Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 30

Θέμα: Ναύτης Ι [Naftis I - Egea, Ίστερν Μπριτζ]

  1. #21

    Προεπιλογή

    Πάνο εχεις απόλυτο δίκιο 8-278Α σ ηταν απλώς σκεφτόμουν την Ατζελα εκεινη τη στιγμή.Αν δεν κανω λάθος τις είχαν πάρει απο παρόπλισμένο ναρκαλιευτικό αμερικάνικο νομιζω.το 16-278Α επειδή είχε πολύ μεγαλυτρερη ιπποδύναμη τα εβαζαν σε πολύ μεγαλυτερα πλοια και κυριως στα υποβρυχια.Βεβαια υπηρχαν και αλλα μοντελα το 248 και το 268 παρόμοια με το 278 αλλα προγενεστερης εποχής.και βεβαιως υπηρχαν και 6κυλινδρες και 8κυλιδρες σαν του Ναυτη και 12κυλινδρες τα οποια χρησιμοποιηθηκαν και χρησιμοποιουνται ακομα στα αμερικανικα ρυμουλκα και 16κυλινδρες σαν τησ Ατζελας

  2. #22

    Προεπιλογή

    Οι 248 πχ 16-248 ήταν ίδιες με τις 278 δηλαδή σε διάταξη V αλλά είχαν λίογο μικρότερη διάμετρο κυλίνδρων. Οι 278 είχαν διάμεττρο 8 ίντσες και 3/4 (δηλαδή 222,25 χιλιοστά) ενώ οι 268 είχαν διάμετρο κυλίνδρου 8,5 ίντσες (215,9 χιλιοστά), η διαδρομή του εμβόλου ήταν και στις δύο 10,5 ίντσες (266,7 χιλιοστά). Δηλάδή μια 248 είχε λιγότερα "κυβικά" σε σχέση με μια 278 με τους ίδιους κυλίνδρους. Οι 268 ήταν λίγο πιο πολύστροφες.

    Αν ήταν από ναρκαλιευτικό με βάζει σε σκέψεις μήπως Ναύτης Ι είχε μηχανές 8-268. Τέτοιες μηχανές είχαν αρκετά ναρκαλιευτικά όπως αυτό που μετέπειτα έγινε το Καλυψώ του Κουστώ (αν μπορέι ο ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ να μας βιοηθήσει αν είχαμε τέτοια στην Ελλάδα που να παροπλιστηκαν τη δεκαετία του 1960 ). Οι 268 είχαν μικρτότερους κυλίνδρους από τις 278 με διάμετρο 6 ίντσες και 3/8 (161,9 χιλιοστά) και διαδρομή εμβόλου 7 ίντσες (177,8 χιλιοστά ). Οι 268 δεν έιχαν τους κυλίνδρους σε διάταξη V αλλά σε σειρά, όπως βλπέπυμε στις παρακάτω εικόνες μιας 8-268:
    fig12-03.jpgfig12-04.jpg

    Όπως βλέπουμε στα παραπάνω σχέδια το σύστημα ψύξης είναι το ίδιο με τις 278 δηλαδή με γλυκό νερό να περνά μέσα από τα χιτώνια των κυλίνδρων, στην τομή δεξιά φάινεται και η παροχή του νερού της ψήξης. Οπότε και σε αυτές θα χρειαζόταν να ρίχνουν καφέ για να κλέινουν μικροδιαροές. Να κάνω και μια εικασία ότι μπορέι αν μην έβρισκαν έυκολα ανταλακτικά χιτώνια για 268 και ανγκάζονταν να κάνουν τις πατέντες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 24-07-2015 στις 15:39

  3. #23

    Προεπιλογή

    NAYTHΣ Ι το 2002 στο Ριο.Υπαρχουν διαφορες σε σχεση με την επομενη φαση του ως Ιστερν Μπριτζ

    scans 2010 (284).jpg

  4. #24

    Προεπιλογή Κοίτα να δείς..........

    Κι ομώς φιλε Παναγιωτη πάλι εχεις δίκιο και έπειτα απο δική μου διασταυρωση σήμερα να ξεκαθαρίουμε πλέον χωρίς άλλα λάθη οτι ο Ναυτης Ι διεθεται 2 μηχανες της general motors τυπος 8-268 χωρίς διαταξη V.Oι συνολικά 8 κυλινδροί του ηταν σε σειρα....Απλώς ακουγοντας cleveland diesel πήγε το μυαλό μου σε διαταξη V αλλα πάλι κατι δεν μου κόλλαγε.Αναμένω σε λιγες μέρες φωτογραφίες απο τις μήχανες ......

  5. #25

    Προεπιλογή ΝΑΥΤΗΣ στο ναυπηγειο Αναστασιαδη 1966

    ΝΑΥΤΗΣ στο ναυπηγειο Αναστασιαδη http://costasa49.wix.com/nafpigioperama#!/c9js

    62.jpg621.jpg631.jpg

  6. #26
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Απ' ότι είδα αυτή η φωτο που μου έστειλε φίλος δεν υπάρχει στο θέμα του. Επάνω αναγράφετε ένα όνομα και μάλλον σε αυτόν ανήκει. Ούτε χρονολογία ξέρω ούτε που είναι τραβηγμένη. Πάντως δεν είναι δική μου, το λέω για να μην παρεξηγηθώ.

    Rio-(2).jpg

  7. #27

    Προεπιλογή

    Για να μην κάνουμε κι εμείς αυτά που μας κάνουν, να πω ότι την παραπάνω φωτό την έχω δει στην gallery του rio-antirrio.blogspot. Τώρα, αν και εκεί την έχουν πάρει από κάπου αλλού (άλλο site) δεν το γνωρίζω.

    Είναι τραβηγμένη στο Αντίρριο, πιθανότατα τέλη της δεκαετίας '60. Η παντόφλα σε δεύτερο πλάνο είναι το ΑΓΙΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ, από τις ομορφότερες μετασκευές πρώην αποβατικού Mk4.

  8. #28
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Εγώ φίλε μου όπως έγραψα μου..... την έστειλε φίλος και δεν είναι δική μου. ¶ρα δεν κάνω αυτά που μας κάνουν και όποια θέματα ανεβάζω βάζω το link.

  9. #29

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον Μάρτιο του 2007 που το είχε δει και φωτογραφήσει ο Παντελής στου Παναγιωτάκη, μετονομάστηκε σε EGEA και με αυτό το όνομα και υπό Παναμαική σημαία δούλεψε για μικρό χρονικό διάστημα στο ανατολικό Αιγαίο.

    Να πούμε ακόμα, ότι το πλοίο δεν βυθίστηκε στις 22 Ιουνίου 2009, απλά τότε έγινε το ρεπορτάζ που υπέδειξε ο Παντελής. Το EGEA ανετράπη και βυθίστηκε tον Νοέμβριο 2008 σε αγκυροβόλιο στην περιοχή της Σμύρνης στην Τουρκία, όπου βρισκόταν δεμένο και παροπλισμένο από τα μέσα του 2007 λόγω πιθανής κατάσχεσης. Το Ιούνιο 2009 (που έγινε το ρεπορτάζ) ανελκύστηκε και κατόπιν ρυμουλκήθηκε στην παραλία του Aliaga όπου και διαλύθηκε το ίδιο καλοκαίρι.
    Μία αναπάντεχη και συνάμα "οριακή" για το πλοίο φωτογραφία.

    07.jpg

    Ανέβηκε μόλις χθες στη σελίδα του Selim San στο instagram,με κυρίως θέμα ένα πολεμικό πλοίο, στο φόντο όμως διακρίνεται και το παλιό μας φέρρυ. Και έγραψα οριακή, διότι έχει τραβηχτεί στην θαλάσσια περιοχή της Σμύρνης τον Ιούνιο 2007, τρεις μήνες μόνο μετά την μετονομασία του σε EGEA, και ελάχιστο διάστημα πριν παροπλιστεί στη Σμύρνη και ημιβυθιστεί ένα χρόνο αργότερα όποτε και ήρθε το αναπόφευκτο τέλος του. Με την ευκαιρία, να δούμε και μία φωτό (δυστυχώς σε πολύ χαμηλή ανάλυση) από το διάστημα που είχε παραμείνει ημιβυθισμένο.

    gurcugemileri.jpg

  10. #30
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Tο πολεμικό είναι το βρετανικό ναρκοθηρευτικό HMS HURWORTH αδελφό με τα δικά μας ΕΥΡΩΠΗ κ ΚΑΛΛΙΣΤΩ,κλάσης Ηunt.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας