Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 25

Θέμα: Η αγαπημένη σας εταιρεία ιστιοπλοϊκών σκαφών;

  1. #1
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή Η αγαπημένη σας εταιρεία ιστιοπλοϊκών σκαφών;

    Ποια είναι η αγαπημένη σας εταιρείας ναυπήγησης ιστιοπλοϊκών σκαφών;

    Μιλώντας για ιστιοπλοϊκά αναψυχής και όχι αγωνιστικά, έχω λατρέψει 3 εταιρείες ξεκινώντας από τη Jeanneau σκάφη τα οποία θεωρώ αρκετά γρήγορα και ιδιαίτερα εργονομικά.

    Επίσης υπάρχουν και κάποια σκάφη Atlantic τα οποία έχω την εντύπωση πως είναι ελληνικής κατασκευής, ψιλοαντιγραφή των Jeanneau.

    Εξαιρετικά εντπωσιασμένος είμαι από τα Hanse, όπου πρώτη φορά τα χάζεψα στο περασμένο ναυτικό σαλόνι Αθηνών, αν και δεν έχω ταξιδέψει ακόμα κάποιο πιστεύω πως είναι η απόλυτη ιστιοπλοϊκή απόλαυση από πολλές απόψεις.

    Επίσης ενθουσιασμένος είμαι από τα Dufour Atoll 43, για το λόγο ότι είναι μεν κατασκευασμένα για Α.ΜΕ.Α. αλλά παρ`όλα αυτά είναι το πιο ευρύχωρο και άνετο σκάφος που έχω ταξιδέψει, όλα τα χειριστήρια VHF,chartable,κουζίνα,ψυγεία κλπ είναι έξω όπως φαίνεται στη φωτό και δεν χρειάζεται να μπαινοβγαίνεις στο κάτω κατάστρωμα για κανένα λόγο πέραν της τουαλέτας και του ύπνου. Επίσης παρ` ότι φαίνεται φαρδύ στα ύφαλά του είναι αρκετά γρήγορο.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  2. #2
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Dufour.... κατά προτίμηση το 45άρι.
    Αν και δεν εχω ταξιδέψει ακόμα με τετοιο σκάφος...

  3. #3
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Asterias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης ενθουσιασμένος είμαι από τα Dufour Atoll 43, για το λόγο ότι είναι μεν κατασκευασμένα για Α.ΜΕ.Α. αλλά παρ`όλα αυτά είναι το πιο ευρύχωρο και άνετο σκάφος που έχω ταξιδέψει, όλα τα χειριστήρια VHF,chartable,κουζίνα,ψυγεία κλπ είναι έξω όπως φαίνεται στη φωτό και δεν χρειάζεται να μπαινοβγαίνεις στο κάτω κατάστρωμα για κανένα λόγο πέραν της τουαλέτας και του ύπνου. Επίσης παρ` ότι φαίνεται φαρδύ στα ύφαλά του είναι αρκετά γρήγορο
    To Ατολ δεν είναι κατασκευασμένο για ΑμεΑ. Εγώ το μετέτρεψα, φτιάχνοντας κάποιον επιπλέον εξοπλισμό που επιτρέπει σε ανθρώπους με αναπηρίες να μπορούν να απολαύσουν ότι και όλοι οι άλλοι που δεν έχουν σωματικές ανικανότητες.

    Δικιά μου ιδέα ήτανε...
    Βέβαια η ιδέα μου εφαρμόστηκε σε αυτό το σκάφος, διότι η εξ αρχής σχεδίαση του σκάφους επέτρεπε τέτοιες μετατροπές.

    Και εγώ το αγαπάω πολύ αυτό το σκάφος, γιατί είναι πολύ άνετο, έχεις πολύ χώρο για ηλιοθεραπεία, αλλά και σκιά.
    Είναι πολύ ασφαλές για οικογένειες με μικρά παιδιά (όπως η δικιά μου) αλλά και για κάποιον που θέλει να ταξιδέψει με τον σκύλο του, όπως εγώ!

    Δεν μπορώ να ταξιδέψω πλέον με άλλο σκάφος, το έχω βολευτεί τόσο πολύ, που όλα τα άλλα μου φαίνονται απλώς οδοντόκρεμες!!!
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  4. #4
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Τα καταλληλότερα για ιστιοπλοΐα και συνολικά επιτυχέστερα είναι τα Jeanneau, τα πολυτελέστερα και οικονομικώς συμφερότερα τα Bavaria, στιβαρότερης κατασκευής ίσως είναι τα Beneteau, ενώ τα Dufour (τουλάχιστον μερικά παλαιότερα) είναι αντιγραφή των Gib'Sea και διαπιστώνω ότι στη Μεσόγειο δεν διατίθενται πολλά προς ενοικίαση. Στα μέρη μας, επομένως, ο ανταγωνισμός και η επιλογή πρακτικώς περιορίζονται μεταξύ Bavaria και Jeanneau! Ομιλούμε πάντα βεβαίως για σκάφη ηλικίας μέχρι 5 ετών και μήκους έως 15 μέτρα. Από κει και πέρα, υπάρχουν καλοσυντηρημένα παλαιότερα σκάφη που για να ταξιδέψω θα ήθελα κυβερνήτη τον ιδιοκτήτη τους (που δεν θα ανελάμβανα δηλαδή ο ίδιος ως σκίπερ), και μεγαλύτερα από 15 μέτρα (των 10+ ατόμων, 51-56 πόδια), πρόσφατης ελληνικής ναυπήγησης, φθηνά, ευρύχωρα και πολυτελέστατα, τα Ocean Star, ηλεκτρον. διεύθυνση:
    http://www.oceancharterclub.com/

  5. #5
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Sorry Αντώνη δεν ήξερα όλο το ιστορικό του Atoll. Ευχαριστώ για τις διορθώσεις...

    Όντος και τα Ocean Star είναι αρκετά όμορφα σκάφη.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  6. #6
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Asterias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry Αντώνη δεν ήξερα όλο το ιστορικό του Atoll. Ευχαριστώ για τις διορθώσεις...

    my pleasure

    :-)
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  7. #7

    Προεπιλογή

    Δεν συμφωνω με την αποψη για τα jeanneau και τα beneteau. Η δευτερη εχει πλεων αγορασει την πρωτη οπως πχ τα sun odysey ειναι σαφως κακη αντιγραφη των oceanis της beneteau. Απο χωρους φυσικα υπερεχουν τα oceanis απλα η εξωτερικη και μονο ομορφια των jeanneau ειναι πραγματικοτητα.Στηβαροτερο και πιο λειτουργικο ειναι ομως τα στοιχεια των beneteau!!!

  8. Προεπιλογή καλυτερα ιστιοπλοικα

    τα εγγλεζικα μουντυ και ιδιετερα το 38 αρι με ινσαιντ ντεκ το θεωρω κορυφαιο για την κατηγορια του στιβαρη κατασκευη ανετη ωκεανοπλοια τριμαρισμα γρηγορο με συμβατικη ιστιοφορια χωρις να ειναι μονοπλευστο επιδοσεων ειναι αψογο για κρουαζιερα και ασφαλεια πλευσης μιλαω για ναυπηγηση 95-98 με το χαρακτηριστικο 38s.
    απο τα μικρα εαν καποιος απο εσας εχει κανει πλευση με τζαγκουαρ μουλτι στα28 ποδια λαγουδερα φλετσερ αλμπουρο με διπλο μαζεμα εσωτερικη φτερωτη αξονικο 44 με κλασικη ιστιοφορια σκυλακια κλπ με πανια 14-36
    ναυπηγησης 81-84 νομιζω οτι ακομα δεν βρισκεις σε νεα μονοπλευστα τετοιο δρομο και ευελιξια στην πλευση.
    οι προτιμησεις μου ειναι καπως παλιες και παρωχημενες αλλα αυτα τα σκαφη με οικανοποιησαν στις πρωσωπικες μου ιστιοπλοικες απαιτησεις αν και ημουν ιδιοκτητης πολλων σκαφων διαφορετικων ποδιων και ετερειων.
    ειμαι λιγο παλιος ιστιοπλοος και ισως και στις ιδεες μου.
    ευχαριστω

  9. Προεπιλογή first 27.7

    εχει καποιος εμπειρια απ το νεο first 27.7 με την ανασυρωμενη??μου φαινεται πολυ ενδιαφερον......

  10. #10

    Προεπιλογή

    εχω ταξιδεψει με dehler 38 ειναι ενα πολυ καλο σκαρι με αριστες επιδωσεις σε πολυ χαμηλους ανεμους και ανετη πλευση στους χοντρους καιρους,βεβαια δεν λειπουν και οι ανεσεις. Επισης πολυ ωραια σκαφη ειναι το elan kai dufour

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας