Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 30

Θέμα: Ναύτης Ι [Naftis I - Egea, Ίστερν Μπριτζ]

  1. #11

    Προεπιλογή

    eastern bridge 1 στις 15-7-2007 το που δεν το θυμαμαι

    flip flop (27).jpg

  2. #12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατασκευάστηκε (απ' ότι μου είχε πει παλαιά καραβάνα της Σαλαμίνας) το 1967 στο ναυπηγείο Αναστασιάδη-Τσορτανίδη στο Πέραμα και έκανε δρομολόγεια Ρίο - Αντίριο. Όποιος ξερει κάτι παρα πάνω......δεκτό.
    Εγώ έχω φωτο απο τον Μάρτιο 2007 στο ναυπηγείο Παναγιωτάκη με το νέο του όνομα και μου είχαν πει ότι θα έκανε δρομολόγειο Κώ - Bodrum.
    Στις 22 Ιουνίου 2009 βάση αυτού του ρεπορτάζ βυθίστηκε και το πήγαν στην Aliaga για scrap.
    Να διορθώσουμε αλλά και να προσθέσουμε κάποια πράγματα στο ιστορικό του πλοίου. Πράγματι ναυπηγήθηκε το 1967 στο ναυπηγείο Αναστασιάδη - Τσορτανίδη στο Πέραμα με αριθμό νηολογίου Πειραιά 2731, και έφερε αριθμό ΙΜΟ 8999295 τον οποίο όμως απέκτησε μετά την συμπλήρωση τριανταπενταετίας όταν και ξεκίνησε να δουλεύει ως Φ/Γ-Ο/Γ. Το "νέο του όνομα" ΙΣΤΕΡΝ ΜΠΡΙΤΖ που αναφέρει ο Παντελής, το είχε αποκτήσει το 2005, και με αυτό το όνομα και υπό Ελληνική σημαία δούλεψε ως Φ/Γ-Ο/Γ στην χώρα μας. Τον Μάρτιο του 2007 που το είχε δει και φωτογραφήσει ο Παντελής στου Παναγιωτάκη, μετονομάστηκε σε EGEA και με αυτό το όνομα και υπό Παναμαική σημαία δούλεψε για μικρό χρονικό διάστημα στο ανατολικό Αιγαίο.

    Να πούμε ακόμα, ότι το πλοίο δεν βυθίστηκε στις 22 Ιουνίου 2009, απλά τότε έγινε το ρεπορτάζ που υπέδειξε ο Παντελής. Το EGEA ανετράπη και βυθίστηκε tον Νοέμβριο 2008 σε αγκυροβόλιο στην περιοχή της Σμύρνης, όπου βρισκόταν δεμένο και παροπλισμένο από τα μέσα του 2007 λόγω πιθανής κατάσχεσης. Το Ιούνιο 2009 (που έγινε το ρεπορτάζ) ανελκύστηκε και κατόπιν ρυμουλκήθηκε στην παραλία του Aliaga όπου και διαλύθηκε το ίδιο καλοκαίρι.

    Ας δούμε τέλος και μία φωτογραφία του πλοίου, για πρώτη φορά στην πρώτη του μορφή, αυτήν δηλαδή με την οποία κατασκευάστηκε πριν την αμφιβόλου αισθητικής μετασκευή (για να το πω ευγενικά) που δέχτηκε αργότερα.

    Αύγουστος 1975 στο Ρίο.
    flickr_lazmorph84_08-1975.jpg
    Πηγή : flickr - lazmorph84

    Μπορούμε βέβαια πολύ εύκολα να διακρίνουμε, και να πούμε πέραν πάσης αμφιβολίας, ότι ήταν αδελφό πλοίο και μάλιστα πανομοιότυπο, με το ΝΗΡΕΥΣ Ι το οποίο είχε κατασκευαστεί επίσης το 1967, αλλά στο ναυπηγείο ΑΡΓΩ του Περάματος (περισσότερα εδώ). Ίσως έτσι εξηγείται και το "Ι" που έφεραν και τα δύο φέρρυ στο όνομα τους. Πιθανόν δηλαδή δεν επρόκειτο για αρίθμηση αλλά για κάποιο αρχικό επώνυμου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 27-06-2015 στις 16:43

  3. #13

    Προεπιλογή

    Για την ιστορία επίσης να αναφέρουμε οτι το πλοίο διέθετε 2 μηχανές της General motors 16-278A 6aκυλιδρες με ιπποδύναμη 500 ίππων περίπου μοντέλου της δεκαετίας του '40

  4. #14

    Προεπιλογή

    Ειναι οι ιδιες που φοραγε και το Ατζελα

  5. #15

    Προεπιλογή

    Ακριβως φιλε BEN BRUCE .Μονο που του Ναυτη ηταν πολυ πιο μικρες και πολυ πιο παλιες ενω της Ατζελας ηταν της δεκαετίας που κατασκευάστηκε.Να φανταστείς ηταν τοσο παλιες και ξεχαρβαλωμενες που εβαζαν (χαχα μρτυς μου ο θειος μου που ειχε 20 χρονια εκει) ελληνικο καφε στις μηχανες το λογο δεν τον θυμαμαι ας μου πουνε αυτοι που γνωρίζουν καλυτερα απο μηχανολογικά......

  6. #16
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Εγώ ήξερα ότι έβαζαν Ελληνικό καφέ την δεκαετία 70-80 στα αγωνιστικά αυτ/τα όταν από πέτρες τρυπούσε το ψυγείο νερού.
    Τώρα γιατί το κάνανε στο πλοίο........

  7. #17

    Προεπιλογή

    Παντος σχετικά με την ψυξη ειχε να κανει ο ελληνικός καφες.θα ρωτησω το θειο μου και την επομενη φορα θα σας απαντησω με βεβαιοτητα...

  8. #18
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ήξερα ότι έβαζαν Ελληνικό καφέ την δεκαετία 70-80 στα αγωνιστικά αυτ/τα όταν από πέτρες τρυπούσε το ψυγείο νερού.
    Τώρα γιατί το κάνανε στο πλοίο........
    όχι μόνο στα αγωνιστικά ,αλλά και σε όσα είχαν πρόβλημα με διαρροή στα σύστημα ψύξης .
    τα αυτοκίνητα εκείνης της εποχής δεν είχαν paraflu σε κλειστό κύκλωμα με δοχείο διαστολής (expansion) είχαν νεράκι του Θεούλη και μάλιστα ότι νερό υπήρχε .Για απεσταγμένο ούτε συζήτηση μόνο αν ήταν βρόχινο
    Ο ελληνικός καφές είχε την ιδιότητα να φράζει τυχόν τριχοειδή ανοίγματα του ψυγείου
    μεσοβέζικη λύση αλλά έκανε δουλειά
    κάτι ανάλογο θα είχε και το συστημα ψύξης της μηχανής του πλοίου
    κάποια διαρροή και το ....ποτίζαν με καφέ
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  9. #19

    Προεπιλογή

    Συγνώμη για την παραπληροφορηση οι μηχανές του πλοιου ηταν 8κυλινδες με ιπποδυναμη αυτη που ανεφερα και οχι 6κυλιδνρες.Οσο για τον καφέ τον τοποθετουσαν στο έμβολο της μηχανης οταν το συστημα ψυξης ειχε καποιες μικροδιαρροες και ο καφες τα καλυπτε εως και 2-3 μερες.Τέλως να αναφέρουμε (εαν δεν εχει αναφερθει) οτι το πλοιο στη ζωη του έφαγε 3 μετασκευες με την τελευταια του να έγινε το 96΄ οπου μεγάλωσε σε μήκος και πήρε την τελική του μορφή..

  10. #20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sotos89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την ιστορία επίσης να αναφέρουμε οτι το πλοίο διέθετε 2 μηχανές της General motors 16-278A 6aκυλιδρες με ιπποδύναμη 500 ίππων περίπου μοντέλου της δεκαετίας του '40
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sotos89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη για την παραπληροφορηση οι μηχανές του πλοιου ηταν 8κυλινδες με ιπποδυναμη αυτη που ανεφερα και οχι 6κυλιδνρες.Οσο για τον καφέ τον τοποθετουσαν στο έμβολο της μηχανης οταν το συστημα ψυξης ειχε καποιες μικροδιαρροες και ο καφες τα καλυπτε εως και 2-3 μερες.Τέλως να αναφέρουμε (εαν δεν εχει αναφερθει) οτι το πλοιο στη ζωη του έφαγε 3 μετασκευες με την τελευταια του να έγινε το 96΄ οπου μεγάλωσε σε μήκος και πήρε την τελική του μορφή..
    Αν ήταν 16-278A τότε ήταν δεκαεξακύλινδρες όπως δείχνει και το 16 η μηχανή έχει 16 κυλίνδρους 8 και 8 σε διαταξη V. Ήταν οι μηχανές που είχαν τα αμερικάνικα υποβρύχια, αρματαγωγά, αντιτορπιλικά συνοδείας (σαν τα δικά μας Θηρία) και αρκετά βοηθητικά πλοία του αμερικάνικου ναυτικού στον πόλεμο. Τις θεωρούσαν πολύ αξιόπιστες μηχανές. Τέτοιες μηχανές αν δεν κάνω λάθος είχε το Άτζελα
    fig3-06.jpgfig3-07.jpgΠηγή εικόνων

    Μάλλον οι μηχανές του Νάυτης Ι ήταν 8-278Α δηλαδή το μισό της μηχανής παραπάνω, με 8 κυλίδρους σε διάταξη V. H 8-278Α όντως έβγαζε 510 ίππους (380 kW) στις 600 στροφές. Τις είχαν πολλά βαπόρια για ηλεκτρομηχανές.

    Το σύστημα ψύξης περιλάμβανε να περνά γλυκό νερό από το χιτώνιο του κυλίνδρου όπως βλπέυμε παρακάτω.
    fig8-14.jpg Το βλέπουμε και στην τομή παραπάνω εκεί που λέει cylinder liner.

    Υποθέτω ότι έριχναν καφές στο χιτώνιο για να κλείνει μικρορωγμές.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 24-07-2015 στις 01:31

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας