Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 61 έως 70 από 70

Θέμα: Glykofilousa III [Γλυκοφιλούσα ΙΙΙ]

  1. #61
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Τελικά τα λεγόμενα μου έρχεται να επιβεβαιώσει η DenizHaber που έχει το Γλυκοφιλούσα ΙΙΙ την ώρα που περνά το Βόσπορο και μάλιστα λέει ότι "ρυμουλκείτε από το HOROZ ενώ συνοδεία του ήταν το KURTARMA 8"

    ΓΛΥΚΟΦΙΛΟΥΣΑ ΙΙΙ 414 23-08-2014_ DenizHaber.jpg

  2. #62
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το HOROZ εμφανίστηκε στο AIS και αύριο το πρωί θα φτάσει στο KAVKAZ. Σε συνομιλία μου σήμερα με τον πλοιοκτήτη μου είπε ότι θα κρατήσει το ίδιο όνομα.
    Εδώ φωτογραφία στις 20/08 ανοικτά από το ναυπηγείο Σπανόπουλου την ώρα που το
    P/K Apollon το έχει δέσει και ξεκινά τη ρυμούλκηση. Δεν νομίζω να έχετε παράπονο!!!!!!!!!

    ΓΛΥΚΟΦΙΛΟΥΣΑ ΙΙΙ 415 20-08-2014.jpg

  3. #63
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Τελικά δεν σου ξεφεύγει τίποτα..........

  4. #64

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι έφυγε με Σαλαμίνιο καπετάνιο γνώστη των αμφίπλωρων, ο οποίος δούλευε τελευταία σε γκαζάδικο στο εξωτερικό και με το P/K Apollon του Λεμπουσάκη που το παρέδωσε ανοικτά από το Σαν Τζώρτζη στο P/K HOROZ με προορισμό όπως έγραφε το Canakkale.
    .................................................. .................................................. .................................................. .....
    Η επαφή με τον Καπετάνιο .......υπάρχει, θα μείνει τουλάχιστον 3 μήνες εκεί......
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......Σε συνομιλία μου σήμερα με τον πλοιοκτήτη μου είπε ότι θα κρατήσει το ίδιο όνομα.....
    Παντελή .....σχώρα με που θα το πω, αλλά κάπως περίεργα μου ακούγονται όλα αυτά. Έφυγε μεν ρυμουλκούμενο το αμφίπλωρο αλλά με "Σαλαμίνιο καπετάνιο" ο οποίος μάλιστα θα μείνει και τουλάχιστον 3 μήνες εκεί ??? Για ποιό λόγο ρυμουλκούμενο πλοίο χρειάζεται μαζί του καπετάνιο ??? Και άντε, να δεχτούμε ότι πρέπει να παραδώσει το πλοίο και να εκπαιδεύσει και το νέο του πλήρωμα (αν και θα μπορούσε να πάει με αεροπλάνο !!!!!). Μα καλά, τρεις μήνες (τουλάχιστον) εκπαίδευση χρειάζεται ένα ρωσικό πλήρωμα για να μάθει ένα αμφίπλωρο ???

    Τέλος, πως γίνεται να παραμείνει το ίδιο όνομα του πλοίου και στη Ρωσία ??? Να ήταν κανένα απλό όνομα, να έλεγα εντάξει. Αλλά .....ΓΛΥΚΟΦΙΛΟΥΣΑ ΙΙΙ ??? Ούτε καν βρε αδερφέ ......ΓΛΥΚΟΦΙΛΙΟΥΣΕΒΙΤΣ ??? Τι να πω, περίεργα πράγματα................

  5. #65
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Και όμως φίλε Γιώργο (Espresso Venezia) το πλοίο ξεκίνησε δρομολόγια με το ίδιο όνομα, ΙΜΟ 8647854 και σημαία Cook Island όπως δείχνει το AIS του. Καλή συνέχεια και καλά ταξίδια σε πλήρωμα και πλοίο.

  6. #66

    Προεπιλογή

    Σωστά, και όπως τα λέγαμε και εχθές, οι Ρώσοι είναι κάπως περίεργοι σε θέματα .....θρησκευτικά !!!!! Θέλω να πω πως όντας Χριστιανοί Ορθόδοξοι και μάλιστα πολύ φανατικότεροι ημών, δεν είναι απίθανο αν κάποιος τους εξήγησε την σημασία του ονόματος ΓΛΥΚΟΦΙΛΟΥΣΑ να μην θέλησαν να το αλλάξουν για λόγους σεβασμού ή και "καλής τύχης". Θα δούμε, αν παραμείνει και στο μέλλον.......

    Σημ. Επειδή έγραψες "ξεκίνησε δρομολόγια με το ίδιο όνομα, ΙΜΟ 8647854 και σημαία Cook Island" να σου πω ότι το όνομα και η σημαία μπορεί να αλλάξουν πολλές φορές στον "βίο" ενός πλοίου, ο αριθμός ΙΜΟ του ποτέ.

  7. #67
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος, πως γίνεται να παραμείνει το ίδιο όνομα του πλοίου και στη Ρωσία ??? Να ήταν κανένα απλό όνομα, να έλεγα εντάξει. Αλλά .....ΓΛΥΚΟΦΙΛΟΥΣΑ ΙΙΙ ??? Ούτε καν βρε αδερφέ ......ΓΛΥΚΟΦΙΛΙΟΥΣΕΒΙΤΣ ??? Τι να πω, περίεργα πράγματα................
    Και όπως βλέπεις από τη φωτο με ημερομηνία 08/01/2015 που μου ήλθε πριν από λίγο, το όνομα όντως παραμένει. Τώρα πως διαβάζεται θα σε γελάσω. Εδώ παρεούλα με το Ίωνας στο Χιονισμένο KAVKAZ.

    ΓΛΥΚΟΦΙΛΟΥΣΑ ΙΙΙ 416 08-01-2015.jpg

  8. #68

    Προεπιλογή

    Το ΓΛΥΚΟΦΙΛΟΥΣΑ ΙΙΙ στο λιμάνι του Kerch στην Ρωσία, φωτογραφημένο πριν ένα περίπου μήνα.

    GLYKOFILOUSA_III.jpg
    Πηγή : Αναγράφεται στην φωτό

    Παρατηρούμε ότι ενώ το όνομα στα ακρόπλωρα έχει γραφτεί (από καιρό) στα Ρώσικα, στον καθρέφτη του πλοίου έχει παραμείνει γραμμένο στα Ελληνικά.

  9. #69
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Όντως στην δική μου φωτογραφία δεν φαίνεται ο καθρέπτης γιατί είναι από άλλη γωνία τραβηγμένη, ενώ στη δική σου ....φαίνεται. Υπέροχη φωτο και σ' ευχαριστούμε.

  10. #70
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Μετά το ΣΤΕΛΙΟΣ ΦΙΛΙΑΓΚΟΣ και μαζί με το ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ VII η Jadrolinja απέκτησε και το ΓΛΥΚΟΦΙΛΟΥΣΑ ΙΙΙ που είχε μείνει χωρίς αντικείμενο μετά την ολοκλήρωση της γέφυρας του πορθμού του Κερτς.

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας