Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 59 από 59

Θέμα: Θεόδωρος Μαρία Ζ [Theodoros Maria Z, Santa Clara, Ελένη]

  1. #51

    Προεπιλογή

    Νομίζω όμοιο σκαρι με το πλατυτερα και Θεόδωρος και νομίζω και με το Κέρκυρα (φυσικά τα παλιά κι όχι τα σημερινά)

  2. #52

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από bikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω όμοιο σκαρι με το πλατυτερα και Θεόδωρος και νομίζω και με το Κέρκυρα (φυσικά τα παλιά κι όχι τα σημερινά)
    Κατ' αρχάς, λέγοντας "Πλατυτέρα και Θεόδωρος" υποθέτω εννοείς "ΠΛΑΤΥΤΕΡΑ και ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π" (παντόφλες της Κέρκυρας και μετέπειτα της Θάσου). Αν παραβλέψουμε το γεγονός ότι όλες οι παλιές παντόφλες λίγο πολύ μοιάζανε (σαν ...παντόφλες), δεν νομίζω ότι το ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΙΑ Ζ είχε κάποια ιδιαίτερη ομοιότητα με τις δύο παραπάνω. Με την ΚΕΡΚΥΡΑ (μετέπειτα ΚΛΕΙΩ) θα συμφωνήσω, μοιάζανε αρκετά περισσότερο.

    Και ας μην ξεχνάμε ότι το ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΙΑ Ζ (κατασκευής 1976) το χώριζε σχεδόν μία δεκαετία με τα άλλα τρία (κατασκευής μέσων περίπου δεκαετίας '80).

  3. #53

    Προεπιλογή

    Δεν εννοούσα Θεόδωρος αυτόματη γραφή το μετατρέψει και δεν το πρόσεξα.αλλά θυμάμαι ότι ήταν 3 σχεδόν ίδια.Θεόδωρος, πλατυτερα και άλλο ένα. Να ήταν αικατερινη?3 είχε ο Παναγιώτακης Ηγουμενίτσα Κέρκυρα.

  4. #54

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ φίλε κάπως μπερδεμένα μας τα λες !!!!!. Το ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΙΑ Ζ δεν ανήκε στον Παναγιωτάκη, στον Παναγιωτάκη ανήκαν οι παντόφλες ΠΛΑΤΥΤΕΡΑ και ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π τα οποία ήταν αδελφάκια (ολόιδια) και ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Π.

  5. #55

    Προεπιλογή

    ΘΕΟΔΩΡΟΣ - ΜΑΡΙΑ Ζ σλαιντ στο ebay

    http://www.ebay.com/itm/35mm-SLIDE-M...3D391501006926

  6. #56

    Προεπιλογή

    Γνωρίζαμε ότι το πλοίο μετά από την Κέρκυρα είχε δουλέψει στη Σαλαμίνα (Παλούκια και Φανερωμένη) και στο Ρίο. Υπέθετα όμως ότι θα είχε σταματήσει από την Κέρκυρα αρχές - μέσα της δεκαετίας 2000, ενώ στην παρακάτω φωτό το βλέπουμε σε δρομολόγιο στη Σαλαμίνα ήδη από το 1992. Η λεζάντα της γράφει : "Καματερό 1992. Ακτή Κουπετώρη."

    1992.jpg
    Πηγή : my-salamina.blogspot.gr

  7. #57
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζαμε ότι το πλοίο μετά από την Κέρκυρα είχε δουλέψει στη Σαλαμίνα (Παλούκια και Φανερωμένη) και στο Ρίο. Υπέθετα όμως ότι θα είχε σταματήσει από την Κέρκυρα αρχές - μέσα της δεκαετίας 2000, ενώ στην παρακάτω φωτό το βλέπουμε σε δρομολόγιο στη Σαλαμίνα ήδη από το 1992. Η λεζάντα της γράφει : "Καματερό 1992. Ακτή Κουπετώρη."

    1992.jpg
    Πηγή : my-salamina.blogspot.gr
    Είναι λάθος μάλλον θα ήθελαν να γράψουν Καματερό 2002

  8. #58

    Προεπιλογή

    Φίλε μου CORFU είναι απόλυτα βέβαιο ότι τα της Κέρκυρας τα γνωρίζεις πολύ καλύτερα από εμένα, και θα είχα δεχθεί χωρίς καμία συζήτηση την άποψη σου ότι η χρονολογία 1992 στην φωτό από το Καματερό είναι λάθος.

    Ωστόσο απόψε, καθώς χάζευα τα παλαιότερα ποστ στο παρόν θέμα, διάβασα ένα δικό σου το οποίο κάπως με προβλημάτισε. Στο ποστ Νο 5, ο Παντελής τον Νοέμβριο 2010 είχε ανεβάσει μία φωτό του πλοίου από το ναυπηγείο Παναγιωτάκη, και εσύ τότε στο ποστ Νο 7 είχες απαντήσει :

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από CORFU Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποσα χρονια πισω πανω απο 15 που το πλοιο ηταν στην γραμμη Κερκυρα-Ηγουμενιτσαs
    Δεν ξέρω, μήπως όμως τελικά το πλοίο είχε φύγει από την Κέρκυρα κάπου στις αρχές του '90 και όχι του 2000 ??? Όπως πάντως και να 'χει, εγώ δια το τυπικόν του πράγματος παραθέτω και το link που παραπέμπει στην φωτό από το Καματερό όπου φαίνεται καθαρά και η επίμαχη χρονολογία 1992.

  9. #59
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Τον Ιούνιο του 1991 είχαν γίνει στην Αθήνα η Μεσογειακή αγώνες και είχα συμμετάσχει με την φιλαρμονική από την Κέρκυρα, στην επιστροφή είχαμε επιστρέψει με το έν λόγο πλοιο από Ηγουμενίτσα προς Κερκυρα . Το θυμάμαι πολύ καλά διότι έχουμε αναμνηστική φωτο τις φιλαρμονικής . Αυτό είναι το σίγουρο

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας