Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 43

Θέμα: Kuntuala [Παναγία Τ]

  1. #31
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Να πούμε ότι κατασκευάστηκε το 1978 (άγνωστο σε μένα που) με ΙΜΟ 7721653. Έκανε δρομολόγιο Πειραιά - Αίγινα και Αγ. Μαρίνα - Στύρα.
    Πουλήθηκε στο Ζαϊρ και έφυγε απο Ελλάδα στις 15/03/2009. Εδώ φωτογραφημένο στο ναυπηγείο ΕΛΘΩΜ στις 14/02/2009 με τα ανάγλυφα γράμματα στην πλώρη και στον καθρέπτη ήδη να γράφει το νέο του όνομα.
    Για όλους τους φίλους των ανοικτών.

    ΠΑΝΑΓΙΑ Τ 02 (KUNTUALA- PANAMA I.M.O 7721653) 14-02-2009.jpg

  2. #32

    Προεπιλογή

    Κατασκευάστηκε στο ναυπηγείο ΠΡΩΤΕΥΣ - Αφοι Βασιλειάδη στα Αμπελάκια Σαλαμίνας, με αριθμό νηολογίου Ν.Π. 6356.

    Εδώ σε αναχώρηση από τον Πειραιά τον Σεπτέμβριο 1986, όπου βλέπουμε το πλοίο πριν την μετέπειτα επιμήκυνση του. Φωτογραφία τραβηγμένη από τον τελευταίο όροφο του πύργου - ερείπιο του μεγάλου μας λιμανιού.

    11.jpg

  3. #33

    Προεπιλογή

    Αυτά είναι........

    Επιτέλους μία φωτογραφία του πάλαι ποτέ ΠΑΝΑΓΙΑ Τ από την Αφρική όπου βρίσκεται τα τελευταία χρόνια. Τραβηγμένη μόλις χθες (14/3ου) στο Κονγκό. Διαβάζουμε στην περιγραφή : "At anchor, Pointe Noire, Congo".

    ShipSpotting.com

    © nmj

  4. #34
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Περιποιημένη και πανέμορφη φίλε Γιώργο και σ' ευχαριστούμε.
    Ας δούμε το ΠΑΝΑΓΙΑ Τ όταν στις 02-01-2009 είχε ακουμπήσει τον καταπέλτη στο ναυπηγείο ΕΛΘΩΜ. Πρέπει να είχε τελειώσει με τη συντήρηση του, γιατί είναι φρεσκοβαμμένο και 2,5 μήνες μετά .........έφυγε.

    ΠΑΝΑΓΙΑ Τ 01 02-01-2009 ΕΛΘΩΜ.jpg

  5. #35

    Προεπιλογή

    Συνομιλούσα το προηγούμενο Σάββατο στην καθέλκυση του ΜΙΧΑΛΑΚΗΣ ΙΙΙ στο Πέραμα, με άνθρωπο με πολύ "μεγάλη ιστορία", τρανό ναυτιλιακό παράγοντα στα φέρρυ γενικότερα του Ευβοικού και ειδικότερα σε αυτά που πέρασαν από τα Νέα Στύρα τα τελευταία πενήντα χρόνια.

    Αναφερθήκαμε σε ένα προς ένα σε όλα τα γνωστά φέρρυ, και μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση όταν στάθηκε ειδικά στο πλοίο του παρόντος θέματος, το ΠΑΝΑΓΙΑ Τ, λέγοντας μου χαρακτηριστικά ότι ήταν από θέμα κατασκευής και χαρακτηριστικών το καλύτερο (μακράν) φέρρυ ανοικτού τύπου που έχει περάσει από τον Ευβοικό. Μου ανέφερε χαρακτηριστικά για το άψογο ταξίδεμα του, τις μηχανές του, την κατασκευή του από λαμαρίνα 18mm, και την απίστευτη αξιοπιστία - σταθερότητα του σε όσο βαρύ - ειδικό φορτίο και αν μετέφερε.

    Πραγματικά εντυπωσιάστηκα από τις περιγραφές του.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 24-06-2017 στις 22:04

  6. #36

    Προεπιλογή

    Ωραιο καραβάκι με 2 σαλόνια, πρέπει να είχα κάνει 2 φορές το Αγ.Μαρίνα-Ν.Στύρα αλλά το θυμάμαι να "φορτώνω" για Αίγινα

  7. #37

    Προεπιλογή

    Ω του θαύματος !!!

    Στο γνωστό site hellasshipsales.com, βρίσκουμε προς πώληση το ΠΑΝΑΓΙΑ Τ (νυν KUNTUALA στο Κονγκό) και μάλιστα σε όχι παλιά αλλά πολύ πρόσφατη ανάρτηση !!! Βρε λες να δούμε πρώην παντόφλα μας να .....επαναπατρίζεται και μάλιστα αγορασμένη από την Αφρική ???

    Description:
    Buit 1978, rebuilt 1993, 75.55m x 13.80m. DWT 600t. Skoda 2 x 700hp plus 1250hp - 2650hp total. 12/14 knots. Navaids to Class. Able to carry passengers, cars, trucks, cargo, livestock etc. CONTACT US FOR MORE INFORMATION.

    01.jpg
    Από λάθος όμως, μαζί με δύο δικές του φωτό, έχουν αναρτηθεί και δύο του ΠΑΝΑΓΙΑ Τ ΙΙ (νυν LUANA, επίσης στην Αφρική), φορτωμένο με βοοειδή.

  8. #38
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Από το φίλο μου στο fb Τάσο Αγγελόπουλο με λεζάντα: Το είδα πριν 2 εβδομάδες να ανεβαίνει τον Congo river. Καλή συνέχεια.

    ΠΑΝΑΓΙΑ-Τ-05.jpg

  9. #39

    Προεπιλογή

    Σκαλίζοντας το αρχείο μου, έπεσα στα δύο αγαπημένα μου των Στύρων. Παναγία Τ και σε δεύτερο πλάνο ο Διαμαντής, στα Νέα Στύρα. Όπως βλεπετε, από το Παναγία έχει φύγει η πινακίδα με τα παπάκια και το Διαμαντής, ενώ ακόμα διατηρεί το όμορφο μπλε χρώμα, έχουν φύγει τα δελφινάκια.
    img113.jpg

  10. #40

    Προεπιλογή

    Φίλε μου Achilleas G. καλωσήλθες στην ενεργή συμμετοχή στο φόρουμ (και λέω ενεργή μιας και βλέπω ότι είσαι μέλος από το 2007), και θερμώς σε ευχαριστούμε για την πολύ όμορφη φωτό που μας παρουσίασες. Ευελπιστούμε σε περισσότερες όμορφες φωτό και ίσως στοιχεία - πληροφορίες.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας