Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 43

Θέμα: Έλενα Α [Elena A, Άγιος Φανούριος Ι]

  1. #11
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Ναι Απόστολε είναι αδελφό.

  2. #12
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Έχουν μικροδιαφορές και το κυριότερο χτίστηκαν σε διαφορετικό ναυπηγείο

  3. #13
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Απόστολε και τα δυο στου παναγιωτάκη φτιάχτηκαν.

  4. #14
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Τότε ποιό είναι αυτό που έχω βγάλει στου Ψυχάλη;

  5. #15
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Να μου πεις χρονολογία και θα ρωτήσω τον Παντελή και θα σου πω.

  6. #16
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Μάρτιος του 2009

  7. #17

    Προεπιλογή

    Στη φωτό από του Ψυχάλη είναι το ΓΕΩΡΓΙΟΣ (καθελκύστηκε τον Ιούλιο 2009). Και βέβαια δεν είναι αδελφό πλοίο του ΕΛΕΝΑ.

    Αδελφό του ΕΛΕΝΑ είναι το ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΣ.

  8. #18
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Γιώργο το Έλενα Α και το ¶γιος Λαυρέντιος είναι αδελφά το Σαλαμινομάχος δεν είναι, ο πλοιοκτήτης είχε ξεκινήσει να φτιάξη (4) πλοία άλλα στην πορεία έφτιαξε τα (2).

  9. #19

    Προεπιλογή

    Λεωνίδα μου, αν ξαναδιαβάσεις το ποστ μου θα δεις ότι δεν είπα πως δεν είναι αδελφά τα ΕΛΕΝΑ Α και ΑΓΙΟΣ ΛΑΥΡΕΝΤΙΟΣ (διότι δεν το γνωρίζω), αλλά ότι το ΓΕΩΡΓΙΟΣ δεν είναι αδελφό του ΕΛΕΝΑ Α.

    Και πρόσθεσα αυτό που γνωρίζω από εγκυροτάτη πηγή, από τον πλοίαρχο του ΕΛΕΝΑ Α σε μία κουβέντα που είχα ανοίξει μαζί του πριν 2-3 χρόνια σε ένα πέρασμα μου στη Σαλαμίνα. Μου είχε πει τότε (όταν είχαμε περάσει δίπλα από το ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΣ και του είχα αναφέρει τις πολλές ομοιότητες ανάμεσα στα δύο πλοία) ότι είναι αδελφά, ότι έχουν δηλαδή κατασκευαστεί στο ίδιο ναυπηγείο, από τον ίδιο κατασκευαστή - ναυπηγό, πάνω στα ίδια ναυπηγικά σχέδια.

    Από εκεί και πέρα, οπωσδήποτε δεν μπορώ να αποκλείσω την πιθανότητα να είναι αδελφά και με το ΑΓΙΟΣ ΛΑΥΡΕΝΤΙΟΣ. Εξ άλλου, η έννοια "αδελφό πλοίο" αναφερόμενη στα αμφίπλωρα της Σαλαμίνας είναι πολύ ...λεπτή, μιας και θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί ότι εκτός 5-6 περιπτώσεων όλα τα άλλα αμφίπλωρα είναι .....αδελφά μεταξύ τους. Τέλος έχω την άποψη ότι αν κάποιος θελήσει να συγκρίνει φωτό των τριών προαναφερόμενων πλοίων, ΕΛΕΝΑ Α - ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΣ - ΑΓΙΟΣ ΛΑΥΡΕΝΤΙΟΣ, τουλάχιστον εξωτερικά θα βρει περισσότερες ομοιότητες μεταξύ των δύο πρώτων.

  10. #20
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Αν εξαιρέσουμε τυχόν διαφορές στις γραμμές γάστρας ή στο μηχανικό σύνολο το Ελενα Α ειναι απόλυτα όμοιο με τον Αγ Λαυρέντιο. Η μόνη διαφορά τους είναι το διαφορετικού τύπου Π στις πλώρες στο οποίο Ελενα ειναι χαμηλό και στον Λαυρέντη ίσως το ψηλότερο όλων των αμφίδρομων πιθανων για μελοντικό χτίσιμο καμπουνιού. Βάλτε φώτο δίπλα δίπλα και μελετήστε... Ο Σαλαμινομάχος έχει τελείως διαφορετική διάταξη στα φινιστρίνια είτε του σαλονιού είτε των καμπινων πληρώματος. Φυσικά είναι μικρή η διαφορά και δεν αλλάζει το γεγονός ότι είναι και αυτό αδελφο με τα άλλα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apostolos : 23-05-2014 στις 17:40

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας