Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 65

Θέμα: Γρηγόρης Μ [Grigoris M, Άρης]

  1. #41

    Προεπιλογή

    Να δούμε σε χθεσινές φωτογραφίες το ΓΡΗΓΟΡΗΣ Μ (πρώην ΑΡΗΣ της Ερέτριας) τραβηγμένο έξω στο ναυπηγείο ΜΕΓΑΤΕΧΝΙΚΑ. Άξονες και προπέλες έχουν βγει για συντήρηση και αρκετές λαμαρινοδουλειές βρίσκονται σε εξέλιξη και στην γάστρα του πλοίου. Κάτι που δεν γνώριζα και το έμαθα χθες, είναι ότι το πλοίο ανήκει στην ίδια πλοιοκτήτρια εταιρεία με το ρυμουλκό ΔΙΑΣ (της Κέρκυρας βέβαια) το οποίο όπως είχαμε δει και γράψει εδώ βρίσκεται επίσης για εργασίες συντήρησης στο Πέραμα, και μάλιστα στο διπλανό ακριβώς ναυπηγείο (ΑΤΛΑΣ) από το ΜΕΓΑΤΕΧΝΙΚΑ.

    IMG_0201.jpg__IMG_0186.jpg__IMG_0167.jpg
    Πέραμα - Ναυπηγείο ΜΕΓΑΤΕΧΝΙΚΑ - 25/02/2017

  2. #42

    Προεπιλογή

    Το μικρό φέρρυ έχει πλέον καθελκυστεί και παραμένει δεμένο στην προβλήτα του ναυπηγείου ΜΕΓΑΤΕΧΝΙΚΑ για τις τελευταίες εργασίες.

    IMG_0092.jpg
    Πέραμα - 04/03/2017

  3. #43
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Τελείωσε και με τα χαρτιά του και έφυγε εχθές το βράδυ για την Κέρκυρα. Αυτή την ώρα είναι μεταξύ Ιθάκης και ¶τοκο. Καλή συνέχεια σε όλους.

  4. #44

    Προεπιλογή

    το καραβακι στην κερκυραγρηγορης μ.jpgγ1.jpgγ2.jpg

  5. #45
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ένας πλοιοκτήτης φίλος από Σαλαμίνα μου έστειλε αυτή την φωτο από το ¶ρης. Δεν ξέρω ποιου είναι (δεν είναι δική μου) αλλά μου είπε ότι ο συνπλοιοκτήτης του είχε κάποτε πόντους σε αυτό. Ελπίζω να σας αρέσει.

    ΑΡΗΣ.jpg
    Πηγή
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 13-05-2018 στις 16:11 Αιτία: Προσθήκη πηγής φωτογραφίας

  6. #46

    Προεπιλογή

    Έξοχη φίλε !!! Το ΑΡΗΣ όπως κατασκευάστηκε, στην πρώτη του μορφή.

  7. #47
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας πλοιοκτήτης φίλος από Σαλαμίνα μου έστειλε αυτή την φωτο από το ¶ρης. Δεν ξέρω ποιου είναι (δεν είναι δική μου) αλλά μου είπε ότι ο συνπλοιοκτήτης του είχε κάποτε πόντους σε αυτό. Ελπίζω να σας αρέσει.

    ΑΡΗΣ.jpg
    Ευχαριστούμε πολυ φιλε

  8. #48

    Προεπιλογή

    Με αφορμή την φωτό που μας παρέθεσε σήμερα ο Παντελής, να αναφέρουμε μερικά ακόμα στοιχεία για το ΓΡΗΓΟΡΗΣ Μ (πρώην ΑΡΗΣ).

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν ΑΡΗΣ κατασκευάστηκε το 1967 και το ΙΜΟ του είναι 8745046. Δούλευε στην γραμμή Ωρωπού- Ερέτριας και τώρα σαν φορτηγό μεταφέροντας αδρανή υλικά στην Κέρκυρα.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να προσθέσουμε στα στοιχεία του ότι κατασκευάστηκε στο ναυπηγείο Ν. Κ. Σάββα (πιθανότατα όταν αυτό ήταν ακόμα στο Νέο Ικόνιο - Κερατσίνι) ως ΑΡΗΣ βέβαια το 1967 με αριθμό νηολογίου Ν.Π. 2895. Τον αριθμό ΙΜΟ 8745046 τον απέκτησε όταν ξεκίνησε να δουλεύει ως ΓΡΗΓΟΡΗΣ Μ στην Κέρκυρα (κάπου στα 2002-3) και με νέο αριθμό νηολογίου Ν.Π. 9851.
    Κατ' αρχάς να διορθώσουμε ένα λάθος. Κατασκευάστηκε μεν στο ναυπηγείο Ν. Σάββα αλλά σε αυτό του Περάματος και όχι του Νέου Ικονίου (Κερατσινίου). Αποτελεί μία από τις λίγες περιπτώσεις ελληνικής παντόφλας που ενώ δέχθηκε μετασκευή μεγαλώματος, επεκτάθηκε μόνο κατά μήκος και πλάτος και όχι σε ύψος. Μάλιστα η υπερκατασκευή του έχει παραμείνει μέχρι και σήμερα στην αρχική της μορφή, και ας μην μας ξεγελάνε οι πλαινοί διάδρομοι που επεκτάθηκαν μέχρι πρύμα μετά την διαπλάτυνση του.

    Η κύρια μετασκευή του κατά την οποία άλλαξε "εμφάνιση" έγινε το 1990, και έκτοτε οι διαστάσεις του είναι 57m x 13.55m x 2.52m, ενώ το 2004 τοποθετήθηκαν και νέες μηχανές, Caterpillar 2 x 750hp.

  9. #49
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    To Γρηγόρης Μ εχθές είχε πάει στον ¶γιο Γόρδιο, μια τοποθεσία στη Δυτική Κέρκυρα. Πλοίο εκεί μου είπε φίλος ότι δεν έχει ξανά πάει. Τι έκανε .....δεν ξέρω. Αυτή την ώρα έχει αναχωρήσει από κει. Να και η απόδειξη. Καλή συνέχεια.

    ΓΡΗΓΟΡΗΣ-Μ-24-05-06-2018.jpg

  10. #50

    Προεπιλογή

    Πανέμορφη φωτό Παντελή, καταπληκτική τοποθεσία, και αν διακρίνω καλά ούτε καν προβλήτα δεν πρέπει να υπάρχει, στην παραλία - αμμουδιά πρέπει να είχε ρίξει καταπέλτη.

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας