ειναι η Ευγενια Π. Κατασκευασμενη το 1944 :shock: εκτελει τακτικα δρομολογια μεταξυ Ελευσινας και Δωδεκανησων. Περεπιπτοντως καποιος να μας ενημερωσει για το παρελθον της? (θα πρεπει να ειναι ή πολυ ενημερωμενος ή πολυ παλιος...)
    Εργαζοταν και παλια(πολυ παλια) στο ΡΙΟ.Με το ονομα ΙΩΑΣΗΜΙΔΗΣ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sylver23 : 18-02-2013 στις 13:31

  2. #2
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Μιας και αναφέρθηκε το όνομα της Ευγενίας Π, βρήκα μια φωτογραφία απο το αρχείο μου, λήψη της 01.01.05, εν πλώ προς τα νησιά.

    PICT0134.jpg

  3. #3
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    H παντόφλα αυτή στην κυριολεξία οργώνει το Αιγαίο. Στις 28-10 την βρήκα στην Σκιάθο και την περασμένη βδομάδα στην Ρόδο.

  4. #4
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Aθηνα
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από captain 83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    H παντόφλα αυτή στην κυριολεξία οργώνει το Αιγαίο. Στις 28-10 την βρήκα στην Σκιάθο και την περασμένη βδομάδα στην Ρόδο.
    ετσι ειναι φιλε οπως τα λες.......

  5. #5

    Προεπιλογή Σωκράτης Ιασεμίδης - Ευγενία Π.

    Γειά σας,
    Τυχαία πρόσφατα έπεσα στην κουβέντα σας και στα γραφόμενά σας, και ευχαριστώ που μου δώσατε την αφορμή και το ερέθισμα - έστω και πολύ καθυστερημένα - να ξαναθυμηθώ πράγματα και να κάνω ένα αφιέρωμα στο " Σ. Ιασεμίδης¨" και στον πρώτο καπετάνιο του, Κυριάκο Τσάγκαρη. Που ήταν και ο πρώτος καπετάνιος , που άνοιξε τις γραμμές Ρίο - Αντίρριο και Αρκίτσας - Αιδηψού, και που έτυχε να είναι και ο πεθερός μου. Και που ναι ... έχετε δίκιο, δεν ξεπερνούσε τα 170 εκ., αλλά, πιστέψτε με, ήταν πολύ μεγάλος και σωστός καπετάνιος και άνθρωπος. Πολύ θάθελα να ζούσε για να σας διαφωτίσει στην όμορφη, ιστορικά ενδιαφέρουσα και εξειδικευμένη κουβέντα σας. Καλά Ταξίδια να έχετε και Καλή Ζωή.
    Πατήστε εδώ για το αφιέρωμα και σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες, που εσείς μου δώσατε και εμπεριέχονται :
    https://www.youtube.com/watch?v=LAziVYJW_Jo

  6. #6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από SONINLAW Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας,
    Τυχαία πρόσφατα έπεσα στην κουβέντα σας και στα γραφόμενά σας, και ευχαριστώ που μου δώσατε την αφορμή και το ερέθισμα - έστω και πολύ καθυστερημένα - να ξαναθυμηθώ πράγματα και να κάνω ένα αφιέρωμα στο " Σ. Ιασεμίδης¨" και στον πρώτο καπετάνιο του, Κυριάκο Τσάγκαρη. Που ήταν και ο πρώτος καπετάνιος , που άνοιξε τις γραμμές Ρίο - Αντίρριο και Αρκίτσας - Αιδηψού, και που έτυχε να είναι και ο πεθερός μου. Και που ναι ... έχετε δίκιο, δεν ξεπερνούσε τα 170 εκ., αλλά, πιστέψτε με, ήταν πολύ μεγάλος και σωστός καπετάνιος και άνθρωπος. Πολύ θάθελα να ζούσε για να σας διαφωτίσει στην όμορφη, ιστορικά ενδιαφέρουσα και εξειδικευμένη κουβέντα σας. Καλά Ταξίδια να έχετε και Καλή Ζωή.
    Πατήστε εδώ για το αφιέρωμα και σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες, που εσείς μου δώσατε και εμπεριέχονται :
    https://www.youtube.com/watch?v=LAziVYJW_Jo
    Μπραβο! Εξαιρετικο βιντεο, καλα φτιαγμενο. Τα τελευταια τροα λεπτα με αγνωστες φωτογραφιες του πρώτου καπετάνιου του, Κυριάκου Τσάγκαρη, ειναι πραγματι μεγαλης αξιας.
    Ευχαριστουμε...

    ΝΑΠ

    ΥΓ: Πολυ θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η μουσικη του βιντεο. ΜΑγευτικη!

  7. #7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπραβο! Εξαιρετικο βιντεο, καλα φτιαγμενο. Τα τελευταια τροα λεπτα με αγνωστες φωτογραφιες του πρώτου καπετάνιου του, Κυριάκου Τσάγκαρη, ειναι πραγματι μεγαλης αξιας.
    Ευχαριστουμε...

    ΝΑΠ

    ΥΓ: Πολυ θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η μουσικη του βιντεο. ΜΑγευτικη!
    Ευχαριστώ πολύ,
    Η οικογένεια μάλλον θα βρεί και άλλες παλιές σχετικές φωτογραφίες.....

    Η μουσική είναι της άριστης Ευανθίας Ρεμπούτσικα . Το συγκεκριμένο κομμάτι ξεκινάει από το 34.14 λεπτό στο :
    https://www.youtube.com/watch?v=CfQ9Rx4gbJc.
    Και με τον Κότσιρα :
    https://www.youtube.com/watch?v=K8n4wEQ_j1U

    Καλή ακρόαση

    Υ.Γ. Επειδή είμαι αρβανίτης (από Βοιωτία ) και το Peppas είναι αρβανίτικο, εσείς Κούλουρη ή Βοιωτία ????

  8. #8
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kosmimi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εργαζοταν και παλια(πολυ παλια) στο ΡΙΟ.Με το ονομα ΙΩΑΣΗΜΙΔΗΣ
    Στο riverseainternational.co.uk είχε μπει παλιότερα μια φωτογραφία της ΕΥΓΕΝΙΑΣ Π. με τα παρακάτω σχόλια:

    Built at ???? in 1944, clearly an ex war-built landing craft, 498grt
    listed as ex SOKRATIS EASEMIDES in 1982
    Now used as a hazardous / heavy cargo ferry for Crete
    And more from Nektarios and Emmanuel ....
    She was donated to Greece after the second world war (we know that she took part in Normandy).
    She was SOKRATIS IASEMIDIS from 24-8-1946 to February 1982 and then became EVGENIA P. She was the FIRST ferry boat to work at the Rio-Antirrio route near Patras.

  9. #9
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο riverseainternational.co.uk είχε μπει παλιότερα μια φωτογραφία της ΕΥΓΕΝΙΑΣ Π. με τα παρακάτω σχόλια:


    [font=Book Antiqua]
    Η ΕΥΓΕΝΙΑ Π. σε παλαιότερη φωτογραφία της στο Λαύριο


    ΕΥΓΕΝΙΑ Π..jpg

  10. #10
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από CORFU Εμφάνιση μηνυμάτων
    H γεφυρα που ειναι?.Στο Α deck η στο Β deck. Κουιζ!!!

    Μιας κι έπεσε στην πλώρη μου στην περιήγηση μου το Σάββατο, στον κόλπο των θαυμάτων νομίζω ότι κέρδισα το κουίζ ε? Το δώρο μου θα είναι μια από τις πανέμορφες φωτογραφίες που πάντα μας χαρίζεις φίλε μου CORFU!

    Η λύση

    P1120986.jpg

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας